Sari la conținut

GPS pentru Adventure


Postări Recomandate

Vreau GPS. Nu pentru ca nu m-as descurca la partea de orientare cu harta, ci pentru momentele alea lenese cand vreau sa ajung la o adresa si n-am chef sa ma invart de tzshpe ori pana o gasesc. Sau sa stiu noaptea cam la ce sa ma astept cand vine vorba de curbe. Sau sa ma pot lauda ca am ajuns la 2000+ metri. Sau sa mapez un traseu.

 

Waterproof, conectabil la bricheta, luminat noaptea, busola, cu acumulator acceptabil si sa nu-mi fie teama sa-l scap. eTrex-urile de la Garmin mi se par foarte bune pentru aplicatie, dar sunt greu de manevrat in oras. Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului. Ce alte variante, preferabil pana in 1000-1200 de lei exista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 256
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am asa ceva:

http://www.garmin.ro/produs.php?id=295&amp...8&cat_id=13

http://picasaweb.google.com/GDan.Moto/Rara...739517678653346

 

 

Sunt foarte multumit de el.

Functioneaza cu acumulatori R6. O pereche de 2300 mAh, tin 9 ore. Cealalta pereche pe care o am, de 2700 mAh nu am reusit sa o consum intr-o zi.

Poti face trasee pe Google Earth le salvezi *.klm, le convertesti *.gpx si le pui pe el, apoi...GO.

Il poti seta in mod off-road si mergi pe unde vrei tu.

Are busola, altimetru, termometru si alte chestii utile.

Nu depinzi de conectarea la bateria masinii.

Este putin mai mare decit un telefon mobi, deci il poti tine in buzunar, cind faci drumetii sau esti intr-un oras pe care nu-l cunosti.

Inregistreaza traseul pe care te deplasezi in caz ca vrei sa te intorci pe el, sau sa il refaci alta data. De asemenea il poti descarca in Google Earth, sa vezi pe unde ai mers.

Intr-adevar e putin mai scump decit ziceai tu, insa il poti lua in calcul.

Nu e Zumo, insa il poti manevra cu manusa deoarece are doar 3 butoane si o rotita, usor de apasat respectiv invirtit.

Iti poti achizitiona si un suport RAM-MOUNT, special pentru motor, care e foarte rigid si usor de utilizat. Costa cam mult dar... cred ca face.

 

http://www.ram-mount.com/CatalogResults/Pa...85/Default.aspx

http://www.ram-mount.com/CatalogResults/Pa...85/Default.aspx

 

Succes la cautari!

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului.

Eu am Zumo 550. Nu numai ca l-am scapat pe jos, pe asfalt sau beton, de nici nu mai stiu cate ori, de la inaltimea soclului in care este montat, dar chiar era pe motor si in timpul accidentului meu si s-a crapat doar carcasa un pic. In rest merge. A vazut ploaie, vant, grindina (pe iezer), praf (in delta), vibratii cat incape, mii de km...

De scump - e scump. Dar e ca un bmw - nu e scump degeaba. Dupa cum te-ai orientat spre un bmw mai vechi, pe criterii economice, ai putea sa-ti iei un zumo de 2-3 ani cu 250-300euro. Raul de la Rasnov a facut treaba asta.

 

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Waterproof, conectabil la bricheta, luminat noaptea, busola, cu acumulator acceptabil si sa nu-mi fie teama sa-l scap. eTrex-urile de la Garmin mi se par foarte bune pentru aplicatie, dar sunt greu de manevrat in oras. Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului. Ce alte variante, preferabil pana in 1000-1200 de lei exista?

 

Asta se apropie de cerintele tale: http://gpsmagazin.ro/GPS_Moto_!!_A...n_Nuvi_510.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau GPS. Nu pentru ca nu m-as descurca la partea de orientare cu harta, ci pentru momentele alea lenese cand vreau sa ajung la o adresa si n-am chef sa ma invart de tzshpe ori pana o gasesc. Sau sa stiu noaptea cam la ce sa ma astept cand vine vorba de curbe. Sau sa ma pot lauda ca am ajuns la 2000+ metri. Sau sa mapez un traseu.

 

Waterproof, conectabil la bricheta, luminat noaptea, busola, cu acumulator acceptabil si sa nu-mi fie teama sa-l scap. eTrex-urile de la Garmin mi se par foarte bune pentru aplicatie, dar sunt greu de manevrat in oras. Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului. Ce alte variante, preferabil pana in 1000-1200 de lei exista?

cu asta

http://gpsmagazin.ro/GPS_Moto_!!_A...CSx_(Moto).html

 

am fost pe teren de mai multe ori, harta este atat de amanuntita incat arata aproape toate drumurile de caruta, arata pana si traversarile peste paraie unde podetul este improvizat si de lemn, denumiri de paraie, are semnal in padure, etans, este zdravan, suportul costa numai 50 lei din ce vad la accesrii ... ce mai exces de zel...

Din ce am vazut in oras nu are chiar toate numerele de pe stada... poate ma insel

Nu l-am folosit pe ghidon dar am vazut ca aveau aia la Romaniacs ceva foarte asemanator ca si carcasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

harta este atat de amanuntita incat arata aproape toate drumurile de caruta, arata pana si traversarile peste paraie unde podetul este improvizat si de lemn, denumiri de paraie

 

Sa nu exageram. In ROAD2008 sunt zone atat de detaliate pe cat spui tu, cu drumuri de exploatare, dar sunt si zone in care nu apar drumuri asfaltate (mai noi sau mai vechi). Si eu cred ca este cea mai buna harta, dar mai e mult de imbunatatit la ea.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau GPS. Nu pentru ca nu m-as descurca la partea de orientare cu harta, ci pentru momentele alea lenese cand vreau sa ajung la o adresa si n-am chef sa ma invart de tzshpe ori pana o gasesc. Sau sa stiu noaptea cam la ce sa ma astept cand vine vorba de curbe. Sau sa ma pot lauda ca am ajuns la 2000+ metri. Sau sa mapez un traseu.

 

Waterproof, conectabil la bricheta, luminat noaptea, busola, cu acumulator acceptabil si sa nu-mi fie teama sa-l scap. eTrex-urile de la Garmin mi se par foarte bune pentru aplicatie, dar sunt greu de manevrat in oras. Zumo sunt prea scumpe si, probabil, n-ar face fata unei cazaturi de la nivelul soldului. Ce alte variante, preferabil pana in 1000-1200 de lei exista?

 

Pai in range-ul tau de pret se incadreaza Garmin 60CSx (de pe ebay, cu tot cu transport iti iese la vreo 1100). Eu tocmai mi-am luat de o sapt, inca n-am apucat sa ma joc cu el prea mult, insa cunosteam aparatul ca au prieteni de-ei mei. Eu din ce am vazut pe net, e foarte recomandat si folosit exact pt ce vrei tu, adventure (si ce vreau si eu). Dirijarea turn by turn e o caracteristica a hartii, nu doar a aparatului. ROAD2008 mi se pare ca are, deci te poate duce la o adresa in RO, si stie sa te duca pe drum, nu peste camp. La fel de bine il poti folosi si in offroad, unde e util mai ales cand ai harti topo. Exemplu cand mi-a fost util (atunci eram cu un amic care tot 60CSx are):

 

ne-am ratacit. efectiv nu mai stiam unde suntem ca ne-am invartit prea mult. am intrat pe GPS si am aflat ca in directia X (are busola) e Valea Ierii. Fara GPS era naspa, hartile ... le puteam folosi la foc eventual sa nu murim de frig noapte. Atunci eu am fost convins de utilitatea GPS-ului si mi-a placut cum lucreaza asta.

 

Daca n-ai unde sa-l testezi si ai drum prin Cluj sau ne intalnim cumva, te las sa te joci sa vezi care-i treaba.

 

 

Numa bine,

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de idei. Imi pare ca 60CSx-ul e cam ceea ce am eu nevoie. Vedem.

Alegerea e bună, iar pentru hărți studiați www.openmaps.eu

 

Proiectul OpenMaps este o încercare de a crea o hartă digitală complexă (rutieră, stradală si turistică) care poate fi folosit pe PC, GPS, PDA, etc.

Harta OpenMaps este disponibil gratuit, în diverse formaturi, pentru a fi folosit de oricine in scopuri "non-profit".

Extinderea, perfecționarea hărții este bazat pe lucrul voluntar al utilizatorilor, deci puteți ajuta Âşi dumneavoastra. Tot ce trebuie să faceți, este să setați GPS-ul dumneavostră ca să captureze traseul parcurs (să facă track) Âşi să uploadați trackurile respective pe portalul OpenMaps. In acest fel drumurile, traseele parcurse de dumneavoastră o să ajunga pe hartă.

 

map60csx poate lucra alternativ cu cele două hărți detalii pe PM

Mesaj completat

uzunu.... parcă trebuia să ne vedem la Rînca .... poate anul asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, navi pt moto trebuie sa fie clar rezistent la apa, usor de utilizat cu manusi, usor de montat pe moto, nu in ultimul rand pe cat posibil cu soft dedicat.

 

Ia in considerare si Garmin Nuvi 550, pretul a scazut pe la 300 euro.

 

Eu voi astepta aparitia in putin timp a ultimului model dedicat moto de la Garmin, noul Zumo 220; pretul inca nu se stie dar va fi clar mai mic decat "taticul lor" Zumo 660. Va avea din start suport moto dar si auto.

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=65210#

 

La "images" se vede si ecranul cu busola, altimetru etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Harta OpenMaps este disponibil gratuit, în diverse formaturi, pentru a fi folosit de oricine in scopuri "non-profit".

 

De proiectul asta am mai citit pe un forum de ciclism, la un moment l-am gasit pe un forum de Opel si l-am mai gasit pe softpedia. Erau unii foarte inflacarati si ii indemnau pe toti sa participe ca e moca. Mie mi-a trezit din start suspiciuni si am facut ceva sapaturi si am aflat ca de fapt este o manevra a celor care realizeaza harti pentru a avea o baza gratuita de date foarte exacte. Iata dovada mai jos:

 

Built-in DigitalGlobe imagery access was significantly improved with much more worldwide data available.

Added free built-in access to global street-level maps from OpenStreetMap.org via the File->Download Online Imagery menu command.

Added support for exporting multi-band GeoTIFF files with 8 or 16 bits per band.

 

Ce inseamna asta, ca fraierii ca noi contribuie cu track-uri la realizarea unei harti foarte exacte iar altii stau cu cwrul la birou si in loc sa plateasca niste sume pentru aceste informatii doar cumpara soft-uri (Ex: global mapper) si "fura" legal aceste date. In principiu nu face rau nimanui dar daca este sa fie tradare... "Tradare sa fie, dar sa stim si noi"

In afara de asta download-ul era foarte greu de gasit, abia dupa ce i-am luat la pwle au facut ceva in privinta asta. Totodata fisierul .img nu merge pe toate gps-urile Garmin, pe Etrex-ul meu merge in schimb pe Nuvi 765 al unui amic nu merge.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Built-in DigitalGlobe imagery access was significantly improved with much more worldwide data available.

Added free built-in access to global street-level maps from OpenStreetMap.org via the File->Download Online Imagery menu command.

Added support for exporting multi-band GeoTIFF files with 8 or 16 bits per band.

 

Eu fac referire la openmaps.eu care după mine e altceva decît OpenStreetMap.org . FiÂşierul actualizat ( Map installer with land contours) se instalează în MapSurce, după care îl încarci în ori ce Garmin. Marele avantaj este că poți dezvolta partea extravilană ... rurală ... Âşi este compatibil cu ROAD, adică ai pe gps ambele hărți le poți comuta alternativ. Nimeni nu te pune să munceÂşti la trackuri, ai fost într-o tură, drumul nu-i pe nici o hartă, îl urci pe net, după care devine rutabil pe hartă Âşi e gratis. Pentru mine este un fel de Explorer ... ca Âşi cu Geocutiile.... Că se pot folosii Âşi alții de hartă, păi de aia e hartă. Mă distrez cum uni îÂşi fac planificarea excursilor pe niÂşte hărți de pe vremea lui CeaÂşcă, care sunt făcute pe planÂşetă cu creionul ... Eu am pretenți mai mari, voi nu ??? Ca o paranteză, la un Garmin MAP60csx îl setezi pe Off Roads iar Lock on Road să fie Off. te deplasezi în oraÂş sau pe drumurile asfaltate de pe harta ROAD - o să vezi unde eÂşti tu față de hartă ...

Succes în alegeri !

 

PS. Chestia asta se pare că deranjează tare de tot, am deschis un topic pe tema asta Âşi în 22 de ore a fost ÂŞTERS ! Se pare că treaba ,,Crede Âşi nu cerceta,, e valabil în RO

Mesaj completat

Un exemplu de planificare concediu cu GPS.

/index.php?showtopic=477530

Alegi obiectivele, faci ruta pe PC (Mapsurce cu harta pe care sunt trecute Moteluri, Champinguri), cauti cazare, te uiti pe net cum arata, preturi ... etc, le bagi pe GPS (el are zumo 550) si astepti sa vina vara.

Ca GPS-uri recomand zumo 550, 660 pentru Adventure ... si map60csx pentru soft enduro + hard enduro. Celelalte or fi mai ieftine, daaar NU sunt facute pentru vibratii, apa, socuri ..... si daca isi dau duhul in padure sau prin Italia o sa mori de ciuda ca ti-ai stricat concediul. Atentie mare, nu e totul sa ai GPS, trebuie sa inveti sa umblii cu el. Eu am patit-o de 2 ori, odata in zona Lotru, cind aveam cipul cu harta in portofel .... si a doua oara in Austria cind cipul cu harta a ramas infipt in calculator acasa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno, mi-am luat un eTrex Legend hCX. Foarte misto jucarica, insa intampin probleme la Mapsource. Nu pot importa harti, iar pe cele pe care le am nu pot sa le vad pe calculator si sa-mi fac trasee. Exista vreo alternativa la Mapsource sau vreun alt program de planificare compatibil cu Garmin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Mno, mi-am luat un eTrex Legend hCX. Foarte misto jucarica, insa intampin probleme la Mapsource. Nu pot importa harti, iar pe cele pe care le am nu pot sa le vad pe calculator si sa-mi fac trasee. Exista vreo alternativa la Mapsource sau vreun alt program de planificare compatibil cu Garmin?

 

Instaleaza ROAD 2008 si nu vei avea nici o problema. Eu am tot Etrex Legend HCx si merge perfect, cat te-a costat?

Mesaj completat

PS. Chestia asta se pare că deranjează tare de tot, am deschis un topic pe tema asta Âşi în 22 de ore a fost ÂŞTERS ! Se pare că treaba ,,Crede Âşi nu cerceta,, e valabil în RO

 

Nu deranjeaza dar mai sunt topic-uri similare deschise de altii.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu caut un GPS pentru Adventure. Nu am nevoie la nivel de drum forestier, cel mult la nivel de drum comunal.

Am vazut acum ceva timp pe aici pe forum, un GPS care costa vreo 600 RON, cu tot cu prindere de ghidon. Nu mai retin ce marca era sau daca avea harti incluse, dar stiu ca era pentru mobre, rezistent la soc si la apa.

Exista ceva de genul la bugetul asta? 600 - 800 RON?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu caut un GPS pentru Adventure. Nu am nevoie la nivel de drum forestier, cel mult la nivel de drum comunal.

Am vazut acum ceva timp pe aici pe forum, un GPS care costa vreo 600 RON, cu tot cu prindere de ghidon. Nu mai retin ce marca era sau daca avea harti incluse, dar stiu ca era pentru mobre, rezistent la soc si la apa.

Exista ceva de genul la bugetul asta? 600 - 800 RON?

 

Un link pentru GPS-uri moto: http://www.gpsmagazin.ro/GPS_Moto_!!_ATV.html Altceva nu merită să iei, le ia naiba de la scuturat, praf, apă .... cu hartile se rezolvă problema .... dacă e garmin ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Are cineva Garmin Nuvi 510 ca sa zica niste pareri?

 

Nu am folosit dar are o problema majora, desi poate inregistra si exporta un traseu sub forma de track acest model nu poate importa track-uri. Se pare ca Garmin a vrut ca acest model sa nu faca concurenta modelelor outdoor care importa track-uri fara nici o problema.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am folosit dar are o problema majora, desi poate inregistra si exporta un traseu sub forma de track acest model nu poate importa track-uri. Se pare ca Garmin a vrut ca acest model sa nu faca concurenta modelelor outdoor care importa track-uri fara nici o problema.

 

Adica nu poti sa prestabilesti rute de pe calculator? Nu stiu care e diferenta exacta intre "track" si "route" cand vine vorba de GPS.

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Track - set tracking on pe gps si va tine minte pe unde ai fost. Legend tine minte parca 20 tracks.

Route - in fata computerului setezi drumul,calea de urmat de la A la B. Poate vrei sa treci prin X,Y,Z si nu prin M,N,O. Salvezi route in GPS iar cand pleci ii zici urmeaza drumul asta,adeca route

 

Tracks pot fi salvate ca route,o chestie utila daca ti-a placut un anume traseu in care ai avut tracking on.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Adica nu poti sa prestabilesti rute de pe calculator? Nu stiu care e diferenta exacta intre "track" si "route" cand vine vorba de GPS.

 

Ruta este un traseu calculat prin puncte de via (maxim 50 per ruta) iar track-ul este un traseu deja inregistrat (poate avea si 2000 de puncte) chiar daca nu ai o ruta activa si este format din multe puncte (track - urma). Daca incarci un track si mergi dupa el gps-ul nu-ti va da indicatii stanga-dreapta ci vei avea un pointer ( o sageata pe ecran gen busola) sau pur si simplu te uiti pe ecran si urmaresti track-ul.

La Nuvi 510 poti prestabili rute pe calculator dar nu poti incarca track-uri, sunt doua chestii total diferite. In schimb inregistreaza traseul facut sub forma de track si il poti incarca in calculator.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...