Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Am la VF. Fix in fata tevilor era radiatorul mic si le inconjura un pinten de plastic. Pare sa fi mers ce am vrut, nu se mai incinge radiatorul in spate chiar asa rau, iar pintenul nu s-a deformat mai rau de la caldura, dar nu prea l-am plimbat mult in configuratia asta si a ajuns pe masa de operatie de ...sa zicem un an si. Cel mai bun pret il gasisem pe la userul robyb parca, se mai ocupa cu niste streetfightere, cafe-uri, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Irinel Stiulete

citisem pe undeva ca ar cauza funtionarea cilindrilor la temperatura mai mare..... (banda izoland temperatura) ce stiti de treaba asta? e doar un mit prost? sau banda termoizolanta are doar parti pozitive?

 

vorbim doar de aspecte tehnice, nu ma intereseaza aspectele de estetica (daca da bine sau nu vizual)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scria in manualul de la Kawasaki Eliminator, in final m-a costat doua bujii si vreo 6 litri de benzina dar ce-am invatat?... nimic.

 

Si dupa ce-am terminat de gresat tot ce se putea gresa (cred) mi-am cautat alta ocupatie si anume:

(work in progress)

Din pacate nu tine mai mult de juma de an, am facut si eu o treaba de genu slefuit si polishat dar dupa 2 saptamani a inceput sa se inchida din nou la culoare iar dupa nici juma de an era la loc cum a fost inainte :|

 

Lucrezi mecanic?

Editat de khrisstyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal! O intrebare: Ca sa scoti bujia cilindrului din fata a trebuit sa scoti radiatorul cu totul? Daca nu, vinde-mi si mie un pont te rog.

Si eu le-am schimbat (bujiile) anul trecut, iar cea din fata, pana nu am desfacut radiatorul cu totul nu am putut s-o scot.

Cum a spus si Maverick, desfaci surubul de prindele al radiatorului (partea dreapta) si tragi putin de el, se ridica vreo 4-5cm. Daca ai la indemana o tubulara mai firava te descurci usor.

Ha ha ha!! Ai un fix cu lustruitul! Si eliminatorul arata intr-un mare fel! Felicitari si pt. SV, ai un exemplar foarte frumos! Imi cam curg si mie ochii dupa unul generatia 1, dar deocamdata am preferat utilitatea altei mobre capabile sa duca 2 persoane intr-o modalitate ceva mai confortabila si cu motor mai mare, insa nu exclud ca intr-un viitor sa fiu posesor si de sv :) In 2 ani si jumate de motociclism(uau, ce trece timpul!), am cam schimbat deja... vreo 5 mobre, 3 exemplare maxim in acelasi timp, iar acum am 2 :)

Mersi Banzay! Am un fix cu motorul, am ceva timp liber acum si nu-l las sa respire deloc. De dimineata pana pe la 15 l-am bibilit iar de la 11 pana acum am fost calare pe el :). De saptamana viitoare s-ar putea sa fiu si eu posesor de doua mobre, am gasit un VFR la un pret ce rusineaza si un scuter ieftin :).

Din pacate nu tine mai mult de juma de an, am facut si eu o treaba de genu slefuit si polishat dar dupa 2 saptamani a inceput sa se inchida din nou la culoare iar dupa nici juma de an era la loc cum a fost inainte :|

 

Lucrezi mecanic?

Manual tot ca sa fie treaba buna.

Deja s-a ingalbenit putin toba(100km) dar arata mai bine oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De saptamana viitoare s-ar putea sa fiu si eu posesor de doua mobre, am gasit un VFR la un pret ce rusineaza si un scuter ieftin :).

 

Ce sa zic, sa fie intr-un ceas bun! Eu am tatal VFR-ului, VF-ul de 750, din '84 si pot spune ca am apucat sa ma plimb cu el ca e marfa si un V4 :) VFR-ul e si mai calumea!

 

Gata nu mai poluez topicul cu discutii vis-a-vis de alte marci, scuzati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citisem pe undeva ca ar cauza funtionarea cilindrilor la temperatura mai mare..... (banda izoland temperatura) ce stiti de treaba asta? e doar un mit prost? sau banda termoizolanta are doar parti pozitive?

 

vorbim doar de aspecte tehnice, nu ma intereseaza aspectele de estetica (daca da bine sau nu vizual)

La mobrele moderne are si alt uz decat cel estetic ? :D

Poate face/folosi doar la 2 chestii (pe langa estetic) din cate vad eu: 1. Pt ptotectia unor plastice (sau poate si a picioarelor) prea apropiate de traseu si 2. Sa mentii o temperatura mai ridicata in traseu (si implicit in motor). Dar nu prea vad la ce ar ajuta asta mai mult decat primele 5 minute in care se incalzeste mobra. Sau poate pe cei care merg mult la sub 5 grade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ar merita sa ma complic cu monobrat pe SV? Evident din punct de vedere estetic doar, performantele nu ma intereseaza.

 

Am la dispozitie un VFR cu acte de italia si nu vreau sa-l inmatriculez, ma gandeam ori sa iau ce-mi trebuie de pe el si motorul sa-l pun pe un buggy ori s-o fac mobra de circuit daca tot se deschide mures ring.

post-40351-0-33548500-1361011059_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

ti-as sugera sa-l faci de circuit. e o idee buna. Dar pe circuit,dupa ce te dai putin pe circuit o sa ajungi la limitarile furcii,sasiului,constructiei sale de sport-touring...

 

Pe strada, VFR e ok ,chiar si cand te 'dai la el'. Insa pe circuit mergi in cu totul alt ritm si la alte limite.......si acolo chiar o sa-i simti slabiciunile.


Adica merge sa-l iei ca sa te inveti cu pista,cu datul pe circuit,dar dupa cateva sesiuni cand incepi sa 'stapanesti' treaba, o sa vrei altceva. Nu neaparat mai puternic,dar mai agil,m suspensie reglabila,suspensie mai buna, mai usor, etc...

 

Macar un 600cc gen 636, gsxr 600k4+,600rr. O varianta smechera e un gsx-r750 (2001+). suspensii bune,reglabile,putere arhi-suficienta,usoare. IDEALE pt pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

daca ma gandesc mai bine nu are sens sa-l faci de 'circuit'...

 

e o mobra greoaie cu 'reflexe' intarziate........

 

Mai mult ca sigur dupa o FOARTE scurta perioada de timp,daca il faci de pista, o sa te plictisesti de el acolo si o sa vrei altceva....

 

Gandeste-te in primu rand ca scaritele stock de pe VFR sunt o gluma proasta..... Crd ca dupa cateva ture deja o sa incepi sa dai cu ea de asfalt..

 

Asta e doar un exemplu..

 

Si nu tre sa faci performanta sau sa fii nu stiu ce 'racer' ca sa simti limitarile unui VFR pe circuit...

 

De ex am avut VTR 1000 F, si am vazut pe forumurile de-afara ca baietii mergeau si cu el pe pista. Dar avea furca de 929/954 (usd,full reglabila), amortizoru spate schimbat, scarite race.

Asta cuplat cu V2 ul de 996 cc pe carburatie (toate vtr-urile au fost carburatie,exceptie doar SP1 si SP2) ,chiar daca mobra avea 'doar' 110 cai, parea o jucarie foarte misto pt pista.

 

 

Oricum Vlad, felicitari pt felul cum ai grija de mobra aia,desi e 1st gen ('99-'01).

 

Nu conteaza cati bani valoreaza sau anul de fabricatie. Conteaza zambetul tamp pe care ti-l pune pe fata si satisfactia pe care ti-o ofera.

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MirceaB este un user @dihania ( pardon "o" user ), este fata si din cate tin minte nu prea inalta. Cred ca ar fi mai bine daca ai provoca-o la discutiile ce te intereseaza, adica inaltime, cum se comporta dpdv al unei fete motorul in V.... si ce va mai trece prin cap. Acum ceva ani era si o poza cu ea pe Gladius...iti poate face si ceva comparatii intre modele.

 

Mircea, eu mi-am cumparat motocicleta asta acum 5 ani. Incepatoare fiind si neavand cu cine sa ma sfatuiesc , mi-a placut cum arata (femeia din mine si-a arata fata :)). am avut norocul ca motoreta sa aiba chit de coborare pe ea si asa ajung cu jumate de talpa jos. Am 1,63 inaltime...la inceput am dat cu ea pe jos, lipsa de experienta si acea jumatate de talpa si-a spus cuvantul, dar cu timpul am invatat sa o cunosc si acum , cand stau la semafor, stau cu un picior pe scarita iar cu celalalt doar pun varful jos.

Nu am condus GS si nici CB dar nici nu sunt de acord cu baietii ca nu e mobra pentru incepatori. La un momentdat, orice motoreta ti-ai lua, devine "racheta" daca te infigi in ea. Nu mi-e rusine sa recunosc ca am stat 2 saptamani in poligon ca sa ma obisnuiesc cu motoreta, abia apoi am iesit in trafic. Sv-ul este o motoreta care iti da de toate (in limita bunului simt),

Cum zicea si Calin, am mers si cu un Gladius. Este foarte misto, e mai "blanda" decat un sv, e mai putin smucita, se conduce usor, ca sa fac asa o comparatie ...e ca o pisicuta, fata de tigrisorul de sv.

Eu am varianta S, pe varianta N pozitie este alta, stai mai drept, mai comod, mai relaxat. Am avut ghidon touring pe ea dar l-am schimbat cu semighidoane. Merg in oras in proportie de 90%, iar ghidonul touring nu imi era de prea mare folos. Multa bafta in alegerea mobrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putina miscare pe aici, nimeni nu se lauda cu nimic?

 

Am primit Arduino deci de saptamana asta trec la implementarea TC, defapt studiez mai in detaliu schema electrica si metoda de lucru.

 

Vroiam sa-i schimb cauciucurile dar pana nu termin treaba nu are rost, prevad o gramada de burnout-uri.

post-40351-0-18665500-1361186520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladf : Putina miscare pe aici, nimeni nu se lauda cu nimic?

 

.....ma laud eu :) , deci e pregatita de sezon.

Ultimile chestii, de la ultima postare referitoare la ce am mai surubarit in iarna

- schimbat guma fata;

-schimbat telescop spate - altul de la un model de Kawasaki;

-montat alarma + schimbat contact .......

-curatat, sincronizat carburatoare;

-gresat cabluri comenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, voi la sv-uri puneti ulei semisintetic sau doar sintetic? Producatorul ce recomanda?

full-sintetic.....nu stiu daca e diferenta intre full si semi...dar diferenta de pret nu e mare...asa ca eu am ales full (recunosc...poate nu e nevoie avand in vedere ca nu merg pe o roata sau in stil "reising")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, eu mi-am cumparat motocicleta asta acum 5 ani. Incepatoare fiind si neavand cu cine sa ma sfatuiesc , mi-a placut cum arata (femeia din mine si-a arata fata :)). am avut norocul ca motoreta sa aiba chit de coborare pe ea si asa ajung cu jumate de talpa jos. Am 1,63 inaltime...la inceput am dat cu ea pe jos, lipsa de experienta si acea jumatate de talpa si-a spus cuvantul, dar cu timpul am invatat sa o cunosc si acum , cand stau la semafor, stau cu un picior pe scarita iar cu celalalt doar pun varful jos.

Nu am condus GS si nici CB dar nici nu sunt de acord cu baietii ca nu e mobra pentru incepatori. La un momentdat, orice motoreta ti-ai lua, devine "racheta" daca te infigi in ea. Nu mi-e rusine sa recunosc ca am stat 2 saptamani in poligon ca sa ma obisnuiesc cu motoreta, abia apoi am iesit in trafic. Sv-ul este o motoreta care iti da de toate (in limita bunului simt),

Cum zicea si Calin, am mers si cu un Gladius. Este foarte misto, e mai "blanda" decat un sv, e mai putin smucita, se conduce usor, ca sa fac asa o comparatie ...e ca o pisicuta, fata de tigrisorul de sv.

Eu am varianta S, pe varianta N pozitie este alta, stai mai drept, mai comod, mai relaxat. Am avut ghidon touring pe ea dar l-am schimbat cu semighidoane. Merg in oras in proportie de 90%, iar ghidonul touring nu imi era de prea mare folos. Multa bafta in alegerea mobrei!

Hello,

In primul rand asta-i ideea si in cazul prietenei mele (daca nu-i place mobra cum arata, nu se urca pe ea niciodata). Pentru ea conteaza aspectul in primul rand si mai apoi detaliile tehnice. In ceea ce priveste SV-ul nu luam in calcul varianta S ci doar N-ul pentru ca se cauta o pozitie cat mai comoda (mai dreapta). Ma gandeam si la niste inaltatoare de ghidon in cazul in care opteaza pentru acest model. Deocamdata, nu stiu, trebuie sa luam in calcul multe aspecte.

Gladius a fost prima optiune (chestiune de feeling feminin) asa cum spuneai, dar pretul ne cam tine deoparte, Sv-ul a fost urmatorul. Acum tatonam si pista Kawasaki ER6N

Multumesc pentru sfaturi si detalii.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand nivelul uleiului este peste maxim, apar altele, schimba mai greu, se comporta ciudat din ce am auzit.

N-are nici pe draq ;) Surplusul il arde in timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MirceaB - Kawa ER6N ar fi ceva mai potrivita ca si pozitie pentru prietena ta decat SVul avand in vedere ca are saua mult mai joasa si se poate ajunge mai bine cu piciorul jos. Ca si putere e tot pe acolo, poate putin mai domoala datorita cuplului usor mai mic m-am uitat si are acelasi cuplu ca SV. Are un prieten care nu e tocmai inalt si e foarte multumit de mobra. Nu zic nu la SV, a nu se intelege asta, doar parerea mea despre ER6N. :cheers:

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar cineva mai scund..............are tot timpul burta pe rezervor.

schimband "oasele" articulatiei de la suspensie....... exemplu @dihania, poti ajunge cu piciorul jos.

Varianta S....depinde de gusturi....... eu nu o vad pentru mine, de fapt nici @MirceaB nu o vroia, era cu ochiul spre N.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...