Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Ceva vechituri si de la mine...in afara de acel tecalemit mare, restul e de vinzare.

Tecalemitul mic nu a avut niciodata vaselina in el...practic nefolosit, se vinde.

Protectiile de rezervor sint impecabile, se vind si ele...doritorii, PM.

post-2215-0-67734600-1397486257_thumb.jpg

post-2215-0-07365500-1397486296_thumb.jpg

post-2215-0-92199800-1397486318_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am gasit acest obiect interesant parte a mostenirii materiale de la un stramos de-al meu. post-4291-0-73037400-1397578917_thumb.jpg - din neamul extins al Vintiloilor de Buzau-Vrancea-

si acum dupa curatarea rugine cu metoda electrolitica, lacuire, si fabricare plasele. Asa ramane- un iatagan balcanic comun de sec XVII-XVIII batut de vreme.post-4291-0-46571800-1397582040_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum dupa curatarea rugine cu metoda electrolitica, lacuire, si fabricare plasele. Asa ramane- un iatagan balcanic comun de sec XVII-XVIII batut de vreme.attachicon.gifvic7 061.jpg

Salut! Îmi place piesa asta! Să te bucuri de ea!

 

P.S.: După ce planuri ați întocmit plăselele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am cioplit (strung, raspel, dremel, smirghel) din lemn uscat de stejar pe baza pozelor de pe internet cu iatagane asemanatoare si pe baza formei manerului si pozitiei gaurilor. Cu nituri de bronz.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Castronu' e nemtesc, de pompieri, ce se gasea in dotarea personalului Kraft durch Freude , inaintea si in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

post-47416-0-46458400-1398720908_thumb.jpg

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu ca e comod vad ca sunt frumoase, va rog nu le puneti aici pentru vanzare sau barem sa mai rasfirati ce e de prezentare fata de ce e de vanzare, avem bursa.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De prin targ adunate azi , o spirtiera facuta la Metaloglobus bucuresti si doua ibrice mici dragute de pe vremea cand inca mai fabricam si noi cate ceva azi nici creioane nu mai fabricam vine totul de la mama China

post-29942-0-55901100-1400433909_thumb.jpg

post-29942-0-94510600-1400433915_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Locomotiva 142.044 Reşiţa 1938 impreuna cu alte locomitive cu abur, automotoare istorice, pret: nepreţuite
Gara De Nord Bucuresti cu ocazia a 75 ani de Muzeu CFR. La ora 10 si la ora 17 locomotiva Calugăreni care a servit in Razboiul de Independeta pleaca inhamata la un tren istoric pana la Gara Baneasa si inapoi (pe baza de invitatie). O mocanita pe o linie ferata cu ecartament ingust translateaza cu doritori intre Gara de Nord si Basarab pe partea cu Calea Grivitei.
Pana duminica!

post-4291-0-34411400-1402614435_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 vechituri de-ale mele... o pereche de ochelari (moto?) si o sticluta de prin anii '30, sau poate si mai veche, cel putin de atunci se stie de ea in casa respectiva. Pe fund are un V si un M impreunate, care formeaza o inima. Daca cineva stie mai mult detalii despre obiectele astea, i-as fi recunoscator sa ma lumineze :)

in plus, cateva sute de monede 1700-prezent (majoritar 1700-1960, inclusiv argint dar si falsuri sau cu defecte de batere), cateva medalii, doua din argint... timbre 1900-1990 si cateva bancnote. cam greu sa le fac poze la toate.

post-69984-0-74729200-1402676677_thumb.jpg

post-69984-0-29800700-1402676694_thumb.jpg

post-69984-0-85309300-1402676712_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau cu defecte de batere, cateva medalii, doua din argint...

 

Cele cu defecte de batere ( in functie de anii de fabricatie ), de multe ori, sunt mai valoroase ca cele batute cum trebuie. Fa ceva poze si celor defecte si medaliilor.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ivane de ce nu spui tot? Ochelarii aia se folosesc la sudura AUTOGENA. Mihai , i-i vei folosi la sudura electrica vei deveni "sarpele cu ochelari". In zona protejata de ochelari pielea va fi alba, s-au culoarea la momentul respectiv, iar in zona expusa se va inrosi. Daca expunerea la radiatii este mai lunga, inrosirea pielii vafi mai puternica si va duce la caderea ei. Adica sarpele va napirli. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai nea Victor linistit, mai da-i incolo de ochelari. O sa-i pun peste vreo casca de piele si or sa ramana agatati prin vreun colt din pod, pana mi-oi aduce aminte de ei sau o sa am nevoie la o expozitie de ei.

Auzi, matale nu ai de lucru la un alternator pentru un Ural, macar eu pierd vremea la laptop in timp ce ma uit la neputinta fotbalistica a englezilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ivane de ce nu spui tot? Ochelarii aia se folosesc la sudura AUTOGENA. Mihai , i-i vei folosi la sudura electrica vei deveni "sarpele cu ochelari". In zona protejata de ochelari pielea va fi alba, s-au culoarea la momentul respectiv, iar in zona expusa se va inrosi. Daca expunerea la radiatii este mai lunga, inrosirea pielii vafi mai puternica si va duce la caderea ei. Adica sarpele va napirli. Numai bine.

 

Mai mult decat corect. Pe lateralele ochelarilor ar trebui sa fie poansonat IOR ( asta insemnand ca sunt fabricati intre 1970 si 1980 ). Daca nu au poansoanele respactive inseamna ca sunt fabricati dupa 1980.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gindeam ca omu' nu-i chiar asa novice sa se apuce de sudat electric folosind ochelarii astia drept protectie!

Oricum, multumesc pentru completare! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am luat ca-mi plac. Nu inteleg de ce va consumati efortul intelectual sa-mi explicati o chestie pe care o stiu. Ochelarii moto sunt mult mai scumpi. Daca are cineva ochelari moto militari fabricati in perioada anilor 40-60, sa dea de stire.


» Post actualizat in 20 Jun 2014 07:23

Hai sa vedem, cu astia ce se suda?

5346b58a180dbe426da04be1717276ea-7587754

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...