Sari la conținut

Navodari


ace20male
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum poate unii stiti vineri seara a cazut Grasu de la Everest cu honda 600rr...Tocmai plecase din camping de la intrunire si se ducea pina in Costanta pe la miezul noptii.

Exact la intrarea in Mamaia cum vii dinspre Navodari sint niste denivelari facute special ca sa reduci viteza. Cel din fata lui a reusit sa le evite pe stinga dar el le-a luat din plin si a sarit in aer...un amic care era intr-o masina in spate l-a vazut cum a sarit si crede ca avea cel putin 140. Motoreta a cazut pe partea stinga si din pacate casca nu era prinsa bine si a zburat odata cu impactul. Eu am ajuns dupa 2 minute acolo, il durea capul rau si era julit peste tot pe corp si picioare ca era in tricou. Cind a venit salvarea am carat cu inca citiva prieteni targa in ambulanta. Alcoolemia era zero dar tot o sa ramina fara permis pt vatamare corporala. :rolleyes: Mare noroc oricum sa scapi fara protectii de la viteza aia...

Ce trebuie sa invatam de aici e clar... In primul rind INTOTDEAUNA inchisa bine casca, nu doar pusa pe cap, si in al doilea rind geaca....nu tricou. :bounce:

post-7418-1151851036_thumb.jpg

post-7418-1151851046_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:rolleyes:

Bulan imens a avut daca nici nu era prinsa casca cu cureaua aia. Mai ales ca el merge cam neglijent - parerea mea.

 

O singura julitura pe mana dreapta m-a chinuit ca naiba si n-aveam mai mult de 20km/h la o cazatura. Mi-e groaza sa ma gandesc la ce se intampla la o viteza mai mare.

 

Bine ca scapat tousi intreg. Sper sa-si revina repede si complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denivelari d-astea sunt si in Bucuresti dar, pe stradute mici, in alte orase sunt si pe bulevarde (orase in Ro).

@ace20male: Cat de grav e? Unde e acum? Ca de spitalul din Constantza... :rolleyes: numa de bine n-am auzit.

@Metallbiker: se poate. Intreaba-l pe Zahei, si mai sunt si altii care au patit-o. Se poate, pt ca suntem in Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca alea nu am vazut decat la mare, de obicei pe stradutele din Bucuresti sunt cochilii din alea negre cum mai sunt si pe la mare, dar astea mari de genul celor din Navodari am vazut decat la mare. O cochilie din aia mica luata la viteza mare decat te salta putin, spre deosebire de "rampele" astea de la intrare si iesire din Mamaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si ceva desteptare in privinta echipamentului de protectie. Poarta-l (corect) ca te scapa...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vatamare corporala frate? Mai era cu cineva pe motor?

Nu te pedepseste nimeni penal daca iti produci singur vatamarea.

 

Pariu pe o lada de Ursus?!

 

De facut nu faci bulau, sau n-am auzit sa se faca nici cu suspendare, dar dosar de cercetare penala tot se deschide, si fara permis tot ramai pa minim 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia acu vreo 2-3 zile a reaparut Onutz, cel care in urma unui accident sh-a pierdut casca pt ca nu o avea legata si a dat cu capul de asfalt. sa speram ca scapa si el fara urmari.

LEGATI CASCA

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti spune ce vreti, dar daca avea cel putin 140 km/h eu personal nu sunt de acord cu viteza asta in acea zona, chiar daca avea experienta. Bine ca nu s-a lovit de ceva in alunecare. Nu stiu ce vroia sa demonstreze intrand in Mamaia cu 140 la ora, dar ma rog.

 

Insanatosire grabnica si mai multa atentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denivelari d-astea sunt si in Bucuresti dar, pe stradute mici, in alte orase sunt si pe bulevarde (orase in Ro).

@ace20male: Cat de grav e? Unde e acum? Ca de spitalul din Constantza... :rolleyes: numa de bine n-am auzit.

@Metallbiker: se poate. Intreaba-l pe Zahei, si mai sunt si altii care au patit-o. Se poate, pt ca suntem in Ro.

 

 

Din cite am inteles "acum e acasa.Are capul spart in 3 locuri si fruntea,in rest e ok... "

 

Chiar cind eram la fatza locului i-am intrebat pe politisti daca o sa ramina fara permis si asa e. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am inteles "acum e acasa.Are capul spart in 3 locuri si fruntea,in rest e ok... "

 

Chiar cind eram la fatza locului i-am intrebat pe politisti daca o sa ramina fara permis si asa e. :rolleyes:

 

 

Ii suspenda permisul sau il anuleaza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestiile alea care sunt montate pe asfalt nu-ti salveaza viata, ti-o iau. Suspensia la motocicleta nu te iarta. Nici casca nelegata. Si uite asa iti rupi capul si cadrul motocicletei.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez ce l-a apucat pe nefericit sa ii dea noaptea pe acolo.

Da mai dai in mortii lor cu obstacolele astea. Daca erau reflectorizante calumea se vedeau si omul frana. Dar asa nu folosesc la nimic, sunt niste capcane. Poti pierde controlul masinii darmite al motocicletei. Cred ca si daca avea 70 putea sa pateasca la fel. Oricum mare bafta ca a scapat cum a scapat. Si motocicleta pare ok.

Bai o gramada de chestii pe care le fac drumarii si administratorii soselelor sunt periculoase pentru motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se vad atat de bine, si eu am iesit noapte adin camping. sunt dupa o curba, sunt 2 denivelari de forme diferite, nu doar una. Dar e indicator, daca ai timp sa-l vezi. Drumul e aglomerat si daca ai faruri din fata nu mai vezi nimic la nivelul asfaltului.

Avand in vedere ca toti am trecut pe langa alea cand am intrat spre camping, nu pot spune decat ca nu s-a gandit deloc...

Si ne mai miram de ce politia nu a sinchisit sa ne bage in seama la constanta decat pt amenzi..... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era singur pe motoreta si a cazut cum sa-i faca dosar penal? Daca ar fi avut pasager,da,are o logica!

 

Acum citeva saptamini cineva spunea aici acelasi lucru, ca i-a fost suspendat permisul 3 luni pt ca a cazut si s-a autovatamat din cazatura. Credeti ca mintea?

Parerea mea :rolleyes: dar ramine de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum poate unii stiti vineri seara a cazut Grasu de la Everest cu honda 600rr...Tocmai plecase din camping de la intrunire si se ducea pina in Costanta pe la miezul noptii.

Exact la intrarea in Mamaia cum vii dinspre Navodari sint niste denivelari facute special ca sa reduci viteza. Cel din fata lui a reusit sa le evite pe stinga dar el le-a luat din plin si a sarit in aer...un amic care era intr-o masina in spate l-a vazut cum a sarit si crede ca avea cel putin 140. Motoreta a cazut pe partea stinga si din pacate casca nu era prinsa bine si a zburat odata cu impactul. Eu am ajuns dupa 2 minute acolo, il durea capul rau si era julit peste tot pe corp si picioare ca era in tricou. Cind a venit salvarea am carat cu inca citiva prieteni targa in ambulanta. Alcoolemia era zero dar tot o sa ramina fara permis pt vatamare corporala. :rolleyes: Mare noroc oricum sa scapi fara protectii de la viteza aia...

Ce trebuie sa invatam de aici e clar... In primul rind INTOTDEAUNA inchisa bine casca, nu doar pusa pe cap, si in al doilea rind geaca....nu tricou. :)

:P :crack: :crack: :bounce: :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, tocmai am fost pe acolo si inainte de Mamaia se lucreza la asfalt iar in primul rond din Mamaia, vanind dinspre Navodari, e o arteziana care scapa apa pe sensul de mers, treaba periculoasa in viraj tinind cont ca e si marcajul proaspat. Zicea cineva mai sus, nu te da tare pe unde nu cunosti drumul. Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io fac pariu cu tine pe 50000 de lazi de ce vrei tu ca n-are cum sa se deschida dosar penal pt. vatamare corporala pt. ca la infractiunea de vatamare corporala in general competenta politiei nu este decit sa identifice presupusul autor la sesizarea partii vatamate si sa faca o cercetare prealabila de care instanta oricum nu prea tine cont iar apoi competenta este a instantei de judecata. Si de asemenea in cazul infractiunii de vatamare corporala Codul Penal prevede ca "impacarea partilor inlatura raspunderea penala".

 

Deci ca sa revenim la subiect nu are ce dosar sa se deschida pt. ca nu face nimeni sesizare iar daca dobitocii de militieni au facut asa ceva omul poate sa le spuna ca sint niste infractori care au savirsit infractiunea de "neglijenta in serviciu" si ca sa inchida dosarul poate sa le spuna ca partile s-au impacat.

 

Toate astea sint valabile numai daca dosarul penal de care se vorbeste este pentru infractiunea de "vatamare corporala", infractiune care se incadreaza in urma unui certificat medico-legal care confirma ca sint nevoie de peste 20 de zile de ingrijiri medicale.

nu mai fa pariu daca n-ai trecut prin asta. asta e сacatul de lege in romania. pentru vatamare corporala, chiar si autovatamare, se deschide dosar, care se trimite la procuratura. dosar care evident se inchide cu NUP (neinceperea urmaririi penale), insa in cele cateva luni pana cand procuratura inchide dosarul permisul se retine la politie. in cazul meu au fost 8 (opt) luni. vestea buna e ca poti sa-ti innoiesti lunar dovada de la politie si poti circula in timpul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sincer, dar fitele costa. Nu e nici primul nici ultimul.

 

Se pare ca degeaba cainii latra, caravana trece.

Protectii, echipament, casca inchisa, ca dracul te astepta mereu dupa colt.

 

 

Si da, poti ajunge chiar cu dosar dpdv legal din cauza vatamarii corporale, si fara permis, pt ca e pe drumutrile publice accidentul, dar prima parte nu se intampla ever. Cel puin pana acum. S-a mai discutat.

 

Sanatate !

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...