Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva daca sv-ul are intinzator de lant mecanic sau hidraulic?mi se pare ca se aude un tacanit oarecum usor in parte dreapta sus a motorului,mai ales parca atunci cand e motorul rece...si ma gandeam ca poate e slabit intinzatorul ...si totusi nu prea ar avea ce sa fie.., motorul avand doar 12mii km(luat de nou)...

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zic..o sa ma duc cu ea sa o "asculte" un mecanic..dupa ce m-am uitat un pic pe youtube si am vazut cam cum suna problema de care va zic....nu prea are legatura cu ce mi se pare mie ca se aude....cam asta am gasit pe youtube :

-cam asa se aude cand e problema la valve...

 

si asa "cam chain" : http://www.youtube.com/watch?v=WK6McIzVpL4...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=uBb__oK4OcU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si strangi din buci de fiecare data, speri sa nu se intample nimic. Am vorbit cu un mecanic despre aceasta mica problema. Poti sa mergi destul de mult, mii si mii de km, numai ca treaba devine din ce in ce mai stresanta, apoi o sa fii nevoit sa schimbi toata distributia.(daca e click click, cel mai probabil e uzat intinzatorul si joaca un pic lantul) E bine totusi un pic de grija. Eu mi-am luat intinzator, dar nu le-am montat, am bagat-o la iernat. Marea mea prostie a fost sa trag de ea in ture mari chiar daca era rece :laugh:

Treaba cu valvele, lanturile si toate cele nu se face la 50k ? sau am citit eu prost pe svrider ... :lol:

Editat de EnduroKid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva aftermarket pe acolo?

Doar scaritele (LSL pe albastru) si conductele de frana..

Ar mai fi si farul (2 proiectoare din care unul pe halogen si celalat xenon.. ambele pe H7)

 

post-2016-1227514908_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imediat testam sv-ul pe zapada... un drum de vreo 25 de kilometri. sunt curios cum se comporta.

 

s-a comportat ok, dar roata din spate dansa... nu puteam sa iau o curba cu mai mult de 20, 30km/h, sensurile giratorii erau un dezastru. eh, sunt acasa!

 

au mai venit "neste" piese pentru viitorul meu sv650. nimic special, doua discuri de frana, doua etriere si o pomputa de frana :P! niste "poaze"...

 

post-34872-1227870949_thumb.jpg

 

post-34872-1227870972_thumb.jpg

 

post-34872-1227870982_thumb.jpg

 

intre timp m-am decis ce furca voi folosi... :lol:

 

post-34872-1227871039_thumb.png

 

suspensia spate este deja comandata, desigur, tot ohlins... :laugh:

 

post-34872-1227871107_thumb.jpg

 

furca vine anul viitor, pe la jumatatea anului, ca nu am bani de ea acuma insa am timp destul pana anul viitor. daca termin tot motorul intr-un an, sunt bucuros!

 

va tin la curent :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imediat testam sv-ul pe zapada... un drum de vreo 25 de kilometri. sunt curios cum se comporta.

 

s-a comportat ok, dar roata din spate dansa... nu puteam sa iau o curba cu mai mult de 20, 30km/h, sensurile giratorii erau un dezastru. eh, sunt acasa!

 

au mai venit "neste" piese pentru viitorul meu sv650. nimic special, doua discuri de frana, doua etriere si o pomputa de frana :moto:! niste "poaze"...

 

post-34872-1227870949_thumb.jpg

 

post-34872-1227870972_thumb.jpg

 

post-34872-1227870982_thumb.jpg

 

intre timp m-am decis ce furca voi folosi... :friends:

 

post-34872-1227871039_thumb.png

 

suspensia spate este deja comandata, desigur, tot ohlins... :P

 

post-34872-1227871107_thumb.jpg

 

furca vine anul viitor, pe la jumatatea anului, ca nu am bani de ea acuma insa am timp destul pana anul viitor. daca termin tot motorul intr-un an, sunt bucuros!

 

va tin la curent :drink:

 

cat te costa toata distractia asta?

discurile is originale? par SH, pe la ce pret is in NL?

ms

 

 

PS: nu stiti ceva crashpad-uri pt sv-ul de prima generatie, care sa nu necesite taiarea carenajului (la cele care is complet carenate) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discurile sunt intr-adevar sh. tot setul la un loc (etriere, discuri si pompa) ma costa 1300. foarte ieftin, decat daca as lua totul separat. furca ohlins e a naibii de scumpa, nu se gaseste second hand. hai sa zicem ca dupa ce termin cu sv-ul, banii pe care i-am bagat in el i-as fi putut cheltui pe un ducati monster 696... 2008!

 

a inceput proiectul. astazi il dezmembrez, curat ce e de curatat... intre timp astept piesele. va tin la curent cu ce se intampla insa nu asteptati update-uri prea des. pentru tot motorul am stabilit un deadline de 1,5 ani, cu o culoare noua, teste etc. ...

 

niste impresii:

 

suzi3kh3.jpg

 

suzi2yn7.jpg

 

suzi1fd9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce filtre de aer is acelea? se simte ceva diferenta? la putere, la consum?

 

eu ma gandesc sa ii pun K&N dar am auzit niste zvonuri, ca ar afecta negativ puterea si consumul daca nu ii face ceva reglaje la carb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, asta e buna! nu esti primul care intreaba asta...

 

nu sunt filtre. doar ca am dat jos rezervorul, si am avut nevoie de ceva ca sa acopar carburatoarele, sa nu intre mizerie. am gasit doua pahare de plastic de unica folosinta cu precic acelasi diametru. rosii :friends:...

 

PS: cele mai bune rezultate cu filtrul de aer stock le ai daca indepartezi "snorkel-ul" de pe filtrul original. vezi aici documentatie:

 

http://www.geocities.com/catpoopman/sv650_snorkel.html

 

PS2: logic ca daca ai un filtru k&n sport, si dai jos snorkel-ul, ai si mai mult aer!!!

 

cat despre filtru nou de aer sau teava de esapament noua, normal ca trebuie reglate carburatoarele. insa nu e mare branza, se poate face si acasa fara probleme! poti chiar sa iti faci un instrument pentru asa ceva, nu costa nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...