Sari la conținut

Accident mortal Bucuresti - Pasajul Unirii


ALEX NINJA
 Share

Postări Recomandate

Pacat Daca e vorba de viteza un 125 =cagiva mito=2 timpi=powervalve iti zi eu ca fuge. Acuma numai el stie ce i sa intamplat, numai dati cu parerea. Numai va luati dupa reporteri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:cheers: ... RIP .... ;) ;)

 

Dumnezeu sa`l odihneasca in pace !

 

 

Deja mi`e frica ... sunt in incepator care deja sunt mai mult decat speriat de aceste accidente.

 

OFFTOPIC: as lua parte la aceasta campanie dar inca nu am motorul ... urmeaza sa vina si el .. dar mai intai permisul si pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, multi soferi auto sau moto nu inteleg faptul ca in pasaj limita de viteza este de 40 km/h. La viteza aia ai timp sa reactionezi si la gropi si la pana si la orice altceva in afara de o sicana din partea altui sofer. Aici nu a fost cazul de asa ceva, am vazut declaratiile martorilor.

Ar fi bine sa se ceara montarea a mai multe camere de supraveghere a traficului in pasajul Unirii pentru ca foarte multi se cred pe circuit cand intra acolo.

Si ceva radar. Unii intra foarte tare si accelereaza in pasaje, nu mai zic ca mai si depasesc pe linia continua. Lumina slaba, gropi de obicei pe prima banda mai peste tot . O marja de 10 km in plus se poate ierta dar numai atat. La intrarea in pasaj obligatoriu se reduce, fiind contrast mare de lumina mai ales in zilele insorite si ochiului ii trebuie cateva secunde pentru a se adapta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf, ce tot te bati atata cu pumnii in piept? crezi tu ca ai inventat roata cu mesajul tau? e la mintea cocosului ca la deschiderea sezonului sunt mai multe accidente ca in timpul lui. fiecare doarme dupa cum isi asterne sau dupa cum ii e scris. sincer, esti cel mai morbid membru de pe forumul asta, tie chiar iti place sa fii cioclu/gropar/pompier funebru sau ce mai pretinzi tu ca esti. mie mi-ar placea sa ne povestesti de ultima ta iesire cu motocicleta, scuterul sau orice vehicul cu doua roti ai, sa ne zici cum ranjesti cand ai drumul liber in fata si sunet de tobe in urechi, sa ne povestesti cum simti motorul torcand sub chur, cum raspunde ascultator la comenzile tale abile, chestii de astea marunte, de motociclist. ce zici? te bagi?

 

ps. stii ce? ia-ti mai bine lopaticile si rolele tale de nylon cu CSI si du-te frate pe alt forum. esti pur si simplu imbecil. auzi la el: "incepe sa-i placa cand mor oamenii".

 

 

Esti frustrat rau tu nu?? Da` rau de tot .... Si inainte sa jignesti ia uita-te tu in oglinda ... crezi ca daca scrie acolo cu verde ma impresionezi?? Pffff....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

Cum bine zicea cineva anterior, la inceput de sezon sunt mai multe accidente pentru ca dupa o iarna de asteptare sar pe motor fara sa se mai gandeasca ca a trecut ceva timp de cand nu s-au mai dat cu motoru si ca acele survival reactions se amplifica in cazul lipsei de experienta si a antrenamentului.

 

Deci mesajul e clar: aveti grija cum mergeti!!! e tardiv sa umplem forumul cu pareri despre dinamica accidentului ... ride safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gropita aia putea la fel de usor sa-l dezechilibreze, daca era incepator, ca si marcajul din pasaj, care are 2-3cm inaltime, si nu stiu cati dintre voi ati luat-o prin pasajul ala vreodata, daca nu s-a mentionat inca.. Pentru cineva fara experienta, sa iei curba aia (e de fapt un S, venind dinspre universitate, prima la stanga), si sa nu te apleci suficient, incat sa iesi de pe prima banda, sa treci peste marcajul ala este o cauza destul de sigura de buf, daca te sperii de marcaj.. Daca asta s-ar fi intamplat, si ar fi incercat s-o indrepte inainte de a fi luat curba complet, s-ar fi infipt exact unde s-a intamplat accidentul..

 

Pacat de copil! Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gropita aia putea la fel de usor sa-l dezechilibreze, daca era incepator, ca si marcajul din pasaj, care are 2-3cm inaltime, si nu stiu cati dintre voi ati luat-o prin pasajul ala vreodata, daca nu s-a mentionat inca.. Pentru cineva fara experienta, sa iei curba aia (e de fapt un S, venind dinspre universitate, prima la stanga), si sa nu te apleci suficient, incat sa iesi de pe prima banda, sa treci peste marcajul ala este o cauza destul de sigura de buf, daca te sperii de marcaj.. Daca asta s-ar fi intamplat, si ar fi incercat s-o indrepte inainte de a fi luat curba complet, s-ar fi infipt exact unde s-a intamplat accidentul..

 

Pacat de copil! Odihneasca-se in pace!

 

 

Da pacat de copchil ca umbla fara sa stie sa mearga si fara sa respecte regulile de circulatie, nu mai spunem protectie proprie gen curea casca.(cred ca avea viteza cam mare pentru "scuterul" ala)

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa aline suferinta rudelor.

Am vazut cum arata cricul ala ,cam deformat si ma gandesc daca exista posibilitatea sa fi agatat groapa cu el.

:cheers: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pacat de copchil ca umbla fara sa stie sa mearga si fara sa respecte regulile de circulatie, nu mai spunem protectie proprie gen curea casca.(cred ca avea viteza cam mare pentru "scuterul" ala)

A nu se intelege gresit! "Pacat de copchil!" = orice viata irosita este un pacat.. Nu stiu a cui e vina, nu stiu ce viteza avea, nu stiu ce s-a intamplat, a fost doar un regret exprimat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gropita aia putea la fel de usor sa-l dezechilibreze, daca era incepator, ca si marcajul din pasaj, care are 2-3cm inaltime, si nu stiu cati dintre voi ati luat-o prin pasajul ala vreodata, daca nu s-a mentionat inca.. Pentru cineva fara experienta, sa iei curba aia (e de fapt un S, venind dinspre universitate, prima la stanga), si sa nu te apleci suficient, incat sa iesi de pe prima banda, sa treci peste marcajul ala este o cauza destul de sigura de buf, daca te sperii de marcaj.. Daca asta s-ar fi intamplat, si ar fi incercat s-o indrepte inainte de a fi luat curba complet, s-ar fi infipt exact unde s-a intamplat accidentul..

 

Pacat de copil! Odihneasca-se in pace!

 

nu e gropita de vina, ci viteza. in pasaj daca ai 40 la ora restrictie atunci mergi cu 40-50 (la limita amenzii) si putin probabil ca o sa patesti ceva foarte serios (exclud ghinionul cu carul), indiferent de marcaje, gropi, alte alte alte.

 

ce nu vor sa inteleaga majoritatea celor de 20 ani este ca acum 20 de ani in tara astea nu aveam mancare, aveam cartela la zahar, ulei, ratie la benzina, 2 ore de TV pe zi, si toate celelalte. suntem in urma cu peste 25 de ani fata de restul europei. si la mentalitate, si la comportament, si la drumuri, la tot. daca mama ei de restrictie spune ca in oras trebuie sa mergi cu max 50, atunci cine doamne te pune sa ii dai mai mult. si daca ii dai, esti sigur ca poti sa faci fata oricarei situatii?

 

am scos motorul weekendul trecut, si dupa primele doua gropi luate cu elan mi-a trecut orice placere, am taiat gazul si am luat'o usor. nu e vorba ca tin la fierul meu, dar mai tare tin la sanatatea si viata mea.

 

credeti ca in tari cu drumuri incomparabil mai bune confunda careva soseaua cu circuitul? NU. toti respecta limita de viteza. indiferent de varsta si motorizare. alta mentalitate, alt comportament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e gropita de vina, ci viteza. in pasaj daca ai 40 la ora restrictie atunci mergi cu 40-50 (la limita amenzii) si putin probabil ca o sa patesti ceva foarte serios (exclud ghinionul cu carul), indiferent de marcaje, gropi, alte alte alte.

Nu stiu cum se comporta Cagiva aia la astfel de marcaje, dar iti spun ca offizierul meu, la 40-50km/h, simte denivelarile marcajului al dracu' de bine! Si e enduro-touring..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se comporta Cagiva aia la astfel de marcaje, dar iti spun ca offizierul meu, la 40-50km/h, simte denivelarile marcajului al dracu' de bine! Si e enduro-touring..

pe dracu, daca si bmw-ul tau are probleme atunci hai sa ne lasam de treaba cu totii. despre ce vorbim aici.

imi pare rau ca nu am camera de filmat. dar am niste poze, revin...

post-19213-1269710542_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi ca la nimeni.Azi am imprumutat si eu o rapciuga de Diversion,ca sa am cu ce veni la miting.La intoarcere am venit si eu ca omul ,mai incet pt ca nu stiam ce urmeaza sa crape la ea sau sa se dezmembreze.Am constatat ca 60 -70 la ora nu este in regula ,pt ca tre sa se gaseasca unul care sa te duca in bot pana te hotarasti sa scapi de el.Naiba sa mai inteleaga ceva.Macar cand ii dai gaz nu mai porti grija celor din spate ,prea mult.O fi si frustrarea o cauza a accidentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe dracu, daca si bmw-ul tau are probleme atunci hai sa ne lasam de treaba cu totii. despre ce vorbim aici.

imi pare rau ca nu am camera de filmat. dar am niste poze, revin...

Nu am fost suficient de explicit - nu "are probleme", ci simte denivelaturile.. marcajul ala luat in lung face ghidonul sa joace putin. Daca baiatul nu avea experienta, si l-a prins aplecat pe curba, se poate sa se fi speriat si sa fi incercat sa indrepte motorul fara a apuca sa ia curba complet.

 

Dar divagam. Am id-ul de messenger la profil, sau putem continua discutia prin PM, sau iti dau numarul de telefon, daca preferi.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca este vorba numai de groapa,am luat si eu una mare,de am zis ca s-a rupt motorul,si nu am cazut.Probabil daca o iei pe curba este alceva.Si varsta are vina ei,si ghinionul,o combinatie din asta mai proasta.Imi pare rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeti ca in tari cu drumuri incomparabil mai bune confunda careva soseaua cu circuitul? NU. toti respecta limita de viteza. indiferent de varsta si motorizare. alta mentalitate, alt comportament.
Da. Sunt unii care confunda soseaua cu circuitul, destui care nu respecta limita de viteza. Insa, majoritatea respecta regulile, spre deosebire de Romania, unde o persoana care respecta toate regulile de circulatie e extrem de rara (inclusiv eu nu ma aflu printre ei). Diferenta majora intre noi si ei nu e neaparat respectarea legii, ci lipsa agresivitatii in trafic. Exista mult mai multa curtoazie in trafic, exista mai multa intelegere si toleranta. Sigur, exista si la ei claxoane si nervi, insa sunt mult mai rare.

 

Pacat de copchil, pentru ca nu cred ca stia prea multe despre motociclism, dar bine ca n-a luat cu el si o alta viata nevinovata.

Editat de March
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) ;) R.I.P. Pustiu... pacat de el :)

 

bai de ce nu vad eu pe aici motociclisti vechi care sa se planga? de ce oare toate accidentele s-au intamplat ori la viteza f mare.. ori sunt facute numai de pusti total lipsiti de experienta ??

fratilor o groapa daca nu are juma` de metru andacime , daca nu o iei pe viraj sau pe vreo blana de frana sau la 200 la ora :)) nu face decat sa iti strambe jambele si momitzele(pt baieti)... am luat si eu sute de gropi si nu am mai murit ... si am un K8 1000 ( ca sa nu creada lumea ca am vreo mobra de offroad)

 

NU MAI CAUTATI MOTIVE !!! daca astia care v-ati suit ieri pe motor ati merge normal si nu ati face figuri.. nu s-ar mai intampla nimic! Am 3 prieteni in groapa... unul singur sa zicem ca nu ar fi fost de vina... daca nu avea 250 la ora...

 

sfatul meu pt incepatori... LASATI SUFERINTZELE SI O SA TRAITI MAI MULT !! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....se pare ca deja incepe sa-mi placa....stau si ma gandesc la noapte ce voi face IAR?? Deci se pare ca rugamintea mea a fost facuta in van pe unii ii doare la basca ... bon .... continuam!!

 

cit de nesimtit poti sa fii ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru el, dar prin situatia asta as dori sa imi spun si eu parerea referitor la accidentele acestea. Recunosc ca nu am experienta, motocicleta de viteza si nu ma consider motociclist deoarece sunt lipsit de experienta.

 

Multa lume spune ca nu e vina lui, ca drumurile sunt proaste etc. Este partial adevarat deoarece nu trebuie aratat cu degetul la cineva. Principala cauza este viteza, cred ca 95% din cazuri. Oricat s-ar plange multi si s-ar contrazice cam asta este adevarul. Trebuie facuta diferenta intre un motociclist si un ... cu permis si motocicleta (cum spune si BND). Daca s-ar lasa mai moale maneta din dreapta care se roteste cred ca s-ar reduce mult accidentele. Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa deranjez pe nimeni sau sa impresionez, dar orice persoana rationala sper sa gandeasca acest lucru in mintea lui. Va multumesc si scuze daca am deranjat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scria cineva mai sus ca viteza provoaca 95% din accidente .Imi permit sa-l contrazic putin.Lipsa de experienta este principalul motiv.Cand capeti ceva experienta inveti unde sa te lasi pe acceleratie si unde nu.In pasajul ala era sa-mi rup gatul cu cativa ani in urma.Rulam cu 50-60 la ora si s-a gasit unul cu o laguna sa-mi traga un sut in toba si scarita ,de am urcat rampa de la iesire ca rapidul de Brasov, fara sa accelerez.Asa ca ramane experienta si norocul ca baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de experienta este principalul motiv.Cand capeti ceva experienta inveti unde sa te lasi pe acceleratie si unde nu.......Asa ca ramane experienta si norocul ca baza.

 

+1

 

Dumnezeu sa il ierte! Sa ii ierte pe toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....se pare ca deja incepe sa-mi placa....stau si ma gandesc la noapte ce voi face IAR?? Deci se pare ca rugamintea mea a fost facuta in van pe unii ii doare la basca ... bon .... continuam!!

@Nightwolf: am un mare respect pentru tine si pentru munca ta... (chiar daca la inceput te-am balacarit la o discutie in contradictoriu). Insa comentariul asta mi se pare foarte "inappropriate", ca sa fiu delicat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi cred ca ati uitat scopul initial al topicului. Lasati polemica deoparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...