Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Crispus, tie ti-a murit de tot ala? La tine scartaia ? eu parca am un soricel care chitaie cand accelerez ...se aude de la roata. la voi face la fel ? (sau e vremea sa-l ung)

Nu mi-a scartait deloc, si nici zgomote nu se auzeau. Am avut cateva dati cand kilometrajul a mers mai aleator, cand mergea, cand nu mergea si in ultima vreme a murit de tot (din cauza la rotorul ala...). Faza tare e ca am ramas fara benzina odata fiindca nu-mi merge nici senzorul de la benzina, si nu aveam nici kilometrajul :laugh:

Azi dimineata cand am dat roata jos, am vazut ce e in poza :laugh:

Stii de unde pot sa iau niste simeringuri si vaselina?

Editat de crispus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca esti la munca, www.dillypoint.ro . Omul aduce piese originale in timp si pret super marfa (ma gandesc poate le are pe stoc). Nea..la mine scartaie. Da da, beculetul de benzina si la mine cand se aprinde cand nu. ultima oara s=a aprins la ultimul litru, la benzinarie am bagat 16,2l . Super fain cu treburi deastea .

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi schimb si eu cauciucurile ...dar am o problema, nu stiu ce sa-mi iau. tinand cont ca merg foarte mult prin oras, la drum lung daca ies nu ma dau cu genunchii pe jos si nu vreau sa le schimb sezonul urmator...dati-mi si mie niste idei. voi ce cauciucuri aveti?

 

am uitat sa va spun..i'm back!! cu discuri noi si frumoase , carene impecabile, lichide schimbate, ghidon schimbat, placute frana schimbate. mai am insa o mica problema. nu imi merge ventilatorul.maine..din nou la service sa vedem ce si cum!

 

cand ajung acasa poate am timp sa fac si niste poze , sa va arat si voua frumusete de motor. :laugh:

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dihania: Sa ai grija de ea si sa ai mai mult noroc de data asta! Apropo...cum e treaba cu ghidonul si cat ai vrea pe el (am inteles bine ca e de touring?)

@crispus: Suzuki super grease cred ca e vaselina normala pe baza de litiu

Semeringuri si arcuri pentru furca poti sa comanzi din louis (recomand de la ROMI3 de pe forum). Vezi ca daca schimbi semeringurile e bine sa schimbi si garniturile de praf.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea..la mine scartaie. Da da, beculetul de benzina si la mine cand se aprinde cand nu. ultima oara s=a aprins la ultimul litru, la benzinarie am bagat 16,2l . Super fain cu treburi deastea .

Daca scartaie, ma gandesc ca o trebui uns lantul...Io am iesit ieri un pic in oras cu motoreta, dupa 3 zile in care a fost plouata non-stop, si m-am speriat de modul in care scartaia si trosnea lantul ( la accelerare si decelerare ) . Azi cum ajung acasa , ma si duc sa-l ung.

Cu becul de benzina iar e problema frumoasa si interesanta...acu vreo 2 saptamani mergeam io linistita spre Sinaia, si cu 500 m inainte de Lukoilul de la PLoiesti, inainte de centura, simt ca nu mai trage motorul...fix in mijlocul unei depasiri!!! Fac io ce fac si trag..brusc pe dreapta, de era sa ma si imprastii pe o mare intindere de nisip, si ...ca sa vezi...se aprinde si becul!!!! Am impins-o pana in benzinarie, si am bagat 16.8 l! Ce m-a invatat pe mine fostul proprietar: baga benzina cand ajungi pe la 300 km, sau chiar mai repede , in functie de stilul de mers. Cand am facut pana prostului tocmai implinisem 303 km, in conditiile in care cel putin 80 de km au fost facuti in aproape 8000 rpm, intr-a sasea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dihania: Sa ai grija de ea si sa ai mai mult noroc de data asta! Apropo...cum e treaba cu ghidonul si cat ai vrea pe el (am inteles bine ca e de touring?)

 

multumesc. sper sa numai am parte de incidente ca nu mai vreau.

ghidonul + jug le dau cu 150 e(noi sunt undeva la vreo 300 . pe cutia la al meu scria 349 e.). da, este touring... o sa pun si niste poze..jugul il am acasa dar mai am de recuperat ghidonul de la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dihania - Metzeler Sportec M-1 - Yo cu d-astea am incaltat-o anu trecut; Am este 10K de km cu ele si inca o duc bine, spatele ma mai tine anu asta (nu planuiesc sa fac inconjurul lumii :laugh: ) iar fata ma tine lejer pana in vara anului viitor (doar ca yo cand le schimb, schimb tot setul[fata-spate] indiferent de uzura).

Initial nu voiam M-1, ci ala mai de touring, dar nu am gasit neam atunci cand am luat.

 

p.s. Inainte am avut Pirelii Diablo Strada parca, dar au venit odata cu motorul si deja erau uzate, asa ca nu stiu cum se comporta unele noi, netocite; dar din ce am citit yo despre gume, pe SV se preteaza cel mai bine Metzeleru M4 sau Z3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

]Ce m-a invatat pe mine fostul proprietar: baga benzina cand ajungi pe la 300 km, sau chiar mai repede[/b] , in functie de stilul de mers. Cand am facut pana prostului tocmai implinisem 303 km, in conditiile in care cel putin 80 de km au fost facuti in aproape 8000 rpm, intr-a sasea.

 

 

Pai si ai bagat????? Nuuuu :laugh:. Dar km aia au fost facuti in oras, iar in oras ma indoiesc sa-si mai pastreze consumul de 5-5 jumate%...

 

 

 

Daca scartaie, ma gandesc ca o trebui uns lantul...Io am iesit ieri un pic in oras cu motoreta, dupa 3 zile in care a fost plouata non-stop, si m-am speriat de modul in care scartaia si trosnea lantul ( la accelerare si decelerare ) . Azi cum ajung acasa , ma si duc sa-l ung.

 

 

Unge-i lantul, uiti prin ce namoale si ploi am mers in uichend??!!!!!!

 

 

 

Deci, pana la urma unde si cand se tine intrunirea SV-istilor?? Ne primiti si pe noi? :lol: (eu si Szerzo). Si cineva sa stea intre noi neaparat pe drum, pentru ca uichendul asta am intrat unul in altul cu seveurile...Eu: semnal dreapta smuls, repus in functiune cateva ore mai tarziu, ea: numar indoit intr-un colt (si-asa trebe schimbat!!) si picat pe un jeep urias, cu capul infipt in roata (gipul era parcat)... :laugh:

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu revine ploaia, la 8.30 la fantana la parcul circului . Plecam spre biker's :laugh: . Pepsi, n-am avut cand sa fac poze, dar pun in seara asta promit :lol: poate gasesc pe undeva

 

:laugh: Luat cu treaba nu am ajuns sa va intalnesc. Parcul circului !? Eu stau in teiul doamnei/colentina, deci f aproape. Pe cand umatoarea adunare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Luat cu treaba nu am ajuns sa va intalnesc. Parcul circului !? Eu stau in teiul doamnei/colentina, deci f aproape. Pe cand umatoarea adunare?

 

duminica. acelasi loc, aceeasi ora! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi schimb si eu cauciucurile

Eu am luat anul trecut prin martie un set Maxxis SuperMaxx si cred ca merg tot sezonul asta cu ele. Am deja ~15.000 km. La stilul meu de mers chiar nu am avut nevoie de ceva mai bun. Am mers si mai pe rece, si pe ploaie si au fost ok. Am dat vreo 700 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi trece pe Metzeler Roadtec Z6 sezonul viitor. acum am Z4 si nu ma pot plange de ele dar sunt si primele asa ca nu am termen de comparatie.

 

@dihania: pai cum mey, toate bune si frumoase numa racirea nu merge? poi asta-i treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eventual arcuri pentru furca fata (sper totusi sa nu fie nevoie) ?

 

eu am arcurile originale , daca te intere.

le-am schimbat pe arcuri ohlins primavara aceasta.

 

vreau sa imi schimb si eu cauciucurile ...dar am o problema, nu stiu ce sa-mi iau. tinand cont ca merg foarte mult prin oras, la drum lung daca ies nu ma dau cu genunchii pe jos si nu vreau sa le schimb sezonul urmator...dati-mi si mie niste idei. voi ce cauciucuri aveti?

 

felicitari :lol:

cat despre cauciucuri: anu trecut am avut pirelli dragon supercorsa, le-am dus aproape de limita si dpdv al performantelor si dpdv al fiabilitati (nu m-au tinut nici un sezon, dar nici nu ma asteptam :laugh: )

toamna trecuta din lipsa de $$$, i-am pus pilot sport, pt touring cuminte is ok, si is si ieftine.

daca le incalzesti k lumea si cu o presiune mai mica 1.9 - 2.0 sa zicem ca is ok si pt curbe mai usoare :D

dar de atunci am cazut de 4 ori.... nu din vina cauciucului, dar mi-am pierdut intr-ul fel increderea in ele. probabil ca o sa le schimb daca nu vand motorul, daca nu ambele, macar cea din fata.

aaaa da, ca si durabilitate, is f bune, in 6000 km, nici o urma de uzura nu se vede pe ele :D pe cand supercorsele, la 6000 km erau deja distruse.

 

 

Deci, pana la urma unde si cand se tine intrunirea SV-istilor?? Ne primiti si pe noi?(eu si Szerzo).

 

binenteles, numa sa decideti odata locatia

eu am tot zis, is pt cheile bicazului (si imprejurimi) sau zona portilor de fier.

 

 

PS: sa inteleg ca sunteti un cuplu de SV-isti?:laugh:

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti michelin pilot road 2... cunoscatorii stiu de ce. sunt ceva mai scumpe dar merita!

 

si eu zic ca e o alegere buna.

 

sunt moi pe margine, pi centru intarite (2CT) > viata mai lunga, siliciu mai mult il incalzeste mai repede la temperaturi reduse + marele avantaj grip pe ploaie.

 

eu ma dau de anul trecut cu el pe spate si imi place, ce e drept mi-e dor de dragon supercorsa.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: sa inteleg ca sunteti un cuplu de SV-isti?:D

 

 

:lol:)..nu..suntem doar buni prieteni, seveul ei e fostul meu seve....:laugh:

 

binenteles, numa sa decideti odata locatia

eu am tot zis, is pt cheile bicazului (si imprejurimi) sau zona portilor de fier.

 

Iti dai seama ca eu si Szerzo nu suntem in masura sa decidem locatia. Ne supunem majoritatii, numai sa fie anuntata iesirea din timp sa ne putem face si noi planul..In rest, mergem oricat si oriunde, vreme buna sa avem, daca nu, mergem si pe ploaie :laugh:

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru @aoleks: erai curios de evacuarea si cadrul meu....am intarziat ca a trebuit sa spal motorul dupa ploaia de la Predeal:

post-15613-1247597074_thumb.jpg

post-15613-1247597124_thumb.jpg

pentru @ szerzo si "miarul"........am vazut motoarele....cortul meu era la vreo 50-75 m de motoarele voastre ....in padure , sub brazi......... vis-a-vis de scena 1.........pacat ca nu am apucat o poveste. Eu l-am parcat pe platoul din fata cabanei, relativ aproape de "torque" si de "guster"........la Raznov nu mai vreau !.........nu am avut nici un mm de piele uscata ! :laugh: ......

Motorul asta m-a atins pe mine la "sentiment".........din cele noi se tot vad pe drumuri........dar asta e altceva!:

post-15613-1247597600_thumb.jpg

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca am pierdut concursul, de cea mai frumoasa carenata dint tara :laugh:

dar asta e, nici nu ma mai intereseaza :lol:

 

PS: cat o fost discurile wave?

 

si ti-am zis ca am cea mai frumoasa carenata... :D

 

pe discuri am dat 1700 ron de pe ebay.uk

mi-as schimba toba si maine dar...cauciucurile sunt prioritare. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...