Sari la conținut

Montarea anvelopelor


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa schimb anvelopa rotii din fatza. Noua anvelopa este Dunlop Roadsmart.

 

Am o problema cu sensul de rotatie. Conform indicatiilor producatorilor, anvelopele ar trebui montate astfel incat sageata desenata pe lateral sa corespunda cu sensul de rotatie. Dar ceva nu-i in regula!

 

Profilul anvelopei are santuri pentru evacuarea apei de sub roata. Santurile au (aprox.) forma literei V. Eu stiam ca anvelopa se monteaza astfel incat V-urile sa fie cu varful spre sensul de rotatie (astfel incat apa de sub roata sa fie impinsa spre inainte si lateral). Ei bine, sageata de pe cauciuc este INVERS.

 

Intrebari:

De ce este sageata invers?

Cum sa o montez? Conform sensului logic dat de santurile de pe profil sau conform indicatiei producatorului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum zice producatorul (ca in sageata) ca sigur nu a gresit el matrita pentru Jdemii de cauciucuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profilul anvelopei are santuri pentru evacuarea apei de sub roata. Santurile au (aprox.) forma literei V. Eu stiam ca anvelopa se monteaza astfel incat V-urile sa fie cu varful spre sensul de rotatie (astfel incat apa de sub roata sa fie impinsa spre inainte si lateral).

Nu neaparat. Nu e nici o regula asta..

 

Monteaza-l conform cu SAGEATA care indica sensul de rotatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa schimb anvelopa rotii din fatza. Noua anvelopa este Dunlop Roadsmart.

 

Am o problema cu sensul de rotatie. Conform indicatiilor producatorilor, anvelopele ar trebui montate astfel incat sageata desenata pe lateral sa corespunda cu sensul de rotatie. Dar ceva nu-i in regula!

 

Profilul anvelopei are santuri pentru evacuarea apei de sub roata. Santurile au (aprox.) forma literei V. Eu stiam ca anvelopa se monteaza astfel incat V-urile sa fie cu varful spre sensul de rotatie (astfel incat apa de sub roata sa fie impinsa spre inainte si lateral). Ei bine, sageata de pe cauciuc este INVERS.

 

Intrebari:

De ce este sageata invers?

Cum sa o montez? Conform sensului logic dat de santurile de pe profil sau conform indicatiei producatorului?

 

Aici ai niste explicatii despre problema ta. Daca ai ajuns sa pui la indoiala indicatiile producatorului inseamna ca ceva nu este in regula cu tine... ;) :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform săgeții.

ÂŞanțurile alea de pe amvelopă or să vină invers sensului de mers. Mergi înainte /\ Âşanțurile or să fie spre înapoi V dacă îmi aduc bine aminte.

Da, corect.

 

V -ul format de santuri il privesti lipit de asfalt nu pe partea de sus a cauciucului.

 

Sageata e sfanta oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te la profil nu in partea de sus unde vezi tu guma, ci jos unde atinge asfaltul.

 

Pune-l cum zice producatorul. Apoi citeste codul rutier si vezi ca la nush cati km, schimbi guma din spate cu aia din fata :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aporoporo de amvelope, după montarea amvelopei se dă cu vreun hâț mâț pe jantă sa se lipească guma de ea?

Eu mi-am schimbat singur cauciucul si toți mi-au zis că trebuie să dau cu ceva soliție să se lipească de jantă, eu am dat doar cu apă Âşi săpun ca să intre pe jantă mai uÂşor Âşi până acum n-a pierdut presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aporoporo de amvelope, după montarea amvelopei se dă cu vreun hâț mâț pe jantă sa se lipească guma de ea?

Eu mi-am schimbat singur cauciucul si toți mi-au zis că trebuie să dau cu ceva soliție să se lipească de jantă, eu am dat doar cu apă Âşi săpun ca să intre pe jantă mai uÂşor Âşi până acum n-a pierdut presiune.

sapun si apa ca sa intre mai usor, dar nici la vulcanizare nu am vazut sa dea cu altceva, si aia lucra nu gluma.

 

de asemenea, penultima data cand am montat gumele la un service local, am vazut ceva urme de... spuma poliuretanica?? asa arata, si parea a fi sters cauciucul de ea, si cand l-am schimbat cu actualul nu era nimic inauntru, asa ca nu stiu ce putea fi solutia aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. producatorul stie cel mai bine.

2. producatorul stie cel mai bine.

3. chiar daca nu esti 100% convins, eu am observat ca deobicei (or fi existind si exceptii), deschiderea V-ului ia apa inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te uti mai atent pe discurile de frana sau janta o sa gasesti si sensul corespunzator.

:wink::laugh:

 

ce mai tare... pai cum bre tre sa te uiti pe janta cum mere roata? ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sapun cu apa se da ca sa alunece mai usor cauciucul pe geanta - iar daca esti in excursie si ai pana ... tine minte amanuntul asta ;)

 

la cauciucurile tubeless se mai da un strat de "ceva" ca sa nu iasa aerul ... cred :wink:

Despre stratul ăsta de ceva mi-au spus multi. Cică se dă ca să nu dea voie aerului să iasă dar eu zic că e doar apa cu Duru ca să alunice.

 

Nu contează cum calcă, pui cauciucul după săgeată.

 

ÂŞtie cineva pe unde găsesc niÂşte leviere pentru scos cauciucul de pe jantă? Data trecută când l-am scos mi-a cam ramas vopseaua de pe jantă pe vârful surubelnitei Âşi mi-am rupt Âşi mâinile. :laugh:

Editat de MadMike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ati inceput cu "inainte". Roata e rotunda; ce naiba inseamna la voi "inainte"?

 

Am facut poze si desene, ca sa se inteleaga.

 

 

post-41208-1265378159_thumb.jpg

Daca "inainte" inseamna spre dreapta, apa se va evacua in sensul sagetii albastre. Adica spre inainte si spre lateral, afara din calea rotii.

 

 

post-41208-1265378430_thumb.jpg

Daca "inainte" inseamna spre stanga, conform sagetii producatorului, apa se evacueaza in sensul sagetilor rosii. Adica fie spre lateral si spre inapoi (cand apa este fortata sa treaca intai pe sub roata pentru ca apoi sa iasa spre lateral), fie spre inainte si spre centrul rotii.

 

Gresesc undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, PUNE-L DUPA SAGEATA! E BINEEEEEE!

 

Pune cauciucul pe roata cu sageata in sensul de rotatie, monteaza roata si apoi o sa-ti dai seama imediat de ce V-ul e pe dos sus si jos e corect (adica pe asfalt)

Cum arati tu in poza nu e corect, sageata e invers sensului de rotatie asa cum arati tu in poze... .. nu mergi cu motocicleta inapoi..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OMULE !!!!!!!! am citit , da-le in mm de canale si caneluri ! PRODUCATORII NU "E" PROSTI! pune-l dupa sensul de rotatie dat de sageata cauciucului , pe sensul de rotatie al jantei ! sau daca nu mergi la vulcanizare... :wink:

PS : uite ce incearca baietii sa iti explice... ;)

post-42082-1265380168_thumb.jpg

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa intelegi mai usor - sageata de pe cauciuc, cum se vede ea in poza ta, asa trebuie sa se vada si pe partea stanga a motocicletei.

Mesaj completat

IN POZA CU ROSU E BINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!

 

DIRECTIA INAINTE DESENATA DE TINE E DIRECTIA IN CARE MERGE MOTOCICLETA CU FATA!!!

ASA O SA SE VADA ROATA DE PE PARTEA STANGA A MOTOCICLETEIIIIIIIIIII!

 

NU TIP :wink:

Mesaj completat

LAS-O DRAKU DE APA CA NUMAI D-ZEU STIE CUM SE DUCE, daca te iei dupa apa mai montezi roata aia poimarti.

 

Sageata in sensul de rotatie al rotii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau pune-l invers, asa cum stii tu. Si apoi sa le scrii si un mail lu' astia de la mishielin ca nu stiu sa faca profilul in V ca lumea. Mama lor de carpaci.

Acu serios, daca nu esti convins poti merge la un magazin de cauciucuri si sa te mai uiti la diferite marci care produc profil de ploaie si sa vezi sensul sagetii fata de varful V-ului.

 

 

PS- Ce se pune pe buza jantei la tubeless e un soi de adeziv foarte slab, care asigura un plus de etanseitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaaau! De cand exista sageti pe cauciucuri, creierul a devenit redundant. Ati scris 3 pagini de "FA CUM TI SE SPUNE SI NU COMENTA!" si nici macar 1 explicatie logica.

Voi mai stiti sa si judecati daca ceea ce faceti e bine sau nu? Sau numai faceti ce vi se spune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atenti va rog ca modelul respectiv e posibil sa fie de spate si trebuie montat in sensul invers sagetii.

 

eu am K60 pentru fata si trebuie sa il montez in sensul invers indicat de sageata pentru ca este o anvelopa de spate.

 

TDM-ul are anvelopa de 18 pe fata si majoritatea caucicurilor pt roata fata sunt de spate.

 

am studiat indelung problema. nu am timp acum sa caut modelul anvelopei in cazul de fata dar o sa o fac diseara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...