Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caut o aripa fata de SV prima generatie.

Am gasit una singura pe internet dar nu e in starea cea mai buna, iar pretul e piperat pentru cum arata.

Vreo idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Baieti, am si eu o problema cu sv-ul meu de 1000 din 2004, cand ajunge la temperatura de 60 *C imi taie alimentarea sau scanteia,

i-am schimbat antigelul, bujiile, filtrul de aer si tot asa face, va rog frumos ajutati-ma daca ati avut aceasta problema datimi un mesaj

Asfalt Uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut la lume,

 

In urma curateniei am gasit 2 bujii iridium ( folosite ~ 6000 km ) si un filtru de aer cam cu acceasi vechime. piesele sunt de pe un SV1000. Daca in Bucuresti este cineva in nevoie sa dea un semn si le donez cu drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata nu mi'a mai facut chestia.. ....

 

Ma gandesc in viitorul apropiat sa incerc sa umblu pe la pompa de injectie sa o curat, sa schimb filtrul de benzina si eventual sa curat putin rezervorul de rugina sau ce mai are el pe acolo

 

dupa cum zici ca facea, d-acolo pare sa fi fost buba, a tras vreun gunoi sau vreo bula mai mare de apa

 

de unde ai bagat benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oala de la a ta avea bataie foxule cand am vazut-o eu asta-toamna...

 

toate au, mai mult sau mai putin...sau mai bine zic, mai tare sau mai incet


» Post actualizat in 30 Jun 2015 08:50

Soc si groaza, SV-ul primeste oala noua de ambreiaj.

e noua? OEM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc.daca zici ca erau probleme de asta toamna ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie si niste simptome.mai ales ca zici ca ai vazut o.iar la mine informatia n a ajuns sau poate mi ai zis si am uitat.iar de asta toamna si pana acum m am dat cu ea vu bucurie:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, e SGP #21200-06811.

 

http://www.partzilla.com/parts/detail/suzuki/SP-21200-06811.html

 

Este modelul modificat, teoretic mai rezistent.

 

Oala de ambreiaj se aude la ralanti cu motorul cald, bate cu aceeasi frecventa a motorului si se aude mai tare sau mai incet in functie de uzura. Se simte intre 3200rpm si 4000rpm ca o vibratie in toata motocicleta (SV1000), la V-Strom aceeasi senzatie dar la turatie mai mica (2500-3500 rpm).

 

Unii s-au plans de bataie pe oala noua dupa doar 5.000km, toate bat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Baieti, am si eu o problema cu sv-ul meu de 1000 din 2004, cand ajunge la temperatura de 60 *C imi taie alimentarea sau scanteia,

i-am schimbat antigelul, bujiile, filtrul de aer si tot asa face, va rog frumos ajutati-ma daca ati avut aceasta problema datimi un mesaj

Asfalt Uscat !!

 

Pune pe cineva sa iti verifice bobinele de inductie, ca se pare ca incep sa creeze probleme la anumita varsta... Schimba si fisele.

 

 

dupa cum zici ca facea, d-acolo pare sa fi fost buba, a tras vreun gunoi sau vreo bula mai mare de apa

 

de unde ai bagat benzina?

 

In mobra bag MOL.. problemele au aparut pe benzina lor.. dar sincer nu cred ca e de acolo problema.. nu stiu ce sa zic.

A mai aparut o singura data si doar la relantiu..

 

Oare merge sa scot filtrul OEM de benzina si sa pun unul "de dacie"? am vazut ca sunt incapsulate si pe fisa de piese zice ca e "high pressure filter"... se gaseste cu ceva ansamblu de la pompa de injectie si costa peste 100 eur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul ala de benzina e defapt o plasa din plastic, desfa pompa si curata-l, nai ce sa schimbi.

 

post-40351-0-65518800-1414003381_thumb.jpg
post-40351-0-70955400-1413998842_thumb.jpg

» Post actualizat in 30 Jun 2015 13:12

*n-ai. :(

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, e SGP #21200-06811.

 

http://www.partzilla.com/parts/detail/suzuki/SP-21200-06811.html

 

Este modelul modificat, teoretic mai rezistent.

 

Oala de ambreiaj se aude la ralanti cu motorul cald, bate cu aceeasi frecventa a motorului si se aude mai tare sau mai incet in functie de uzura. Se simte intre 3200rpm si 4000rpm ca o vibratie in toata motocicleta (SV1000), la V-Strom aceeasi senzatie dar la turatie mai mica (2500-3500 rpm).

 

Unii s-au plans de bataie pe oala noua dupa doar 5.000km, toate bat.

 

aia e!

 

Deloc.daca zici ca erau probleme de asta toamna ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie si niste simptome.mai ales ca zici ca ai vazut o.iar la mine informatia n a ajuns sau poate mi ai zis si am uitat.iar de asta toamna si pana acum m am dat cu ea vu bucurie:).

 

Cum zice vlad mai sus, e o bataie exact in zona ambreiajul si se aude/simte la turatiile spuse de el.

Alt mod prin care o poti auzi, dupa ce se incalzeste mobra, pe loc, pe N, tragi de ambreiaj si se face liniste...asa mi-am dat eu seama ca bate a ta

mai vazusem doua SV-uri inainte sa o vad pe ta si unul nu batea mai deloc dar avea alta buba, si la celalalt batea mai putin ca la ta

Eu ti-am zis atunci (ne-am vazut in benzinaria aia, intr-o seara) ca am impresia ca bate cam tare si mai aveam o probelma ca unul dintre discurile fata avea joc considerabil mai mare ca celalalt in bucse, era mai "flotant" ca celalalt

Cand am incercat sa negociez pretul in prisma astora doua (aveam de gand sa schimb oala daca o luam) s-a anulat si tranzactia dintre noi pt ca nu negociai pretul.

 

deci tot Honda e baza, la 90.000 km am tot ambreiajul stock :)

 

e fix pix, Honda are alte bube....la VTR iti poate crapa distributia fara niciun semn, din cauza intinzatorului de lant care cedeaza si de acolo cum ti-o fi norocul, ori schimbi doar intinzatoarele, ori adaugi + lanturi + patine + supape + segmenti + pistoane...sau ti se face motorul pilaf si-l arunci.

si la VTR si Varadero bate oala, dar mai putin/incet ca la SV/TL/DL 1000

 

In mobra bag MOL.. problemele au aparut pe benzina lor.. dar sincer nu cred ca e de acolo problema.. nu stiu ce sa zic.

A mai aparut o singura data si doar la relantiu..

 

Oare merge sa scot filtrul OEM de benzina si sa pun unul "de dacie"? am vazut ca sunt incapsulate si pe fisa de piese zice ca e "high pressure filter"... se gaseste cu ceva ansamblu de la pompa de injectie si costa peste 100 eur...

 

Si eu bag de la MOL, benzina e buna...

cel mai probabil a prins un firicel/scama de rugina si depunere din rezervor.

 

Filtru poti sa pui d-ala standard auto, cu insert de hartie, e ceva gen 20-25 de lei.

Am pus anul trecut pe Bandit, am fost pana in Scotia si-napoi cu el si merge fara problema si la noul proprietar

» Post actualizat in 30 Jun 2015 14:00

LE: doar daca filtrul e extern, daca e-n rezervor nu se aplica ce am zis mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice vlad mai sus, e o bataie exact in zona ambreiajul si se aude/simte la turatiile spuse de el.

Alt mod prin care o poti auzi, dupa ce se incalzeste mobra, pe loc, pe N, tragi de ambreiaj si se face liniste...asa mi-am dat eu seama ca bate a ta

mai vazusem doua SV-uri inainte sa o vad pe ta si unul nu batea mai deloc dar avea alta buba, si la celalalt batea mai putin ca la ta

Eu ti-am zis atunci (ne-am vazut in benzinaria aia, intr-o seara) ca am impresia ca bate cam tare si mai aveam o probelma ca unul dintre discurile fata avea joc considerabil mai mare ca celalalt in bucse, era mai "flotant" ca celalalt

Cand am incercat sa negociez pretul in prisma astora doua (aveam de gand sa schimb oala daca o luam) s-a anulat si tranzactia dintre noi pt ca nu negociai pretul.

 

 

am inteles, acum imi amintesc. ce mai, mecanic era vraiste :) norocul de mecanicul ce se ocupa de ea ca n-a vrut sa o dea dauna totala oricat am incercat eu :) . asa ca am schimbat doar un segment care avea un tacanit pe la 14.000 rpm. restul pe garantie :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, acum imi amintesc. ce mai, mecanic era vraiste :) norocul de mecanicul ce se ocupa de ea ca n-a vrut sa o dea dauna totala oricat am incercat eu :) . asa ca am schimbat doar un segment care avea un tacanit pe la 14.000 rpm. restul pe garantie :)

 

Ai intrebat, am raspuns! Nu te mai basica

N-am zis ca mecanic era vraiste, ci ca ii batea cam tare oala de ambreiaj (comparat cu alte SV1000 vazute, deci, se cerea inlocuita in viitorul nu f indeparat), unul dintre discuri se misca prea mult in bucse comparat cu celalalt si mai era ceva...o carpeala/manjeala cu poxilina/pasta de etansare pe la tobe/galerii pt ca "N-am vrut/n-am avut timp sa-mi bat capul cu tobele si am etansat asa, cel putin temporar" .oO(ding!)

 

Astea erau chestiile care nu mi-au convenit MIE, ca cumparator ce dadeam BANI pe un bun, nu-l luam degaba! si cum banii nu cresc in pomi...

Mobra era prezentata ca impecabila iar reactia ta cand am zis de problemele astea + mistoul asta "fin" si atitudinea ta zeflemista + complexele de superiotitate => alte motive pt care nu s-a finalizat tranzactia (desi crede-ma, eram f interesat de mobra, venisem cu toti banii ceruti gata sa mergem sa facem actele, daca-ti aduci bine aminte)....

 

Mai bine ca nu s-a finalizat...ca plecam pe ea si poate-mi pocnea cutia in drum spre casa....

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai intrebat, am raspuns! Nu te mai basica

Mai bine ca nu s-a finalizat...ca plecam pe ea si poate-mi pocnea cutia in drum spre casa....

nu ma ( mai ) basic. am facut o anterior cand am vazut cu cine am de-a face dar era inutil.

stii cum ii aia ? frumusetea e in ochiul privitorului :)

fain ii ca nimeni n-a postat nimic pe topic la vremea aia si acum, " dupa razboi", multi viteji se arata .si toti povestesc, mai ceva ca-n politica. daca raspundeam la fiecare cu ce am auzit isi pierdea domnul Bean painea. dar mai bine asa, sa ramanem filozofi si sa tacem :)

mersi inca odata si sa fie cu bafta in toate. ca gluma, ma gandesc ca daca aveai tu probleme cu cutia venea DNA ul la usa :) .

 

era o vorba in popor, cu cine rade si cine se supara. ma refer in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cum ii aia ? frumusetea e in ochiul privitorului :).

nu frumusetea era problema mea cu SV-ul tau!

 

am facut o anterior cand am vazut cu cine am de-a face dar era inutil..

 

mai pe sleau si fara atata poezie nu se poate?

 

fain ii ca nimeni n-a postat nimic pe topic la vremea aia si acum, " dupa razboi", multi viteji se arata .si toti povestesc, mai ceva ca-n politica. daca raspundeam la fiecare cu ce am auzit isi pierdea domnul Bean painea. dar mai bine asa, sa ramanem filozofi si sa tacem :).

 

si ai fi preferat sa vin pe topic sa zic ca mobrei tale ii bate cam tare oala ambreiajului, ii joaca multicel un disc si e data cu poxipol la imbinarile dintre galerii? cand tu deja ma luasei la misto de cand ti-am zis asta live cand am vazut-o?

poate ca era mai bine, dar nu-mi place sa ma bag in troaca...riscam sa fiu luat la mistouri poetice "fine" si blagoslovit de prietenii care laudau mobra

in principiu asteptam sa vad un reply pe topicul ala cu "I-am schimbat si oala de ambreiaj, ca batea", dar n-a venit! asa ca na

 

si cine am vazut ca era interesat, a aflat despre ce vazusem eu...stai linistit, cum crezi ca a aparut postul ala cu

 

"poate ca are un tacanit ciudat la motor"

al lui Vanquisher, dar ghici ce! postul ala a disparut de pe topic

 

raspunsul tau?

 

are si un tacanit la ghidon. :)

ca idee, vorbesti din experienta ta cu SV-urile in general ?

Mi-era dor de comentarii d'astea. Hai, mai zi, mama omida, ceva ?

 

Ma gandeam ca dupa faza patita de cumparator o sa mai dispara din atitudinea asta a ta si ca esti om ok, dar continui cu mistouri cand nu e cazul

d-aia am si intrebat: chiar te intereseaza sau faci misto?

 

ca fapt divers, in timp ce vedeam SV-ul tau am sunat mecanicul si cam asta a fost discutia:

- Salut, ii cam bate oala de ambreiaj, discurile bla bla bla

- Cat de tare ii bate?

- Considerabil mai tare fata de ala pe care l-am vazut eu impreuna

- Ok, o sa trebuiasca schimbata in curand, e cam 200-300 euro noua...incearca s-o scazi din pret

- Si daca o iau asa cat mai tine? (era toamna, vroiam sa prind mai mult din sezon)

- N-am de unde sa stiu, dar daca e sa crape, iti fwte ambreiajul si poate sa-ti buleasca si cutia sau chiar tot motorul, ....

....

mecanicul asta e unul dintre cei mai priceputi la V-urile de la Suzuki, se pare ca stie treaba

 

Două pinioane cu dintii rupti si axul ce duce la ambreiaj îndoit... Doar piesele astea costa 2000 ron. Am găsit cutie second hand din italia la 180€.

 

spune-i omului sa schimbe si oala de ambreiaj, daca nu cumva e si aia damaged si o schimba oricum.

 

Serios nici nu aduceam vorba despre chestiile astea daca nu ma deranja atitudinea ta din ultimele pagini de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ai fi preferat sa vin pe topic sa zic ca mobrei tale ii bate cam tare oala ambreiajului, ii joaca multicel un disc si e data cu poxipol la imbinarile dintre galerii? cand tu deja ma luasei la misto de cand ti-am zis asta live cand am vazut-o?

Realizezi ca tu cereai 1800 pe un cb din 99 nu? Si asta pe SV-ul ala 2100, cu tot cu 'problemele' ei 'serioase'? Eu sunt in stare sa pun pariu ca ce a patit mobra aia e din cauza utilizarii incorecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...