Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La multi ani la toti!

 

Am o intrebare referitoare la lantul de distributie. Din cate am mai citit, SV-ul de 6 juma, are o distributie mai zgomotoasa.

La al meu cred ca e putin cam prea zgomotoasa, si cred ca motivul este intinzatorul de lant.

 

Stiti cumva ceva solutii pentru acest intinzator, sau pentru eliminarea zgomotelor? De unde pot sa il cumpar, sa il schimb daca intradevar el e problema?

Mersi frumos si numai bine!

Mesaj completat

Intre timp am gasit ceva informatii, dar daca aveti ceva in plus e binevenit.

 

http://www.sv650.org/camten/cam%20chain%20tenstioner.htm

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui intai sa compari cu alt motor sa vezi cum suna fata de al tau. Daca intr-adevar al tau suna "rau" atunci te poti gandi sa-ti faci de lucru. Altfel nu prea cred ca are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi sa fac asa, ai dreptate :D Cand scot motorul de la iernat, e primul lucru care il voi face.

 

Eu zic ca suna rau, pentru ca la relanti se aude cum loveste lantul in motor din cand in cand, si de aceea m-am gandit prima data la intinzator. Din ce am vazut in link-ul ce l-am gasit, pentru verificare nu pare foarte complicat, grija mare ca e vorba de distributie si ceva migala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut si avic un motor zgomotos si a scos intinzatorul si a rotit motorul, s-a auzit un zgomot cand s-a eliberat patina si apoi s-a facut liniste :D. Se umbla greu la intinzatoare, trbeuie rabdare si nicste imbusuri bune ca altfel e cam dificil :cheers:. A si o mica piesa care blocheaza intinzatorul pentru a-l putea monta inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s a mai dat astazi cineva cu sv`u ? ;) eu 20 km

 

 

Cum sa nu te dai frate Sv-ist cind la Resita au fost 15 grade afara?

Am vazut ca ai nr de CS .. deci banuiesc ca ai fi din zona Banatului.

 

 

Oricum numai de bine si respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu te dai frate Sv-ist cind la Resita au fost 15 grade afara?

Am vazut ca ai nr de CS .. deci banuiesc ca ai fi din zona Banatului.

 

 

Oricum numai de bine si respect !

 

da Baile Herculane . sa inteleg ca tu esti din severin ? 45 km de mine

Editat de georgerdp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata s-a format grup in banat ;) Inseamna ca o sa aveti parteneri de drum pentru intalniri!

 

 

Grup mixt ... oltenesco-banatean !

 

Eu sunt din Severin !

Asa ca daca ai drum la "oras" putem sa bem o cafea si sa mai stam de vorba !

 

In rest,

Numai de bine si respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grup mixt ... oltenesco-banatean !

 

Eu sunt din Severin !

Asa ca daca ai drum la "oras" putem sa bem o cafea si sa mai stam de vorba !

 

In rest,

Numai de bine si respect !

 

cand se face vreme buna o sa merg la craiova pentru ca am promis cuiva si atunci as putea sa opresc in severin , lasa mi pe privat un numar de telefon si o sa vorbim cand se face mai caldut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LMA tuturor, ca n-am mai dat pe aici de anu trecut, cred.

 

Mda, dupa standardele mele, e vara in toata regula, dar... pe langa ca ma astept la episodu' 2 - The Revenge of The Winter, inca nu am scos motoru din garaj, decat 10 metrii pana in curte sa il spal, ca era varza (noroiu cu sare, face minuni ptr vopsea) si pana acum daca incercam sa-l spal, il transformam in iceberg ;)

Si vreau sa ma apuc de revizuit asa, bine de tot. De aia am o intrebare, cu toate ca parca nu m-as apuca de ea (furca), recomandati-mi un ulei ptr furca (marca si densitate)? Nu imi trebe un ulei SS ca nu ma dau cu ea pe circuit, dar nici unu care sa ma faca sa cred ca mi-am luat vapor. Imi tre ceva sport-touring. Asta daca tot ma hotarasc sa desfac si furca. Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LMA tuturor, ca n-am mai dat pe aici de anu trecut, cred.

 

Mda, dupa standardele mele, e vara in toata regula, dar... pe langa ca ma astept la episodu' 2 - The Revenge of The Winter, inca nu am scos motoru din garaj, decat 10 metrii pana in curte sa il spal, ca era varza (noroiu cu sare, face minuni ptr vopsea) si pana acum daca incercam sa-l spal, il transformam in iceberg ;)

Si vreau sa ma apuc de revizuit asa, bine de tot. De aia am o intrebare, cu toate ca parca nu m-as apuca de ea (furca), recomandati-mi un ulei ptr furca (marca si densitate)? Nu imi trebe un ulei SS ca nu ma dau cu ea pe circuit, dar nici unu care sa ma faca sa cred ca mi-am luat vapor. Imi tre ceva sport-touring. Asta daca tot ma hotarasc sa desfac si furca. Multam.

 

 

Parerea mea e sa il folosesti pe cel recomandat de producator ... sau ceva imediat mai vascos dar nu extremele.

depinde doar de stilul tau de pilotaj

 

Numai de bine si respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LMA tuturor, ca n-am mai dat pe aici de anu trecut, cred.

 

Mda, dupa standardele mele, e vara in toata regula, dar... pe langa ca ma astept la episodu' 2 - The Revenge of The Winter, inca nu am scos motoru din garaj, decat 10 metrii pana in curte sa il spal, ca era varza (noroiu cu sare, face minuni ptr vopsea) si pana acum daca incercam sa-l spal, il transformam in iceberg :banana:

Si vreau sa ma apuc de revizuit asa, bine de tot. De aia am o intrebare, cu toate ca parca nu m-as apuca de ea (furca), recomandati-mi un ulei ptr furca (marca si densitate)? Nu imi trebe un ulei SS ca nu ma dau cu ea pe circuit, dar nici unu care sa ma faca sa cred ca mi-am luat vapor. Imi tre ceva sport-touring. Asta daca tot ma hotarasc sa desfac si furca. Multam.

 

Salut !

 

In privinta uleiului de furca poti sa folosesti linistit 10W ca densitate, Motul e 50 de lei/ litrul, Motorex e 48 de lei litrul.

10W iti ofera cel mai bun confort la genul asta de motocicleta, fara sa faca furca prea moale sau prea tare.

Orice ai folosi, o sa observi oricum o diferenta in bine, daca n-ai mai schimbat uleiul de multisor. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LMA tuturor, ca n-am mai dat pe aici de anu trecut, cred.

 

Mda, dupa standardele mele, e vara in toata regula, dar... pe langa ca ma astept la episodu' 2 - The Revenge of The Winter, inca nu am scos motoru din garaj, decat 10 metrii pana in curte sa il spal, ca era varza (noroiu cu sare, face minuni ptr vopsea) si pana acum daca incercam sa-l spal, il transformam in iceberg ;)

Si vreau sa ma apuc de revizuit asa, bine de tot. De aia am o intrebare, cu toate ca parca nu m-as apuca de ea (furca), recomandati-mi un ulei ptr furca (marca si densitate)? Nu imi trebe un ulei SS ca nu ma dau cu ea pe circuit, dar nici unu care sa ma faca sa cred ca mi-am luat vapor. Imi tre ceva sport-touring. Asta daca tot ma hotarasc sa desfac si furca. Multam.

 

hai sa traiesti...la multi ani si tie! eu mi-am comandat ieri asta: http://uleideulei.ro/moto-fork-oil-5w-10w-1-litru-p-284.html .

il astept azi. mi-am mai luat de la ei si ulei de motor tot repsol, foarte bun si super convenabil la pret. sunt foarte seriosi baietii!

si semeringuri, ca poate ai nevoie si de alea, mi-am luat ARI de la o tipa de pe forum, Nana, cu 55 ron, in conditiile in care peste tot sunt peste 80 ron .

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x Otto & Di. Si inca ceva, unde as putea retapita o sa de SV si un pret, stiu ca era cineva prin Buc care se pricepea destul de bine la asa ceva. Are ceva urme de uzura si as reface-o. 10q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x Otto & Di. Si inca ceva, unde as putea retapita o sa de SV si un pret, stiu ca era cineva prin Buc care se pricepea destul de bine la asa ceva. Are ceva urme de uzura si as reface-o. 10q

 

/index.php?showuser=2143 el este mesterul!! numai lucruri bune am auzit despre el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi sa fac asa, ai dreptate ;) Cand scot motorul de la iernat, e primul lucru care il voi face.

 

Eu zic ca suna rau, pentru ca la relanti se aude cum loveste lantul in motor din cand in cand, si de aceea m-am gandit prima data la intinzator. Din ce am vazut in link-ul ce l-am gasit, pentru verificare nu pare foarte complicat, grija mare ca e vorba de distributie si ceva migala.

 

Eu zic sa vezi totusi inainte sa-l scoti de la iernat. O sa plangi daca ii vezi pe altii ca se dau si tu stai cu al tau pe butuci in timpul sezonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sv-istilor , si la multzi ani, ptr ca nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, in fine am o problema la motor pe care am constatat o de mult dar am lasat o asa si vreau ca la primavara sa incep treaba, deci cand merg cu motoru si ii dau gaz excesiv, turometrul urca , dar motocicleta mea nu trage , asta uneori , uneori merge, deci chiar nustiu ce se intampla mult mi-au zis ca ar fi de la kit-ul de ambreiaj, daca stie cineva va rog frumos putzin help ;) Ms anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x Otto & Di. Si inca ceva, unde as putea retapita o sa de SV si un pret, stiu ca era cineva prin Buc care se pricepea destul de bine la asa ceva. Are ceva urme de uzura si as reface-o. 10q

 

salut,

 

o refaci numai pentru uzura sau cauti si ceva confort ?

 

eu am facut-o la darian, a mai adaugat putin burete si diferenta este enorma la confort.

la un buc-cheia-predal-buc nu am avut nici macar o jena intre picioare.

 

in schimb nu m-a dat pe spate cu calitatea vinilinului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sv-istilor , si la multzi ani, ptr ca nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, in fine am o problema la motor pe care am constatat o de mult dar am lasat o asa si vreau ca la primavara sa incep treaba, deci cand merg cu motoru si ii dau gaz excesiv, turometrul urca , dar motocicleta mea nu trage , asta uneori , uneori merge, deci chiar nustiu ce se intampla mult mi-au zis ca ar fi de la kit-ul de ambreiaj, daca stie cineva va rog frumos putzin help ;) Ms anticipat!

Daca se tureaza si nu trage, e ambreiajul. Verifica la urcare pe un deal mai abrupt sau in treapta superioara la viteza mica deschizand gazul brusc la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . m am dat azi mai tare 140 franari pana la 80 iar accelerat etc etc si cand m am oprit am vazut discurile pe fata albastre maxim si ardeau puternic.

in cazul in care sunt albastre inseamna ca sunt uzate si trebuie schimbate? asa zicea cineva . E adevarat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca s-au facut albastre daca s-au incins de le-a luat dracu. l-a prima franare le-ai inrosit, la a doua le-ai facut albastre ;). A ramas pe ele o nuanta albastruie? Habar nu am daca trebuie schimbate sau nu, eu la mine nu am vazut vreodata discu asa.

Mai sunt drepte? nu au pocnit? nu le-ai racit cu apa pe urma, nu?

Ar trebui sa reziste si sa fie ok dar cine stie...

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uzura discului se masoara dupa grosime, nu dupa culoare de obicei. Daca nu sunt ondulate si mobra franeaza, lasa-le in pace ;)

 

In alta ordine de idei, azi mi-am luat una pereche de Michelin Power Pure ca sa schimb gumele pt ca le-a cam venit timpul. S-a mai dat careva cu ciungile astea ? Multa lume le lauda, sunt curios si eu, dupa ce mi-oi invinge lenea de a le schimba, cum se comporta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...