Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

@ friendly :

In ce bani e? Daca e in bani buni si motorul suna bine,verific-o sa nu fie lovita si refacuta,etc,etc.Cadrul si furcile sa fie ok,motorul tre sa zumzaie ca unul electric (only Honda 600 suna asa),deci nici o tresarire sau mici suisuri si coborasuri pe relantiu ca alea de 1000.

Km sunt ok,stai linistit ca nu gati tu motorul de Hornet,fumul nu conteaza cand e rece,ala e condens,o sa vezi ca vara nu iti mai apare.Sa nu scoata nici un fel de fum cand se incalzeste chiar si la turatii mari.

O vinde 3700 de euro, hornet 2007, toba arrow, destul de ok zic eu. M-am uitat si eu pe langa ea la anumite chestii, dar o sa ma duc cu ea si la un service moto, sa se uite un mecanic mai bine la toate detaliile.

Mesaj completat

cum spune si @chivu......kilometrii aia macar stii ca sunt reali.daca vrei mai putini se poate rezolva f usor cu putina pricepere :baldy: pt o honda,in special hornet,nu sunt multi kilometrii stai linistit ca daca ii dai ce ii trebuie si o ingrijesti te duce cel putin inca de 3 ori atat.acum e frig,e normal sa scoata ceva fum(care de fapt e condens,in principiu) la rece...spor la achizitie daca e ingrijita viespea :D

 

Hai ca m-am mai linistit cu fumul . Esti al doilea care imi confirma ca ar fi de la frig/condens:D. Iar referitor la km...pe asta am bazez si eu, ca honda e o marca fiabila.

Mesaj completat

Dar si asta vad ca arat foarte bine..pff...ce ziceti? http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar si asta vad ca arat foarte bine..pff...ce ziceti? http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto :)

 

am avut sansa sa ma dau cativa km cu asa ceva....si am putut face comparatia intre fezeu si viespe.fezeul are cutia putina mai lunga,datoria si faptului ca are doar 5 trepte.injectia e adormita rau,puterea nu o simti deloc,manevrabilitatea e mult sub viespe,etc...si sincer e multa mai urata.e cam pistol cu apa motorul pe langa hornet.... :baldy:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar si asta vad ca arat foarte bine..pff...ce ziceti? http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto :)

 

We have an impostor among us :baldy: Designul FZ-ului nu m-a atras niciodata si cel mai probabil motorizarea la CB600f este net superioara!

 

Acum sa intreb si eu ceva: cat ati mers cel mai mult cu pasager pe Hornet? E chiar asa de incomod pe cat se spune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu pasager vara trecuta in jur de 450 km intr-o zi. Ploiesti- Fagaras- Transfagarasan si retur pe acelasi traseu pana la Moeciu, pentru ca mi-a fost mila sa o bag prin gropile de la Vidraru. Ne-am resimtit putin seara dar nu ceva de speriat. La inceput cand faceam cu pasager un drum de Cheia zaceam toata seara dar cu timpul te obisnuiesti chiar bine. Acum mergem ture de Siriu cu retur pe Cheia fara sa ne deranjeze prea mult. Ma gandeam sa-mi modific saua dar am vazut niste pernite cu gel care par oarecum confortabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pustoaicele de 18-20 de ani si maxim 50 de kile sunt chiar recomandate ca pasager, mai ales cele cu piept mai dotat... Am avut experiente deosebite in aceasta privinta :)

 

Dar am carat si un pretenar mai solid si mi-am blestemat zilele, masele se distribuie altfel si se schimba dinamica extrem de mult... si nu ma refer la acceleratie neaparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

We have an impostor among us :) Designul FZ-ului nu m-a atras niciodata si cel mai probabil motorizarea la CB600f este net superioara!

 

Acum sa intreb si eu ceva: cat ati mers cel mai mult cu pasager pe Hornet? E chiar asa de incomod pe cat se spune?

 

 

Si mie imi place mai mult hornetul. Inainte am avut tot o honda cb500 cu care nu am avut probleme si de asta vreau sa continui tot pe honda. Singurul lucru pentru care as fi ales fz6 ar fi fost sa aiba km mai putini (42k mi se par multi, desi din ce mi-ati mai spus pe aici nu ar fi o tragedie) si ca era cu un an mai noua.

S-a dovedit a fi o mare teapa anuntul de mai devreme. L-am sunat pe proprietar sa il intreb care e treaba cu motorul si mi-a spus ca e impecabila, neimplicata in accidente si ulterior gasesc postul asta cu motorul julit destul de bine, dupa care probabil a fost refacut.

/index.php?...;p=2707536&

Asa ca..mare grija la tepe!

Mesaj completat

We have an impostor among us :baldy: Designul FZ-ului nu m-a atras niciodata si cel mai probabil motorizarea la CB600f este net superioara!

 

Acum sa intreb si eu ceva: cat ati mers cel mai mult cu pasager pe Hornet? E chiar asa de incomod pe cat se spune?

 

 

Si mie imi place mai mult hornetul. Inainte am avut tot o honda cb500 cu care nu am avut probleme si de asta vreau sa continui tot pe honda. Singurul lucru pentru care as fi ales fz6 ar fi fost sa aiba km mai putini (42k mi se par multi, desi din ce mi-ati mai spus pe aici nu ar fi o tragedie) si ca era cu un an mai noua.

S-a dovedit a fi o mare teapa anuntul de mai devreme. L-am sunat pe proprietar sa il intreb care e treaba cu motorul si mi-a spus ca e impecabila, neimplicata in accidente si ulterior gasesc postul asta cu motorul julit destul de bine, dupa care probabil a fost refacut.

/index.php?...;p=2707536&

Asa ca..mare grija la tepe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de pasager... daca ai de ala care vine tot timpu pe tine si isi bate casca de tine ii grav :)) si inca cv, sa nu fie mai greu ca tine :baldy: , atunci iara ii naspa + ca suspensia se cam lasa(cel putin la mine)

Exact asa voiam sa zic si eu.

Eu cel putin am devenit foarte selectiv la pasageri. De 2 ani n-am mai luat pe nimeni in spate decat prietena. Cu ea nici nu simt ca am pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 3 ani Âşi puțin peste 45.000km, de când merg pe motorete (scuterele nu se pun:D) nu Âştiu dacă am luat mai mult de 10 pasageri Âşi asta aÂşa câteva minute. Nu se compară mersul solo față de mersul cu pasager. AÂş pune monopost că arată mai bine, scărițele or să zboare cât de poponeataând.

Partea bună atunci când merg cu pasager e că amortizează mai bine gropile. Cred că sunt cam uÂşor ~73kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: Orcul, george05, sorin128

 

 

 

Uite huhurezii....!

ce dreacu faceti mah? nu aveti somn? :) :D

 

 

Mesaj completat

6 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: Orcul, george05, sorin128

 

 

 

Uite huhurezii....!

ce dreacu faceti mah? nu aveti somn? :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: Orcul, george05, sorin128

 

Uite huhurezii....!

ce dreacu faceti mah? nu aveti somn? :)

eu sigur nu am.....nush altii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt problema 42 000 km pe un Hornet si pretul e ok mai ales ca are si toba Arrow,care daca vrei sa o iei tu te indoaie la bani.

FZ-ul ar fi bunicica saraca,principala ei problema e ca nu e Hornet,e ca faza cu Lamborgini,are un singur cusur : nu e Ferrari :D

Eu am carat destui pasageri,fetele subtirele nici nu le simti,cand il mai cari pe un tovaras care are si 90 de kile,e adevarat ca se schimba treaba.Mai ales,cum zicea cineva mai sus,daca se tot fatzaie pe sa,vine pe tine,face cu mana la lume pe strada in loc sa se tina,nu se apleaca cu tine pe curbe,da in casca ta cu casca lui,etc.Daca vi se pare naspa pasagerul pe Hornet,pe R1 e un cosmar.Fiind in cel mai sus punct al motocicletei,si mult in spatele rotii,orice miscare pe care o face iti dezechilibreaza toata motocicleta,el sta cu mainile pe rezervor si nu mai ai loc destul,iti pune foarte mare presiune pe incheieturi,deci iti blestemi zilele,iti vine sa-i dai bani sa ia un taxi.

Dar Hornetzelul suporta si un pasager mai corpolent cum suporta el de obicei cam orice fara sa se planga si sa-ti faca viata grea.De asta e great :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu pasager vara trecuta in jur de 450 km intr-o zi

 

Merci la toata lumea pt info. Eu am de facut un drum cam de 500km (apoi retur dar dupa cateva zile) si pana acum nu am mers cu prietena mea ca si pasager mai mult de 100km, insa se pare ca nu va fi asa criminal pe cat ma asteptam :) Si vorba aia, pauzele lungi si dese..

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,ce bujii folositi?,un cod ceva?.

 

Multumesc

 

Salut.

Bujiile standard

http://www.louis.de/_10998a82e26f87264f6d8...tnr_gr=10035000

 

sau daca vrei iridium acum sunt la reducere

http://www.louis.de/_10998a82e26f87264f6d8...tnr_gr=10035100

 

Asta daca vrei de pe louis.

Eu am gasit undeva in bucuresti mai ieftin de atat. La cele fara iridium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Bujiile standard

http://www.louis.de/_10998a82e26f87264f6d8...tnr_gr=10035000

 

sau daca vrei iridium acum sunt la reducere

http://www.louis.de/_10998a82e26f87264f6d8...tnr_gr=10035100

 

Asta daca vrei de pe louis.

Eu am gasit undeva in bucuresti mai ieftin de atat. La cele fara iridium.

 

Salut,multumesc,hai ca mai am putin si termin de facut mobra,astept cu nerabdare sa ma urc pe ea

PM.Unde se mai intalnesc hornetistii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,multumesc,hai ca mai am putin si termin de facut mobra,astept cu nerabdare sa ma urc pe ea

PM.Unde se mai intalnesc hornetistii?

pe strada in general :)

pe mine weekendul asta ma gasesti pe ruta Bucuresti -Veliko Tarnovo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,multumesc,hai ca mai am putin si termin de facut mobra,astept cu nerabdare sa ma urc pe ea

PM.Unde se mai intalnesc hornetistii?

pe strada in general :)

pe mine weekendul asta ma gasesti pe ruta Bucuresti -Veliko Tarnovo :D

Mai jos , in topicul "Hornets red carpet" gasesti astfel de informatii non-tehnice (intalniri, injuraturi,scuze,prostii, off topicuri,bla,bla)...Hotaram acolo ce si cum facem in week-enduri si numai...@Sergiu - iti propun sa anunti si scolo planurile tale de week-end in cazul in care iti cauti un partener de drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti cum ziceam ieri cu turatiile maxime: am fost azi la o tura si am testat sa vedem ce si cum, am si filmat iar cand termin de editat, taiat, urcat pe youtube o sa pun aici.

Al meu, de exemplu decupleaza automat cand ajunge pe rosu adica la 13.000 si mai mult de 110 nu merge (in prima treapta)

Editat de Garcya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti cum ziceam ieri cu turatiile maxime: am fost azi la o tura si am testat sa vedem ce si cum, am si filmat iar cand termin de editat, taiat, urcat pe youtube o sa pun aici.

Al meu, de exemplu decupleaza automat cand ajunge pe rosu adica la 13.000 si mai mult de 110 nu merge (in prima treapta)

exact ca la mine numai ca la mine nu decupleaza nimic la 13k :)

o s-o turez in gol sa vad la cat taie gazul dar nu prea am unde ca ma omoara vecinii daca fac asta in fata blocului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si filmarea dupa cum am promis. In full screen se vede ca ramane acul la 13.000 si la 110 km/h

Pe plecarea a doua un mic wheelie :)

Mesaj completat

Ah si nefericitul prieten cu Suzuki Burgman a trebuit sa mearga fara maini dupa care a blocat roata si si-a dat in freza... tot azi s-a consumat evenimentul.

El are un R6, scuterul nici nu era al lui macar.

Cu R6 sigur nu s-ar fi intamplat asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihi,ce rapid ai luat mana din gaz cand ai vazut ca se inalta botul :D

La mine nu se intrerupe cand e pe rosu,na,a mea e model '98,dar eu zic ca e mai bine sa se intrerupa.Am scapat odata in rosu cu ea fara sa vreau si dup-aia s-a auzit motoru ceva timp de ziceai ca e ragusit,era gata-gata sa-i cumpar un Strepsils :).Dadea afterburn pe toba si suna ciudat dar si-a revenit singur.De atunci sunt tot timpul atent sa nu mai sar calul cand o mai ridic in ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...