Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si pentru protectie la ploaie nu se gaseste o husa ceva?

 

Daca nu ma opresc stiu ca nu ajunge apa la el. Daca e sa ma opresc...trag un prezervativ sau o punga peste el si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Nokia 5800 cu suportul coliere atasate de suportul de masina, ca sa il pot prinde pe ghidon. Am tras si o priza de 12v si am si incarcare.

Cam asa arata:

post-12539-0-66693400-1327566628_thumb.jpg

 

Bun asa. Acum poti asculta si radio, il poti pune si pe speaker :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de raspunsuri.

 

imi poate spune cineva cum e cu gpsu in husa (transparenta) a tankbagului? incomodeaza ca tre sa apleci capu?

 

 

discutia la manere ramane deschisa, tot tre sa fie cineva care are ceva de spus in legatura cu ele

 

ceva sugestii/reclamatii/informatii aveti despre manerele incalzite de pe louis:

 

Daytona ,Saito , Saito .

 

Editat de F0RCE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de raspunsuri.

 

imi poate spune cineva cum e cu gpsu in husa (transparenta) a tankbagului? incomodeaza ca tre sa apleci capu?

 

Salut. Singurul lucru care ma incomodeaza la husa ii faptul ca devine enervant cand tot trebuie sa scoti/bagi telefonul inapoi in ea.

Partea cu inclinatul capului, asta tine si de tine si ce fel de ecran ai la tel. Daca esti mai inalt, ii mai bine :) . Dar nu te ajuta daca iti bate soarele in fata....asa ca trebuie sa-i setezi luminozitatea telefonului si ai rezolvat si problema cu durerea de gat :D .

Eu m-am invatat repede cu el in husa, il deplochez usor si chiar pot scrie mesaje la semafor fara sa-l scot din husa.

De asemenea iti recomand un LINK sa nu dea X telu' cand ti-e lumea mai draga :crack: . Apropo...poti folosi oricand un velcro ca sa-ti atasezi telefonul...asta cand nu ploua ;) Cam asa arata pe bitza mea... Despre manere nu am ce comenta, dar as alege Saito :smoke:

post-54713-0-70663400-1327709168_thumb.jpg

post-54713-0-68015400-1327709307_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shhhhhh. Liniste ca trezesti motoristii din hibernare.

 

Dai jos rezervorul, bagi in el chestii de curatare plus un lant, agiti bine, golesti, lasi sa se usuce si aia e ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru treaba cu rezervorul,parere personala,scuturat bine cu niste benzina in el,lasat la uscat si gata,orcum daca nu ai mizerie si rugina in rezervor o sa ai din benzina de la pompa de toate mai ales APA si inca ceva,in perioada iernii rezervorul este bine sa stea plin cu benzina,pentru a prevenii/incetinii ruginirea aia de care vorbesti tu. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*whispering*...bun, de acord cu tine, m-am gandit si eu la faza cu lantzul, dar am rezervorul in fata si uitandu-ma prin el nu e chiar asa simplu, are doua tevi ce traverseaza pe diagonala rezervoru :)) ce ar fi sa ramana lantul incurcat pe acolo? Suprafata interioara nu a fost tratata din fabrica oare? Daca dai cu piulite n stuff prin el nu il ajuti pe viitor sa rugineasca si mai si?

Daca interiorul nu este atacat de rugina, atunci nu ai de ce sa bagi chestii gen lant in el. Doar adauga o solutie de curatare, scutura cat mai bine, goleste si fa-i plinul cu benzina plus un eventual adititv pt apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare detinatorilor de sv 650!

Are cineva idee de unde pot face rost de turometrul din bord pt sv650 naked 2001? Sau macar de schema electrica pt el, mi s-a ars o rezistenta si nu shtiu ce valoare avea!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. voi unde faceti reviziile anuale. la service al reprezentantelor ati fost?daca da ce feedback aveti? gen elfworkshop sau motorteam

 

anul trecut am facut singur schimbul de ulei si de aer. dar as vrea sa se uite cineva la placute si la bujii.

 

deasemenea trebuie sa imi cumpar cauciucuri noi. aveti vreo recomandare de importator? metzeler sau michelin as vrea. vreo vulcanizare sa faca instalari de anvelope moto la preturi acceptabile prin bucuresti?

 

mersi anticipat si hai cu soarele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. voi unde faceti reviziile anuale. la service al reprezentantelor ati fost?daca da ce feedback aveti? gen elfworkshop sau motorteam

 

anul trecut am facut singur schimbul de ulei si de aer. dar as vrea sa se uite cineva la placute si la bujii.

 

deasemenea trebuie sa imi cumpar cauciucuri noi. aveti vreo recomandare de importator? metzeler sau michelin as vrea. vreo vulcanizare sa faca instalari de anvelope moto la preturi acceptabile prin bucuresti?

 

mersi anticipat si hai cu soarele :)

 

Buna,

 

Daca revizie anuala pentru tine inseamna : ulei, filtru aer, filtru ulei, bujii si placute, asta se face in fata blocului cu 3 beri in nas cu 2 ore de surubarit. nu e nevoie sa dai 200 lei la un service sa o faca. Placutete se vad cu ochiul liber daca mai au "carne" iar bujiile daca nu sunt afumate/negre sunt numa bune. :) daca este vorba de ceva mai complicat...gen de umblat in motor sau eu mai stiu prin ce injectie atunci apelam la un service. Eu am fost la elf in primul an in care mi-am luat motorul si cand nu stiam decat sa ii pun benzina si sa merg pe el. Mi-au schimbat uleiul din motor si jambe. La motorteam am facut 2 devize de reparatii. Baietii de acolo sunt super de treaba dar nu stiu sa iti spun cum muncesc. Eu ti-as recomanda pe Gabone, user de pe forum, care are service, motociclist si el si care este super de incredere.

 

Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de raspuns, tot la schimbari de chestii uzuale ma gandeam si eu dar la mine cand merg foarte incet m-i se pare ca freaca placutele fata un pic de disc si nush singur cum sa abordez problema. iar pe spate frana parca nu tine suficient de bine. In plus m-i se pare ca trebuie sa fac si revizia sezonul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare detinatorilor de sv 650!

Are cineva idee de unde pot face rost de turometrul din bord pt sv650 naked 2001? Sau macar de schema electrica pt el, mi s-a ars o rezistenta si nu shtiu ce valoare avea!

Multumesc!

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar ai aici schema bordului, dar de la S. Daca nu, ia d'aci manualul de service http://rosvblog.wordpress.com/2011/04/26/manuale-service/ si sigur gasesti acolo schema ;)

 

mersi de raspuns, tot la schimbari de chestii uzuale ma gandeam si eu dar la mine cand merg foarte incet m-i se pare ca freaca placutele fata un pic de disc si nush singur cum sa abordez problema. iar pe spate frana parca nu tine suficient de bine. In plus m-i se pare ca trebuie sa fac si revizia sezonul asta.

Placutele sunt cam tot timpul in usor contact cu discul, asa ca o usoala harsaiala la mers f incet (gen impins) este oarecum normala. Frana spate s-ar putea sa o rezolvi cu o simpla aerisire ;)

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Legat de ulei, ce ulei folositi la SVuri? Sintetic sau semi-sintetic? Eu vreau sa-i schimb acum uleil si voi cumpara un Castrol. Vroiam sa iau unul full sintetic iar un prieten mi-a spus ca cica ar fi mai bun cel semi-sintetic (ambele aceasi vascozitate si "model"). Voi ce ziceti? Mie zici ca cel full sintetic imi da o oarecare impresie ca ar unge mai bine,dupa mine ar fi mai bun, pe cand el sustinea ca cel full sintetic nu e prea bun la ambreiaj. Pareri?

Editat de Papy_bm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sezonul trecut am folosit Repsol Moto SintĂŠtico 4T 10W40 dar nu prea am cu ce sa il compar deoarece a fost primul meu sezon. cred ca sezonul asta o sa ivestesc ceva mai multi bani si o sa cumpar 10w50 pentru ca am avut senzatia ca scotea niste zgomote ciudate cutia, si nu mai schimba la fel de exact cand temperatura crestea la peste 100 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sezonul trecut am folosit Repsol Moto SintĂŠtico 4T 10W40 dar nu prea am cu ce sa il compar deoarece a fost primul meu sezon. cred ca sezonul asta o sa ivestesc ceva mai multi bani si o sa cumpar 10w50 pentru ca am avut senzatia ca scotea niste zgomote ciudate cutia, si nu mai schimba la fel de exact cand temperatura crestea la peste 100 grade.

 

 

Recomandat este cel 10w40. Momentan, inainte sa iau motorul vechiul detinator a schimbat uleiul. Dar a pus unul ieftin de la HalfOrds. Dupa cum zici si eu am observat ca dupa ce merg cu motocicleta si se incalzeste cutia face figuri. Dar face doar cand franez si incep sa schimb dintra 4-5a pana jos in 1. Asta ma cam ingrijoreaza, mai ales ca de multe ori nu vrea sa intre in treapta 1... Nu stiu daca e de la temperatura sau ambreajul de vina ori poate eu. Pentru ca daca las ambreajul pana incepe sa cupleze putin, si il trag iara bine pana in capat, apoi intra in treapta 1 fara probleme. Ciudata treaba :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Începători nu?

 

Vitezele le schimbi când motocicleta e în mers Âşi când mai ai 5km/h (viteză mică) o scoți pe liber. De pe loc e normal să se schimbe greu sau chiar deloc. Dacă meargeai cu 2t, mai ales ceva italienesc garantez că nu puteai să schimbați treptele pe loc.

 

 

P.S. la semafor trebuie să stea pe liber, nu în viteză cu ambreajul tras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca si ulei eu am folosit motul, silkoline si repsol. silkoline nu mi-a placut. sezonul trecut am mers cu repsol semi sintetic 10w50. stiu ca se recomanda 10w40 dar timand cont de temperaturile ridicate din timpul verii consider ca 10w 50 face ungerea mai bine. voi continua cu repsol si sezonul viitor mai ales tinand cont de diferenta de pret condiderabila(aproape dublu) dintre repsol si motul , uleiuri care fac acelasi lucru.

uleiul sintetic , din cate mi s-a explicat ce catre un mecanic, este recomandat motocicletelor mai puternice, gen ss, care sunt in general mai forjate decat v-urile noaste. ...in rest e doar o chestiune de preferinta si buget.

 

recomand cu incredere www.uleideulei.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu blipping the throttle te ajuta cand schimbi (daca schimbi) pe viraje sau daca esti contra cronometru. altfel poti pur si simplu elibera mai lent ambreiajul astfel incat sa eviti eventualele socuri si pierderi de aderenta (eu unul nu am patit niciodata asa ceva). De altfel nici nu prea folosesc tehnica asta si cand schimb vitezele nu ma grabesc atat de tare incat sa fie musai sa sincronizez turatiile. so slow is also an option :P.

 

Ueliuri uleiuri... si eu unul recomand un w50 pentru ca mi s-a parut ca ar merge mai binisor cu el. semi sau full sisntetic sau de ce nu.. mineral? nu stiu cat de corect este, dar eu stiu ca cele sintetice se distrug mai greu. de aceea poti merge cu masina 15-20 de mii cu unul sintetic si mult mai putin cu unul mineral. la noi, deoarece unge si cutia de viteze, uleiul se degradeaza mult mai repede de aia se schimba si mai des. eu pana acuma nu am atins cei 6000 de km scrisi in carte, mereu am schimbat pe la 4000. however, intre semi si full, daca il schimbi la timp, eu zic sa il alegi pe ala mai ieftin. daca vrei sa tragi de el, ala full ar fi mai recomandat.

 

daca ai vreodata intentia sa te joci cu uleiul, iti recomand sa cauti ceva pagini in urma si sa vezi ce o patit @mav cu kra lui (nu a tratat-o ca pe o domnisoara si ea s-a razbunat) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...