Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Si iata ca a revenit zapada dupa zilele mai calde. Macar cei care stiu sa schieze se bucura. Restul ne ascutim rabdarea pana la primavara.

 

Si o intrebare mai tehnica : voi ati schimbat vreo-data lichidul de racire? Daca da, cu ce? La mine au trecut 2 ani si ma gandesc sa il schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragii Mosului,

Dupa o vara fierbinte,o toamna caldutza si un inceput de iarna placut, timp in care al meu SV m-a slujit cu ardoare

am hotarat sa il preschimb intr-un util VStrom de 650.Aceeasi marie dar cu o alta palarie.Ma mulez mai bine pe DL.

Raman in continuare alaturi de voi si orice problema sau nevoie de ajutor ati avea, sa stiti ca voi incerca sa le descurc,

daca va fi de competenta mea.

 

NUMAI DE BINE SI RESPECT !

post-27510-1295886603_thumb.jpg

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iata ca a revenit zapada dupa zilele mai calde. Macar cei care stiu sa schieze se bucura. Restul ne ascutim rabdarea pana la primavara.

 

Si o intrebare mai tehnica : voi ati schimbat vreo-data lichidul de racire? Daca da, cu ce? La mine au trecut 2 ani si ma gandesc sa il schimb.

 

eu am folosit motul. au o zeama deja dozata si amestecata (antigel cu apa distilata sau ce naiba se pune) la bidon de un litru.

http://motul-romania.ro/default.asp?opt=pr...dsub=38&b=8 adica asa ceva...

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, sincer sa fiu, nici nu stiu daca vreau sau nu sa o vand. Am pus anunutul mai mult asa, sa fie acolo, pt ca exceptand consumul motiv sa o dau nu prea gasesc. Cand am luat-o, trecand de la 650 la 1000 m-a pus putin pe ganduri puterea si ce as putea face cu ea cand ma apuca pasarelele, dar mi-a trecut \"teama\". Si tare imi e ca daca o dau, dupa o vreme ma trezesc cu al treilea SV cumparat :lol:

 

Cand am dat-o pe prima, vroiam si eu sa imi iau DL/VStrom 650/1000. Am zis eu ca puii mei, cam aceeasi mobra ca SVul dar cu ceva valente de offroad, mai inalta si pozitie ceva mai comoda, mai misto pt drumuri lungi etc. Dupa ce m-am dat cu vreo doua... m-am cam sucit. E foarte misto Vstromul pt cine vrea ceva polivalent, face de toate, dar nu e bun la nimic.

 

Asa ca am revenit la cautari - 4 in linie nu-mi place din cauza turelor si a sunetului, bmw cu al lui boxter nu din motive de bani multi si iar sunet ramolit, monocilindru e prea puturos, ducati nu multumesc, asa ca ce a mai ramas ? SV :)

 

Acum, cand l-am pus pe asta la vanzare, am zis sa explorez si ultima categorie ramasa dupa cele enumerate putin mai sus - un chopper. M-am dat si cu astea de mai multe ori. Mama cat pot sa-mi placa, le iubesc de cand ma stiu. Cum arata, cum suna, cum te simti pe ele la drum lung si feelingul general. DAR!!! Ca sa am macar 70-80 caluti sub poponeata trebuie sa iau o motorizare mareeeeee. Care, pe langa cost, in conditii de oras... ca esti cu masina sau cun motor de 1800 tot dracu ala e prin traficicul de bucale. Daca il bag pe Cheia, la prima curba am lasat cromul de pe scarite pe asfalt. Ca sa ai oleaca de protectie la vant trebuie sa pui un parbriz d\'ala care strica tot farmecul fierului. Si multe alte maruntisuri care ma lasa tot cu... SV :)

 

Salut.

Foarte interesante prezentarile pentru SV .

De cateva zile am cumparat si eu un SV 1000 S pe care mi-l doream ca dinamica , forta si pentru motorul v twin.

Am mai avut acum doi ani un TL 1000 de care am fost multumit , mai putin ciclistica si pozitia prea cocosata.

Momentan mai am un Kawa ZL 250 de 40 hp pe care o tin pentru distante scurte si o Honda Varadero de 1000 pentru drumuri lungi , cu bagaje si cu convingerea ca ma aduce acasa intreg . Am stat mult pe ganduri cand am luat Varadero in concurenta cu DL 1000.

 

Asi dori mai multe informatii despre SV1000. Care au fost cele mai lungi calatorii ; cum te simti dupa cateva sute de km ;consum ; probleme tehnice, etc.

In raport cu TL este mult mai manevrabila pe drumuri de tara si poate la fel de nervoasa , iar fata de Varadero are mai mult nerv (si Varadero are 100hp si 100 Nm dar are alta transmisie si 100 kg mai grea.)

 

Salutari si numai bine

 

Nicon -Curtea de Arges

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nicon: sunteti domnul din C de AG care a avut accidentul acela cu TL-ul?daca da inseamna ca ne stim.....

 

aveati tl-ul,un eliminator 250 si un suzuki freewind...spuneati ca vreti sa treceti la un v strom sau Varadeo...

 

Salut

Inseamna ca ne cunoastem si cred c a de la Rasnov 2009 . Am fost si in 2010

Intre timp adica iarna 2010 am luat

Mesaj completat

nicon: sunteti domnul din C de AG care a avut accidentul acela cu TL-ul?daca da inseamna ca ne stim.....

 

aveati tl-ul,un eliminator 250 si un suzuki freewind...spuneati ca vreti sa treceti la un v strom sau Varadeo...

 

Salut

 

Intre timp am ramas cu Kawaki 250 . Din primavara 2010 am luat un Varadero pe care il am si cu care am parcurs fiecare week-end .De o saptamana am luat si un SV 1000S din 2005 ca sa inlocuiesc TL-ul de care mi-a fost tare drag .

Stau ca pe ghimpi datorita zapezii , abia astept sa fac niste ture cu SV-ul .

Asa tare imi place cum scoate flacari pe esapamente cum nu-ti inchipui .

Vroiam mai multe date despre SV-ul 1000 . Interesant ca si in cartea de identitate are 91kw ceea ce inseamna 124 hp fata de celelalte cu 89 Kw . Sincer in cei 100 km facuti cu el pe Valea Oltului mi s-a parut mai puternic chiar decat TL 1000 S cu care am colindat tara de la un capat la altul .

 

Daca ai referinte pentru SV te rog sa mi le transmiti

 

 

Cu bine.

Nicu Constantin

post-48189-1295971428_thumb.jpg

post-48189-1295971722_thumb.jpg

post-48189-1295971985_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de la Rasnov ne stim,am venit chiar la dvs acasa impreuna cu 2 prieteni motociclisti si ei,eu cu un sv 650 s(stefan) si ei cu un zx6(moris) si o yamaha xj 600(gigel-Vedea) si am stat la vorba.Asta la ceva timp dupa ce ati avut accidentul, pe unde din pacate am trecut la vreo 2 min dupa ce s-a produs si am vb cu fiul dvs.

Ne-ati aratat motoarele si stiu ca erati tare mandru de TLS,iar acum a venit sv-ul:d

 

poate ne mai vedem la vara in vreo drumetie!

 

ps: ne-ati notat si numerele de tel. in agenda speciala pt motociclisti :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de la Rasnov ne stim,am venit chiar la dvs acasa impreuna cu 2 prieteni motociclisti si ei,eu cu un sv 650 s(stefan) si ei cu un zx6(moris) si o yamaha xj 600(gigel-Vedea) si am stat la vorba.Asta la ceva timp dupa ce ati avut accidentul, pe unde din pacate am trecut la vreo 2 min dupa ce s-a produs si am vb cu fiul dvs.

Ne-ati aratat motoarele si stiu ca erati tare mandru de TLS,iar acum a venit sv-ul:d

 

poate ne mai vedem la vara in vreo drumetie!

 

ps: ne-ati notat si numerele de tel. in agenda speciala pt motociclisti :lol:

Mesaj completat

E cineva cu sv 650 s 03+ din cluj? m-ar interesa sa fac un crash cage la cei de la heavyduties din cluj /index.php?...543522&st=0

Ei nu cunosc pe nimeni cu acest model in zona si ar trebui sa ma duc personal pana in CJ,daca e cineva doritor sa ajute se da multa bere!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Foarte interesante prezentarile pentru SV .

De cateva zile am cumparat si eu un SV 1000 S pe care mi-l doream ca dinamica , forta si pentru motorul v twin.

Am mai avut acum doi ani un TL 1000 de care am fost multumit , mai putin ciclistica si pozitia prea cocosata.

Momentan mai am un Kawa ZL 250 de 40 hp pe care o tin pentru distante scurte si o Honda Varadero de 1000 pentru drumuri lungi , cu bagaje si cu convingerea ca ma aduce acasa intreg . Am stat mult pe ganduri cand am luat Varadero in concurenta cu DL 1000.

 

Asi dori mai multe informatii despre SV1000. Care au fost cele mai lungi calatorii ; cum te simti dupa cateva sute de km ;consum ; probleme tehnice, etc.

In raport cu TL este mult mai manevrabila pe drumuri de tara si poate la fel de nervoasa , iar fata de Varadero are mai mult nerv (si Varadero are 100hp si 100 Nm dar are alta transmisie si 100 kg mai grea.)

In primul rand sa stapanesti sanatos si SV-ul pe langa colectia de mobre pe care deja le ai.

Ca impresii de utilizator visavis de sv1000 - ciclistica excelenta, mai buna decat la modelul vechi SV sau TL, franele bune iar suspensia dupa o usoara intarire pe fata (schimbat arcurile) este super ok. Pozitia este relativ comoda cel putin pt mine, nici prea aplecat, nici prea drept. Cel mai mult am facut vreo 800 de km intr-o zi si singurul lucru care ma chinuia era kuru :) Saua e comoda pentru o plimbare de 400-500 km, dar peste distantele astea deja incepi sa stai in toate pozitiile posibile ca sa iti relaxezi fundul. Probabil se poate rezolva adaugand inca un strat de burete.

Protectia la vant este decenta, iar daca te ghemuiesti putin sub parbriz deja nu prea mai simti nimic in partea de sus.

 

Modul in care "trage" imi place la nebunie, caracteristic unui V mare. Trage uniform inca din ture joase si puterea si cuplul dezvoltate sunt impresionante si mai mult decat suficiente pt 99% din situatii. In conditii de oras si aglomeratie insa e putin cam brutal, de multe ori trebuind sa il "sugrum" din ambreiaj ca sa nu ma infig in cel din fata la o mica sucire a acceleratiei. Bine, normal ca mai ai si vibratiile caracteristice V-ului si nici nu ii place sa mergi subturat (sub 2500-3000 rpm). Chestii compensate insa pe deplin de sunetul oferit cu 2 tobe nestock :)

 

Consumul este singurul lucru pe care nu il iubesc la el. Eu am insa si PCIII pe el asa ca nu stiu cat ar trebui sa consume normal, al meu ducandu-se, in functie de cum merg, intre 7.5 si 10 (am reusit si 12 o data :D) in oras si 5.5-7 afara, cu o viteza medie de 120-140.

Un alt lucru la care se mai putea lucra ar fi schimbarea vitezelor, care e pusa strict ca sa functioneze. Nu e gandita sa fie "smooth & silent" cum am simtit-o la alte modele. Dar e ok si isi face treaba pana la urma.

 

In rest imi pare o mobra foarte echilibrata si cu care te poti distra pe cinste, nepretentioasa, fiabila si cu costuri mici de intretinere.

Daca mai ai intrebari, nu ezita :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam mai multe date despre SV-ul 1000 . Interesant ca si in cartea de identitate are 91kw ceea ce inseamna 124 hp fata de celelalte cu 89

 

diferenta din ce stiu eu, este data de alta axa cu came si o volanta mai usoara.

altfel nu stiu sa mai fie altceva decat o pozitie mai inalta pentru pasager si implicit ceva loc sub sa.

 

unii spuneau ca ar fi mai dura un pic furca pe fata (din ulei)

 

sa o stapanesti sanatos!!

Mesaj completat

Saua e comoda pentru o plimbare de 400-500 km, dar peste distantele astea deja incepi sa stai in toate pozitiile posibile ca sa iti relaxezi fundul. Probabil se poate rezolva adaugand inca un strat de burete.

 

cu siguranta asta este cea mai economica varianta.

 

Mesaj completat

Un alt lucru la care se mai putea lucra ar fi schimbarea vitezelor, care e pusa strict ca sa functioneze. Nu e gandita sa fie "smooth & silent" cum am simtit-o la alte modele.

 

se rezolva usor daca comanzi o tija ma scurta gen cea de la TL, unii spuneau ca si aia de DL se potriveste.

eu inca nu am comandat dar ma bate gandul, costa relativ putin si asa poti fi obiectiv cand vine vorba de ulei.... :lol:

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urarile de bine si in mod special pentru indicatiile tehnice .

Consumul asa mare m asurprinde . Cand am luat Varadero avea puse tobe din inox tunate asa de tunate ,ca atat la acceleratie cat si la deceleratie te speria. Consumul deasemeni 8.5 -10 . Dupa ce am pus tobele oribinale am coborat la 6,5 mixt (dar nu luat in calcul Bucurestiul ). Deasemeni am tratat motorul cu Metabond -particule ceramice .

SV-ul si el am vazut ca are o evacuare foarte puternica , la acceleratii scoate flacari de 5-10 cm mai tare de cum scotea Varadero cu tobele tunate.

 

Am putina treaba , revin

niolae constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV-ul si el am vazut ca are o evacuare foarte puternica , la acceleratii scoate flacari de 5-10 cm mai tare de cum scotea Varadero cu tobele tunate.

 

Asta nu-i un lucru bun (decat daca iti place sa "show off", ma rog :lol: ), ai amestec prea bogat. Dupa ce schimbi evacuarea, trebuie sa modifici amestecul umbland la carburatoare sau la maparea injectiei ca sa compensezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se rezolva usor daca comanzi o tija ma scurta gen cea de la TL, unii spuneau ca si aia de DL se potriveste.

eu inca nu am comandat dar ma bate gandul, costa relativ putin si asa poti fi obiectiv cand vine vorba de ulei....

Good to know :lol: Nu stiam ca s-ar comporta mai bine cu o alta tija, dar sa dea caldura si incerc.

 

Dupa ce am pus tobele oribinale am coborat la 6,5 mixt

La vechiul SV observam o scadere a consumului daca ii puneam silencerul (care era destul de restrictiv). Dar parca nici nu mai tragea la fel cu el pus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu-i un lucru bun (decat daca iti place sa "show off", ma rog :lol: ), ai amestec prea bogat. Dupa ce schimbi evacuarea, trebuie sa modifici amestecul umbland la carburatoare sau la maparea injectiei ca sa compensezi :)

 

nea domnu cu ducati, la sv nu trebe remapat nimic daca schimbi doar finala! S o fi jucat cineva inainte la carb sau injectie. Dar finala nu ti modifica mare lucru incat sa te oblige sa remapezi. Iar flacarelele nu inseamna ca i vine prea multa benzina. Poate i prea inchis aerul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea domnu cu ducati, la sv nu trebe remapat nimic daca schimbi doar finala! S o fi jucat cineva inainte la carb sau injectie. Dar finala nu ti modifica mare lucru incat sa te oblige sa remapezi. Iar flacarelele nu inseamna ca i vine prea multa benzina. Poate i prea inchis aerul wink.gif

 

Gata boss, m-am bagat aiurea, imi retrag interventia. Nu credeam ca exista motoare de 1000 fara catalizator (am crezut ca are catalizator in finala sau ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV-ul si el am vazut ca are o evacuare foarte puternica , la acceleratii scoate flacari de 5-10 cm mai tare de cum scotea Varadero cu tobele tunate.

 

Si eu sunt surprins .

Am vazut asa ceva acum cativa ani l aplecarea de l asemafor a unei Hayabusa , practic a parlit bara masinii din spatele sau .

 

La primavara voi veni cu detalii , oricum benzina a fost introdusa de mine pe Valea Oltului de la OMV.

 

Cu stima ,

Nicon

post-48189-1296068136_thumb.jpg

Editat de nicon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit motul. au o zeama deja dozata si amestecata (antigel cu apa distilata sau ce naiba se pune) la bidon de un litru.

http://motul-romania.ro/default.asp?opt=pr...dsub=38&b=8 adica asa ceva...

 

 

Hei , multumesc. O sa incerc sa urmez si eu aceeasi idee. E ciudat asa putin ca am pus-o la vanzare da' nu prea constientizez asta... ma gandesc si ma comport de parca nici nu as vrea sa o vand si o pregatesc de urmatoare iesire. Sa vina numai primavara...

 

Felicitari pentru DL Kosmine ! Poate imi dai ceva detalii despre el? De cand e , abs da sau ba, cum de unde cat... ca daca o vand si eu tot spre asta ma indrept. Daca e da-mi un PM sa nu poluam topicul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest imi pare o mobra foarte echilibrata si cu care te poti distra pe cinste, nepretentioasa, fiabila si cu costuri mici de intretinere.

Daca mai ai intrebari, nu ezita :)

 

 

Mai am o rugaminte .

Cum rezolvati problema cu bagajele pe distante mai mari . Ma refer la genti laterale sau top case .

multumesc

nicon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce imi aduc aminte asta ar fi :

Deci tija dintre pedala si cutie sau "bratul" care se prinde pe axul cutiei si in care se infileteaza tija ? (adica 25 in poza) :)

 

Mai am o rugaminte .

Cum rezolvati problema cu bagajele pe distante mai mari . Ma refer la genti laterale sau top case .

Eu o rezolv cam asa: tankbag pt chestiile mai marunte si la care vreau sa am acces rapid + 2 genti laterale textile si chestii prinse cu plasa deasupra lor daca mai am nevoie.

 

Poza cu vechea Suzi incarcata

post-40715-1296214356_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tija dintre pedala si cutie sau "bratul" care se prinde pe axul cutiei si in care se infileteaza tija ? (adica 25 in poza) :)

 

 

Eu o rezolv cam asa: tankbag pt chestiile mai marunte si la care vreau sa am acces rapid + 2 genti laterale textile si chestii prinse cu plasa deasupra lor daca mai am nevoie.

 

Poza cu vechea Suzi incarcata

 

 

Misto .... dar pasagerul?

Si eventualele bagaje ale lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...