Sari la conținut

Accident 04.04.2010 - Bucuresti - Dr. Taberei (intruder M800)


HellBells
 Share

Postări Recomandate

"Drumul era destul de liber. Pe la jumatatea drumului intre Favorit si dr taberei 34 [eram intr-a doua si aveam 40 km/h] ma hotarasc sa trec de pe banda 2 pe banda 3. Dau semnal stanga, ma asigur si incep sa schimb banda. in momentul in care am ajuns, sa zicem cam intre benzi, simt cum imi fuge "poponeata" spre dreapta si ma trezesc trantit pe partea stanga [explicatia am aflat-o mai tarziu la Udriste, si va urma mai spre finalul "povestioarei"]. Fiind in miscare, dupa ce am fost pus jos am continuat sa mai alunec cativa metri, oprindu-ma in coltul stanga spate al unui Opel Vectra [singura masina in miscare pe o raza de 50 m la mom respectiv, condus de o pensionara]"

 

De ce e asha greu de acceptat ca se poate gresi pe motor? Indiferent ca e vb de lipsa de experienta, neatentie, prostie crasa sau altele. De ce mereu trebuie sa fie altcineva de vina?

Ar trebui cineva sa organizeze un curs de condus pe linii de tramvai si piatra cubica tinut de o doamna de 50 de ani din italia sau franta.Sunt curiosi cati ar considera util si nu si-ar simti stirbita masculinitatea cand vad ca se poate merge cu atentie si pe astfel de drumuri. Ca iar a venit sezonul si toti neindemanaticii incep sa pice si sa protesteze contra lui Oprescu, contra celor care uda strazile, contra marcajelor de pe strada, contra lui Dzeu si a conservarilor care au ceva cu bravii motociclisti.

E chiar asha greu de retinut ca in functie de suprafata pe care rulezi tre sa te comporti altfel cand conduci motocicleta? Ca nu are nimeni interes sa tranteasca motociclisti, numai si prin prizma faptului ca nimeni nu are placerea declaratiilor la politie? Ca sunt mult mai multi motociclisti teribilisti (ca sa ma exprim bland) decat automobilisti deoarece motocicleta e vazuta ca o jucarie putin mai mare?

Majoritatea motociclistilor mor din vina statului. Dar nu ptr ca marcajele sunt alunecoase, ca se spala strazile cu apa din dambovita sau ptr ca sunt gropi pe strazi. Ci din cauza faptului ca permisul moto se ia f usor. niste 8-uri, mers fara o mana si mers printre jaloane. Jenant. Daca nu are permis de B si nu a condus ilegal, un motociclist cand ia permisul nu a mers niciodata in trafic. E victima sigura. Motociclistii mor ptr ca nu vad traficul, nu anticipeaza. Asta e adevarata problema. Asta face ca motociclistii sa moara pe capete. Asta impreuna cu faptul ca legea care prevede puterea maxima de 25kw ptr inceput nu are norme de aplicare in romania. Faci scoala pe o motocicleta de 15CP si 120kg si te urci pe una de 120CP si 240KG. Ptr ca daca nu ai B-ul si te urci pe motor nu ai de unde sa cunosti dinamica unei masini, nu ai cum sa stii (desi ar trebui sa te duca mintea) ca stand in spatele unei masini cu pasageri pe bancheta din spate e f posibil ca un sofer sa nu te vada si ca e bine sa stai in oglinda din stanga a soferului. Cei de 18 ani, nu au de unde sa stie ca oglinda din dreapta la masini ca si standard pe toate masinile s-a introdus destul de tarziu, prin 95 si ca soferii vechi care circula putin nici acum nu o folosesc.

Vechiul cod cu reducerea vitezei la limita evitarii oricarui pericol, desi nedrept dupa parerea mea, a facut minuni ptr cei care l-au inteles in spiritul lui nu doar au interpretat dpdv juridic fraza.

De asta se moare. Restul cazurilor sunt ghinioane, bautura, oboseala sau neatentie.

Am zis si eu sa nu mai fiu doar ala care critica, pentru ca din nou m-au luat baietii la ochi si m-am trezit cu ei prin prv... Cred ca am stat aproape 2 ani pe bara (daca intelegi ce vreau sa spun).

Vreau sa cred ca aici s-a intamplat si altceva, decat sa fie vina incepatorului, care s-a urcat pe un motor prea mare pentru mintea si pregatirea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai hd, tu esti cu capu'? de ce trebuie sa dati vina mereu pe vreo masina? omul zice clar ca a cazut din vina lui dar nu stie exact care a fost greseala si te trezesti tu ca precis l- a lovit o masina si s-a evaporat instant. nush de ce v-a intrat in cap ca au conservarii ceva cu voi!?! poate ca ii speriati, stresati, suprindeti, dar nu vrea nimeni sa va omoare.greseli se fac pe ambele parti. poate daca ar avea toti motociclistii si b-ul, ar fi mai bine pt toata lumea, in special pt ei. cand iesi la plimbare cu motoreta, tre'sa-ti feresti singur poponeata, nu sa te bazezi pe prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai hd, tu esti cu capu'? de ce trebuie sa dati vina mereu pe vreo masina? omul zice clar ca a cazut din vina lui dar nu stie exact care a fost greseala si te trezesti tu ca precis l- a lovit o masina si s-a evaporat instant. nush de ce v-a intrat in cap ca au conservarii ceva cu voi!?! poate ca ii speriati, stresati, suprindeti, dar nu vrea nimeni sa va omoare.greseli se fac pe ambele parti. poate daca ar avea toti motociclistii si b-ul, ar fi mai bine pt toata lumea, in special pt ei. cand iesi la plimbare cu motoreta, tre'sa-ti feresti singur poponeata, nu sa te bazezi pe prioritate

Calmeaza-te!!!

Si nu mai urla la mine, daca este primul post al meu pe care-l citesti.

N-ai inteles nimic...

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand citesc la rubrica de accidente, mi se tot urca parul in cap cand vad baietii astia cu n pretextem, scuze, motive.e cat se poate de simplu, nu orice balalau poate sa conduca, sa manevreze un motor. nush ce e atat de greu sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce faci. nu e valabil pt cazul de fata, stie ca e vina lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabriella sa stii ca majoritatea motociclistilor sunt si conservari. nu numai , dar baga de regula mai multi km pe an cu masina decat cu mobra. cred ca d'aia ajung si la varste mai venerabile decat unii colegi de pasiune care posteaza pe aici.

eu am B de vreo 9 ani si am traversat toata lumea asta mare cu masina. numa oceanu m-a oprit.

cu toate astea e diferenta mare intre o mobra si o masina in trafic si daca ai avea A-ul ai stii asta.

eu de cand merg pe motocicleta am inceput sa consider sofatul masinii un soi de prostie d'asta pe care o fac pe jumatate blazat. imi vine sa pun picioarele pe volan , sa bag un litran de jack cu cola doar ca sa ma amuz si o gramada de alte imbecilitati determinate de siguranta fantastica pe care o da un automobil la viteze mici.

cand sunt pe motocicleta , desi sunt un inconstient si imi lipseste frica sanatoasa a multora de pe aici , sunt cu ochii in 4 tot timpul si am reusit sa evit accidente care mi-ar fi rupt cu siguranta picioarele pana acum. lumea nu ma vede in trafic , nu imi da prioritate si mi se intampla cele mai neobisnuite lucruri cum ar fi sa fiu scuipat de tigani din dube , sa se arunce cu pietre dupa mine sa fiu muscat de caini de picior si sa ma dezechilibrez ca toti dracii de la asfalt denivelat , gropi etc.

dupa cum vezi , "pilotatul" masinariilor astora difera de la cer la pamant , atitudinea celorlalti participanti la trafic visavis de tine este diferita si riscurile sunt cu totul si cu totul in alta categorie (de 36 de ori mai probabil sa te vatamezi grav sau sa mori pe motocicleta).

in rest , ai dreptate. eu sunt sigur ca nu vrea nimeni sa ma omoare. macar ca nu ajung sa dea declaratii la politie si tribunal. dar ca lumea nu ma baga in seama si ma forteaza in afara benzii de circulatie , ca-mi taie fata in curba si intra in depasire cand eu vin de pe sensul opus.. ei , astea sunt lipsuri crase de spirit civic , de moralitate si de bun simt.

 

de aceea eu am hotarat in urma cu ceva vreme ca in cazul in care nu mai am cum sa evit un accident frontal cu o masina care a intrat in depasire neregulamentar si voi avea timp sa judec faptul ca voi muri sau voi fi nenorocit pe viata , ei bine atunci voi accelera cat de tare pot ca sa invete si soferul masinii ce inseamna efectul de fierastrau al unei motociclete SS de 200 de kile la 250 la ora.

 

in rest , toate bune si un weekend fain :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am zis ca ar fi aceeasi chestie condusul unei masini cu a unei motorete.am o vaga idee ce inseamna, desi nu am permis. ma plimb cu prietenul meu cu motorul de vreo 3 ani.stiu ce inseamna inseamna viteza si mai ales o frana, stiu ce inseamna balamuc in trafic si soferi neatenti, drumuri proaste si toate cele la care trebuie sa fi atent cand iesi cu motorul.imi place senzatia de libertate si adrenalina pe care o am cand ma plimba prietenul, dar nu mi-as lua niciodata a-ul, tocmai pt ceea ce ziceam mai devreme, nu oricine e in stare sa conduca un motor si sa previna un accident.sunt intr-adevar multi care au permis pt ambele categorii,( parerea mea ca sunt cei mai buni soferi ) dar sunt si f multi pustani care isi iau direct a-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabriella sa stii ca majoritatea motociclistilor sunt si conservari. nu numai , dar baga de regula mai multi km pe an cu masina decat cu mobra. cred ca d'aia ajung si la varste mai venerabile decat unii colegi de pasiune care posteaza pe aici.

eu am B de vreo 9 ani si am traversat toata lumea asta mare cu masina. numa oceanu m-a oprit.

cu toate astea e diferenta mare intre o mobra si o masina in trafic si daca ai avea A-ul ai stii asta.

eu de cand merg pe motocicleta am inceput sa consider sofatul masinii un soi de prostie d'asta pe care o fac pe jumatate blazat. imi vine sa pun picioarele pe volan , sa bag un litran de jack cu cola doar ca sa ma amuz si o gramada de alte imbecilitati determinate de siguranta fantastica pe care o da un automobil la viteze mici.

cand sunt pe motocicleta , desi sunt un inconstient si imi lipseste frica sanatoasa a multora de pe aici , sunt cu ochii in 4 tot timpul si am reusit sa evit accidente care mi-ar fi rupt cu siguranta picioarele pana acum. lumea nu ma vede in trafic , nu imi da prioritate si mi se intampla cele mai neobisnuite lucruri cum ar fi sa fiu scuipat de tigani din dube , sa se arunce cu pietre dupa mine sa fiu muscat de caini de picior si sa ma dezechilibrez ca toti dracii de la asfalt denivelat , gropi etc.

dupa cum vezi , "pilotatul" masinariilor astora difera de la cer la pamant , atitudinea celorlalti participanti la trafic visavis de tine este diferita si riscurile sunt cu totul si cu totul in alta categorie (de 36 de ori mai probabil sa te vatamezi grav sau sa mori pe motocicleta).

in rest , ai dreptate. eu sunt sigur ca nu vrea nimeni sa ma omoare. macar ca nu ajung sa dea declaratii la politie si tribunal. dar ca lumea nu ma baga in seama si ma forteaza in afara benzii de circulatie , ca-mi taie fata in curba si intra in depasire cand eu vin de pe sensul opus.. ei , astea sunt lipsuri crase de spirit civic , de moralitate si de bun simt.

 

de aceea eu am hotarat in urma cu ceva vreme ca in cazul in care nu mai am cum sa evit un accident frontal cu o masina care a intrat in depasire neregulamentar si voi avea timp sa judec faptul ca voi muri sau voi fi nenorocit pe viata , ei bine atunci voi accelera cat de tare pot ca sa invete si soferul masinii ce inseamna efectul de fierastrau al unei motociclete SS de 200 de kile la 250 la ora.

 

in rest , toate bune si un weekend fain :huh:

esti amuzant....

E frumos cum vrei sa-ti construiesti pe forum o imagine de Bruce willis in Die Hard. Stii de ce se sinucid destul de putini oameni desi cel putin jumatate din populatia lumii traieste jalnic? Nu ptr ca ar avea ptr ce trai, nu ptr ca spera ca le va fi mai bine, nu ptr ca nu sunt multi labili psihic. Ptr ca iti trebuie prea mult curaj ca sa te sinucizi. De aia majoritatea sunt tentative de sinucidere cu 10 pastile care se rezolva cu o spalare stomacala. Nimeni nu impiedica in sinucigas curajos sa te arunce de la balcon, in loc sa stea in pat si sa ia 10 pastile. Lipseste curajul. Pe net e simplu.

Poate gresesc, dar nu esti tu viteazul care cadea cu motocicleta la iesirea din poligon si a venit o femeie care i-a ridicat motoru?

Numai viteji pe aici. Aveti noroc ca internetu suporta orice, deci si pe voi. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Revin cu parerea mea,la motocicleta asta trebuie verificat tot ce tine de cilistica,furca spate cu axul ei,furca fata cu jugul,eu banuiesc uzuri la rulmentii rotii spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da eu sunt cel care a cazut prima oara incercand sa salte o bordura cu motocicleta. probabil o sa mai cad desi nu-mi doresc. nu urmaresc mica ta parabola a gandirii. ce legatura poate sa fie intre imaginea pe care incerc eu sa mi-o construiesc (in 300 de posturi in 3 ani- probabil sunt genul succint si la obiect :lol: ) cu observatiile tale filozofice asupra sinuciderii si cu mica mea scapare in poligon ?

oricum , mi-au lipsit posturile tale pseudo intelectuale bombastice si semidocte. ce s-a intamplat in toate lunile astea ? ti-au oprit exploreru' la serviciu ? :laugh:

si sa stii ca m-am intalnit cu tot soiul de cunoscuti de ai tai din vremea cand terfeleai incepapatorii in smoala intransigenta a obiectivitatii tale. si nimeni nu te place. na !.

:love:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa spune legea prietene si nu exista exceptie in ea. Legea spune -- in cazul unui accident soldat cu vatamarea corporala sau decesul a UNEI sau mai MULTOR persoane se intocmeste dosar de cercetare. Exemplul cel mai clar --> de ce trebuie sa fac eu dosar unuia care da cu masina in stalp si moare? Nu ar putea IML-ul sa-l ia de acolo si eu sa stau linistit in casa ca deh! a mai murit unu singur a dat in stalp ...

 

Sunt de acord ca legea e TAMPITA sau IDIOATA dar asta e legea. Nu am eu competenta, iar tu nici atat, s-o interpretezi. Ce ar insemna sa fac ca in "Politist, adjectiv" :love: "Asa cred eu, asa simt eu, nu sunt de acord eu". Hai sa fim seriosi...

Mesaj completat

 

La orice lege cat de buna ar fi ea se pot gasi interpretari idioate. Legea nu e idioata. Problema este la oamenii care o aplica.

 

Am inteles ca tu consideri ca nu esti competent sa interpretezi legea, dar nu face afirmatii cu privire la competenta altora daca nu ai informatii suficiente. Eu nu am zis ca "asa cred, asa simt nu sunt eu de acord". Asta e parerea mea profesionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic nu pot decat sa imi mai fac cruce inca o data despre cati "motociclisti" sunt pe acest forum, dar si pe strada...

Nu s-a sesizat nimeni cand initiatorul a spus: "nu am vrut sa imi iau nici macar casca.." ???

Altu mai sus zicea ca vazand pozele cu asta bandajat isi va comanda genunchere. :love:

 

Si ne mai miram ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt foarte multe variante pentru o astfel de cazatura.Intrebarea este daca ai mai condus motociclete pe drumul public sau este pentru prima data?.

1.poti sa cazi daca ai cauciucul pe spate foarte moale si atinge cu cricul sau cu presiune peste limita normala si ai accelerat

2.daca ai accelerat si ai schimbat in treapta inferioara in loc de treapta superioara adica din 2-1cu acceleratie pentru 3.Se intimpla la incepatorii care nu stiu exact in ce directie este superioara si inferioara.

3.cind ai virat ai accelerat si a plecat spatele , la a-2 a la 40 ai cuplu la tipul asta de motor si pleaca usor tinind cont ca in momentul inclinarii trece de pe un diametu mare pe unul mai mic si automat cistiga putere (creasta are diametrul mare pe marginea cauciucului diametrul mic)dar de obicei te dezechilibreaza

4. La peco ai dat cu roata in ulei sau motorina si nu ai sesizat si la schimbarea benzii ai alunecat,+

asta este mai aproape de adevar in cazul in care nu ai bagat in treapta inferioara.

insanatosire grabnica si monteaza protectii la motor si tu fa un curs pentru avansati daca in scoala nu ai invatat.Te ajuta sa controlezi mai bine motorul

Editat de free-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de off topic, dar mi-am amintit acum ceva.acum 3 ani mi-am facut o asigurare in caz de accident, este de la ing si se numeste smart.este un contract pe o perdioada determinata, de 5 ani, ( sau cel putin asa era cand mi-am facut-o eu ) si suma minima este de 100 lei pe an.in caz de accident se plateste spitalizarea si se primeste o suma pe zi ( nu mi aduc aminte despre ce bani e vorba, parca 50 de lei ). exista si o suma minima asigurata in caz de, doamne fereste, deces, vreo 3-4000 euro.e o tampenie sa te gandesti la asta dar macar sunt banii de inmormantare. 100 lei pe an mie mi se pare o suma mica, poate ar trebui sa luati in calcul varianta asta. nu vreau sa para a reclama, daca deranjeaza off topic-ul poate muta cineva in alta parte mesajul.

asfalt uscat si aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Multumim,Gabriella,stim cu totii cum e cand dai banii la asigurare si cum e cand trebuie sa primesti... si ti se da niste "oral".

Din partea mea va doresc sa muriti de foame,toti asiguratorii astia din Romania. Si se pare ca asa se va intampla pentru ca incepem sa facem asigurarile in alte tari unde suntem respectati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat platesc asigurarile; stiu un caz accidentat pe trere copil decedat, mama accidentata instanta a hotarat ca familia sa fie desbagubite cu 50 mii euro, ( de catre Grupama) a facut recurs sub motiv ca suma e prea mare si ar trebui sa fie modica. Asa ca aveti grija unde va asigurati in caz de accidente.

Editat de yamarose
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim,Gabriella,stim cu totii cum e cand dai banii la asigurare si cum e cand trebuie sa primesti... si ti se da niste "oral".

Din partea mea va doresc sa muriti de foame,toti asiguratorii astia din Romania. Si se pare ca asa se va intampla pentru ca incepem sa facem asigurarile in alte tari unde suntem respectati.

nu lucrez in asigurari.mie personal mi s-a parut o idee buna.tu oricum faci ce vrei!

Mesaj completat

yamarose, eu ziceam de alt tip de asigurare( un fel de asigurare de viata). asigurare in caz de orice accident, nu auto, moto.am postat aici fiindca un motociclist are mai multe sanse sa se accidenteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de off topic, dar mi-am amintit acum ceva.acum 3 ani mi-am facut o asigurare in caz de accident, este de la ing si se numeste smart.este un contract pe o perdioada determinata, de 5 ani, ( sau cel putin asa era cand mi-am facut-o eu ) si suma minima este de 100 lei pe an.in caz de accident se plateste spitalizarea si se primeste o suma pe zi ( nu mi aduc aminte despre ce bani e vorba, parca 50 de lei ). exista si o suma minima asigurata in caz de, doamne fereste, deces, vreo 3-4000 euro.e o tampenie sa te gandesti la asta dar macar sunt banii de inmormantare. 100 lei pe an mie mi se pare o suma mica, poate ar trebui sa luati in calcul varianta asta. nu vreau sa para a reclama, daca deranjeaza off topic-ul poate muta cineva in alta parte mesajul.

asfalt uscat si aveti grija de voi!

 

Stiu despre ce vorbesti, ING Smart, un fel de Casco pe viata ta..... l-am facut acum cateva luni si m-a costat 600 lei pt toti cei 5 ani. Esti asigurat pentri orice fel de deces [la un mom dat acopera chiar si sinuciderea] iar in caz de deces din accident mi se pare ca suma pentru deces se dubleaza. Am facut-o mai mult pentru familie, ca nu strica, Doamne fereste. A trebuit binenteles sa completez niste formulare in plus cand au auzit ca am motocicleta si merg la panou de catarat. Acu tre sa citesc exact clauzele din ea , daca ma poate ajuta la ceva...pentru ca eu n-am avut nici zile de spitalizare, nici interventii chirurgicale sau fracturi.... o sa-mi sun consultantul. Oricum, sanatosi sa fim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu despre ce vorbesti, ING Smart, un fel de Casco pe viata ta..... l-am facut acum cateva luni si m-a costat 600 lei pt toti cei 5 ani. Esti asigurat pentri orice fel de deces [la un mom dat acopera chiar si sinuciderea] iar in caz de deces din accident mi se pare ca suma pentru deces se dubleaza. Am facut-o mai mult pentru familie, ca nu strica, Doamne fereste. A trebuit binenteles sa completez niste formulare in plus cand au auzit ca am motocicleta si merg la panou de catarat. Acu tre sa citesc exact clauzele din ea , daca ma poate ajuta la ceva...pentru ca eu n-am avut nici zile de spitalizare, nici interventii chirurgicale sau fracturi.... o sa-mi sun consultantul. Oricum, sanatosi sa fim

in cazul de fata nu cred ca are cu ce sa te ajute.dar mai bine te lamuresti. sa speram ca nu o sa ai nevoie nici pe viitor.oricum , protejeaza-te cat mai mult cu echipamentul si atentie mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de off topic, dar mi-am amintit acum ceva.acum 3 ani mi-am facut o asigurare in caz de accident, este de la ing si se numeste smart.este un contract pe o perdioada determinata, de 5 ani, ( sau cel putin asa era cand mi-am facut-o eu ) si suma minima este de 100 lei pe an.in caz de accident se plateste spitalizarea si se primeste o suma pe zi ( nu mi aduc aminte despre ce bani e vorba, parca 50 de lei ). exista si o suma minima asigurata in caz de, doamne fereste, deces, vreo 3-4000 euro.e o tampenie sa te gandesti la asta dar macar sunt banii de inmormantare. 100 lei pe an mie mi se pare o suma mica, poate ar trebui sa luati in calcul varianta asta. nu vreau sa para a reclama, daca deranjeaza off topic-ul poate muta cineva in alta parte mesajul.

asfalt uscat si aveti grija de voi!

Scuze si eu de off-topic, dar tu de profil ai auzit? Sau de motociclete? Sau de majuscule.

Cont nou, virgin (contul), numai de bine despre asigurarile ING, ma lasi?!

A, ai avut vreun accident de cand te-ai asigurat? Ca pana trebuie sa scoata banii toti asiguratorii sunt brici. La platit se schimba treba. N-au decat sa moara in faliment !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,man! Si eu am M800 K8, dar al doilea lucru pe care l-am facut dupa cumparare a fost sa iau crash-baruri - codul de Suzuki e 997SO-41F00-030. E destul de greu-245 kg si multe se pot distruge de la o cazatura - de ex rezervorul care te va costa cel putin 700 euro.Daca vrei lista completa, da-mi pm si iti fac un cost estimativ al reparatiei.

 

Bafta la reparatii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...