Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Ma intereseaza sa scap de catalizator la un k8 600.

Exista un mid-pipe,pe care sa il sudez dupa ce tai cat ? trebuie sa fac eu mid-pipe-ul ( la un strungar/ service ) ?

Recomandati un strungar/service

Gasesti si pe Alibaba, la pariu ca cele din USA tot de pe Alibaba sint. Au avansat mult de tot chinezii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Fara a ma injura :) ... va rog o parere avizata 10w50 sau 10w60? Initial vroiam 10w40,am primit alte recomandari,am ajuns sa citesc pagini dupa pagini de comentarii mai mult sau mai putin contradictorii...

E vorba despre un gsxr 1000k8 cu 8000 km. Da .... si pana acum foloseam 300v. Ajunge cu uleiul race type .

Multumesc pentru eventuala indrumare!

15w50 ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie daca la sistemul de franare pe fata la un GSXr 1000 k10 are servo frana sau nu?

Doar BMW (nu toate modelele) au asa ceva. Din cauza lipsei de feel la maneta, si BMW a renuntat la servo frana pe modelele actuale.

E o chestiune destul de controversata: cu sau fara, discutata mai ales pe forumurile BMW si adventure :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! cum pot scoate pistoanele de la etrieri daca i-am dat jos ? unul am putut sa l scot tragandu-l de "buza" insa l-am piscat putin . restul sunt blocati si sunt 3-4mm iesiti .

Ms !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema mai delicata cu al meu srad 600 productie 1997

Zilele astea am decis sa schimb distributia adica:patine ,lant ,intinzator .Dupa desfacerea capacului de chiuloasa am observat una din axele cu came deplasata un mm.Motivul deplasarii:fostul proprietar un mecanic "desavarsit" a strans capacul de la axele cu came dar nu a vazut ca ia sarit de pe ghidaj adica de pe cuzinet in momentul strangerii

Pagube produse nu sunt mari ,chiuloasa este intacta nu a lovit in supape ,axa cu came masurata si este in cote ,rulmentul ok ,doar a ars pantina de sus si a polizat din capacul axei cu came dar nu foarte mult

iNTREBAREA este:Pot sa iau un capac second pentru axa cu came ?sau uzura capacului acela se face in functie de motor in timp ?

2.Am verificat dupa manual asa :axa cu came ,eventuale pagube la chiuloasa ,rulmentu de pe axa ,patine ,lant care oricum vin schimbate .Ar m-ai fi ceva de verificat?

in imagine este capacul despre care vorbesc

post-88027-0-85764900-1456905688_thumb.png

Editat de teby05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aer.

Dar atentie!!!!!!

Nu tine degetele in fata pistonului! Pune o placuta.

 

Am dat gaura intr-o tija de 10 si am folosit o pompa de picior . a mers repede !

Garniturile nu le-am schimbat , erau in stare ok (nu pierdeau lichid etrierele dar erau 3 pistonase blocate) le-am dat jos cu grija si le-am spalat. prima garnitura de sus ( cea de praf/namol/apa etc cred) era plina de nisip fin .

Am legat maneta de frana cu un "soricel" dupa ce-am schimbat lichidul de frana ca sa vad daca pierde lichid , timp de doua ore n-a curs o picatura - etrierii / discurile erau curate .

Este normal sa se auda ca freaca usor placutele pe disc ? nici placutele nu le-am schimbat caci aveau grosimea de ~6.5mm , nu se simte ca blocheaza roata / franeaza .

 

multumesc pentru ideea cu aerul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Are cineva un gsxr 1000 din 2009 pe aici.As vrea sa intreb daca a observat o oscilatie la gradele din bord de pe la 71 la 83(urcare si coborare) in timp scurt la mers in afara orasului la temperaturi ambientale de 15-max 20 grade cum a fost azi.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Are cineva un gsxr 1000 din 2009 pe aici.As vrea sa intreb daca a observat o oscilatie la gradele din bord de pe la 71 la 83(urcare si coborare) in timp scurt la mers in afara orasului la temperaturi ambientale de 15-max 20 grade cum a fost azi.

Merci

Nu este normal.

Oscilatia rapida a temperaturi afisate/sau reale are o cauza..care trebuie descoperita.

Asa cum ti=am spus si pe PM :hug:

 

Acum ar fi ideal daca ai spune ce intelegi tu prin "timp scurt"

Fiecare are o forma individuala de exprimare/intelegere a fenomenelor din motor.,cheia este sa stabilesti unitatea de masura! :hug:

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am citit eu pe forumuri afara este o problema destul de raspandita la modelul asta si nu au gasit nici o rezolvare de asta mai cautam pe cineva care sa aiba acelasi model sa vad daca are aceiasi problema .Cat ar ajunge o diagnosticare si cat ar dura


» Post actualizat in 06 Mar 2016 16:48

Timp scurt ma refer la diferente de secunde in unele cazuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce ai citit pe forumuri si de ce nu au gasit rezolvare...eu iti spun doar ce stiu cert despre aceste motoare,si oricare problema are o solutie. Important trebuie sa gasim cauza,,ca este ECT,ca este aer in instalatie,sau interpretare gresita de afisare..trebuie stabilita unde este problema.Iar asta se face cu ajutorul datelor live date de senzori si de capacitatea de a citi" aceste date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Are cineva un gsxr 1000 din 2009 pe aici.As vrea sa intreb daca a observat o oscilatie la gradele din bord de pe la 71 la 83(urcare si coborare) in timp scurt la mers in afara orasului la temperaturi ambientale de 15-max 20 grade cum a fost azi.

Merci

E posibil ca acea variatie rapida sa fie fix in momentul deschiderii termostatului :)

» Post actualizat in 11 Mar 2016 07:07

Salutare !

Am un gixer 600 k1.

ce ulei sa ii bag in furca ? 10w sau 5w ?

Showa SS-8, cu vascozitate 36.47 cSt. Mai greu il gasesti insa.

Cele mai apropiate vascozitati sunt pentru urmatoarele:

Bel Ray Fork 10W: 33.0 cSt

Bel Ray HVI 10W: 33.5 cSt

Motul medium 5-10: 35.3 cSt

Silkolene Pro RSF 7.5W: 37.0 cSt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...