Sari la conținut

pompa de frana


Andrei_D
 Share

Postări Recomandate

Va salut! Povestea incepe asa:

 

Am o motocicleta care a stat in ultimii 6 ani, apasam frana, tinea foarte bine dar pistonasele nu reveneau complet, asa ca am zis sa le scot din etrier si sa le curat. Mai intai am desfacut furtunasul de pe etrier, am si am lasat sa curga tot lichidul de frana care era in etrier si in pompa de frana de la ghidon. Deci, tot sistemul de franare era gol acum. Am scos pisonasele (are 2 pe aceeasi parte), le-am curatat, le-am pus pe fiecare la locul lor, nu le-am incurcat, tot etrierul a fost si el curatat, garniturile verificate. Pistonasele le-am impins pana la capat, deci acum e distanta mare intre placutele de frana. Inainte de a pune furtunul inapoi pe etrier am mai pus sus in rezervorul pompei niste lichid de frana proaspat si l-am lasat sa curga, am zis eu ca asa se mai curata putin pompa si furtunul. Am strans furtunul jos pe etrier, am slabit aerisitorul etrierului si am pus lichid de frana (DOT 4) sus in rezervorul pompei. Nu am apasat maneta, l-am lasat in pace pana a inceput sa curga singur pe la aerisitor. Am strans putin aerisitorul (cat sa nu scape), apoi am inceput sa apas maneta de frana pentru a face presiune. Am apasat-o de vreo 50 de ori, cred, dar nu face presiune absolut deloc, din cand in cand mai ies cateva bule de aer in rezervorul pompei (e capacul dat jos si se vede). Mentionez ca pompa de frana nu are aerisitor.

 

Sunt sigur ca pompa de frana este buna, a mers inainte sa scot lichidul din ea. EXACT acelasi lucru mi s-a intamplat la o alta motocicleta si am zis ca e pompa defecta, acum ca cele doua situatii sunt identice imi dau seama ca gresesc eu undeva sau nu-mi dau seama de ceva care trebuie facut.

 

Un prieten mi-a spus ca si lui i s-a intamplat la fel, a facut vreo 100 de km pe un drum forestier fara frana fata si apoi a observat ca pompa incepuse sa faca presiune. A aerisit sistemul si acum are frana normala. Eu as vrea sa rezolv problema acasa, cu toate ca frana este un motiv intemeiat de a face o plimbare prin padure.

 

Care credeti ca este problema? Ceva aer in pompa? Ralanti cazut in baia de ulei ? :)

 

Multumesc frumos si astept ideile voastre!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit la fel cand am schimbat furtunele fata la GS. Nu aveam frana decat dupa 3 actionari ale pompei. Am schimbat placutele ca erau uzate rau alea si am aerisit cu o pompa profi care face vacum, la un service. Si apoi totul a revenit la normal.

 

Asa ca iti trebuie unealta aia... daca nu o ai mergi la service, mie mi-au luat 10 ron pe schimbat si aerisit :) Nu e greu de facut, dar daca nu ai unealta potrivita...

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aeriseste si pompa exact la fel cum faci aerisirea la etrier. Asadar: strange stutul aerisitor si lasa in pace etrierul. Da-i manete pana incepe sa se intareasca cat de putin, pune o carpa la iesirea furtunului din pompa ca sa nu-ti improaste lichid. Slabeste niplul (surubul) care intra in pompa si o sa iasa ceva aer dupa care rapid de tot il strangi la loc. Dai drumu la maneta si tot asa. Maneta maneta maneta, tii strans, desfaci - aerisesti - strangi , dai drumu la maneta si... tot asa :) Urmareste nivelul lichidului din rezervor ca sa nu ramai fara.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Am o problema si eu la o Yamaha WR 426, a avut un mic accident in care s-a rupt o bucata din suportul de etrier si s-a rupt si furtunasul pe fata. Suportul l-am inlocuit, furtun i-am facut la un service de furtune hidraulice. Nu reusesc nicicum sa obtin frana, am impins si pistonasele in fund, am dat sute de manete, am mers cu ea ca am mai patit sa se aerisea in mers, am aerisit etrierul de zeci de ori si nimic. Mentionez ca inainte de incident avea frana perfecta, furtunul montat acum are sectiune interioara mai mare. Ce sa mai pot face sa-i vina frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa te chinui ...Imprumuta o pompa de aerisit (de aia cu vaacum) dureaza 5 minute cu totul.Am patit exact ca tine. Pana nu am aerisit cu pompa am aerisit 3 zile degeaba de incepusera sa ma doara degetele de la atatea "manete"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am golit toata instalatia, si tot asa nu vroia sa se aeriseasca pana nu am aerisit pe la fecare surub.

faci asa:

-dai cateva "pedale" pe urma tii apasat si dai drumu la surub(maneta tot apasata)

-(maneta tot apasata) si strangi surubul.

-dai drumul la maneta si faci asa de cateva ori la fiecare surub si pe urma treci la etrieri unde procedezi la fel.

spor :)

 

PS iti ma trebuie o persoana sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti ca tot weekendul am aerisit, si la etrier si la pompa si tot n-am obtinut nimic. Am intins si furtunul in asa fel incat sa poata urca bulele de aer. Cand statea putin de fiecare data la primele doua pompe ies bulcuci, dupa aceea nimic. A Facut asta cam de 30 ori. Cred ca voi desface si pompa sa vad garnitura, dar problema e ca inainte de incident frana functiona perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma tot am reusit cu metoda aerisirii la pompa. Am facut pompe, am slabit, am eliberat maneta. Am facut cam de 20 ori si au inceput sa urce bule tot mai tare, dupa bule se vedea ca in rezervor se misca lichidul la fiecare maneta facuta. Frana nu e la fel de buna cum a fost din cauza furtunului care este industrial si are sectiune interioara destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...