Sari la conținut

Accident Petrom Morarilor - Bucuresti - 04.05.2010


B_Bogdan
 Share

Postări Recomandate

Cu regret deschid acest topic. Accidentul s-a produs chiar la intrarea in benzinarie. Un Bmw seria 3 (fara numar de inmatriculare) a traversat linia dubla continua probabil cu ideea de a intra in benzinarie. Motorul este o Yamaha sportiva (nu mi-am dat seama) ceva mai vechi cu numarul de inmatriculare B-30-JAY. Din ce am aflat de la fata locului motociclistul era ok in salvare.

 

Asfalt curat si...ATENTIE LA DOBITOCI!! dragi camarazi de arme....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a petrecut pe 04.05.2010 undeva in jurul orei 23! BMW-ul condus de un cretinoid tuciuriu(dupa accent cred ca era un arabete) avea nr de inmatriculare doar in fata! motociclistul a intrat pe picoare in ambulanta! Acuza dureri la genunchi(nu avea protectii la genunchi....mi-a spus ca se ducea sa-si ia panatlonii de moto!...sac)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW ...

 

Din pacate asta este primul meu topic pe forum.

 

Acum detalii ...

 

Mororul : R6 din 2003

Motociclistul : OK , intidere ligament genunchiul stang si genunchiul drept doar putin julit ...

Masina : Intradevar turc , a trecut pe linia dubla continua si nu sa asigurat, ca avarii spoiler fata + proiector dr + ceva pe dedesubt (atarna nu mi-am dat seama ce era) ...

Politia : Si-a facut treaba ireprosabil ( OR NOT ! ) au masurat (superficial intrucat se vedea clar cui apartine vina) , au luat declaratie de la martori (1 desi erau mai multi), ect. ect.

 

Alte aspecte :

viteza: motociclistul tocmai ce acordase prioritate la trecerea de pietoni de langa metrou ( aproximativ 50 m ) deci viteza maxima posibila in jur de 50 viteza reala vre-o 30 - 40

asfalt : uscat

 

 

Poze :

dsc00620cl.th.jpg

dsc00619bx.th.jpg

dsc00618ao.th.jpg

dsc00616ts.th.jpg

dsc00615yc.th.jpg

dsc00613e.th.jpg

dsc00612hr.th.jpg

dsc00611gu.th.jpg

dsc00610go.th.jpg

dsc00609m.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista asigurare la trecerea peste linia dubla continua, manevra e interzisa complet - cu sau fara asigurare.

 

Si as mai completa ceva...

 

Politia : Si-a facut treaba ireprosabil ( OR NOT ! )

 

Politia si-a facut treaba cat de cat la fata locului, deoarece turcul, sofer de BMW cu numere de inmatriculare doar pe fata, va scapa bine-merci.

Editat de FLAMINGO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt compliment :P

masina nu avea numarul spate. cel din fata nu l-am vazut din cauza motorului care era 'infipt' in el...

Eu vad in poza ca motocicleta nu s-a infipt in numarul de inmatriculare si acesta este perfect vizibil. Din start...

Mesaj completat

Ce e acolo, linie dublu intrerupta? Cum vine asta? :)

Adica nu este linie dubla continua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FLAMINGO: te rog frumos nu mai dezinforma ... turcul nu a scapat, a fost declarat vinovat, va ramane fara permis.

 

Accidentatul este un prieten. Viteza nu avea, cum s-a zis si mai sus are o intindere de ligament la genunchiul stang, la dreptul julituri, dar in rest este ok. Motorul este avariat pe fata: carena fata, faruri, cadru de bord, un semighidon etc.

 

Cam atat .... sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu dezinformez deloc. Chiar ma bucur sa aud asta... numai ca uiti un lucru... O fi fost el declarat vinovat la fata locului, dar pana la urma tot o sa ii scrie procurorii pe dosar "NUP"... ca asa e in Romania. Deci asta era ideea. Departe de mine gandul sa dezinformez. A fost doar o carcoteala bazata pe miile de cazuri anchetate de-a lungul anilor, povestite pe aici, prin presa, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW ...

 

Din pacate asta este primul meu topic pe forum.

 

Acum detalii ...

 

Mororul : R6 din 2003

Motociclistul : OK , intidere ligament genunchiul stang si genunchiul drept doar putin julit ...

Masina : Intradevar turc , a trecut pe linia dubla continua si nu sa asigurat, ca avarii spoiler fata + proiector dr + ceva pe dedesubt (atarna nu mi-am dat seama ce era) ...

Politia : Si-a facut treaba ireprosabil ( OR NOT ! ) au masurat (superficial intrucat se vedea clar cui apartine vina) , au luat declaratie de la martori (1 desi erau mai multi), ect. ect.

 

Alte aspecte :

viteza: motociclistul tocmai ce acordase prioritate la trecerea de pietoni de langa metrou ( aproximativ 50 m ) deci viteza maxima posibila in jur de 50 viteza reala vre-o 30 - 40

asfalt : uscat

 

Ochiu` meu in pozele alea vede un marcaj dublu discontinuu... sau vede prost??

Mesaj completat

Dar nu dezinformez deloc. Chiar ma bucur sa aud asta... numai ca uiti un lucru... O fi fost el declarat vinovat la fata locului, dar pana la urma tot o sa ii scrie procurorii pe dosar "NUP"... ca asa e in Romania. Deci asta era ideea. Departe de mine gandul sa dezinformez. A fost doar o carcoteala bazata pe miile de cazuri anchetate de-a lungul anilor, povestite pe aici, prin presa, etc.

 

Daca victima are sub 10 zile de ingrijiri medicale sau se impaca nu vad de ce nu ar scrie NUP .... asta asa ca fapt divers. Am ajuns sa tragem concluzii in urma aberatiilor scrise pe forum? E tare asta... merita retinuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tu ziceai de curand ceva legat de indatoririle politistului, de munca uneori in zadar pe care o depuneti, de cat sunteti de limitati din cauza legii si de sentintele blande date de catre procurori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochiu` meu in pozele alea vede un marcaj dublu discontinuu... sau vede prost??

Mesaj completat

 

 

Daca victima are sub 10 zile de ingrijiri medicale sau se impaca nu vad de ce nu ar scrie NUP .... asta asa ca fapt divers. Am ajuns sa tragem concluzii in urma aberatiilor scrise pe forum? E tare asta... merita retinuta...

 

Este si un marcaj dublu discontinuu dar turcul a virat pana in acea portiune, implicit pe line dubla continua. Cu parere de rau te informez ca vede "prost".

Victima are (inca) atela , aceasta urmad a fi "schimbata" saptamana viitoare cu un minunat gips ce il va tine 3 saptamani. In concluzie cred ca insumeaza mi mult de 10 zile.

 

 

Nightwolf eu unul nu am scris aberatii, iar concluziile le trage politia (cele finale) ei fiind si abilitati.Eu doar mi-am exprimat niste pareri personale care au fost "extrase" la fata locului.

P.S. Despre starea motorului nu am putut spune prea multe fiind limitat de cunostintele tehnice (Deh noob) + ca exista mecanici ...

 

Bine ca nu este mai rau, sanatosi sa fim ca fiare se gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este si un marcaj dublu discontinuu dar turcul a virat pana in acea portiune, implicit pe line dubla continua. Cu parere de rau te informez ca vede "prost".

Victima are (inca) atela , aceasta urmad a fi "schimbata" saptamana viitoare cu un minunat gips ce il va tine 3 saptamani. In concluzie cred ca insumeaza mi mult de 10 zile.

 

 

Nightwolf eu unul nu am scris aberatii, iar concluziile le trage politia (cele finale) ei fiind si abilitati.Eu doar mi-am exprimat niste pareri personale care au fost "extrase" la fata locului.

P.S. Despre starea motorului nu am putut spune prea multe fiind limitat de cunostintele tehnice (Deh noob) + ca exista mecanici ...

 

Bine ca nu este mai rau, sanatosi sa fim ca fiare se gasesc.

 

1. zona discontinua permite efectuarea virajului stanga. Daca virajul a fost efectuat cu 10m inainte dupa cum pot aproxima din poze, atunci se aplica. Nu are obligatia soferul sa il efectueze EXACT in locul unde este discontinuu. Pune mana si citeste Regulamentul si pe urma sa-ti dai cu parerea. Vezi ce simbolizeaza marcajul dublu continuu inainte, de ce este el folosit, unde, obligatiile participantilor la trafic la intalnirea acestuia, prioritatile aferente drumurilor de deservire/servitute etc. si pe urma poti sa imi spui mie ca virajul a fost facut inainte de acel marcaj discontinuu. Vezi cum se efectueaza intr-o intersectie virajul catre stanga, vezi in ce tipuri de intersectie se aplica acele reguli ....

 

2. Nu aveam de unde sa stiu diagnosticul victimei. Dar tu, atata timp cat postezi, ai obligatia sa cunosti faptul ca intre 11 si 60 de zile de ingrijiri medicale impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Si partile se vor impaca ca in 98% din cazuri pentru ca e vorba de bani. Spre deosebire de tine eu VAD asta in fiecare zi.

 

3. Tocmai ai scris o aberatie. Concluziile nu le trage politia! Daca vrei sa sti cei de la fata locului nici macar nu fac dosar penal asa cum se mai abereaza pe la TV si prin alte parti... Dar revinem la :) ... celebru de altfel!

 

P.S: Iarta-mi limbajul, asa sunt eu mai inflamabil n-o lua in nume personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dudutzu :

 

nu te culca pe o ureche cu ghipsul ptr 3 saptamani .

evaluarea zilelor de ingrijire medicala nu se face asa si ptr mana asta IML va trece pe certificat un nr. mult mai mic de zile .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fast da urmatorul verdict : vinova turcul de la volanul conservei, deoarece a incalcat dubla continua ( nu ai voie nici macar cu un metru, inainte de a se termina, ceea ce el a facut, s-a (cuvant urat) pe ea de dubla continua)) nu s-a asigurat dreapta si a virat peste motociclistul caruia trebuia sa ii acorde oricum in timpul virajului, prioritate de dreapta, la momentul intrarii peste linia continua. VINOVAT sa plateasca! Poate o da cu dosul prin puscariile romanesti, sa vada ce primitori sunt romanii... doar zic ca sigur un romanas de al nostru, ii v-a manca agoniseala de o viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fast da urmatorul verdict : vinova turcul de la volanul conservei, deoarece a incalcat dubla continua ( nu ai voie nici macar cu un metru, inainte de a se termina, ceea ce el a facut, s-a (cuvant urat) pe ea de dubla continua)) nu s-a asigurat dreapta si a virat peste motociclistul caruia trebuia sa ii acorde oricum in timpul virajului, prioritate de dreapta, la momentul intrarii peste linia continua. VINOVAT sa plateasca! Poate o da cu dosul prin puscariile romanesti, sa vada ce primitori sunt romanii... doar zic ca sigur un romanas de al nostru, ii v-a manca agoniseala de o viata .

Din posturile de mai sus rezulta ca linia nu era continua ci discontinua, si deci ca turcul avea voie sa faca stanga acolo. Pentru ca nu s-a asigurat bine si a daramat un motor fii sigur ca nu intra la puscarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linia discountinua e acolo pt ca autobuzele sa poata iesi din autobaza si sa isi faca traseul.

 

turcul a trecut peste linia dubla continua dar intre intrarea in benzinarie si locul unde linia devine discountinua sunt cam 15m

 

daca ne luam dupa ce zice nightwolf atunci tuciuriul are sanse sa scape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt surprins de cea ce zice Nightwolf. Cum adica, e voie sa calci linie continua daca e langa o intrerupera? Stiu Romani care au luat amenda pentru ca au calcat banda continua ceva metri dupa o depasire (au inceput depasire unde era permis). Stiu si ca in alte tari nici macar 10cm nu sa iarta. Asa mi se pare si corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt surprins de cea ce zice Nightwolf. Cum adica, e voie sa calci linie continua daca e langa o intrerupera? Stiu Romani care au luat amenda pentru ca au calcat banda continua ceva metri dupa o depasire (au inceput depasire unde era permis). Stiu si ca in alte tari nici macar 10cm nu sa iarta. Asa mi se pare si corect.

A mai fost candva un accident in care un nene a facut stanga cu 1cm (exagerez) pana la linia intrerupta si motociclistul a facut poc. N-am mai contat ca motociclistul a aparut din curba cu 150km/h, ci ca ala a calcat linia continua.

Mie mi se pare corect ca, din bun simt, sa va recunoasteti greselile si sa nu va mai cautati scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost candva un accident in care un nene a facut stanga cu 1cm (exagerez) pana la linia intrerupta si motociclistul a facut poc. N-am mai contat ca motociclistul a aparut din curba cu 150km/h, ci ca ala a calcat linia continua.

Mie mi se pare corect ca, din bun simt, sa va recunoasteti greselile si sa nu va mai cautati scuze.

Nu e intentia mea sa (re)deschid discutia asta. Idea e ca nu am ruleta de masurat pe moto / in masina ca sa masur in timpul mersului daca am voie sa calc linie continua legal sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e intentia mea sa (re)deschid discutia asta. Idea e ca nu am ruleta de masurat pe moto / in masina ca sa masur in timpul mersului daca am voie sa calc linie continua legal sau nu.

Dar kilometraj ai, ca sa recunosti ca ai mers cu 65km/h prin oras, ca sa-l poti intelege si pe cel care a calcat linia continua cu 1cm (exagerez) inainte de a deveni intrerupta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...