Sari la conținut

6 iunie 2006 - Accident Anefs


EricDraven
 Share

Postări Recomandate

Un binevoitor de sofer a deschis usa la stop chiar in fata mea. Nu aveam viteza, maxim 20-30 km/h. Desi a recunoscut la Politie ca m-a observat, a declarat ca nu credea ca voi trece prin dreptul lui. Si cum credeti ca a motivat gestul? Citez din memorie: mi se rasturnase ceva in portbagaj si am vrut sa vad ce e ;)

Eu sunt ok, adica doar genunchiul si mana dar motorul.....toata partea stanga lovita.

Ideea e ca am pierdut si 6 ore la politie pana au facut constatarea.

Apropo de asta, ceva sfaturi cum sa o repar? Ce e mai bine, RCA sau Casco? Stiu ca am Casco la Asiban, a lucrat cineva cu ei?

Fratilor, aveti grija la semafoare, cand treceti printre masini, ca nu stii ce soferi profesionisti intalnesti.

 

Vroiam sa-i multumesc tipului cu masina care se afla in spatele meu ( imi pare rau ca nu i-am retinut numele ) si care a oprit sa ma ajute. Era si el motocilcist si stia ce inseamna inconstieti la volan.

Si va multumesc voua pt sfaturi.

Editat de EricDraven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca el a iesit vinovat conform politiei (cum cred ca ar fi normal pt ca zice legea ca tre sa te asiguri shi cand deschizi usa -in trafic cel putin... right? ;) ) incearca sa o faci pe casco. Firma unde ai casco iti da banii, si mai departe - treaba lor - se judeca cu firma unde are el RCA-ul.. dar vii la constaare cu copia dupa polita aluia ReCeA si constaarea de la police.

 

Bafta si recafere rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: daca o repara pe CASCO (care este al lui), nu o sa ii creasca rata asigurarii? Caci din cate stiu nu se tine cont de cine a fost vinovat. Nu dati cu parul, poate ma insel... sau poate nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebare. Eu stiam doar de cresterea ratei la cascco cand esti tu vinovat si iei banii de reparatie... dar invers nu cunosc. Oricum, daca e de crescut rata trebuie vazut cu cat creste, ca oricum tot cu crestera ratei asteia s-ar putea sa fie oricum mai bine, la cum ti-o evalueaza astia cand iei banii de reparatie la mai toate companiile de asigurari (cand e vorba de rca). Basca tre' sa te certi cu ei si pierzi timp si nervi si etc... Chestia e ca nu stiu cu CAT creste rata asigurarii si DACA creste pt astfel de cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: daca o repara pe CASCO (care este al lui), nu o sa ii creasca rata asigurarii? Caci din cate stiu nu se tine cont de cine a fost vinovat. Nu dati cu parul, poate ma insel... sau poate nu.

Din cate stiu eu, nu creste (de fapt, iarasi din cate stiu, problema nu e ca nu creste, ci ca nu scade, nu se acorda bonus pentru X ani consecutivi fara incident). Cel putin asa mi s-a intamplat mie, cu masina. Ideea e ca cei de la CASCO isi iau banii de la cei cu RCA-ul. Btw, din cate tin minte e nevoie de doua constatari, mai intai la RCA si dupa aia la CASCO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, nu creste (de fapt, iarasi din cate stiu, problema nu e ca nu creste, ci ca nu scade, nu se acorda bonus pentru X ani consecutivi fara incident). Cel putin asa mi s-a intamplat mie, cu masina. Ideea e ca cei de la CASCO isi iau banii de la cei cu RCA-ul. Btw, din cate tin minte e nevoie de doua constatari, mai intai la RCA si dupa aia la CASCO.

Eu am avut 2 accidente la interval de o sapt. Ambele pe CASCO reparata. In ambele dati mi-a crescut rata cu putin. Se cheama reintregirea politei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA sau Casco?

Habar n'am de Asiban dar important e la cine are baiatu' RCA.

Pagubele in afara de indreptat/vopsit de ce mai e nevoie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia a spus ca ala e vinovat iti vei repara motoreta pe RCA-ul lui. In caz ca esti tu de vina asu e culpa comuna va trebui sa folosesti casco al tau.

 

Bafta maxima si bine ca esti intreg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asiban sunt destul de OK, pe de alta parte ai grija unde are ala RCA, s-ar putea sa-ti plateasca banii exact la pastele cailor. Daca are RCA tot la Asiban sau o firma serioasa (gen Alianz) poti sa mergi linistit pe RCA, altfel ... nu stiu ce sa zic, e riscant. Fereste-te de RCA mai rau ca dracu de tamaie daca e facut la Asirom sau Omniasig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar nu stiu daca e vina lui 100%,ca din cate stiu eu nu ai voie sa depasesti masinile oprite la semafor.in mine a intrat o proasta la fel cand mergeam printre masini(se uita la mine si intra in mine cu amandoua mainili pe volan :bigstar: )si nu am mers la politie ca am depasit-o aiurea.daca e vina ta o repari cu casco ca cealalta e pt alal cu masina sa si-o repare el ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti face pe CASCO fara probleme, isi vor recupera ei banii de la firma unde are ala RCA-ul. Cat despre reintregirea politei, acest lucru eu nu l-am facut decat o singura data. Tu, posesor de CASCO iti poti repara auto sau moto, fara reintregirea politei, pana la plafonul maxim dat de suma asigurata din polita. Problema este ca, daca nu faci reintregirea, suma totala asigurata scade cu fiecare valoare a daunei pe care ai avut-o ( de ex. la o valoare asigurata de 5000 EUR, prima dauna te costa 1000 EUR. a doua dauna, in valoare de 1500 EUR in acelasi an, se va scadea din 4000 EUR suma ramasa dupa prima dauna. la sfarsit vei ramane cu 2500 EUR "nefolositi").

Daca faci reintregirea politei de fiecare data vei urca valoare sumei asigurate inapoi la 5000 EUR, dupa fiecare reparatie, si vei avea in permanenta suma maxima platita la incheierea politei. Reintregirea o faci daca doresti.

Daca vrei ca anul urmator sa nu creasca valoarea politei din cauza daunelor suferite anul anterior, lasa o singura zi sa treaca de la data expirari politei, apoi du-te si incheie o polita noua. In acel moment, nu se mai considera continuare de polita din anul anterior, ci vei tratat ca un client nou, deoarece continuitatea a fost intrerupta (chiar si de o singura zi), si nu vei mai fi taxat suplimentar.

 

Bafta

Editat de ISM29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feriti-va de ARDAF k de dracu.

Am 2 prieteni care au patit accidente, vina a fost a celorlalti, iar ei au trebuit sa isi repare masina pe RCA (ghinion, ambele la ardaf). Pe langa faptul ca ardaf are contracte cu 2 service in lume, (si alea pe genunchi) moment in care tu tre sa scoti banu de reparatie la service, urmand sa ti-l recuperezi de la ardaf, dar si recuperarea banilor s-a efectuat dupa 2 luni. Nu fara spume si scandal.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar nu stiu daca e vina lui 100%,ca din cate stiu eu nu ai voie sa depasesti masinile oprite la semafor.in mine a intrat o proasta la fel cand mergeam printre masini(se uita la mine si intra in mine cu amandoua mainili pe volan :cheers: )si nu am mers la politie ca am depasit-o aiurea.daca e vina ta o repari cu casco ca cealalta e pt alal cu masina sa si-o repare el ;)

 

Politia l-a gasit pe el vinovat si l-a amendat cu 25 RON :bigstar: . El are RCA la Carpatica Asig dar voi merge pe Casco-ul meu.

Ideea e ca, fiind tarziu cand politia a constat daunele si eu idiot ca nu am verificat :cheers: toate literele chirilice pe care politistul le-a scris pe constatare, am descoperit azi ca a uitat de ghidon indoit si scarite zgariate. Bineinteles ca aia de la aigurari nici nu au vrut sa auda. Daca nu scrie in constatare ca sunt stricate atunci nu sunt. Degeaba incerci sa le explici cum e cu cazatura si ce se strica ca....nu intelege nimeni. Ma duc maine la service la Suzuki sa vad ce spun si ei. Va tin la curent.

Asa ca, doamne fereste, in caz de asa ceva, aveti grija sa nu patiti ca mine.

Astfalt uscat si sa auzim numai de bine.

Si mersi tuturor pentru sfaturi si informatii.

Editat de EricDraven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ameninta-i tu cu o plangere la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor). Eu am facut asa cu ASTRA, care intarziase la plata 31 de zile peste cele 15 stipulate in contract. In 2 ore am primit banii. Spune-le ca le mai dai termen pana maine sa-ti spuna cand poti lua banii altfel ai plangerea scrisa si maine o trimiti prin fax la CSA.

 

Politia l-a gasit pe el vinovat si l-a amendat cu 25 RON ;) . El are RCA la Carpatica Asig dar voi merge pe Casco-ul meu.

... am descoperit azi ca a uitat de ghidon indoit si scarite zgariate. Bineinteles ca aia de la aigurari nici nu au vrut sa auda. Daca nu scrie in constatare ca sunt stricate atunci nu sunt. Degeaba incerci sa le explici cum e cu cazatura si ce se strica ca....nu intelege nimeni. Ma duc maine la service la Suzuki sa vad ce spun si ei.

 

Incearca sa te intorci la politie sa scrie acelasi agent constatator si celelalte daune, sa puna stampila langa adaugare si sa semneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ameninta-i tu cu o plangere la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor). Eu am facut asa cu ASTRA, care intarziase la plata 31 de zile peste cele 15 stipulate in contract. In 2 ore am primit banii. Spune-le ca le mai dai termen pana maine sa-ti spuna cand poti lua banii altfel ai plangerea scrisa si maine o trimiti prin fax la CSA.

Subscriu. Asa am facut eu cu Omniasig ;), dupa aproape doua luni de amanari aberante. Dupa ce le-am explicat de CSA, s-au activat instant baietii :bigstar: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa te intorci la politie sa scrie acelasi agent constatator si celelalte daune, sa puna stampila langa adaugare si sa semneze.

M-am intors dar tocmai astazi s-au gasit sa-l mute la alta sectie pe politistul care mi-a facut constatarea, undeva prin Bucurestii Noi :bigstar: . Iar procesul verbal a ramas la sectia din Militari si singura solutie este sa-l rog pe politist sa vina aici si sa reintregeasca constatarea. Slabe sanse. Ma descurc eu cumva...daca nu, asta e, prostia mea se plateste. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors dar tocmai astazi s-au gasit sa-l mute la alta sectie pe politistul care mi-a facut constatarea, undeva prin Bucurestii Noi :bigstar: . Iar procesul verbal a ramas la sectia din Militari si singura solutie este sa-l rog pe politist sa vina aici si sa reintregeasca constatarea. Slabe sanse. Ma descurc eu cumva...daca nu, asta e, prostia mea se plateste. ;)

Am si eu o intrebare,nu poti sa faci reconstatare,iei o foaie de la cei de la Suzuki in care scrie ca nu poate fi reparat ghidonul,te duci la Casco si faci reconstare,trimit ei pe unu sa iti faca poze si gata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors dar tocmai astazi s-au gasit sa-l mute la alta sectie pe politistul care mi-a facut constatarea, undeva prin Bucurestii Noi :D . Iar procesul verbal a ramas la sectia din Militari si singura solutie este sa-l rog pe politist sa vina aici si sa reintregeasca constatarea. Slabe sanse. Ma descurc eu cumva...daca nu, asta e, prostia mea se plateste. :banana:

 

chiar daca politaiul nu a scris de ghidon si de scarite poti sa le repari pe asigurare (eu mi-am facut reparatii de genul asta de vreo 2 ori) . daca aia de la asigurari nu vor sa auda de asa fa scandal !!!!

 

La urma-urmei politaii constata doar ce se vede. Loviturile ascunse sau stricaciunile la motor le vad aia din service. Iar asigurarile vireaza banii service-ului.

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca politaiul nu a scris de ghidon si de scarite poti sa le repari pe asigurare (eu mi-am facut reparatii de genul asta de vreo 2 ori) . daca aia de la asigurari nu vor sa auda de asa fa scandal !!!!

 

La urma-urmei politaii constata doar ce se vede. Loviturile ascunse sau stricaciunile la motor le vad aia din service. Iar asigurarile vireaza banii service-ului.

 

:banana:

Corect, cand am fost la asigurare constatatoru nici macar nu s-a uitat pe declaratia de la politie. Dar asta depinde mult de noroc / asigurator. Oricum, mai ai o sansa, fa gura fara rusine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule fa galagie fara rusine la asigurare. Atata timp cat dosarul de dauna nu s-a inchis, poti face constatari pe langa cea primara, ori de cate ori apar diverse defectiuni ascunse, ce nu au fost vazute prima oara. Il poti chema pe agentul asigurator de fiecare data cand se mai constata o defectiune pe parcursul reparatiei. ESTE IMPOSIBIL SA TE REFUZE. Daca face asa ceva, ameninta cu CSA-ul. Este obligat sa constate toate daunele, chiar daca nu au fost trecute in PV de politie.

Daca ele erau absolut invizibile sau greu de demonstrat, politia te-ar fi trimis intr-un service autorizat sa iti dea ei un PV de constatare a daunelor, dupa care ei copiau daunele in procesul lor verbal, cu care te duceai la asigurari.

Cel care iti face asemenea sicane de la asigurari ori e prost ori e prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule fa galagie fara rusine la asigurare. Atata timp cat dosarul de dauna nu s-a inchis, poti face constatari pe langa cea primara, ori de cate ori apar diverse defectiuni ascunse, ce nu au fost vazute prima oara. Il poti chema pe agentul asigurator de fiecare data cand se mai constata o defectiune pe parcursul reparatiei. ESTE IMPOSIBIL SA TE REFUZE. Daca face asa ceva, ameninta cu CSA-ul. Este obligat sa constate toate daunele, chiar daca nu au fost trecute in PV de politie.

Daca ele erau absolut invizibile sau greu de demonstrat, politia te-ar fi trimis intr-un service autorizat sa iti dea ei un PV de constatare a daunelor, dupa care ei copiau daunele in procesul lor verbal, cu care te duceai la asigurari.

Cel care iti face asemenea sicane de la asigurari ori e prost ori e prost.

:D :banana:

Inca ceva: pe viitor, daca se mai intampla asa ceva (fereasca sfantu), de cate ori te duci la politie, ii dictezi politistului ce sa scrie acolo. Foarte putini stiu ce se intampla cu motoru. Eu am fost la politie cu cineva care se pricepea mult mai bine ca mine la motoare, am vorbit amandoi cu politistul, i-am spus ce trebuie scris in declaratie, si nu a fost nici un fel de problema. Nu e o garantie 100% ca nu vei avea probleme, dar macar mai reduci din ele :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...