Sari la conținut

24.03.2010, ora 16, Plevnei, moto galben, fara victime


apasu
 Share

Postări Recomandate

Intrebarea mea este... nu cumva esti obligat sa nu parunzi in intersectie daca exista riscul sa ramai blocat acolo, sa blochezi intersecia ?

nu am mai intrat de 4 luni..de cand ti-am zis ca esti pafarist rau si vad ca nu te-ai schimbat

Daca intri normal si ti se strica masina acolo, se opreste...insemna ca toti ceilalti au voie sa dea peste ea? putina logica zmeule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ramai blocat in intersectie (ptr ca tu cand ai intrat era verde) ceilalti participanti la trafic sunt obligati sa astepte pana la eliberarea intersectiei.

nu am timp acum sa caut legea dar va spun sigur ca eu am patit-o si a platit soferul: amenda +pcte penalizare+RCA la mine.

aveti grija de voi!

Editat de q_simi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai intrat de 4 luni..de cand ti-am zis ca esti pafarist rau si vad ca nu te-ai schimbat

Daca intri normal si ti se strica masina acolo, se opreste...insemna ca toti ceilalti au voie sa dea peste ea? putina logica zmeule

Am pus o intrebare de bun simt la care nu eram sigur de raspuns, dar daca tie ti se pare logic ma forteaza sa caut raspunsul. Este inerzisa stationarea pe autostrazi ? DA ! Aivoie sa opresti pe banda de urgenta in cazul unei defectiuni ? DA !

 

Cam asta e logica ta.

 

Acum sa iti arat si ca ai raspuns fara sa stii nici tu raspunsul :

"In noul cod sunt prevazute strict noua abateri ce vor fi sanctionate cu sase puncte, si anume:

 

erespectarea semnalelor agentilor de cale ferata;

 

refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica a acestuia;

 

depasirea cu 41-50 de km/ora a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv;

 

circulatia sau stationarea pe spatiul interzis care separa sensurile de mers pe autostrada;

 

stationarea sau parcarea autovehiculelor pe autostrada in alte locuri decat cele special amenajate;

 

executarea pe autostrada a manevrei de intoarcere sau mers inapoi, circulatia sau traversarea de pe un sens pe celalalt prin zonele interzise;

 

nerespectarea semnificatiei indicatoarelor instalate la trecerea la nivel cu o cale ferata;

 

schimbarea directiei de mers spre stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie;

 

<b>patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta se blocheaza circulatia in intersectie. </b>

 

 

 

Incearca sa gandesti inainte sa ma ataci. te rog, nu ma mai forta sa iti raspund.

 

Repet, era doar o intrebare la care nu eram sigur de raspuns. Multumesc ca m-ai ajutat sa il gasesc.

 

Invata regulile de circulatie si apoi vorbim si pe alte teme... momentan sunt motociclist, parerea ta legata de caracerul meu nu ma inereseaza.

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare am rugamintea sa nu incarcam inutil postul creat special pentru a-l ajuta pe om, daca are nevoie de un martor.

Pentru curiosi, motoreta era incadrata pentru a face stanga venind dinspre casa radio spre cotroceni, mascat fiind de un autobuz. Pe sensul invers de mers s-a pus verde, un grabit pleaca tare, desi a vazut ca in intersectie erau ramase vehicule care urmau sa faca stanga, autobuzul opreste in ultim moment, cel cu moto nu are vizibilitate si intra in grabit. A sarit la timp de pe moto, drept urmare nu avea nimic...moto in schimb, zob.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel cu moto nu are vizibilitate si intra in grabit

drumul greseala asteapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare am rugamintea sa nu incarcam inutil postul creat special pentru a-l ajuta pe om, daca are nevoie de un martor.

Pentru curiosi, motoreta era incadrata pentru a face stanga venind dinspre casa radio spre cotroceni, mascat fiind de un autobuz. Pe sensul invers de mers s-a pus verde, un grabit pleaca tare, desi a vazut ca in intersectie erau ramase vehicule care urmau sa faca stanga, autobuzul opreste in ultim moment, cel cu moto nu are vizibilitate si intra in grabit. A sarit la timp de pe moto, drept urmare nu avea nimic...moto in schimb, zob.

 

daca e asa cum spune apasu, baiatul nu are nicio vina. am patit-o si eu...am plecat grabit de la semafor, si am fost de vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus o intrebare de bun simt la care nu eram sigur de raspuns, dar daca tie ti se pare logic ma forteaza sa caut raspunsul. Este inerzisa stationarea pe autostrazi ? DA ! Aivoie sa opresti pe banda de urgenta in cazul unei defectiuni ? DA !

 

Cam asta e logica ta.

 

Acum sa iti arat si ca ai raspuns fara sa stii nici tu raspunsul :

"In noul cod sunt prevazute strict noua abateri ce vor fi sanctionate cu sase puncte, si anume:

 

erespectarea semnalelor agentilor de cale ferata;

 

refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica a acestuia;

 

depasirea cu 41-50 de km/ora a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv;

 

circulatia sau stationarea pe spatiul interzis care separa sensurile de mers pe autostrada;

 

stationarea sau parcarea autovehiculelor pe autostrada in alte locuri decat cele special amenajate;

 

executarea pe autostrada a manevrei de intoarcere sau mers inapoi, circulatia sau traversarea de pe un sens pe celalalt prin zonele interzise;

 

nerespectarea semnificatiei indicatoarelor instalate la trecerea la nivel cu o cale ferata;

 

schimbarea directiei de mers spre stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie;

 

<b>patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta se blocheaza circulatia in intersectie. </b>

 

 

 

Incearca sa gandesti inainte sa ma ataci. te rog, nu ma mai forta sa iti raspund.

 

Repet, era doar o intrebare la care nu eram sigur de raspuns. Multumesc ca m-ai ajutat sa il gasesc.

 

Invata regulile de circulatie si apoi vorbim si pe alte teme... momentan sunt motociclist, parerea ta legata de caracerul meu nu ma inereseaza.

imi dovedesti in continuare ca atat poti. unde nu e nici Dzeu nu cere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare am rugamintea sa nu incarcam inutil postul creat special pentru a-l ajuta pe om, daca are nevoie de un martor.

Pai asa se trateaza accidentele pe la noi. Mai bine nu deschideai topic.

 

Toate cele bune.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se aplica asta si in cazul in care esti primul vehicul care intra in intersectie si faci stanga

si tu de ce tii cu ursu'? si asa saracul baiat si-a facut zob motoreta

 

Legea nu specifica daca esti primul sau ultimul ! nu ai voie sa intri daca exista riscul sa blochezi intersectia! Garantat!!!

 

art. 57 (3) Patrunderea unui vehicul într-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei. Din codul ruier! app se penalizeaza cu puncte dar nu mai stiu cate!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea nu specifica daca esti primul sau ultimul ! nu ai voie sa intri daca exista riscul sa blochezi intersectia! Garantat!!!

 

art. 57 (3) Patrunderea unui vehicul într-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei. Din codul ruier! app se penalizeaza cu puncte dar nu mai stiu cate!

Legea aia se refera la faptul ca nu ai voie sa intri ca taranul cu caruta si sa nu ai loc unde sa pleci de acolo spre inainte pana cei care vin de pe strada perpendiculara incearca sa treaca prin intersectie si nu pot de tine. In cazul in care faci stanga legea spune ca cei care pleaca pe verde trebuie sa astepte pana se degajeaza intersectia, adica trebuie sa te lase in final sa faci stanga daca ai apucat sa intri pe verde in intersectie.

Oricum eu nu inteleg de ce nu purtati discutiile astea pe la "Legislatie, acte, vama" ca nu isi prea au locul aici pe la accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea aia se refera la faptul ca nu ai voie sa intri ca taranul cu caruta si sa nu ai loc unde sa pleci de acolo spre inainte pana cei care vin de pe strada perpendiculara incearca sa treaca prin intersectie si nu pot de tine. In cazul in care faci stanga legea spune ca cei care pleaca pe verde trebuie sa astepte pana se degajeaza intersectia, adica trebuie sa te lase in final sa faci stanga daca ai apucat sa intri pe verde in intersectie.

Oricum eu nu inteleg de ce nu purtati discutiile astea pe la "Legislatie, acte, vama" ca nu isi prea au locul aici pe la accidente.

Cu tot respectul dar nu ai dreptate ... citeste mai atent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti, multumesc de ajutor la toti cei care au oprit. S-a intamplat cam asa, am plecat pe verde iar pe contrasens opel astra a vrut sa faca la stanga. A crezut ca are timp si mi-a taiat fata....nu am mai putut sa il evit, eu nu am patit nimic motocicleta insa nu mai are partea din fata. Motocicleta este asigurata si probabil nu va mai fi reparata. Multumesc inca o data celor care au oprit si s-au oferit sa ma ajute.

post-13866-1269455088_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norocul tau ca n-ai nevoie de martori. "Martorul" de mai sus zicea ca tu faci stanga.

 

Bun asa. Bine ca-i scapat intreg si de la accident si de "ajutorul" martorilor.

Mesaj completat

P.S. ca martorul s-a simtit ofuscat de faptul ca nu i-am recunoscut meritele pentru dorinta lui de a declara orice doar erati motociclisti.

 

IN cazul in care declaratia la politie si asigurari are "ceva care nu s-a intamplat in realitate" sau omite "ceva ce de fapt s-a intamplat" :rose: verifica mai intai daca intersectia nu este supraveghete video. Companiile au acces la acele inregistrari, tu nu ai. Si daca ceva e in neregula si suma ta de despagubire e foarte mare... ei ar putea verifica daca spui adevarul. Chiar daca-i costa in plus s-ar putea sa renteze pana la sfarsit daca exista sansa sa nu dea banii respectivi.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti, multumesc de ajutor la toti cei care au oprit. S-a intamplat cam asa, am plecat pe verde iar pe contrasens opel astra a vrut sa faca la stanga. A crezut ca are timp si mi-a taiat fata....nu am mai putut sa il evit, eu nu am patit nimic motocicleta insa nu mai are partea din fata. Motocicleta este asigurata si probabil nu va mai fi reparata.

Pana mea....pacat de motor, era tare misto :rose: , dar bine ca esti intreg. Cel mai important.

......ca martorul s-a simtit ofuscat de faptul ca nu i-am recunoscut meritele pentru dorinta lui de a declara orice doar erati motociclisti.

IN cazul in care declaratia la politie si asigurari are "ceva care nu s-a intamplat in realitate" sau omite "ceva ce de fapt s-a intamplat" :rose: verifica mai intai daca intersectia nu este supraveghete video. Companiile au acces la acele inregistrari, tu nu ai. Si daca ceva e in neregula si suma ta de despagubire e foarte mare... ei ar putea verifica daca spui adevarul. Chiar daca-i costa in plus s-ar putea sa renteze pana la sfarsit daca exista sansa sa nu dea banii respectivi.

Cel cu Astra este vinovat pentru ca nu a cedat prioritate de dreapta la schimbarea directiei de mers motorului care venea din sens contrar.

Tu despre ce vorbesti mai sus ? :(

 

Eu am o nelamurire. Care este intersectia unde venind dinspre Casa Radio faci stanga spre Cotroceni ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana mea....pacat de motor, era tare misto :rose: , dar bine ca esti intreg. Cel mai important.

 

Cel cu Astra este vinovat pentru ca nu a cedat prioritate de dreapta la schimbarea directiei de mers motorului care venea din sens contrar.

Tu despre ce vorbesti mai sus ? :rose:

 

Eu am o nelamurire. Care este intersectia unde venind dinspre Casa Radio faci stanga spre Cotroceni ? :(

 

 

Cel care face stanga pierde prioritatea .... intr`o intersectie ....nu?

Editat de CeZ_Ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana mea....pacat de motor, era tare misto :rose: , dar bine ca esti intreg. Cel mai important.

 

Cel cu Astra este vinovat pentru ca nu a cedat prioritate de dreapta la schimbarea directiei de mers motorului care venea din sens contrar.

Tu despre ce vorbesti mai sus ? :rose:

 

Eu am o nelamurire. Care este intersectia unde venind dinspre Casa Radio faci stanga spre Cotroceni ? :(

 

Vorbeam de declaratia "martorului" care sustinea mai sus ca motoristul o lua la stanga si s-a infipt in ala grabit care mergea inainte.

 

Cand l-am intrebat daca a baut gaz de el a vazut fix invers a zis ca ar declara orice. Pur si simplu a urmat un sfat prietenesc despre cum declaratul "orice" se poate intoarce foarte usor impotriva ta si sa dea nana la fundulet.

 

That's all.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Bine ca suntem grozavi si sarim in sus de bucurie ca nu am patit nimic. Trebuia chemata ambulanta,mers la spital si facute investigatii. In momentul in care s-a deschis dosar penal altfel discuti cu conservarul si nu va mai repeta tampenia. Eu stateam cu conserva la semafor si m-a lovit un baiat destept care conducea beat pe motiv ca e smecher si lucreaza la SRI. Trebuia sa-l iert ca mai apoi sa sa repete figura si sa nenoroceasca vreun frate motociclist? Am acuzat niste dureri in piep (pieptul sotiei ) si gata tat-tamul cu SMURD, politie,masuratori,etc. Uitati-va se spune Ciocan la accidente,vatamarile nu-s numai de ordin fizic,asta inseamna ca te poti alege cu o vatamare psihica sa nu mai ai curaj sa traversezi stada de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...