Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Si mie imi consuma 7.6-8.5 in oras.

 

Cum se intampla ca pe forum tuturor le consuma 6% in oras, in conditiile in care in Constituiei cand va intreb cat faceti ziceti ca aprox 140-150 km in oras, pana intrati pe rezerva.

La mine (si sunt sigur ca nu doar la mine) rezerva intra pe la 11,8-12 litri consumati, deci 140-150/11,8-12 = 7,86 - 8.42.

 

In afara am scos si consum de 4.8% cu pasager (dar mers cuminte), deci nu cred ca am probleme la carburatie. Despre stil de mers, nu sunt eu chiar forjator, dar ii mai dau cateodata mai tare, totusi rar terc de 9.000rpm, dar de regula schimb la 6k.

 

In afara singur, mers 130-150, consuma cam 6.

 

La mers pe autostrada cu pasager cu viteza mare (aproape de maximum) mi-a papat 9%, mai mult de 9,2 nu am reusit sa scot nici cu cel mai teribil mers.

 

Nu stiu ce sa zic, poate e de la filtrul de aer...

 

Voi ati sesizat diferente semnificative de consum dupa ce ati pus filtru de aer nou?

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat costa sincronizarea si unde o faceti?

Costa intre 150 si 300 de lei (vorbim de naked, baterie de 4 carburatoare), in Bucuresti, sunt multi mecanci care fac asta, daca vrei detalii mai exacte iti pot da pe PM.

Dar gasesti usor si la rubrica service :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am mers înafară Âşi am scos 7,5%, multe curbe, mers 130-180 cu multe accelerări Âşi frânări plus că mai reduceam viteza în sate aproape de 60.

 

Mâine sper să îi fac sincronizarea .

Multe curbe...130-180kmh.....interesant.ori chiar te pricepi ori nu prea inteleg eu ce sunt alea curbe....:-Djoke......anyway,intrebare.care e logica de iti duci viespea acum la sincron?iti stau banii prea bine in buzunar?oricum dupa cateva alimentari va incepe sa se desincronizeze,si plus ca e sfarsit de sezon..my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe curbe...130-180kmh.....interesant.ori chiar te pricepi ori nu prea inteleg eu ce sunt alea curbe....:-Djoke......anyway,intrebare.care e logica de iti duci viespea acum la sincron?iti stau banii prea bine in buzunar?oricum dupa cateva alimentari va incepe sa se desincronizeze,si plus ca e sfarsit de sezon..my 2 cents

Sunt curbe largi, unde nu trebuie să încetineÂşti prea mult. Sincronizatul nu mă costă mare lucru. Până dă zăpada mai fac 1000-2000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hondele nu ie motociclete? :P)

Nu, nu sunt .......orice om stie ca Hondele nu sunt motociclete, Honda e... Honda :) ....

Btw, daca esti in galati nu dam si noi o tura? Stiu pe cineva care are vreo 2 motoare care stau degeaba pe dreapta. Casti gasim, deci iar nu e o problema... asta in caz ca nu va e frig.

Neah,dupa cum iti dai seama zilele astea sunt motociclist de tastatura....

Unde bre? Sa-mi zici daca ai nevoie de ajutor la carat mobila

Uita-te in spate :P

Jhon a fost mai rapid cu toba, acum sper sa intre cum a si iesit de acolo...

Norocul lui John...

Mesaj completat

Dani Moldo' - tu esti mah?

Nope, promit ca la vreo adunare de-a noastra il aduc si pe "cel ce pacatatuieste cu kawa" :duel:

 

 

Rave...am monopolizat forumul cu discutii personale...Imi fac mea culpa..Uite, imi rascumpar pacatele :

Hornetul meu chiar consuma 8.3 prin oras/circuit....si cam 6-6.5 afara...DAAAR stiu bine ca trebuie sa il sincronizez si sa il curat... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curbe largi, unde nu trebuie să încetineÂşti prea mult. Sincronizatul nu mă costă mare lucru. Până dă zăpada mai fac 1000-2000km.

viteaz de felul tau...vezi ca asfaltu arde si cand e inghetat...intelegi tu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi consuma 7.6-8.5 in oras.

In oras, dupa ce am curatat si sincronizat carburatoarele aveam si eu acelasi consum. Nu cred ca am scos vreodata mai putin de 7% in oras.

 

Azi am mers înafară Âşi am scos 7,5%, multe curbe, mers 130-180 cu multe accelerări Âşi frânări plus că mai reduceam viteza în sate aproape de 60.

La drum lung mi se pare cam mult acest procent. Cel mai sigur la primavara curata si sincronizeaza carburatoarele.

 

Cat costa sincronizarea si unde o faceti?

Depinde in ce oras. In bucuresti, cunosc 2 mecanici care curata si sincronizeaza carburatoarele la 200 lei.

 

Rave...am monopolizat forumul cu discutii personale...Imi fac mea culpa..Uite, imi rascumpar pacatele :

don't worry there is no sugar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata orice ar fi, e GATA sezonul oricat de impatimit esti.

Nu trece de 10 grade ziua cand "arde" soarele pe cer, plus ca acum ploua..

Lasa... mai avem timp si la anu' smile.gif

 

Sezonul se termina atunci cand vrei tu sa se termine. Personal stiu cativa oameni care s-au dat (cu cross-oriented bikes, ce-i drept) si pe zapada. E frig, urat si mai periculos sa mergi cu motocicleta acum, da, dar se poate. Asa ca - nu ca ar avea nevoie de acceptul nostru pentru asta - lasati omu sa se dea! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sezonul se termina atunci cand vrei tu sa se termine. Personal stiu cativa oameni care s-au dat (cu cross-oriented bikes, ce-i drept) si pe zapada. E frig, urat si mai periculos sa mergi cu motocicleta acum, da, dar se poate. Asa ca - nu ca ar avea nevoie de acceptul nostru pentru asta - lasati omu sa se dea! :laugh:

si eu stiu cateiva de astia.am fost unul dintre ei cand am scos hornetul si afara fulguia....acum 3 ani.dar sincer,nu e nici un fun sa te dai pe sub 10grade,cu ploaie,mazga pe jos si alte cele.iar daca vrea omu` sa nu tremure din toate incheieturile la 30 de ani poate ar fi bine sa nu ia in nume de rau parerile altora :P

Mesaj completat

Gata orice ar fi, e GATA sezonul oricat de impatimit esti.

Nu trece de 10 grade ziua cand "arde" soarele pe cer, plus ca acum ploua..

Lasa... mai avem timp si la anu' :blbl:

:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia îmi arăta accuweather la momentul respectiv. Era destul de ok afară, se simțea aerul cald. Acum sunt 14 pe termometru, lafel Âşi pe accuweather.

 

@george05 Da, zboară porcii Âşi aterizează în BucureÂşti la oameni cu motorete "full carbon".

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la braila zboara porcii?si sunt si roz?
Aia îmi arăta accuweather la momentul respectiv. Era destul de ok afară, se simțea aerul cald. Acum sunt 14 pe termometru, lafel Âşi pe accuweather.

@george05 Da, zboară porcii Âşi aterizează în BucureÂşti la oameni cu motorete "full carbon".

@george : nu mah, e pe bune....am vb azi cu Dani Moldo si chiar a fost foarte cald si frumos azi pe acolo.....

@chivu : hai mah ca nu e nevoie sa fii asa acid.... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia îmi arăta accuweather la momentul respectiv. Era destul de ok afară, se simțea aerul cald. Acum sunt 14 pe termometru, lafel Âşi pe accuweather.

 

@george05 Da, zboară porcii Âşi aterizează în BucureÂşti la oameni cu motorete "full carbon".

inseamna ca pe mine nu ma gasesc...nu de alta dar in caz ca nu stiai nu sunt la bucuresti....so,ti-i las tie.pote iti dau ei sincron la carburi. :alcy: .....my bad daca chiar a fost cald :blbl:

Mesaj completat

Au fost 18 grade in Gl, deci tta treaba-i buna.

si sorin si dani nu au iesit la plimbare..o of :laugh:

Mesaj completat

care din viespari are kit de lant RK?

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi Hornetul meu poate fi vazut prin Drumul Taberei si prin Galati. Sa-l poarte pe noul posesor la fel de bine cum m-a purtat si pe mine in acesti doi ani! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi Hornetul meu poate fi vazut prin Drumul Taberei si prin Galati. Sa-l poarte pe noul posesor la fel de bine cum m-a purtat si pe mine in acesti doi ani! :alcy:

 

Salut,

Pai si acuma ce faci,ne parasesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu agregatul, da; cu sufletul, nu.

Daca nu voi avea ce face cu banii candva, o a doua motocicleta va fi tot un Hornet 2005-2006. Pana atunci ma rezum la o carenata din primavara si incepem sa ne dam mai racing, nu prin oras.

:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...