Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

Vai ce cursă mi-ai întins! Fii atent cum mă reped ca șoarecele în cașcaval: sunt dispus să pariez cu tine acum că fac înconjurul lumii pe motocicletă. Pentru că eu am relativ mai multe șanse decât temerarul de aici, pariez că îl fac pe mobra pe care o am acum și nu vor să o ia nici ăia de la dezmembrări. Îți las numărul meu de telefon pe PM, te las să alegi 2 martori ai înțelegerii noastre și miza pariului, ne întâlnim la o cafenea în centru și oficializăm prinsoarea ca între domni.

Stiu dar cati km ai tu? cum ti-am scris si in PM, noi am vb odata face to face. Si sunt convins ca-l faci daca nu ai prea mare ghinion. nu e aceeasi poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Preablabaetc:

 

Ti-ai facut inteles punctul de vedere. De prima data. Tot ce-ai facut dupa aceea, s-a numit circ, deghizat (prost - n.a.) sub false "intentii bune".

 

Daca esti un domn, rogu-te, fa-ti de lucru prin alt loc. Elibereaza-te de aceasta iritare a vietii tale. Treci de acest hop, spre mare mila Ta. Si ne iarta pe noi de vituperarile tale, acum si pururea, si-n vecii vecilor, aici si pe orice alt topic. Ce zici? Poti incerca si chestia asta?

 

Poti incerca sa ai putintica rabdare si sa astepti sa ma intorc? Dar ce zic eu, "sa astepti": nu, poti sa ai putintica rabdare si sa IGNORI rezultatul aceste expeditii? Te poti, oare, intoarce linistit in lumea ta de motociclist de cursa lunga, care e stapan pe el insusi suficient incat sa nu se bage in seama pe un forum pe ai caror motociclisti nu-i cunoaste, nu le doreste prietenia sau statutul? Crezi, totusi, ca ma poti scuti de scepticismul tau acru si amar si ca iti poti vedea de kilometrii tai, facutii in tacere si barbateste si depanati in cabana de schi, cu prietenii?

 

Tu... n-ai cumva o excursie de planificat, asa, in liniste? Nu ai ceva tari de vizitat? Poate ai treaba, stii tu, sa-ti pregatesti o expeditie... cine stie, poate clipele astea petrecute aici in infumurarea de a avea ultima replica ar fi putut fi cheltuite mai bine... invatand mecanica! Ai spus ca-i punctul tau slab, de ce nu lucrezi activ la intarirea lui, apropiindu-ti pragul de 100.000 de km fara incidente? (se lucreaza deja la bustul Dumneavoastra, domnule, e gata curand, curand!)

 

Suie-te, domnule, in sa si fa-ti drumurile! Poveste-le cui vrei, tine-le pentru tine, e decizia ta. Eu nu-ti strivesc coroana (nu e greu cand iti pui casca cu ea pe cap?) Nu-ti iau kilometrii, pe unde trec, nu raschetez drumul in urma mea. Ok, poti evita drumul de Bragadiru, daca consideri ca-l intinez. Mai sunt iesiri din Bucuresti. Drumuri sunt multe. Poti chiar sa nu faci poze in benzinarii (am auzit ca-i bine, ca flash-ul ala poate arunca totul in aer)!

 

Uimitor, cercetatorii americani au descoperit chiar ca... nu e nevoie sa postezi pe forum! Nu e deloc musai sa exhibi un comportament grotesc, naclait de ura si lipsit de cel mai elementar bun-simt. In tot timpul asta, puteai sa faci cu mana unui motociclist sau puteai sa-l ajuti cu trusa de scule si sa ti se inunde ochii de lacrimi si bunatate.

 

Multumesc inca odata pentru urarile de "drum bun" si de "asfalt uscat", a fost crapatura prin care s-a vazut, totusi, un suflet mare. Te pricepi al naibii de bine sa-l ascunzi, insa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Preablabaetc:

 

Ti-ai facut inteles punctul de vedere. De prima data. Tot ce-ai facut dupa aceea, s-a numit circ, deghizat (prost - n.a.) sub false "intentii bune".

 

Daca esti un domn, rogu-te, fa-ti de lucru prin alt loc. Elibereaza-te de aceasta iritare a vietii tale. Treci de acest hop, spre mare mila Ta. Si ne iarta pe noi de vituperarile tale, acum si pururea, si-n vecii vecilor, aici si pe orice alt topic. Ce zici? Poti incerca si chestia asta?

 

Poti incerca sa ai putintica rabdare si sa astepti sa ma intorc? Dar ce zic eu, "sa astepti": nu, poti sa ai putintica rabdare si sa IGNORI rezultatul aceste expeditii? Te poti, oare, intoarce linistit in lumea ta de motociclist de cursa lunga, care e stapan pe el insusi suficient incat sa nu se bage in seama pe un forum pe ai caror motociclisti nu-i cunoaste, nu le doreste prietenia sau statutul? Crezi, totusi, ca ma poti scuti de scepticismul tau acru si amar si ca iti poti vedea de kilometrii tai, facutii in tacere si barbateste si depanati in cabana de schi, cu prietenii?

 

Tu... n-ai cumva o excursie de planificat, asa, in liniste? Nu ai ceva tari de vizitat? Poate ai treaba, stii tu, sa-ti pregatesti o expeditie... cine stie, poate clipele astea petrecute aici in infumurarea de a avea ultima replica ar fi putut fi cheltuite mai bine... invatand mecanica! Ai spus ca-i punctul tau slab, de ce nu lucrezi activ la intarirea lui, apropiindu-ti pragul de 100.000 de km fara incidente? (se lucreaza deja la bustul Dumneavoastra, domnule, e gata curand, curand!)

 

Suie-te, domnule, in sa si fa-ti drumurile! Poveste-le cui vrei, tine-le pentru tine, e decizia ta. Eu nu-ti strivesc coroana (nu e greu cand iti pui casca cu ea pe cap?) Nu-ti iau kilometrii, pe unde trec, nu raschetez drumul in urma mea. Ok, poti evita drumul de Bragadiru, daca consideri ca-l intinez. Mai sunt iesiri din Bucuresti. Drumuri sunt multe. Poti chiar sa nu faci poze in benzinarii (am auzit ca-i bine, ca flash-ul ala poate arunca totul in aer)!

 

Uimitor, cercetatorii americani au descoperit chiar ca... nu e nevoie sa postezi pe forum! Nu e deloc musai sa exhibi un comportament grotesc, naclait de ura si lipsit de cel mai elementar bun-simt. In tot timpul asta, puteai sa faci cu mana unui motociclist sau puteai sa-l ajuti cu trusa de scule si sa ti se inunde ochii de lacrimi si bunatate.

 

Multumesc inca odata pentru urarile de "drum bun" si de "asfalt uscat", a fost crapatura prin care s-a vazut, totusi, un suflet mare. Te pricepi al naibii de bine sa-l ascunzi, insa...

rezultatul acestei EXPEDITII? ;) care expeditie ma? ce expeditie sa faci tu ma? pai tu cand ajungi la giurgiu si vezi podul peste dunare o sa fii atat de obosit incat o sa crezi ca ai ajuns la gange, ma baiatule.

Eu am tari de vizitat si sunt planificate ma. Ai zis bine la plural, desi nu ma asteptam sa ai gandirea asha deschisa cand tu faci un efort sa treci dintr-un judet in altu fara sa cazi.

Nu ma intereseaza mecanica ptr ca nu vreau sa fac ocolu lumii. Si ai punctat bine, km mei sunt fara incidente si sper asha sa fie pana la 100.000 cum spui tu.

Si daca mi-ai lua km, ar fi nesemnificativ. Cat despre raschetat drumu in urma ta, ai uitat prea repede ca deja mi-ai facut doua gropi in drum pana acum. Ori cazi, ori iti mai cade ceva de la motor, asta m-ar putea deranja.

Hai, drum bun si sa te intorci cu bine, de preferat cand te voi chema eu. Urmareste topicul. Cand mi se va face dor de tine, scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost curios sa vad pana unde merge rautatea unora... da' gata.

 

@Preacuviosul_Mihail si Axor (in special) -> observ ca vechea vorba stramoseasca "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia" se aplica pe deplin la voi: bai nene, daca un om, bun sau rau, vrea sa faca ceva ce tie ti se pare mic, dar lui i se pare important, are si "curaj" sa expuna in fata unor necunoscuti, isi da si singur seama unde greseste/cand greseste si isi continuua treaba, NU VA BAGA MANA IN BUZUNARE, etc. ce sula ursului din padure va doare pe voi atata de ajungeti sa scrieti romane intregi si sa va bateti joc? N-aveti ce face pe-acasa, n-aveti familii sau prieteni, nu aveti mobre sa bagati km ? Ajungeti sa va certati care/cum/pe unde ati facut enspe miliarde de km si va permiteti sa ii faceti de rht pe altii ? Ok, ati scris o data ca nu sunteti de acord cu el, gata, ajunge.

Al draq treaba, s-a spart țeava la Âşmecherie Âşi v-ați udat de tot... ;)

Ma bucur, personal, ca multi din cei care au facut drumuri extraordinare - carora nimeni nu le dadea vreo sansa, si care apoi au venit si v-au/ne-au lasat paf cu pozele si povestirile - nu au "pus botul" la pitpalaci care nu au alta treaba decat sa isi arunce cu parerea pana la modul agresiv, si nu au renuntat la visele lor. Mari sau mici, drumurile, povestirile si pozele lor au facut si fac savoare si un pic de ... hai sa spune lumina si buna-dispozitie si ca evenimente moto dar si ca evenimente de viata.

 

Bravo celor care au putut si pot citi si mesajele importante dintre atata balast si vor/pot sa-l ajute pe baiat. Nu-l cunosc si personal nu-l pot ajuta acum, intrucat am sustinut un alt calator singuratic ce a plecat spre rasarit, insa ii tin pumnii sa faca cat poate din visul lui si sa se intoarca sanatos.

 

Iar voua, Âşacalilor care pare ca nu aveti nici o alta treaba, sper sa nu fie cazul sa va explic inca o data sa lasati agresivitatea si tonul de "mari si tari" si daca nu puteti intelege, macar sa aveti bunul simt sa schimbati "programul" si sa va vedeti de viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost curios sa vad pana unde merge rautatea unora... da' gata.

 

@Preacuviosul_Mihail si Axor (in special) -> observ ca vechea vorba stramoseasca "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia" se aplica pe deplin la voi: ........................................................................................................

 

Nu-l cunosc si personal nu-l pot ajuta acum, intrucat am sustinut un alt calator singuratic ce a plecat spre rasarit, insa ii tin pumnii sa faca cat poate din visul lui si sa se intoarca sanatos.

 

Iar voua, Âşacalilor care pare ca nu aveti nici o alta treaba, sper sa nu fie cazul sa va explic inca o data sa lasati agresivitatea si tonul de "mari si tari" si daca nu puteti intelege, macar sa aveti bunul simt sa schimbati "programul" si sa va vedeti de viata.

nu-l cunosti, nu-l poti ajuta dar in schimb poti sa ma faci pe mine prost.

Jignire gratuita mai mama ranitilor. Ai putea spune ca nu era caine, era broasca de fapt si ca te adresai initiatorul topicului. Oricum daca unul din noi e prost, ala esti tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta dintre noi, desteptule, este ca eu nu imi permit sa-l jignesc si sa-l calc in picioare, asa cum va permiteti cu nonsalanta sa o faceti voi. Iar discutiile viitoare pe acest topic vor fi doar on-topic, nu de balaureli. Am zis.

 

P.S. Posturile cu injurii din trecut au fost sterse, restul de "balast off-topic" va ramane aici ca sa se poata vedea, macar o perioada, pana unde duce rautatea gratuita a unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ti-au fost pusi la punct dusmanii, poti sa spui care va fi traseul pe care il vei urma? Nu pot sa cred ca nu ai nici un plan concret si mergi chiar unde te duce drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ti-au fost pusi la punct dusmanii, poti sa spui care va fi traseul pe care il vei urma? Nu pot sa cred ca nu ai nici un plan concret si mergi chiar unde te duce drumul.

 

Nu sunt dusmanii mei. Eu nu am dusmani si nici nu vreau sa am. Imi pare rau ca s-a intamplat asa si daca-i pot indupleca intr-un fel sa nu mai fie atat de suparati si inversunati, le stau la dispozitie...

 

Traseul (reconfigurat) este ceva de genul: Bucuresti - Odessa - Rostov-pe-Don - Volgograd - Saratov - Samara - Ufa - Chelyabinsk - Ekaterinburg - Perm - Kazan - Moscova - Sankt-Petersburg - Rovaniemi - Nordkapp - Trondheim - Stavanger - Oslo - Goteborg - Malmo - Copenhaga - Hamburg si d-aci e neclar, macar sa ajung cu bine aici... Timpul ar fi de 3 luni, bugetul e la jumate din cel initial (2000 - 2500 de euro), merg la supravietuire cu mancarea si cazarea.

 

Traseul nu e batut in cuie, cu cateva exceptii: valea Volgai, Rovaniemi, Nordkapp si Stavanger.

 

Cam asta ar fi noul plan. Eu zic ca-s povesti de spus si pe noul drum.

 

Nu renunt la Rusia, ar fi pacat dupa cata vreme mi-am pierdut invatand rusa ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt dusmanii mei. Eu nu am dusmani si nici nu vreau sa am. Imi pare rau ca s-a intamplat asa si daca-i pot indupleca intr-un fel sa nu mai fie atat de suparati si inversunati, le stau la dispozitie...

 

Traseul (reconfigurat) este ceva de genul: Bucuresti - Odessa - Rostov-pe-Don - Volgograd - Saratov - Samara - Ufa - Chelyabinsk - Ekaterinburg - Perm - Kazan - Moscova - Sankt-Petersburg - Rovaniemi - Nordkapp - Trondheim - Stavanger - Oslo - Goteborg - Malmo - Copenhaga - Hamburg si d-aci e neclar, macar sa ajung cu bine aici... Timpul ar fi de 3 luni, bugetul e la jumate din cel initial (2000 - 2500 de euro), merg la supravietuire cu mancarea si cazarea.

 

Traseul nu e batut in cuie, cu cateva exceptii: valea Volgai, Rovaniemi, Nordkapp si Stavanger.

 

Cam asta ar fi noul plan. Eu zic ca-s povesti de spus si pe noul drum.

 

Nu renunt la Rusia, ar fi pacat dupa cata vreme mi-am pierdut invatand rusa ;)

 

Inclin si eu sa cred ca se va transforma in turul Romaniei pina la urma. Oricum, cred ca e decizia inteleapta, tinand cont de datele problemei. Ar trebui scos cuvantul "aventura" din text. Pentru asta, vezi povestea lui bavareze pe topicul de poze. Tu faci doar o plimbare asfaltata, pentru care se discuta deja prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca daca as avea nevoie de ceva suport material pentru o excurise mai lunga as angaja si eu doi ciufuti cu aere de intelectuali care sa ma atace enervand pe toata lumea si atragand astfel atentia asupra mea; pt ca tot ce au reusit cei doi a fost un val de simpatie si suport pentru initiatorul topicului; hmmmm sa fie broscuta noastra atat de smechera? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu v-ati prins pana acum?

Precuviosul e clona lui BlackDirt, iar Axor e clona de la tara, cu valente academice, un fel de Cioran al motociclismului. si al datului cu TIR-ul prin lume.

 

scuze, Orlando, dar nu m-am putut abtine!

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, Orlando, dar nu m-am putut abtine!

bafta!

 

Bafta pentru ce?

Nu m-am bagat pana acum in discutii, pentru ca, in ciuda neincrederii initiale in tot proiectul, am crezut ca se va face un tur oarecare al lumii.

Lasand deoparte alte mari inconveniente, daca bugetul e de 2000 euro, da cauciucurile de teren inapoi si fa o tura de 2 saptamani pana in Alpi. Macar asa nu iti va parea rau dupa bani.

Viza de Rusia poti s-o folosesti pentru un week-end la Soci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta i-am urat pentru ca, de regula, ii urezi de bine cuiva care pleaca la drum.

indiferent care drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost curios sa vad pana unde merge rautatea unora... da' gata.

 

@Preacuviosul_Mihail si Axor (in special) -> observ ca vechea vorba stramoseasca "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia" se aplica pe deplin la voi: bai nene, daca un om, bun sau rau, vrea sa faca ceva ce tie ti se pare mic, dar lui i se pare important, are si "curaj" sa expuna in fata unor necunoscuti, isi da si singur seama unde greseste/cand greseste si isi continuua treaba, NU VA BAGA MANA IN BUZUNARE, etc. ce sula ursului din padure va doare pe voi atata de ajungeti sa scrieti romane intregi si sa va bateti joc? N-aveti ce face pe-acasa, n-aveti familii sau prieteni, nu aveti mobre sa bagati km ? Ajungeti sa va certati care/cum/pe unde ati facut enspe miliarde de km si va permiteti sa ii faceti de rht pe altii ? Ok, ati scris o data ca nu sunteti de acord cu el, gata, ajunge.

Al draq treaba, s-a spart țeava la Âşmecherie Âşi v-ați udat de tot... ;)

Ma bucur, personal, ca multi din cei care au facut drumuri extraordinare - carora nimeni nu le dadea vreo sansa, si care apoi au venit si v-au/ne-au lasat paf cu pozele si povestirile - nu au "pus botul" la pitpalaci care nu au alta treaba decat sa isi arunce cu parerea pana la modul agresiv, si nu au renuntat la visele lor. Mari sau mici, drumurile, povestirile si pozele lor au facut si fac savoare si un pic de ... hai sa spune lumina si buna-dispozitie si ca evenimente moto dar si ca evenimente de viata.

 

Bravo celor care au putut si pot citi si mesajele importante dintre atata balast si vor/pot sa-l ajute pe baiat. Nu-l cunosc si personal nu-l pot ajuta acum, intrucat am sustinut un alt calator singuratic ce a plecat spre rasarit, insa ii tin pumnii sa faca cat poate din visul lui si sa se intoarca sanatos.

 

Iar voua, Âşacalilor care pare ca nu aveti nici o alta treaba, sper sa nu fie cazul sa va explic inca o data sa lasati agresivitatea si tonul de "mari si tari" si daca nu puteti intelege, macar sa aveti bunul simt sa schimbati "programul" si sa va vedeti de viata.

Total de acord.., asta ca imi este lene sa repet exact acelasi punct de vedere.., vorba lui Creanga..,'' stiu ca-s prost dar cand ma uit in jur ma simt mai bine''! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si am inteles ca on-topic nu inseamna neaparat unanimitate ca la plenara CC, e suficienta si o simpla adeziune, gratie domnului moderator Thomas caruia ii multumesc si ma grabesc sa o formulez ptr a nu fi considerat considerat offtopic de dl Moderator intrucat inteleg ca e f ocupat si nu poate citi posturile in intregime

 

Stimate Dle BlackDirt, din adancul sufletului va doresc un drum luuuuung fara incidente, sa reprezentati motociclismul romanesc cu onoare si mandrie si mai ales sa nu uitati ca aceasta sustinere (nici nu ma gandesc la calatorie) a fost posibila datorita moderatorilor care si-au indeplinit exemplar sarcinile trasate si au stopat din fasa orice tentative a agebturilor de a atenta la succesul Marii Expeditii pe care dvs. Urmeaza sa o intreprindeti intru mandria motociclistilor autohtoni

De asemenea nu pot sa nu rezonez la parerile filosofilor care va doneaza din putinul lor, si a motociclistilor din toata tara care cred in dumneavoastra (in special comunitatea moto sibiu) si va doresc sa ne reprezentati la cel mai inalt nivel oriunde veti ajunge. Nu conteaza cat de greu e drumul, daca va trebui sa va ridicati motocicleta cazuta de multe ori, va ruga m intr-un glass a o faceti cu demnitate, ca un adevarat roman, falnic ca bradu,

 

Intrucat optiunile dvs sunt multiple, va rog sa aveti amabilitatea sa anuntati pe acest topic, chiar si cu 2-3 ore inainte, orice schiimbare de traseu, ptr ca numai inteligenta dvs poate concepe cel putin5 trasee genial in numai doua luni. Umilii dvs sustinbatori printer care cu modestie ma numar si eu, vom accepta orice schimbare fara cartire cu convingerea ca impulsul dvs neuronal genial peste puterea noastra limitata de intelegere.

 

De asemenea va asigur ca voi fi bucuros, si sunt convins ca alaturi de mine toata galeria din giulesti si sibiu, de realizarile dvs pe care le voi prezenta cu mandrie ca si reallizari ale motociclismului romanesc.

Acum cand si taximetristii va sustin, nu cred ca va poate sta ceva in calea dvs spre afirmare.

O ultima rugaminte as avea: intrucat e stiut ca atat moscova cat si tarile scandinave sunt destinatii ieftine si dvs nu aveti de ce sa insinuati idea de ajutor, va rog ca din putinul dvs sa ajutati cu ce puteti, ce va ramane in urma expeditiei, atat grupul moderatorilor sustinatori cat si pe colegii nostril filosofi, taximetristi care v-au fost devotati pe perioada pregatirii acestei expeditii care va ramane in memoria tuturor romanilor motociclisti (inclusive cei din Australia pe care nu trebuie sa-I uitati la intoarcerea in tara) - in cazul in care vor dori sa faca mici calatorii (fata de expeditia dvs, orice altceva nu poate fi decat o simpla calatorie)

 

Inchei prin a va ura inca o data (in asentimentul comunitatii moto), mult(e) success(uri), si sa nu uitatri ca pe sub geaca de iarna fara mesada (care permite fiind putin larga – te rog sa nu ma inteloegi gresit sa sa-ti indesi in pantofii luati deliberat mai mari)sa purtati cu mandrie tricolorul romanesc (intrucat fortele care doresc separarea romaniei sunt peste tot, va sfatuiesc sa nu-l scoateti niciodata si sa nu recunoasteti ca sunteti roman indiferent de insistentele celorlalti)

Asfalt uscat, drum bun, cale batuta…………va doresc.

 

PS; astept sa va falicit la intoarcere, chiar si ptr initiativa, indiferentpe ce traseu va intoarceti (chiar si ccu intecity de iasi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Black, poate ne vedem pe la sfarsitul lui august prin Suedia, daca nu te "prinde" Samara.

numa' bine, fra' !

Editat de Thomas
Nu e cazul sa inflamam iar spiritele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Slow_rider,

 

Stimate domn,

 

Stiu ca nu va numarati printre sustinatorii mei si, pe undeva, este normal. Aveti mult mai multa experienta, mi-ati facut recomandari bune si - pentru a mia oara - va inteleg scepticismul. Scepticismul e sanatos, pentru ca duce la prevedere, iar prevederea te poate scoate din situatii potential fara iesire. Drept urmare, nu ma pot decat bucura cand acest scepticism e prezent. Totusi, cateva precizari:

 

1. Nu am nicio legatura cu motociclismul romanesc, in afara de aceea ca am un permis pe care scrie A si-o motocicleta. Nu reprezint motociclismul romanesc (unii ar zice: "Doamne fereste!") si nici nu am pretentia s-o fac. Sunt un simplu om care pleaca intr-o simpla calatorie. E ea expeditie? Nu, sigur ca nu (pentru altii). Pentru alpinisti, e un drum de vara pana la cascada Urlatoarea. Pentru mine insa e o excursie importanta. Si poate pentru vreo 2-3 persoane. Sau 20-30, numarul nu importa. Credeti ca puteti respecta acest lucru?

 

2. Partea cu donatul nu mai e de actualitate. Sper sa intelegeti asta deja si sa n-o mai repetati. Pentru ca daca o mai repetati, o mai repet si eu: nu mai e de actualitate. Deci (poate a treia oara-i cu noroc): nu vreau banii nimanui.

 

3. Nu cunosc niciun moderator si niciun moderator nu ma cunoaste. Nu am stat la beri cu nimeni (intr-o nota personala: nu-mi place berea; eu is cu vinul, daca sunt, si-aia rar), nu datorez nimanui nimic si nimeni nu-mi datoreaza. Mai mult, am cerut expres ca niciun moderator sa nu modereze nimic, sa curga linistit criticile sau laturile (alaturi de incurajari si sfaturi serioase), pentru ca un om de bun simt va fi in stare sa discearna intre ele. Si-apai fiecare e ce-arata. Din punctul meu de vedere, cei doi troli veninosi pot hamai in continuare pe aici, chiar daca porcaiesc un topic si au interventii stanjenitoare, chestie cu care un moderator poate sa nu fie de acord. Deci sa nu ma intelegi gresit: eu nu am probleme cu criticile sau cu "opunerile", nici macar atunci cand depasesc pragul bunului simt. Chiar daca ma satur de ele!

 

In continuare, stimate domn, as vrea sa subliniez cateva idei in legatura cu mine si cu aceasta calatorie atat de disputata si discutata: au fost multe, multe motive personale pentru care am vrut (si vreau!) sa plec in jurul lumii si inca pe atatea s-au starnit dupa aia care m-au facut sa-mi schimb planul. Mai mult, am facut introducerea aceea despre mine pentru ca nu am nimic de ascuns: chiar sunt un motociclist incepator, chiar nu stiu mare lucru despre motociclism, nu invart scule pe degete, nu am experienta, nu am nimic in afara de un singur lucru: ca-mi place sa merg pe motor. Atat, despre asta e vorba. Nu despre ce motor am (CB500 e DEPARTE de un vanity-bike), nu despre cati kilometri am sub popou, nu despre a arata lumii intregi ca se poate si fara BMW sau, de fapt, de a arata lumii intregi ceva. M-am prezentat in detaliu, cu slabiciuni cu tot, pentru ca la vremea aia planul includea donatii si mi s-a parut cinstit sa stie lumea "pe ce da banii". Unii insa au gasit de cuviinta sa ia aceste slabiciuni in deradere si sa inceapa bataia de joc. Nu cu "eu nu cred ca poti, pentru ca nu esti pregatit, din motivele X,Y,Z" e vreo problema. Problema e cu "ia uite-l si pe astmaticul asta c-o gioarsa de n-o fura nimeni, merge sa-mi faca gropi prin cele coclauri". Ei bine, aflati ca sunt imun la batai de joc si ca-mi vad de drumul meu. Oricare ar fi el si pe oriunde as lua-o.

 

Daca vreti sa-mi adresati vreun mesaj de sustinere pe noul drum, faceti-o si o sa va multumesc. Zambiti-mi si o sa zambesc inapoi. Scuipati-ma, daca asta vreti, n-o sa va scuip inapoi. Si, pentru numele lui Dumnezeu, daca aveti un drum de facut, faceti-l si lasati-ma sa mi-l fac p-al meu. Destul e destul.

 

In incheiere (si am de gand sa RAMANA incheiere), mai vreau sa spun un singur lucru: ca nu port nimanui pica, ca nu-s suparat pe nimeni si daca oricare din inversunatii (sa le zicem) critici imi intinde mana, n-o sa mi-o retrag inapoi. Si stiu ca am anuntat plecarea sambata, dar se ridica un mic semn de intrebare la orizont. Voi anunta, pentru cine mai vrea sa stie, data exacta a plecarii cu 2 zile inainte. Nu va ganditi insa ca e cu mult mai tarziu: poate fi sambata (10), poate fi duminica (11) sau poate fi luni (12). Iulie 2010, pentru carcotasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@slow_rider , vezi ca fâsâi pe la ventil. Userul BlackDirt nu a reclamat si nu a dat vreun report ca sa isi "puna la pct. dusmanii", nu il cunosc si nu am auzit de el pana la acest topic. Insa consider ca merita sustinut un om care are un vis (si care repet, poate tie sau mie ni se pare mic si insignifiant, dar pentru acel om poate e ceva mult mai important) si care nu merita sa fie "calcat in picioare" pe forum doar pentru acest lucru. Cum am scris si anterior, nu a bagat mana in buzunarul nimanui, nu a facut SPAM (i-am verificat posturile), etc. Asa ca sub nici o forma nu mai permit ca forumul sa mai devina platforma de elucubratii si jigniri gratuite ale unora sau altora

 

@textex, exista optiunea sa te dezabonezi de la topic, daca ai "Enable email notification of replies". Si e gratis . Nu te-a obligat nimeni sa intri pe vreun topic, acesta sau altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex, exista optiunea sa te dezabonezi de la topic, daca ai "Enable email notification of replies". Si e gratis . Nu te-a obligat nimeni sa intri pe vreun topic, acesta sau altul.

 

Nu stiu care sunt criteriile de selectare si atributiile exacte ale moderatorilor. Dupa parerea mea, rolul moderatorilor nu este acela de a face scoala primara cu mine, atata timp cat dovedesc bun simt. Exact cum s-a mai scris, daca vreti unanimitate, vedeti ca ieri s-a reinfiintat PCR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

@textex, parca ai spus ca nu te mai intereseaza povestioara. Ti-am sugerat sa te dezabonezi, sa nu mai primesti notificarile pe e-mail, in loc sa procedezi gen "pleaca, pe mine oricum nu ma mai intereseaza" Uhlala, suntem delicati si sensibili azi? Dar e bine ca esti la curent cu politica, chiar si in scoala primara. Daca vrei sa mai continui gargara, te rog foloseste cu incredere PM-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

@textex, parca ai spus ca nu te mai intereseaza povestioara. Ti-am sugerat sa te dezabonezi, sa nu mai primesti notificarile pe e-mail, in loc sa procedezi gen "pleaca, pe mine oricum nu ma mai intereseaza" Uhlala, suntem delicati si sensibili azi? Dar e bine ca esti la curent cu politica, chiar si in scoala primara. Daca vrei sa mai continui gargara, te rog foloseste cu incredere PM-ul.

 

Nu mai continui gargara (daca gargara se numesc 4 randuri scrise) pentru ca eu am bun simt in privinta ta, Thomas. Observ, intr-adevar ca esti delicat si sensibil azi. Din spatele tastaturii vad ca esti tare intelept, nu stiu insa cum iti permiti sa faci pe desteptul cu un om pe care nu il cunosti. Poate ca exista posibilitatea, desi am doar vreo 30 de mesaje scrise pe acest forum, sa fiu mai instruit, mai experimentat si mai in varsta decat tine. Stai linistit, m-am lecuit de interactiunea cu tine sau cu altii ca tine. Este bine ca treaba asta a durat doar 30 de minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...