Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Care e rolul sezonrului de pe carburator ?
Am postat aiurea la ora aia...

 

Adica ai inteles pentru ce este? Daca nu, iti spun eu, ala citeste cat de deschis este gazul, pleaca spre CDI, si impreuna cu alte informatii (turatia motorului, de fapt), iti regleaza avansul la aprindere. Daca nu ma insel este un banal reostat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Detalii despre ruta mentionata ai adus ? Am cam luat-o si eu in vizor dar astept sa se mai incalzeasca.

am fost ieri, dar ne-am oprit in Ruse.vremea a fost de rahat. in bucuresti era frig si batea vantul dar dupa jilava a fost apa pe sosea, in bulgaria era chiar naspa, mazga pe strada, drumul cam varza pe la Ruse. am fost pana la Ianovo si am fgacut cateva poze la biserica din stanca, dupa acre ne-am intors in ruse , am papat bine si ne-am intors acasa.

motocicleta mea arata de parca am facut enduro. partea cea mai naspa e ca mi s-au dus pe copca ambele semeringuri de ulei de la amortizoarele fata ...din cauza gropilor banuiesc :)

oricum...mi-a placut ca am plecat de acasa si m-am dat cu mobra in rest nu prea s-a meritat :)

in fine, data viitoare cand mai mergem anunt si pe forum doar ca eu sunt cam maniac cu ora de plecare si planul drumului in general :). in plus, am vazut tot felul de faze si evit sa merg in grup cu prea multi pe care nu-i stiu cum merg :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fine, data viitoare cand mai mergem anunt si pe forum doar ca eu sunt cam maniac cu ora de plecare si planul drumului in general :). in plus, am vazut tot felul de faze si evit sa merg in grup cu prea multi pe care nu-i stiu cum merg :)

Dupa parerea mea 3 motociclisti sunt deja prea multi. In 2 (+2pasageri) mi se pare formatia ideala, am fost la veliko si a fost super ok. De obicei asa merg si prin tara sau doar cu pasagerul. Sau poate sunt eu mai antisocial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci tot antisocial sunt si eu :))

la plimbarile de weekend pana la calarasi sau giurgiu ca sa papam o saramura mergem cu gasca...5-10 mobre dar la drumuri mai serioase prefer si eu sa fim doar 2-3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci tot antisocial sunt si eu :))

la plimbarile de weekend pana la calarasi sau giurgiu ca sa papam o saramura mergem cu gasca...5-10 mobre dar la drumuri mai serioase prefer si eu sa fim doar 2-3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci tot antisocial sunt si eu :))

la plimbarile de weekend pana la calarasi sau giurgiu ca sa papam o saramura mergem cu gasca...5-10 mobre dar la drumuri mai serioase prefer si eu sa fim doar 2-3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci man, gasisem si eu anuntul celor de la motorute, dar 100 lei mi se pare scump.

ma duc cu rotile in portbagaj, si nu vreau echilibrare (zicea un "batranel" ca nu prea se justifica la motorete), si pentru schimbat caucioace si pus aer in ele... sincer face maxim 50 lei (valvele noi incluse :) )

am fost acum vreo 2 saptamani cu un prieten pe fizicienilor si parca 30 de ron a dat ca sa schimbe un cauciuc de pe o roata pe alta. fara echilibrat.

100 ron e cam mult zic eu

Mesaj completat

a gasit careva in magazinele din bucuresti set scarite ?

am gasit pe net dar parca nu as mai da 20 ron pe transport asa de aiurea.

http://www.romimoto-piese.ro/category/1020...llery&sr=30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia sunt praf. M-am dus asta vara la ei sa intreb daca schimba si cauciucuri la motoare si-mi raspund afirmativ.

Ma duc acasa iau cauciucul si ma duc inapoi la ei. Se uita ala gri la mine, pai cica nu desfacem roti. Da voiai sa vin cu el in dinti?

M-am dus la altii schimb complet 30 de lei, inclusiv dat jos nu labareala. Ce fel de servicii oferi daca vine clientul cu roata gata demontata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ieri am scos viespea la o tura insa am intampinat o mica dificultate: dupa cam 100 km in care am tras tare am observat ca pentru 1-2 sec pierde din putere la turatii mai mari. De exemplu acceleraza ca la carte iar dupa ce trece de 150km/h scade din turatii pentru o clipa si apoi revine..

 

Acum mentionez ca 2/3 din rezervor a fost benzina cu care a stat peste iarna care continea si un aditiv de curatare a carburatoarelor, plus ca acest drum a fost primul pe anul asta (in afara de 2 drumuri mai scurte la atelier pt schimbul de consumabile si la ITP) si primul in forta.

 

Sa mai fac cateva drumuri si eventual sa mai folosesc un aditiv pt urmatorul plin sau sa ma prezint la o curatare de carburatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost ieri, dar ne-am oprit in Ruse.vremea a fost de rahat. in bucuresti era frig si batea vantul dar dupa jilava a fost apa pe sosea, in bulgaria era chiar naspa, mazga pe strada, drumul cam varza pe la Ruse. am fost pana la Ianovo si am fgacut cateva poze la biserica din stanca, dupa acre ne-am intors in ruse , am papat bine si ne-am intors acasa.

motocicleta mea arata de parca am facut enduro. partea cea mai naspa e ca mi s-au dus pe copca ambele semeringuri de ulei de la amortizoarele fata ...din cauza gropilor banuiesc :)

oricum...mi-a placut ca am plecat de acasa si m-am dat cu mobra in rest nu prea s-a meritat :)

in fine, data viitoare cand mai mergem anunt si pe forum doar ca eu sunt cam maniac cu ora de plecare si planul drumului in general :). in plus, am vazut tot felul de faze si evit sa merg in grup cu prea multi pe care nu-i stiu cum merg :scratch:

La degradarea semeringurilor au contribuit nu numai gropile ci Âşi mizeria Âşi temperaturile joase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vallach :

Eu pariez pe benzina aia.Era 98 sau 95?.Isi pierde cifra octanica peste iarna si prima oara cand scoti motorul face tot felul de fitze.Dupa ce ai gatat-o si faci plinul din nou ar trebui sa dispara problemele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vallach :

Eu pariez pe benzina aia.Era 98 sau 95?.Isi pierde cifra octanica peste iarna si prima oara cand scoti motorul face tot felul de fitze.Dupa ce ai gatat-o si faci plinul din nou ar trebui sa dispara problemele

 

Benzina a fost Carrera95 de la OMV (inainte de plimbare am mai pus 5l tot acelasi tip. Ciudat e ca aproape 100 km a mers impecabil, ulterior a inceput sa se manifeste treaba asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti!

Am o intrebare: voi ce consum aveti atat in oras cat si in afara cu "viespile"?

Eu in afara obtin un consum de cca 4,5 iar in oras peste 6%.

 

pai e foarte bine. depinde si inc oras traiesti ca in bucuresti cu siguranta nu ai cum sa scoti 6%

eu merg poate mai agresiv si consum un 7% mixt. inafara scot 6-6.5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Unde gasesc baterie mai ieftina pentru hornet PC34?

 

Multumesc

 

Salut. Ce intelegi prin ieftina? Eu mi-am luat cu 80 de ron. vrei mai ieftin de atat sau mai scump? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Unde gasesc baterie mai ieftina pentru hornet PC34?

 

Multumesc

 

http://www.bateriimoto.ro/

 

eu mi-am luat una cu gel Volton. desi multi mi-au zis ca o sa iau teapa :)

am luat teapa cu Varta asa ca daca tot e de teapa macar e pe mai putini bani :) . pana la urma s-a dovedit a fi o baterie cinstita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti!

Am o intrebare: voi ce consum aveti atat in oras cat si in afara cu "viespile"?

Eu in afara obtin un consum de cca 4,5 iar in oras peste 6%.

in sfarsit am mai gasit si eu pe cineva care a scos un consum ca mine, acelasi l-am scos si eu , dar ma gandeam ca nu poate fi adevarat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-au venit manetele si am apucat sa le montez.

Sunt super multumit de ele, atat estetic cat si tehnic.

Atat frana cat si cea de ambreiaj au reglaj ceea ce este perfect.

post-40610-1302117546_thumb.jpgpost-40610-1302117682_thumb.jpgpost-40610-1302117828_thumb.jpgpost-40610-1302117956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...