Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Eu i-am luat ca-mi plac. Nu inteleg de ce va consumati efortul intelectual sa-mi explicati o chestie pe care o stiu. Ochelarii moto sunt mult mai scumpi. Daca are cineva ochelari moto militari fabricati in perioada anilor 40-60, sa dea de stire.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 07:23

Hai sa vedem, cu astia ce se suda?

eu am doua perechi de ochelari de acest fel, au fost folositi pentru protectie intr-o fabrica de mobila ......o pereche am modificat-o eu pentru moto, o sa va pun foto....

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu i-am luat ca-mi plac. Nu inteleg de ce va consumati efortul intelectual sa-mi explicati o chestie pe care o stiu. Ochelarii moto sunt mult mai scumpi. Daca are cineva ochelari moto militari fabricati in perioada anilor 40-60, sa dea de stire.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 07:23

Hai sa vedem, cu astia ce se suda?

5346b58a180dbe426da04be1717276ea-7587754

Ochelarii de sudor la 30 lei sunt super, si astia-s interesanti daca stie cineva unde se foloseau. *

 

Pentru moto mai degraba asa ceva http://www.okazii.ro/militarie-razboaie/efecte-militare/vand-ochelari-motociclist-german-wehrmacht-sau-aviator-al-doilea-razboi-mondial-ww2-a117121521 ochelarii Luftwaffe sau ochelarii de serviciu standard germani Zeiss fumurii, se gasesc pe internet si nu-s (prea) scumpi.

 

 

* sunt ochelari de la armata romana comunista, nu sunt ochelari de parasutist. Gasesti acum pe okazii, e pacat sa te plimbi cu M-ul fara echipament adecvat.

post-4291-0-71831700-1403262648_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochelarii de pe okazii i-am cumparat deja. Am vb cu nenea Rosu, mi-a spus ca-s militari, dar ca modelul asta sunt din anii 60. Caut si unii din 40-50 militari, specifice regimentelor de vanatori de munte sau de pionieri moto, sunt cei cu doua randuri de lentile (lentila normala plus lentila colorata, aplicabila deasupra).


» Post actualizat in 20 Jun 2014 14:19

Vreau sa-i cumpar si pe astia, deocamdata pretul actual de vanzare ma face sa stau in expectativa.

 

post-263-0-93028000-1403273937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anii 40 si 50 sunt distincti dpdv echipament militar. Nu stiu daca Romania in WW2 a avut ochelari de protectie standard pentru tancuri, mecanizate dar am poze cu echipament german si aici o poza cu un cavalerist cu ochelari sovietici. Daca te bagi la modelul asta sovietic sunt pe ibei f ieftini si poate ma bag si eu.

post-4291-0-87198000-1403287838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine vb cu dl Serbanescu de la Muzeul National, ne poate lumina. Eu oricum vreau sa-mi fac o uniforma de militar moto pentru anii 45. Daca vrei, mergem impreuna la omul care inca mai croieste asa ceva. Luam uniforma anii 90 si o modificam, oricum uniforma Armatei Romane nu a cunoscut modificari importante intre 50 si 90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ochelarii mei nu sunt ca cei din pozele puse de voi :) Nu sunt poansonati si stiu sigur ca sunt f vechi, pt ca bunicul (decedat) prietenului meu, de la care i-am luat, avea o poza de prin anii '60 cu ei pe motocicleta. si, din povesti, ii avea cu mult inainte de poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine vb cu dl Serbanescu de la Muzeul National, ne poate lumina. Eu oricum vreau sa-mi fac o uniforma de militar moto pentru anii 45. Daca vrei, mergem impreuna la omul care inca mai croieste asa ceva. Luam uniforma anii 90 si o modificam, oricum uniforma Armatei Romane nu a cunoscut modificari importante intre 50 si 90.

Pasionatii de reenactment si-au si croit-o de la 0 din postav, a fost mai simplu cu toate ca uniforma de iarna RSR este foarte asemanatoare (inclusiv echipamentul). De asta sunt si eu interesat.

Au fost uniforme model 1948, model 1952 si Ceausescu le readuce spre traditie cu uniforma Md 1966, mantaua de iarna pare sa fi ramas aceiasi din anii 50.

Pe Nipru cred ca mi-ar sta bine in uniforma cu "ochi albastri" model Boc

post-4291-0-78219500-1403359729_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una din uniformele frumoase ale armatei romane din perioada razboiului a fost cea de ofiter de artilerie antiaeriana. Se poate vedea la muzeul aviatiei si se poate vorbi pentru a fi copiata. Eventual se poate pune si o geaca de pilot deasupra sau scurta gen anii 40. Uniformele comuniste orice le-ati face sunt urate.


» Post actualizat in 21 Jun 2014 21:29

.

post-36913-0-57019900-1403384389_thumb.jpg

post-36913-0-34993100-1403386152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anii 40 si 50 sunt distincti dpdv echipament militar. Nu stiu daca Romania in WW2 a avut ochelari de protectie standard pentru tancuri, mecanizate dar am poze cu echipament german si aici o poza cu un cavalerist cu ochelari sovietici. Daca te bagi la modelul asta sovietic sunt pe ibei f ieftini si poate ma bag si eu.

Interesanta poza, se pare ca il vedem pe maiorul de cavalerie Ioan Toba, parca i se mai spunea si Toba Hatmanul... Un personaj destul de controversat... Pesemne ca ochelarii i-a preluat de la vreun partizan sovietic din Crimeea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am luat ca-mi plac. Nu inteleg de ce va consumati efortul intelectual sa-mi explicati o chestie pe care o stiu. Ochelarii moto sunt mult mai scumpi. Daca are cineva ochelari moto militari fabricati in perioada anilor 40-60, sa dea de stire.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 07:23

Hai sa vedem, cu astia ce se suda?

5346b58a180dbe426da04be1717276ea-7587754

 

Ochelari de protectie folositi in turnatorie. Mi-am luat si eu o pereche identica ieri din targ si erau numai graunte de nisip in jurul sticlei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat cu ceva timp in urma cateva vechituri.

Din pacate nu stiu ce sunt si as avea nevoie de ajutor. Mi-au placut, m-a luat valul si le-am cumparat :)

 

DSC_0009_zpscde62ba5.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:11

Poza 2DSC_0003_zps777bc92f.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:12

Poza 3DSC_0007_zps4a2935d5.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:13

Poza 4

DSC_0008_zps14a6f165.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:13

Poza 5

DSC_0006_zps33cdb7e9.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:16

Poza 7

1_zps2503d08e.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:19

Acesti ochelari?

1_zpsb5c62f4a.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:20

Poza

2_zps44976483.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:20

Poza

3_zps7957bb08.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:21

Poza

 

4_zps7e2e4ac4.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:50

Niste casti

 

DSC_0005_zps2939052d.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:51

Poza

 

DSC_0004_zpsfeb2db66.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:51

Poza

 

DSC_0003_zps449d4964.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:51

poza

 

DSC_0001_zps673c9dfb.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:52

poza

 

DSC_0002_zps227d2ad2.jpg


» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:56

Mai si altele, dar o sa le fac poze cand o sa am timp.

In cazul in care este cineva interesat sa cumpere ceva, astept oferte, dar prefer schimb cu jucarii (binenteles tot vechi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cadranu ala scrie asa:

P = litera "r" in chirilica, adica "rad"

chestia aia de arata ca cifra "4" scrisa de mana este litera "ciî" (ci cu î in coada). rad per ceas.

 

Este un detector de radiatii probabil cu lampi. Nu imi dau seama daca are vreu conector exterior pentru elementu de detectie.

Ala il purtau militarii de gat si faceau teste de radioactivitate pe teren sau prin laboratoare. E bun de muzeu, e bun si de reconditionat pentru doamne fereste zile negre. Io am doua romanesti, unu ii la mine si alalalt ii la parintii mei, bateriile schimbate odata pe an, gata de lucru. Cand au ai mei vreun dubiu, coboara in boxa la subsol, scot dihania si verifica cu ea.

Asa am aflat ca materialul BCA comunist are ceva urme de radioactivitate.

 

Completare: ai un comutator de scala cu care stabilesti rezolutia sau sensibilitatea aparatului. In general trebuie lasat pe pozitia minima (x1). Daca iti indica nivel mare cand treci pe pozitia a 2-a, atunci nu mai stai, dispari de acolo cum sar puricii din blana.


» Post actualizat in 06 Jul 2014 19:32

Azi am primit un raspuns oficial care ne ajuta sa demaram scoaterea ursului din barlog, stiti despre ce e vorba. As fi interesat de o colaborare cu o echipa care sa filmeze tota operatiunea, din ce stiu eu nu s-a mai facut aceasta actiune oficial in Romania.

 

Am citit topicu cap-coada. De doua ori. Acu stau pe jar. Mai aveti ceva noutati?

Editat de skaarj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult

 

Io lucrez cu minuni de-astea vechi electronice de prin clasa a 2-a. Am inceput cu lampa, nu ca oamenii normali cu microcipuri. Acu is cal batran trecut cu vreo 7 ani peste sfertu de secol. In facultate zvarleau aparatura de laborator in nestire la casat. Io am zis ca daca timp de 40 de ani si-au dat doctoratu o gramada de oameni adevarati (si nu ma refer la genu' victor "control-V" ponta) atunci mai rezista inca vreo 3...4 ani pana-l dau si eu. Vechi da bune, pe ele nu scrie "made in china". Pe astea le stergi nitel de praf, refaci vreo doua-trei lipituri coclite, etalonezi dupa ceva aparatura "noua" (=nefolosita) de laborator si merg de n-ai treaba. Prostiile chinezesti din ziua de azi pica numai daca te uiti nitel mai urat la ele si faci "BAU".

 

Mai aveti dubii de vreo "minune", dati mesaj privat si va raspund aici. Ceva in genu "ba vezi topicu ala cu vechituri" sa ma urle pe mail si intru cand apuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechitura resuscitata partial. Am capatat o masina de cusut Singer foarte veche, dupa serie de dinainte de 1900, dar intr-o stare destul de proasta. Dupa cativa ani in care a fost abandonata afara, a ruginit si s-a blocat. Cred ca inca se poate repara, dar nu am timp sa ma ocup de ea. Poate am s-o bag intr-o galeata de gaz sa-si mai dezmorteasca incheieturile si apoi mai vad. Deocamdata, sasiul l-am curatat de rugina, vopsit si transformat intr-o masuta de telefon. Blatul, din lemn exotic tratat cum se cuvine. :)

post-8769-0-34157100-1405774437_thumb.jpg

post-8769-0-42665600-1405774450_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ziua buna.

Am prin magazie niste genti vechi de cand ma stiu eu. Cautand intr-o zi prin ele, am gasit lanterna aceasta care mi-a atras atentia.

Nu scrie nimic pe ea unde a fost produsa, an, etc, dar banuiesc ca este ruseasca dupa inscriptia de pe ea.

Daca are cineva idee ce e cu ea si ma poate lamuri, as fi recunoascator.

 

zToE42z.jpg aXmNg5d.jpg HqTbDxU.jpg

 

Inca mai am bucata aceasta de fier si tot nu am aflat din ce corp provine. Am mai postat-o cu vreo 20 de pagini in urma dar nu mi-a raspuns nimeni ...

 

DwYa2yc.jpg CjBwW41.jpg d9fwEtV.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...