Sari la conținut

Montarea anvelopelor


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

atenti va rog ca modelul respectiv e posibil sa fie de spate si trebuie montat in sensul invers sagetii.

 

eu am K60 pentru fata si trebuie sa il montez in sensul invers indicat de sageata pentru ca este o anvelopa de spate.

 

TDM-ul are anvelopa de 18 pe fata si majoritatea caucicurilor pt roata fata sunt de spate.

 

am studiat indelung problema. nu am timp acum sa caut modelul anvelopei in cazul de fata dar o sa o fac diseara.

nu inteleg, roata spate se invarte in alt sens ca cea din fata sau ce?

 

pune-l cu sajeata in sensul de roatatie al rotii cand mergi inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Completare:

 

M-am uitat acum la dunlop pe site si e anvelopa de fata ce ai tu.

 

deci conform pozelor o montezi in sensul indicat de sageata, care indica SENSUL de rotatie, nu cel de inaintare.

 

/index.php?...t&id=570992

 

in poza asta este corect , sageata indica cum se roteste anvelopa in contactul cu solul si daca observi va arunca apa in lateral.

 

fa-i un test in cada sau pe o suprafata cu gresie udata usor. tine minte sa respecti sensul de rotatie indicat de sageata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaaau! De cand exista sageti pe cauciucuri, creierul a devenit redundant. Ati scris 3 pagini de "FA CUM TI SE SPUNE SI NU COMENTA!" si nici macar 1 explicatie logica.

Voi mai stiti sa si judecati daca ceea ce faceti e bine sau nu? Sau numai faceti ce vi se spune?

 

Desenul facut de bau-bau e cat se poate de logic, dar se pare ca nu vrei sa intelegi. ^ se formeaza pe asfalt si apa este data in lateral asa cum e desenat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaaau! De cand exista sageti pe cauciucuri, creierul a devenit redundant. Ati scris 3 pagini de "FA CUM TI SE SPUNE SI NU COMENTA!" si nici macar 1 explicatie logica.

Voi mai stiti sa si judecati daca ceea ce faceti e bine sau nu? Sau numai faceti ce vi se spune?

Daca tu te crezi mai destept decat 1000 de nemti sau francezi sau whatever cu doctorate in industria transporturilor care au facut profilul gumei tale, atunci poti s-o pui si pe diagonala, ba chiar si perpendiculara pe janta for all I care. E din acelasi ciclu cu "pot sa pun guma de 190 pe janta de 5.5 toli?" sau "am gaurit toba la RSu' meu de 50 si acum zbor cu 300 la ora" sau "pot sa merg cu slick-uri pe strada?" sau "am castigat 20 de cai de la bujiile cu iridium" sau "EXUP-ul/Power valve sunt degeaba, am auzit de la un prieten al unei matusi care a citit pe un forum de padurari" sau "am inteles ca, daca pun un cate un magnet pe fiecare carburator, R1 meu o sa consume 0.5% si o sa bage 500 la ora" sau...

 

Continui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua anvelopa este Dunlop Roadsmart.

 

Conform indicatiilor producatorilor, anvelopele ar trebui montate astfel incat sageata desenata pe lateral sa corespunda cu sensul de rotatie. Dar ceva nu-i in regula!

Cu tine!

 

uite aici cum se monteaza, cum vezi in poza asta! si-ti inchipui din roata continuand motocicleta privita din fata-stanga.

e exact modelul tau de cauciuc.

0000_Dunlop_Roadsmart_Sport_Touring_Front_Tire_--.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci prima data mergi la un magazin de piese auto si ceri coclender special de montat roata. are un decodor care citeste sensul sagetii si-ti zice daca trebuie pus dupa sageata sau invers. deci exista 2 tipuri de anvelope: care se monteaza cum zice producatorul si 2) care se monteaza invers. anvelopele de al doilea tip sint pentu anumite motociclete la care rotile se invirt in sens invers (una la stinga si una in jos). sper ca e clar acuma, succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink::laugh:

 

ce mai tare... pai cum bre tre sa te uiti pe janta cum mere roata? ;))

 

man inainte sa o dai in SF-uri si alte treburi puerile, daca te uiti pe janta sau pe discuri este stantat, de fabrica, sensul de rotatie, pe una din spite, etc., pacat, ca nu am mobra la indemana sa-ti dau cea mai tare poza(pentru tine).......bre

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man inainte sa o dai in SF-uri si alte treburi puerile, daca te uiti pe janta sau pe discuri este stantat, de fabrica, sensul de rotatie, pe una din spite, etc., pacat, ca nu am mobra la indemana sa-ti dau cea mai tare poza(pentru tine).......bre

pueril e sa fie nevoie sa te uiti pe janta ca sa iti dai seama cum se invarte roata cand mergi in fata cu mobra.

 

elocventa e sageata de pe guma, da! la aia te uiti si o montezi ca sa respecte sensul de invartire al rotii cand mergi inainte. ce e asa de greu?!

Mesaj completat

valabil si pentru roata spate :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o sa-ti dau janta fara guma pe ea si cu discurile demontate, ma indoies ca o sa gasesti sensul corect de rotatie, unele nu se monteaza la "oha", ma refer numai la cea pe fata, ca la spate iti dai seama datorita foii de lant, etc.,

o sa-ti dau si ceva poze cand o sa ajung la garaj.....ca sa evitam mancatul de ciuperci si ruperea pe forum de ineptii

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o sa-ti dau janta fara guma pe ea si cu discurile demontate, ma indoies ca o sa gasesti sensul corect de rotatie, unele nu se monteaza la "oha", ma refer numai la cea pe fata, ca la spate iti dai seama datorita foii de lant, etc.,

o sa-ti dau si ceva poze cand o sa ajung la garaj.....ca sa evitam mancatul de ciuperci si ruperea pe forum de ineptii

tocmai de aia propun sa nu mai postezi.

 

janta (mea) are esageata care sa indice sensul normal de rotire cand te deplasezi inainte. sageata aia si cu sageata de pe cauciuc e tot ce ai nevoie ca sa montezi o guma.

 

si nici macar nu e grija ta, ci a aluia de la vulcanizare care iti schimba roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai de aia propun sa nu mai postezi.

 

janta (mea) are esageata care sa indice sensul normal de rotire cand te deplasezi inainte. sageata aia si cu sageata de pe cauciuc e tot ce ai nevoie ca sa montezi o guma.

 

si nici macar nu e grija ta, ci a aluia de la vulcanizare care iti schimba roata.

 

aaa, surpriza ai descoperit sageti marcate pe janta?! vezi ca nu prea stii ce vorbesti?, i-am sugerat omului ca daca nu stie sa monteze guma pe janta va gasi acolo indicii despre ce si cum, tu te-ai bagat ca musca-n.......... vezi-ti de treaba ta si nu te mai baga sa comentezi aiurea, daca ziceam o prostie, da, mai mergea da asa te rog sa nu mai sari liniile la tramvai sa nu te curentezi, bafta......si gata nu mai postez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa schimb anvelopa rotii din fatza. Noua anvelopa este Dunlop Roadsmart.

 

Am o problema cu sensul de rotatie. Conform indicatiilor producatorilor, anvelopele ar trebui montate astfel incat sageata desenata pe lateral sa corespunda cu sensul de rotatie. Dar ceva nu-i in regula!

 

Profilul anvelopei are santuri pentru evacuarea apei de sub roata. Santurile au (aprox.) forma literei V. Eu stiam ca anvelopa se monteaza astfel incat V-urile sa fie cu varful spre sensul de rotatie (astfel incat apa de sub roata sa fie impinsa spre inainte si lateral). Ei bine, sageata de pe cauciuc este INVERS.

 

Intrebari:

De ce este sageata invers?

Cum sa o montez? Conform sensului logic dat de santurile de pe profil sau conform indicatiei producatorului?

 

sal man

zi.mi te rog ce data e stantata pe anvelopa?

 

o sa gasesti un oval cu 4 cifre

primele 2 rep saptamana din an

ultimile 2 anul

merci

Mesaj completat

si nici macar nu e grija ta, ci a aluia de la vulcanizare care iti schimba roata.

 

 

DA.MI VOIE SA TE CONTRAZIC ASPRU ....E GRIA TA CE ITI FACE ALA

PENTRU CA TU PLECI CU MOTO NU EL

SI IN CAZ DE ACCIDENT DAI COLTUL NIMENI NU MAI STIE UNDE AI SCHIMBAT TU ROTILE

 

CAND FAC SCHIMBUL DE ANVELOPE

PUN INTREBARI

IL AJUT PE BAIAT

SI DAU JOS SI PUN LA LOC PERSONAL ROATA

EL DOAR DEJANTEAZA, MONTEAZA SI CENTREAZA SI STAU TOT TIMPUL CU OCHII PE EL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai.... e bine ca varful lu V sa fie invers a sagetii , deoarece apa arunca pe spate nu inainte cum ai zis. tre sa te gandesti ca un sapator.... cum sapi?.. asa e si cu V-urile.... si o iei inainte!!!! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai in poza modelul de sageata de la Dunlop pe care trebuie sa-l vezi(la fel de bine il gasesti si pe lateralul anvelopei nu neaparat pe calea de rulare ca in poza), pentru a reusi sa pui guma corect pe janta

Din ce se vede ar trebui sa citesti marca anvelopei de la stanga la dreapta si nu invers, ca sa iti dai seama cum vine montat corect, chiar daca nu vezi sageata.

Bafta :wink:

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAND FAC SCHIMBUL DE ANVELOPE

PUN INTREBARI

IL AJUT PE BAIAT

SI DAU JOS SI PUN LA LOC PERSONAL ROATA

EL DOAR DEJANTEAZA, MONTEAZA SI CENTREAZA SI STAU TOT TIMPUL CU OCHII PE EL

 

Hihihi - EXACT asa fac si eu.

Vezi Ianachime, ne asemanam si noi la ceva! :wink:

Mesaj completat

Ai in poza modelul de sageata de la Dunlop pe care trebuie sa-l vezi(la fel de bine il gasesti si pe lateralul anvelopei nu neaparat pe calea de rulare ca in poza), pentru a reusi sa pui guma corect pe janta

Din ce se vede ar trebui sa citesti marca anvelopei de la stanga la dreapta si nu invers, ca sa iti dai seama cum vine montat corect, chiar daca nu vezi sageata.

Bafta ;)

 

Bai, m-ai spart cu scrisul - ce zici tu nu are nici o relevanta! In poza ta e o simpla coincidenta ca scrisul si sageata sunt in aceeasi directie!

Si daca pui cauciucul perpendicular scrisul tot de la stanga la dreapta il citesti!!

 

O sa-ti pun o poza cu cauciucul meu fatza si o sa vezi ca scrisul e normal si sageata e invers!!

 

post-7046-1265456893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA.MI VOIE SA TE CONTRAZIC ASPRU ....E GRIA TA CE ITI FACE ALA

PENTRU CA TU PLECI CU MOTO NU EL

SI IN CAZ DE ACCIDENT DAI COLTUL NIMENI NU MAI STIE UNDE AI SCHIMBAT TU ROTILE

 

CAND FAC SCHIMBUL DE ANVELOPE

PUN INTREBARI

IL AJUT PE BAIAT

SI DAU JOS SI PUN LA LOC PERSONAL ROATA

EL DOAR DEJANTEAZA, MONTEAZA SI CENTREAZA SI STAU TOT TIMPUL CU OCHII PE EL

la vulcanizare auto nu imi schimba nimeni roata pe fata, ca nu le ajunge masina nush unde si cu levierul nu vor.

 

la dealer de gume moto, aia il monteaza ok 100% dupa atata experienta, si am incredere in el.

 

intotdeauna verific, dar e mai usor sa verifici dupa ce ii pusa guma sus decat cand e jos de pe janta, pentru unii de pare.

 

oricum, poate sa zica cineva ca urmatoarea afirmatie e falsa? :

 

Intotdeuna montezi cauciucul cu sageata sa indice sensul de rotire al rotii cand mergi cu mobra in directia inainte; asta pt roata fata si roata spate.

 

iaca cu o propozitie lamuream totul de la inceput si nu mai scriam atatea pagini.

 

daca nu esti in stare sa faci asta, mergi nene la vulcanizare si ai incredere in mesteru de acolo, daca tu nu esti in stare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi - EXACT asa fac si eu.

Vezi Ianachime, ne asemanam si noi la ceva! :wink:

Mesaj completat

 

 

Bai, m-ai spart cu scrisul - ce zici tu nu are nici o relevanta! In poza ta e o simpla coincidenta ca scrisul si sageata sunt in aceeasi directie!

Si daca pui cauciucul perpendicular scrisul tot de la stanga la dreapta il citesti!!

 

O sa-ti pun o poza cu cauciucul meu fatza si o sa vezi ca scrisul e normal si sageata e invers!!

 

post-7046-1265456893_thumb.jpg

 

 

pai tu ce credeai man

ca noi astia cu bmw

stam pe moto in sa

si baiatul de la vulcanizare schimba rotile

 

e viata mea in joc si daca raman pe undeva macar o pana sa stiu si eu sa fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tu ce credeai man

ca noi astia cu bmw

stam pe moto in sa

si baiatul de la vulcanizare schimba rotile

 

e viata mea in joc si daca raman pe undeva macar o pana sa stiu si eu sa fac

nu trebuie data jos roata ca sa faci o pana in the middle of nowhere la o mobra moxer bmw, care e tubeless de la mama ei :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la vulcanizare auto nu imi schimba nimeni roata pe fata, ca nu le ajunge masina nush unde si cu levierul nu vor.

 

la dealer de gume moto, aia il monteaza ok 100% dupa atata experienta, si am incredere in el.

 

intotdeauna verific, dar e mai usor sa verifici dupa ce ii pusa guma sus decat cand e jos de pe janta, pentru unii de pare.

 

oricum, poate sa zica cineva ca urmatoarea afirmatie e falsa? :

 

Intotdeuna montezi cauciucul cu sageata sa indice sensul de rotire al rotii cand mergi cu mobra in directia inainte; asta pt roata fata si roata spate.

 

iaca cu o propozitie lamuream totul de la inceput si nu mai scriam atatea pagini.

 

daca nu esti in stare sa faci asta, mergi nene la vulcanizare si ai incredere in mesteru de acolo, daca tu nu esti in stare.

 

este o vulcanizare in comuna rosu

tipul cu scuterul sax

e foarte priceput si ok

acolo am schimbat ultimile 6 randuri de avelope in ultimi 2 ani

cu cartea motocicletei in fata si cu cheia dinamometrica

 

toate anvelopele schimbate

aveau sageata si bulina rosie

bulina rosie insemna si ea ceva

si se monteaxa in dreptul valvei

 

apropo cereti sa schimbe si valva

ca in timp cauciucul din care e facuta

imbatraneste si el si crapa

Mesaj completat

nu trebuie data jos roata ca sa faci o pana in the middle of nowhere la o mobra moxer bmw, care e tubeless de la mama ei :wink:

 

zi zau cu limba intre dinti

 

ma vazut ca nu e nevoie

sa dai anvelopa jos

nici la o moto cu camera nu doar la tubeless

daca dai de omul priceput

dar daca trebuie sa schimb cauciucul iaca trebuie

 

pana sa dau de omul din rosu

 

mergeam pe la alte vulcanizari unde oamenii spuneau clar

ca nu se baga sa dea jos jenata de pe moto

si sa mai stii un lucru

 

jnurul e de moment si loc fara vulcanizare

 

bine este sa puna petic pe interior la tubeless ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie data jos roata ca sa faci o pana in the middle of nowhere la o mobra moxer bmw, care e tubeless de la mama ei :wink:

Nu e relevant faptul ca e boxer...cred ca in minte aveai monobrat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yzule, stai jos. Asta e discutie de oameni seriosi, te rog

Pai in cazul asta, da-mi voie sa fiu on-topic:

sensul de rotatie si sagetile de pe cauciucuri, nu au fost o prioritate pt mine. Intodeauna am avut bani sa merg la service de calitate , iar grija lor(sagetilor) am lasat-o in seama mecanicilor. Nu e treaba mea sa invat , pt simplu fapt ca am bani de o mobra si o decapotabila, toate meseriile care is necesare pt a face mobrele sa mearga intrebuinta cele doua vehicule. Cat despre cei care fac inginerii dupa bloc si la coltul strazii, nu-mi ramane decat sa le doresc spor in ceea ce fac si multa sanatate!

Si, DA, parerea mea e ca , virgula, cauciucurile se monteaza cu sageata inspre sensul de rotatie cand mobra merge in fata, segeata fiind in partea de sus a rotii.

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi - EXACT asa fac si eu.

Vezi Ianachime, ne asemanam si noi la ceva! :wink:

Mesaj completat

 

 

Bai, m-ai spart cu scrisul - ce zici tu nu are nici o relevanta! In poza ta e o simpla coincidenta ca scrisul si sageata sunt in aceeasi directie!

Si daca pui cauciucul perpendicular scrisul tot de la stanga la dreapta il citesti!!

 

O sa-ti pun o poza cu cauciucul meu fatza si o sa vezi ca scrisul e normal si sageata e invers!!

 

post-7046-1265456893_thumb.jpg

 

E grele domle si e si perpendiculari, ma lasi?...Tu tii guma perpendiculara pe janta sau pralela cu janta?!!... Bai, in cazul Dunlop ramane valabil ce am zis cu scrisul de la stg la dr, ai si poza. Nu e coincidenta pentru ca eu folosesc numai Dunlop pe mobra de de cativa ani si am vazut chestia asta(nu am pomenit de alta marca). Daca o dam in permutari si combinatii deviem de la subiect total(oricum kestia asta e realizata deja pe topicul asta). PA

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E grele domle si e si perpendiculari, ma lasi?...Tu tii guma perpendiculara pe janta sau pralela cu janta?!!... Bai, in cazul Dunlop ramane valabil ce am zis cu scrisul de la stg la dr, ai si poza. Nu e coincidenta pentru ca eu folosesc numai Dunlop pe mobra de de cativa ani si am vazut chestia asta(nu am pomenit de alta marca). Daca o dam in permutari si combinatii deviem de la subiect total(oricum kestia asta e realizata deja pe topicul asta). PA

Fara suparare, dar nu ai inteles deloc ce voiam sa zic si nici nu vrei sa intelegi, o tii una si buna.

Eu vreau sa zic ca scrisul nu are nici o relevanta mai omule, oricum te-ai uita la cauciuc si in orice pozitie l-ai pune scrisul tot de la STANGA LA DREAPTA il citesti!

 

Dar sa o luam ca tine: arata-mi tu nu un cauciuc, dar un obiect pe care scrisul e de la dreapta la stanga.. in afara de masina de EITILOP .... :wink: ;) :laugh: Ce zici?

Fa un exercitiu cu telecomanda de la televizor (daca scrie ceva pe ea) ci citeste scrisul de pe ea.. scrie de la s t a n g a la d r e a p t a nu

 

agnats al atpaerd al ed

 

Esti culmea, serios, cu scrisul de pe cauciuc ... NU ARE NICI CEA MAI MICA RELEVANTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...