Sari la conținut

Sfinx si Babele


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

as vrea sa ma dau prin munti cu motorul dar nu mai am greutatea optima pentru asa ceva, am vrut sa iau un atv dar e problema cu ele, trebuie sa le cari..etc. am sa iau un jeep wrangler. stiti cumva pe unde se ajunge pe platou la sfinx si babele? stiu drumul ala pe care l-am facut de multe ori cu motorul- inainte de sinaia la stg, pe urma la dreapta in munte pe langa cabana cuibul dorului, pana la hotelul pestera. m-am uitat in google earth, din drumul ala ar fi ceva bifurcatie la dreapta catre babele. nu-mi aduc aminte de asa ceva pe drum. a fost cineva? pe unde se poate merge cu un jeep?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Sinaia am urmat drumul catre Targoviste,iar dupa aprox 10 km,se face un drum spre dreapta,catre CABANA CUIBUL DORULUI.

 

De aici inca 2 km,pana la cabana propriuzisa,pe drum forestier deja.De la cabana insa incepe aventura de 19 km.Drumul este cat de cat ok,doar ca sunt zone unde sunt bolovani mari,sau santuri sapate in drum unde fara tractiune integrala nu ai cum sa treci,sau foarte greu.

 

In mod normal drumul pana sus la Babele dureaza cam o ora cu masina,daca te duci foarte incet si ai grija de masina (cum am facut eu),dureaza 2 ore.Altii cu Jeepuri avand niste cauciucuri cat jumate masina mea,au urcat in 30-40 de minute.

 

Iarasi e un drum excelent ptr ATV,cu care se urca lejer in 30-40 de minute max.

 

Cu poze: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=588417

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa ma dau prin munti cu motorul dar nu mai am greutatea optima pentru asa ceva, am vrut sa iau un atv dar e problema cu ele, trebuie sa le cari..etc. am sa iau un jeep wrangler. stiti cumva pe unde se ajunge pe platou la sfinx si babele? stiu drumul ala pe care l-am facut de multe ori cu motorul- inainte de sinaia la stg, pe urma la dreapta in munte pe langa cabana cuibul dorului, pana la hotelul pestera. m-am uitat in google earth, din drumul ala ar fi ceva bifurcatie la dreapta catre babele. nu-mi aduc aminte de asa ceva pe drum. a fost cineva? pe unde se poate merge cu un jeep?

 

Buna Doru,

am fost la Piatra Arsa in vara si am urcat cu motorul, un BMW R1100 RS cu cutii si cu nevasta, dar a fost un drum cumplit, a trebuit sa o dau jos cam cu 5 km inainte, a mers cu colegii mei cu masina(un Logan). Singr nu sunt probleme mari cu toate ca drumul este foarte greu, are fagase create de curgerea apei.

Traseul de urcare a fost prin Moroieni pe drumul spre Pestera Ialomicioarei si la un moment dat cam dupa 20 km se face dreapta spre Cuibul Dorului si mai departe spre Piatra Arsa. Acest drum este mai accesibil decit cel prin Sinaia pe linga Cuibul Dorului, pe acolo am coborit singur, dar a fost mai greu decit drumul de urcare. Oricum a fost o experienta interesanta, nu mai urcasem asa de sus cu motorul, acum stiu la ce sa ma astept si ce dotati sa ai.

Din pacate nu am poze pentru ca am pierdut aparatul,

toate bune!

 

Mesaj completat

Din cate stiu zona e considerata rezervatie naturala, si nu ai voie cu motocicleta/atv/masina. Asa ca ai grija ... sunt ceva jandarmi pe acolo iar amenda este destul de mare ...

 

Salut,

nu este interzis, in cele 2 zile cit am stat la Piatra Arsa, am vazut ca urcau de toate chiar pina la Babele, masini, atv-uri, moto, aste drum dar este distrus. Era perioada cind masurau laptele de la stinele de pe munte si venisera proprietarii. Noi am facut trasee pe jos catre cabanele de pe creasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astă-vară cu moto pe o parte din traseu. E un drum lung și ușor (vreo 30 km offroad) prin Moroieni, imediat după un pod faci stânga, treci de sanatoriu etc. și foarte aproape de Bolboci faci dreapta și urci. Dai de o intersecție, la stânga e Piatra Arsă, la dreapta cobori în Sinaia. Drumul dinspre Sinaia e mult mai scurt și mult mai greu, doar șanțuri și bolovani.

 

Mergi pe drumul spre Piatra Arsă și mai departe te descurci, se vede cu ochiul liber pe Google Earth.

Mesaj completat

Dar robertkiran cred că are dreptate, platoul e rezervație - nu stau jandarmii zilnic pe-acolo dar dacă te prind la Babele te amendează. Ai voie doar o parte din drum, după Piatra Arsă nu cred că mai ai voie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

nu este interzis, in cele 2 zile cit am stat la Piatra Arsa, am vazut ca urcau de toate chiar pina la Babele, masini, atv-uri, moto, aste drum dar este distrus. Era perioada cind masurau laptele de la stinele de pe munte si venisera proprietarii. Noi am facut trasee pe jos catre cabanele de pe creasta.

 

Piatra Arsa are drum separat. De la Piatra Arsa catre babele se intra in rezervatia de jnepenis unde nu ai voie decat cu pasul (de om, cal, magar etc). Babele se afla in mijlocul rezervatiei so...

 

Acum ca mai sunt care urca e alta mancare de peste. Daca nimeresti intr-o zi in care jandarmii au control (si se intampla destul de des) te trezesti cu o amenda pe care o platesti de nevoie. In rezervatie au dreptul sa-ti suspende actele vehiculului sau daca nu le prezinti iti suspenda placutele pana la plata amenzii. Daca nu este nici inmatriculat se imobilizeaza vehiculul. Si crede-ma ca nu scapi asa usor de ei. Au ATV-uri bune si sunt trainuiti sa le foloseasca.

 

Sfanta spaga functioneaza dar Doamne Ajuta nu intotdeauna.

 

Access au cei de la Cabana Babele care se mai aprovizioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l

cel mai sanatos meri' cu pasu cand se ia zapada(pe jepi)

sau cu telecabina.

parerea mea e ca acolo unde norii mangaie crestetul muntelui e pacat sa faci mizerie (masini ,motoare sau deseuri) doar for fun.

un an mai bun va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar nu aveam ca e rezervatie si e interzis. am vazut pe unii ca urca, am crezut ca nu e problema decat tehnica. n-am de gand sa incalc legea sau sa fac eu pe smecherul pe acolo. va multumesc pentru informatii.

p.s. am fost in rezervatii in mai multe tari si se intra cu masina, erau reguli dar nu acesul auto interzis.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Un mail la baietii de aici http://www.bucegipark.ro/C4.htm poate lamuri daca ai voie cu masina pe bucatica aia desenata cu linie punctata din poza pusa de KIDROCK.Unde drumul vireaza dreapta catre Piatra Arsa am tinut-o inainte pana la Babele cu o Skoda 120L cu 4 adulti si 2 copii acu' vreo ...12 ani-nu era problema atunci cu jandarmii.Vara.Tentativa in mai a esuat in zapada pe sus.Am urcat atunci pe traseul ala din scurt spre Cuibul Dorului-Dichiu,deci cu o masina de teren nu ai nici o problema pe oricare traseu ai vrea sa urci.

Este o prima intrare mai abrupta din DN Sinaia -Targoviste catre Cuibul Dorului pe care au blocat-o cu o bariera,trebuie sa mai mergi cativa km spre Targoviste ca sa ajungi la actuala intrare,sau mai multi km ca sa ajungi la intrarea spre sanatoriul de la Moroieni. Acum pe iarna cred ca e cam riscant,cei de la hotel Pestera ar putea sa stie cum e accesul.http://www.pestera.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pestera am tot urcat, am fost martor la marire si decadere daca pot spune asa, m-am tot uitat cum s-a construit, apoi cum a decazut, este neingrijit, nu are clienti, cred ca nu are nici un viitor din cauza accesului foarte greu. pacat de pozitie, trebuiau sa ia in calcul si accesul. mai sus de cheile gradistei v-am mai spus, s-a construit un nou complex dar aia au facut si drumul care era praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul care anunta o interdictie de acces intre piatra arsa si babele spune: "interzis accesul in afara drumurilor publice". Din intamplare aveam gps-ul la mine si drumul respectiv este cotat DJ, adica cat se poate de public. Astfel ca i-am dat bice in sus si n-as fi platiti nici o amenda.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca drumul apare ca DJ pe harti nu e nicio garantie ca nu-ti iei amenda, accesul pe drumuri publice poate fi restrictionat de x autoritati din y motive. Dar daca zice ali baba ca inscriptia respectiva zice "interzis accesul in afara drumurilor publice" si nu e nicio alta interdictie anuntata sau bariera de-a latul drumului nu vad care e problema.

Apropos, ce numar are drumul ala? DJ cat? Ca sa stiu ce spun daca se ridica vreun jandarm cu pretentii... Si o sa fac si o poza la pancarta aia despre interdicie, sa le-o arat :lol:

Gata, am gasit: DJ 713. Se pare ca urmeaza si o reabilitare.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul care anunta o interdictie de acces intre piatra arsa si babele spune: "interzis accesul in afara drumurilor publice". Din intamplare aveam gps-ul la mine si drumul respectiv este cotat DJ, adica cat se poate de public. Astfel ca i-am dat bice in sus si n-as fi platiti nici o amenda.

 

Spor

asta inseamna ca ai voie doar pe drum si nu trebuie sa iesi pe iarba si sa sapi gropi cu motoreta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o poza cu anuntul. Anuntul e interpretabil, pt ca pe el e si semnul de accesul interzis. Pana la piatra arsa se merge fara probleme, sunt multe masini pe acolo. De acolo spre babele, e mai restrictiv, dar si la telecabina se pot gasi cateva masini parcate. Cand am fost data trecuta, unii cu un tractor care ramasesera in pana prostului ne rugau sa mergem cu motorul pana la Costila sa le aducem motorina :lol: ..

 

/index.php?...t&id=103679

 

Si topicul cu plimbarea, unde mai sunt poze si ceva detalii.....

 

/index.php?showtopic=57425

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, cititi cu atentie semnul! Accesul pe drumurile publice este permis. Este interzis accesul in afara drumurilor publice. Trebuie sa fii excesiv de naiv, sau cu dare de mana sa platesti amenda.

Si in plus, ce mama lor protejeaza acolo? Intre Piatra Arsa si Babele nu mai sunt jepi. Cred ca este locul cel mai putin demn de a fi protejat din muntii nostrii. Singurul lui merit este ca este aproape de Bucuresti.

Eu am ajuns din plictiseala acolo. Ma intorceam de la EMA Bicfalau si era inca devreme. In benzinarie la Poiana Tapului ne-am hotarat sa urcam. Din punctul respectiv ne-a luat 45 de minute pana la Piatra Arsa, desi drumul e rupt. Dupa aia inca 10 minute pana la Babele. Peisajul este mediocru fata de ce pot oferi Carpatii.

@Doru: Daca vrei cu masina la munte iti pot vinde cateva (zeci de) ponturi :lol:. Poti sa uiti de Babele.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doru: Daca vrei cu masina la munte iti pot vinde cateva (zeci de) ponturi :lol:. Poti sa uiti de Babele.

Spor

 

chiar te rog si iti multumesc. am o mare problema, nu stiu unde sa ma duc in we si sa-mi faca placere. am motor de sosea, granita de vest e departe, la munte, la mare, in bulgaria, sunt satul. mi-as dori sa traiesc in austria sau germania astfel sa nu conteze inotro o apuci, sa fie vesnic ceva de vazut. am incercat sa ma mut, chiar si provizoriu, a venit criza, acum nu mai pot din . am ajuns la solutia asta de weekend, sa-mi iau o masina offroad. nu intentionez sa o rup, doar asa mai soft, pe unde se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooof, din nou popolatia cretina din tara romaneasca...

Am incercat sa gasesc legea aia invocata de ei in prima parte a textului de pe panou dar n-am reusit.

Ideea e: semnul ala de "drum inchis circulatiei auto" nu e indicator rutier omologat, e o pictura de mana pe un lemn. Deci nu-l iau in considerare. Ramane de vazut exact ce zice legea. Daca ultimele doua randuri de pe panou citeaza din legea respectiva inseamna ca ai voie sa mergi mai departe cu obligatia de a nu parasi drumul. Daca e asa, e bine. Dar ce te faci daca te intalnesti cu o patrula care citeste panoul ala cum vrea ea si-ti tranteste un 30 de bulioane amenda?! Chiar daca ei sunt cretini, noi va trebui sa ne judecam cu statul ca sa obtinem anularea amenzii. Ceea ce, se stie, e munca de Sisif.

Pana la urma si-a luat careva amenda vreodata pe drumul respectiv? Sau macar s-a intalnit careva cu jandarmii pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar te rog si ... nu intentionez sa o rup, doar asa mai soft, pe unde se poate.

Fagaras, Iezer (nu si Piatra Craiului), Calimani, Rarau, Giumalau, si altele (fara ultima portiune Tarcau, cred), Leaota (dar invers de cum am facut noi), Fagaras din nou, Cheile Oltetului, Latorita, Valea Cernei, Telejenel, Penteleu, Uzului. Cred ca am pus harti la fiecare. In afara de ce am scris printre randuri, totul se poate face cu orice fel de 4x4 rezonabil, fara dificultati serioase. Ne-am intalnit nu rareori cu Dacii 1300 la peste 1800m altitudine. Deasemena jucarii gen Samurai sau Vitara, etc.

 

Pentru detalii pe pm sau la telefon.

 

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo, m-am uitat la cateva din poze, f frumoase, voi sunteti din cei destepti care tac si fac. oare un x6 merge pe acolo sau e prea mare/jos...etc? nu prea e masina de offroad, vreau sa iau un wrangler in primavara, dar daca merge si cu asta salvez niste bani pe foamea asta. la pestera am urcat cu x3 dar cam chinuit din cauza sleaurilor si a bolovanilor, parca pe asta nu l-as baga pe acolo, nici nu e asa inalt, e mai jos cu 10cm decat x5. am fost cu el dincolo de ranca cand drumul era in lucru, la un moment dat m-am oprit.

post-818-1264677555_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...