Sari la conținut

Accident Grozovici - moto vs. pieton


alisuca
 Share

Postări Recomandate

Si eu sunt cam misogin, cand vorbim despre femei la volan sau pe motor. ;) Trebuie sa recunosc insa ca cele care se urca pe motor sunt altfel, adica mai inteligente... Probabil ca de-aia sunt si atat de putine. :agree:

Consider ca un astfel de accident i se poate intampla oricui, avand in vedere traficul din Bucuresti. Probabil ca a mers pe prima banda, lucru ce ar putea fi considerat o greseala, dar se mai intampla...

 

Bine ca s-a terminat cu bine!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ Niko & HD Merci de urari.. si da, bine ca e doar atat..

 

@ Survolaj 10x man. Stiu cand ai patit-o si tu, eram la titan atunci...

Sa vedem ce s-o intampla acum mai departe. La tine s-a miscat ceva cu dosarul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Niko & HD Merci de urari.. si da, bine ca e doar atat..

 

@ Survolaj 10x man. Stiu cand ai patit-o si tu, eram la titan atunci...

Sa vedem ce s-o intampla acum mai departe. La tine s-a miscat ceva cu dosarul?

 

N-am primit nimic. Desi s-ar putea sa nu am nici un raspuns...tin contactul cu politistul care a venit de am facut masuratori, e si el tot motociclist ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

femeile nu au ce cauta pe motor...sau la volan...

 

la volan da, sunt multe care n-au ce cauta.

 

Dar pe mobra fetele sunt mult mai atente si prudente, ca n-au de ce sa umfle quaiele prin trafic ca la altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misogin convins cum sunt, n-are nici o relevanta ca a fost alisuca implicata in acident sau ca ar fi fost rossi. in cazul asta puteam fi surprins de comportamentul tembel al pietonului. Si cred cu tarie ca oricine de pe forumu asta o poate pati oricand intr-un mod similar. Pur si simplu nu te poti pune cu tembelismul pietonilor, de care a ajuns sa mi se ia.

Una peste alta, o lectie invatata ;)...ai scapat usor, te ridici si o iei de la capat.

Daca mai vad un prostan de-asta ca traverseaza aiurea si cu durere-n cot, ma infig in el fara nici o remuscare. Nu cat sa-i rup picioarele dar cat sa-si aduca aminte.

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aztazi, plecand de la munca spre casa, pe str. Dr. Grozovici mi-a sarit in fata, dintre masinile oprite pe dreapta, o tanti care a vrut sa traverseze strada prin loc nepermis.

Daca eram misogin, as spune ca tantile nu au ce se cauta traversand strada.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre cei ce posteaza cred ca o fac din bucuria de a se auzi " vorbind" ! Shit happens alis, pisica alba, ceasul negru... Este bine ca vatamarile corporale sunt usoare...Dupa experientele cu sexul frumos, in special in trafic, as putea fi , pe buna dreptate , misogin! In trafic de ex, ultimul flagrant l`am avut cu o doamna care si`a dorit la modul total, sa se urce pe mine dar, nu a avut rabdare sa coboare din masina si... BOOOOOM in plin, in laterala stg a moto....Nu stiu cum , prin ce minune divina , m`am ridicat, mi`am scos motorul de sub tramvaiul in care a ajuns, mi`am facut inventarul oaselor... erau k cam toate, (mai putin o coasta ptr care am suspinat mult timp cand stranutam...) Si astazi sun amic cu tanti, ce sa ii fac ?! Sa ii fi facut rau, era cel mai simplu....Asa a inteles poate, o lectie noua ! Si tot dragi imi sunteti. . Las`o in pace pe mamaia aia... si`a invatat si ea lectia despre moto, cateva zecimi de sec fiind si ea motociclista alaturi de tin.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

bine ca atat tu cat si cucoana sunteti bine!mobrisca se face.

Sunt inevitabile lucrurile de genul asta, mai ales daca mergi zi de zi la work cu mobra pe traseul tau(te-am tot vazut in trafic).

Bafta cu reparatul si mai mult noroc pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o patesc din nou la Baba Novac cu un puradel de la spalat geamuri - deci verde - se misca coloana - eram pe banda acum...pac imi sare puradelu in fata, fute franele ( aveam deja vreo 20-30 la ora ) - blocat spatele, dansat, evitat ( m-am oprit )...dat jos de pe motor ( claxoane in draci ), i-am futut un spitz in poponeata la puradel de o sa ma tina minte vreo 2-3 ani de acu in colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca povestea are si continuare.

Ieri dupa-amiaza am fost la service sa vedem care-i treaba cu motoreta. Baietii s-au ocupat de ea, au indreptat ce era de indreptat (se pare ca nu era asa grav cum am crezut in prima faza) si mi-au dat-o in primire. Bucuroasa nevoie-mare ca am scapat asa de repede, zic sa-i dau si cucoanei in cauza un telefon, sa vad daca e totul ok si la ea. La telefon raspunde fiica ei, pe care am cunoscut-o in ziua cu pricina la spital.

 

Ei si de aici incepe telenovela:

Eu: "Buna ziua, am sunat sa va intreb daca mama dvs se simte bine"

Ea: "Da, se simte bine, am luat-o de la spital, are de urmat un tratament, e ok. Dar sa stii ca trebuie sa ne intalnim, ca sa-mi dai banii pe care i-am cheltuit la doctor si pe medicamente!"

Eu raman pe moment ;) dupa care articulez: "Poftim?"

Ea: "Pai da, ca am cheltuit o gramada de bani la spital si tre' sa iau nu stiu ce injectii si mama e batrana si sufera si cu inima tra-la-la..."

Eu: "Doamna, accidentul asta s-a intamplat din cauza ei, ca a traversat prin loc nepermis, nu din cauza mea. Ar trebui eu sa va cer bani pt reparatia motocicletei, nu invers!"

Ea: "Vai, dar cum poti sa compari viata unui om cu reparatia unui fier... E si ea de vina ca nu s-a asigurat, dar daca tu nu erai pe strada atunci, nu se intampla nimic.. Tu poti sa dormi noaptea cand stii ce s-a intamplat?.. etc"

Eu din nou :agree: Pentru o secunda, stau si ma gandesc.. ce mama naibii, e si femeia aia batrana, nici eu n-am chef de complicatii, poate ca ar fi mai bine sa-i dau acolo cateva milioane si sa trecem mai departe.

Dar.... Ea continua: "Sa stii ca noi inca nu am dat declaratia la politie si stii ca putem sa-ti facem rau, dar noi nu vrem asta, vrem doar sa ne recuperam cheltuielile"

Ei, aici mi-a fugit gandul bun de mai devreme si am intrebat: "Cum adica sa-mi faceti rau?"

Ea: "Pai uite asa, o sa declaram ca aveai viteza, ca erai pe contrasens, ca ai depasit, gasim noi ceva, gasim si martori, ne descurcam noi"

Whoaaa.. deja m-am enervat. Am tinut-o asa vreo jumatate de ora la telefon, ea cu a ei, ca vrea sa-si recupereze banii, eu cu a mea, ca nu sunt eu de vina si tot asa, fara sa ajungem la nici o concluzie.

 

Acuma intreb si eu ca omul, femeia asta chiar vorbeste serios?? Si oare este posibil, in vreun mod absurd, sa intoarca asta in defavoarea mea?

In dosarul de la politie scrie clar ca in zona respectiva nu sunt marcaje de trecere de pietoni si nici indicatoare. Cea mai apropiata trecere este la peste 50m. Viteza mea era sub limita legala. Este posibil ca daca ea declara altceva si aduce si martori mincinosi, sa iasa un mare circ?

 

Idei, pareri, sfaturi? Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratia ei i se ia abia mult mai incolo, dosarul va ajunge la parchet sau pe unde naibii si apoi la sectorul de pe raza caruia s-a intamplat accidentul. Abia atunci i se va lua o declaratie ei. Nu are ce sa zica tocmai ca masuratorile si toate astea s-au facut de catre politie care are si ea un cuvant de spus in baza intamplarilor. La spital s-a facut ceva si de politie, completat anumite hartii cum ca pietonul prezinta nu stiu ce dureri, etc. Totul scrie in acel act pe care l-ai semnat de o gramada de ori plus declaratia ta.

 

Nu cred ca vei pati nimic, doar nervi si timp pierdut.

 

Nu mai suna ca nu are rost, stai si te certi si mai mult iti faci rau...las-o naibii asa ;) Nu da nici un ban.......

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remarca de la fata locului: desi o gramada de indivizi stateau pe trotuar si comentau, un singur nene s-a oferit sa ma ajute sa-mi ridic motoreta de pe jos... a, si asta din cauza ca n-avea loc sa iasa cu masina.. mda. Restul, isi dadeau cu parerea, injurand-o fie pe tanti ca traversa aiurea, fie pe mine ca.. existam, probabil ;)

POATE ar fi ok sa inveti sa ridici de pe jos un cbr 125.

 

Referitor la ultimul post, daca politia a fost acolo si a facut masuratori, etc, nu prea conteaza ce declara ea. Politia a vazut deja ce era de vazut. Tu nu esti declarata vinovata/nevinovata in functie de ce declara pietoanca, ci in functie de ce reiese din "datele problemei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o patesc din nou la Baba Novac cu un puradel de la spalat geamuri - deci verde - se misca coloana - eram pe banda acum...pac imi sare puradelu in fata, fute franele ( aveam deja vreo 20-30 la ora ) - blocat spatele, dansat, evitat ( m-am oprit )...dat jos de pe motor ( claxoane in draci ), i-am futut un spitz in poponeata la puradel de o sa ma tina minte vreo 2-3 ani de acu in colo.

 

 

=))) da ce domne..esti rasist?ai ceva cu tiganii ?;)))

 

@alisuca

 

 

NU DAI NICI UN BAN!ideal era sa ai 2-3 martori ...

 

Avand in vedere ca nu era nici un marcaj de trecere de pieton acolo nu are ce sa faca..sa dovedeasca..etc.

 

Stai chill nu are ce sa faca...e doar mult timp pierdut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa ai probleme... e simplu... ma suni pe mine si se rezolva! ;)

 

In alta ordine de idei nu are ce sa ti se mai intample rau inafara de inca niste declaratii si timp pierdut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi ma la ea: "daca nu erai acolo nu se intampla nimic". DOAMNEEEE ;)

 

Dar daca era in locul tau vreunu cu conserva si sa fi avut vreo 50 km/h nu mai mult si i-o dadea la baba si o mierlea cum era? Astia pe langa ca sunt nesimtiti, mai sunt si prosti. Eu inteleg batranete, deh, nu s-a asigurat, a apreciat prost ce a apreciat, dar nesimtita de fie-sa intrece orice limita.

 

Eu zic ca pentru nesimtirea asta ar merita sa scoti deviz de reparatii de la un service autorizat si sa o bagi la plata. Ca plateste, ca nu, asta e alta treaba si tine de (in)competenta sistemului de a pune legea in aplicare dar macar ii arati cum sta treaba cand faci de-astea si mai esti si nesimtit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POATE ar fi ok sa inveti sa ridici de pe jos un cbr 125.

 

Referitor la ultimul post, daca politia a fost acolo si a facut masuratori, etc, nu prea conteaza ce declara ea. Politia a vazut deja ce era de vazut. Tu nu esti declarata vinovata/nevinovata in functie de ce declara pietoanca, ci in functie de ce reiese din "datele problemei".

 

STIU sa ridic de pe jos un cbr 125, dar faptul ca roata din fatza era sub o masina, combinat cu cat de tare imi tremurau mie picioarele dupa ce m-am ridicat de jos, nu prea ajuta. Dar hai sa nu intram in polemici inutile.. ;)

 

Politia a venit a Floreasca si de acolo a mers cu mine la locul faptei si a facut masuratori si poze.

Ei mi-au spus clar ca nu sunt vinovata, dar again, dilema mea e legata de parcursul viitor al dosarului si care este posibilitatea ca o declaratie falsa + martori mincinosi sa influenteze in vreun fel. Adica, de exemplu, sa sustina ca accidentul s-a produs cu 100m mai incolo, in apropierea trecerii de pietoni.. sau ceva de genul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla daca dupa accident nu bagi frica in ei...Ai trecut prin loc nepermis,platesti mamaie! In cazul in care comenteaza ai un argument. In plus, o verificare a starii de sanatate cu certificat IML ajuta. Asa cand tu o lasi sa zburde linistita si fara griji ii vin idei. Are motocicleta deci e bogata,noi n-avem...

 

Ce daca e vina mea, sigur mulg eu niste bani. Nu mai bine ii aranjezi tu pana sa faca ei asta? Bafta cu toate Ali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii in general "e porci" si merita impu.lati (temenul apartine unui capitan din armata, dar il folosesc cu placere de cate ori vad astfel de specimene)

 

Chestia cu storsul de bani se va perpetua si accentua pe ideea "success story" de fiecare data cand unu mai sesibil gandeste - "lasa-l ma ca e amarat, chiar daca a fost de vina, ii dau cateva milioane ptr doctori decat sa ma tarasca prin procese". Cred ca actiunea corecta cu un om nerezonabil e sa-l dai in judecata si sa ceri sa plateasca pagubele. Poate nu va avea de unde, poate i se pune sechestru pe casa si apare in presa ca nu esti om fiindca hartuiesti un batran amarat afectat de Boc. Atunci impertinenta de fica-sa va trebui sa scoata bani de undeva. Cu fiecare om, indiferent ca e motociclist, conservar sau orice altceva, care plateste un ban nemeritat din omenie, alti 10 vor suferi hartuirea celor care au auzit povestea.

Asta e valabila in orice domeniu. S-a creat un precedent in care niste smecheri si-au luat 20 de salarii ptr disponibilizare, toti cer acelasi lucru dupa desi nu au nici o acoperire legala.

 

Desi nu are legatura si umplu topicul, pun paragraf separat si spun o poveste despre oameni. o sa rezum cat pot.

 

Acum 4-5 ani cred, ma intorceam din herastrau unde vazusem un meci de la campionatul (mondial, european - nu mai stiu). La piata charles de gaules, la plecare, in spate 1 nu e atent si pe piatra cubica ma loveste in spate. Eu putin zgariat spoilerul, el far spart, ceva parca la masca..etc la un opel mai batran ca el. Ne dam jos, un pustan din campina care incepe sa-si smulga parul din cap ca e student, ca e masina mamei blabla. Mi se face mila si-i propun sa spunem ca eu in parcare am dat inapoi ca sa ies si i-am lovit farul, sa-si faca pe RCA-ul meu si eu pe casco. Se mai lumineaza el la fatza si in timp de vb simte un miros de bere de la mine, ii spun ca am baut cateva guri de bere doar, el prinde curaj si-mi cere sa-i dau 10 milioane pe far si inca ceva ptr mesteri, citez "cam cat crezi ca valoreaza permisul tau" (masina lui nu valora atat). Isi cheama nu stiu ce prieten, ma enervez si merg la politie (pe giulesti sau strada aia paralela la centrul Omniasig si daune usoare) desi era 12 noaptea. Stam acolo pana la 2, intram, ma pune sa suflu si normal ca nu iese nimik (chiar bausem maxim jumatate de pahar). In timp ce asta urla prin sectie ca de ce nu iese nimik ca eu i-am recunoscut ca am baut juma de pahar de bere, politistul ii spunea ca nu are posibilitatea sa dea amenda si ptr prostie (ii spusesem povestea ca-i propusesem repararea pe casco..blabla). Nici argumentul adus de politist care-i explica ca eu puteam sa vin in 48 de ore daca stiam ca sunt baut, timp suficient sa ma imbat critza si sa ma trezesc de doua ori (cuvintele unui politist relaxat impresionat probabil ca mi se lipeau ochii de somn ptr o tampenie a unui pusti cordit) nu au reusit sa-l faca pe kinderul ala sa nu urle ca cineva da vina pe el ca e din provincie, etc. In tot acest timp, politistul isi facea cruce si spunea ca-i pare rau ca ptr lovire din spate e limitata amenda si ca "nu poate sa-l arda mai rau ca prea e prost" - citat.

 

Am spus toata asta, ca sa exemplific cu o intamplare personala vorba "Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita".

 

In concluzie, nu da nimic. Din contra, cere daune sa plateasca reparatia. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbesti cu ea fara sa inregistrez convorbire. De aici trebuie sa ai grija maxima. Ce oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STIU sa ridic de pe jos un cbr 125, dar faptul ca roata din fatza era sub o masina, combinat cu cat de tare imi tremurau mie picioarele dupa ce m-am ridicat de jos, nu prea ajuta. Dar hai sa nu intram in polemici inutile.. ;)

 

Politia a venit a Floreasca si de acolo a mers cu mine la locul faptei si a facut masuratori si poze.

La un accident cu victime nu ai voie sa misti vehiculul pana vine Politia si nici nu ai voie sa parasesti locul fara aprobarea lor. Cum naiba au venit la Floreasca si apoi v-ati dus la locul accidentului, ai tulit-o de-acolo? Da, poti avea probleme pentru parasirea locului accidentului si pentru schimbarea pozitiei vehiculului si nu conteaza cine avea dreptate, tu sau baba, pentru cele enumerate mai devreme poti avea probleme serioase: baba chiar poate sa declare si sa aduca martori ca era pe trecerea de pietoni la 50 de metri mai incolo, tu nu poti demonstra nimic din moment ce ai mutat motocicleta. Doar daca sunt ceva urme pe jos si pe masina sub care a intrat moto, dar tot ai facut o prostie. Cred ca nightwolf poate sa explice mai exact care sunt articolele din lege pe care le-ai incalcat si ce risti (parca e caz penal), pana apare pe-aici ia codul rutier si verifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mila asta ajungem la sapa de lemn. Mana intinsa care nu spune nicio poveste nu primeste nimic. Cam asta e in mintea nesimtitilor care incearca sa ciupeasca ceva, orice de pe urma cuiva care e mai docil, mai bland, mai bun la suflet. Eu nu as da-o in judecata pe baba, ca poate, intr-adevar e saraca si e vai mama ei dar, as ciufuli-o un pic pe fie-sa (fara nicio tenta sexuala :agree:), ca prea pute a nesimtire. Tu-le muma-n coor de jegosi nesimtiti. Dupa ce ca pietonii-s kamikaze....

Mereu cand ma vad cu mama, ii spun sa aibe mare grija la traversare, sa nu sara ca oile pe strada, desi de la ea am invatat cum se traverseaza :D

 

Ieri, intre Iancului si Hasdeu, un batran imbracat la costum ca pentru zi de sah in Cismigiu, traversa agale de parca era deja in parc. M-a vazut ca vin, a grabit un pic pasul, dupa care s-a uitat la mine, mi-a facut semn sa incetinesc si a lasat-o moale. Eu m-am dat pe prima banda si am si uitat de el. Ajung la Hasdeu la stop si, dupa vreo 30 de secunde, ma trezesc cu mosul langa mine, ca de ce nu am incetinit si ca de ce nu l-am lasat sa traverseze si, cu telefonul in mana, imi spunea ca mi-a luat numarul de inmatriculare. Am ramas ;) wtf!? Cand traversai prin mijlocul strazii abea te tarai si acum ai parcurs juma' de statie de tramvai in 30 de secunde ca sa te certi cu mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbesti cu ea fara sa inregistrez convorbire. De aici trebuie sa ai grija maxima. Ce oameni.

Asta e din filme. Nu e proba in instanta. Inregistrarile personale nu cred ca sunt acceptate. Poate gresesc, dar asha stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca pentru nesimtirea asta ar merita sa scoti deviz de reparatii de la un service autorizat si sa o bagi la plata. Ca plateste, ca nu, asta e alta treaba si tine de (in)competenta sistemului de a pune legea in aplicare dar macar ii arati cum sta treaba cand faci de-astea si mai esti si nesimtit.

 

Paguba si-o poate recupera dupa ce se solutioneaza cazul asta...si ala e pe cale civila ;) m-am interesat si eu si am zis sa o las balta ca n-are rost.

 

 

STIU sa ridic de pe jos un cbr 125, dar faptul ca roata din fatza era sub o masina, combinat cu cat de tare imi tremurau mie picioarele dupa ce m-am ridicat de jos, nu prea ajuta. Dar hai sa nu intram in polemici inutile.. :agree:

 

Politia a venit a Floreasca si de acolo a mers cu mine la locul faptei si a facut masuratori si poze.

Ei mi-au spus clar ca nu sunt vinovata, dar again, dilema mea e legata de parcursul viitor al dosarului si care este posibilitatea ca o declaratie falsa + martori mincinosi sa influenteze in vreun fel. Adica, de exemplu, sa sustina ca accidentul s-a produs cu 100m mai incolo, in apropierea trecerii de pietoni.. sau ceva de genul...

 

Ciudat, nu inteleg de ce ati plecat de acolo.Trebuia 112, SMURD si politie. Chit ca stateai acolo trebuia sa ramaneti acolo nu sa plecati, asa mai poate sa o dea la intors ca nu a fost acolo...pacat, uite asta nu o stiam. Eu cand am dat peste pupaza aia de alerga printre masini am oprit pe dreapta si am mai si alergat dupa aia sa o prind si sa sun la 112...tocmai ca sa nu am probleme. Ai mare grija, deja e aiurea cum s-au facut cercetarile de catre politie pentru ca tu nu trebuia sa pleci de acolo. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e din filme. Nu e proba in instanta. Inregistrarile personale nu cred ca sunt acceptate. Poate gresesc, dar asha stiu eu.

Nici eu nu stiu sigur, cred dar in momentul in care exista ceva inregistrat din care se dovedeste netimtire, pozitia ta e mai puternica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...