Sari la conținut

Cu tupeu, Grecia insulara 2010


zenna
 Share

Postări Recomandate

Sal. ce parere aveti de mers in Grecia anul asta, dar nu pe continent (ne iau aia la ciomege...), ci pe insule.

Am citit pe net ca e usor de mers de pe o insula pe alta, cu ferrybotul...si cica acum e liber...si mokangeala...nu prea vin turisti de teama...dar pe insule cica nu e nici o problema...si am inteles ca au facilitati ptr moto...E si plin de scutere pe insule, cica.

E indicat un tur cu motoarele dus+intors? Un sfat? Cineva care a fost? Sau cineva care are vreun pont de la o agentie de turism? :)

destul de folositor un tip cu info despre locatii, cate parale trebuie, samd... http://www.studentingrecia.blogspot.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. ce parere aveti de mers in Grecia anul asta, dar nu pe continent (ne iau aia la ciomege...), ci pe insule.

Am citit pe net ca e usor de mers de pe o insula pe alta, cu ferrybotul...si cica acum e liber...si mokangeala...nu prea vin turisti de teama...dar pe insule cica nu e nici o problema...si am inteles ca au facilitati ptr moto...E si plin de scutere pe insule, cica.

E indicat un tur cu motoarele dus+intors? Un sfat? Cineva care a fost? Sau cineva care are vreun pont de la o agentie de turism? :)

destul de folositor un tip cu info despre locatii, cate parale trebuie, samd... http://www.studentingrecia.blogspot.com/

 

 

anule trecut am fost in thassos, 2 mobre. pt cazare ne-am descurcat la fata locului si a fost super ok. 35euro camera cu tva, AC si chicineta, si parcare pt moto

 

nu ca ai avea dc sa iti faci griji pt furturi.

 

nu stiu daca poti merge de pe o insula pe alta. dar merita vizitate thassos, corfu, zakyntos si santorini. (le-am pus exact in ordinea inversa spectaculozitatii :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grecia continentala este foarte primitoare si nu o sa ai nici o problema acolo. ceea ce vezi la teveu este un rahat jurnalistic si unul dintre motivele pentru care am renuntat sa ma uit la televizor acum cativa ani. este ca si cand ai alege sa nu te duci sa te dai cu sania cu suba pe tine in maramures pentru ca au iesit niste sindicalisti in strada in bucuresti.

acu cu privire la insule pot sa-ti spun ca feriboturile cu trasee de 10 ore costa cam vreo 65 euro (pentru tine si motor) dar ai sa platesti foarte mult pe bere si mancare. de aia e bine sa le iei cu tine in rucsac. evita insulele foarte populare deoarece nu ai sa gasesti decat un soi de compromis intre traditionalismul antreprenorilor locali si teribilul instinct pradator de inavutire capitalista. asta inseamna evident , o mie de hoteluri , o mie de discoteci , o mie de restaurante care servesc echivalente ale meniului mcdonalds. pe scurt, la fel de bine te poti duce in turcia sau in italia. e identic.

toate insulele astea au fost sate pescaresti pana la mijoculul secolului trecut si tranzitia la economia globala cat si parabola asta ciudata de la pescarit la turism au produs un soi de rani curioase. poti vedea o batrana imbracata in doliu arhaic vanzand oua langa niste englezoaice grasune care mesteca de zor la o shaorma.

 

ce vreau sa zic e sa-ti alegi traseul bine si sa te documentezi pe cat poti. sunt niste insule minunate dar numele lor nu pot sa-l pun aici pentru ca nu vreau sa fiu partas , fie si intr-o mica masura , in distrugerea a tot ce a mai ramas cu adevarat mediteranean in partile alea de lume.

cauta si vei gasi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@deadcow..referitor la stirile tv sunt de acord cu tine.

Referitor la insule, pina acum am fost in Creta, Rhodos, Corfu si de doua ori in Thassos.

In Grecia te duci sa vezi frumusetea peisajului, nu zecile de baruri si terase de acolo.

Grecii fac comert de cind se nasc, ce-ai fi vrut, sa nu exploateze la maxim potentialul turistic al tarii lor?

Despre insulele alea minunate pe care le stii doar tu, sa stii ca n-ai descoperit gaura din Kurtos.

Ele sunt stiute, dar mai putin populare, frecventate mai mult de greci.

Esti teatral daca spui ca nu vrei sa te faci partas la nu stiu ce.

Hai sa fim seriosi.

Repet, in Grecia te duci pentru peisaj si ignori restul.

Orice insula are farmecul si locurile ei superbe.

O zi buna.

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si eu vreau sa merg anul asta in grecia si vreau un loc unde sa pot sta o saptamana fara nici un fel de figuri la cort la un camping cat mai izolat sa fie liniste sa ma bucur de mare etc cine imi recomanda asa ceva multumesc frumos va salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si eu vreau sa merg anul asta in grecia si vreau un loc unde sa pot sta o saptamana fara nici un fel de figuri la cort la un camping cat mai izolat sa fie liniste sa ma bucur de mare etc cine imi recomanda asa ceva multumesc frumos va salut Pompi

 

Salutare Pompi noi mergem in Corfu anul asta dar asta sti, iti recomand regiunea Pelion de langa Volos. Satul de pescari Platania.Sunt niste locuri incredibile.

(Razvan Mod expres)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pct meu de vedere

ti.ai ales o zona superba pentru calatorii cu moto

 

trebuie sa te hotarasti CARE grup de insule vrei sa le vizitezi

nord est sud

 

pentru cele din sud un bun pct de plecare este pireu/atena

pt cele din nord mergi la alexandropoli, kavala sau keramoti

 

 

aici gasesti traseele de feery

http://www.greekferries.gr/

http://www.ferries.gr/

e bine ca sa iti faci rezervari daca ai de gand sa mergi in perioada concediilor

 

in insule cazarea te intampina de la trapa feribotului

sunt zeci de oameni care stau cu placute/pliante cu casele lor

e bine sa dai o tura inainte sa te arunci la cazare si sa iti alegi un loc care iti place

 

mergi la o taverna manaca ceva si ia de la "magazinele" de inchiriat scutere harta insulei in care te afli

oricum inainte sa pleci la drum cauta ceva inf pe net despre insulele unde vrei sa ajungi

 

da un pm daca mai vrei ceva date

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec in Corfu pe 14 iunie , la munca din fericire , nu la distractie, si am gasit cel mai ieftin transport cu autocarul , doar dus pana in Lefkimi sau Moraitica cu 50 de euro cu ferry inclus , azi am si platiti biletul sa fie sigur ca prind loc . avionul este prea scump pt mine , de la 150 e in sus incep preturile .

Anul trecut am fost in Creta si am inchiriat o motocicleta pt o zi si am vizitat un pic muntii lor si ceva cetati antice si pot sa spun ca am ramas surprins de frumusetea locurilor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec in Corfu pe 14 iunie , la munca din fericire , nu la distractie, si am gasit cel mai ieftin transport cu autocarul , doar dus pana in Lefkimi sau Moraitica cu 50 de euro cu ferry inclus , azi am si platiti biletul sa fie sigur ca prind loc . avionul este prea scump pt mine , de la 150 e in sus incep preturile .

Anul trecut am fost in Creta si am inchiriat o motocicleta pt o zi si am vizitat un pic muntii lor si ceva cetati antice si pot sa spun ca am ramas surprins de frumusetea locurilor .

 

 

salutare multumesc pentru recomandari voi tine cont de ele mai astept si altele sa am de unde alege cu stima si respect Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, si eu vreau! Thassos sau oriunde... frumos sa fie :lol:

Se face grup...sau plecati ca de obicei 2 cate 2?

Merge careva, am cu cine merge, sau ati deschis doar informativ topicul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in Santorini acum. Grecia e neschimbata, acelasi contrast intre locurile frumoase si diverse pacaleli care te pandesc sa te prinda pe picior gresit.

Preturile nu sunt mai mici decat in anii trecuti, benzina este intr-adevar in jur de 1,5 euro. Nu va faceti griji in privinta tampeniilor de la tv. Chiar daca s-au mai ciomagit cu politia, ringul este in Atena intre Sintagma si Omonia - asta daca reusesc sa-si faca loc printre miile de negri care vand Vuitton (e jale, parca niciodata n-au fost asa de multi).

La sfarsit de mai in Santorini majoritari sunt englezii, catre vara probabil vin nababii romani. Bugetul oricum este depasit cu 50%, principalul este sa ma simt bine, daca tot am venit atata drum. Pentru cei ca mine, care nu suporta soarele puternic, un sfat: grabiti-va ca e deja parjol. Chiar ma gandesc ca maine pun iar pieile pe mine si probabil ma voi coace inabusit pina acasa.

Imi doresc drum bun..

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai duce careva in Corfu 20-27 iunie?...

daca mergeti si vreti detalii cu programul "artistic" gen scuba, plimbari, parcuri de distractii pls PM si poate ne regasim pe acolo...daca nu macar poate ne vedem seara la un Mythos rece la terasa cat ne holbam la un meci de la mondiale :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sper ca nu esti tu cel din clip

 

revenind la topic

 

@zenna ... probleme cu bataile nu sunt decat, cum spunea cineva doar intr-o portiune a atenei. Chiar aveam pe cineva care statea la cateva sute de metri cand a fost scandalul cu politia de acu' vreo 2 ani. Si e chiar de laudat faptul ca lupta pentru drepturile lor, comparativ cu o natie mai anemica, situata mai la nord de ei.

 

@pompiliu ... pentru camping si cort si recomanda si eu zona volos (magnesia) ... ai cam ce vrei pe acolo ... zona linistita, atat apa cat si locatia, zona zbuciumata cu valuri, nunti, petreceri si tabare pentru copii, cat si zone in care te poti caca linistit pe malul marii privind la valurile inalte, inconjurat doar de niste rulote

 

De evitat pentru cei care vor liniste, insulele din sud cat si cele mai cunoscute. Grecia continentala e mai linistita in august, cand toti grecii se cara pe insule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu esti tu cel din clip

 

revenind la topic

 

@zenna ... probleme cu bataile nu sunt decat, cum spunea cineva doar intr-o portiune a atenei. Chiar aveam pe cineva care statea la cateva sute de metri cand a fost scandalul cu politia de acu' vreo 2 ani. Si e chiar de laudat faptul ca lupta pentru drepturile lor, comparativ cu o natie mai anemica, situata mai la nord de ei.

 

@pompiliu ... pentru camping si cort si recomanda si eu zona volos (magnesia) ... ai cam ce vrei pe acolo ... zona linistita, atat apa cat si locatia, zona zbuciumata cu valuri, nunti, petreceri si tabare pentru copii, cat si zone in care te poti caca linistit pe malul marii privind la valurile inalte, inconjurat doar de niste rulote

 

De evitat pentru cei care vor liniste, insulele din sud cat si cele mai cunoscute. Grecia continentala e mai linistita in august, cand toti grecii se cara pe insule

 

multumesc frumos eu bag la cap cu stima Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompi,

 

Anul asta, dar pe la inceputul lui septembrie, ne-am gandit la Zakinthos, si am vrea cat mai la sud. Am inteles ca e foarte pitoreasca insula, asadar am vrea sa stam (eu si sotia) vre-o saptamana. Dupa turul in forta de anul trecut, la cercul polar, anul asta vrem sa ne coacem la soare :cheers:. Si, ca sa iasa bine media, dupa majoritar drum si cort anul trecut, vara asta vrem cazare si stat la plaja (bineinteles, cu plimbarile locale de admirat imprejurimile).

Momentan batuta in cui este doar perioada plecarii (undeva intre 1 si 10 septembrie), si destinatia. Cazarea vrem sa fie cat mai ieftina, buna si cat mai pe plaja.

 

Asadar, daca te coafeaza perioada, zona, si ai chef de inca un BMW dar KLT, da-i un semn. Plecarea va fi din Bucuresti. Invitatia este valabila pentru toti care au chef de plimbare in regim de peisaj si le convine perioada.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in Santorini acum. Grecia e neschimbata, acelasi contrast intre locurile frumoase si diverse pacaleli care te pandesc sa te prinda pe picior gresit.

Preturile nu sunt mai mici decat in anii trecuti, benzina este intr-adevar in jur de 1,5 euro. Nu va faceti griji in privinta tampeniilor de la tv. Chiar daca s-au mai ciomagit cu politia, ringul este in Atena intre Sintagma si Omonia - asta daca reusesc sa-si faca loc printre miile de negri care vand Vuitton (e jale, parca niciodata n-au fost asa de multi).

La sfarsit de mai in Santorini majoritari sunt englezii, catre vara probabil vin nababii romani. Bugetul oricum este depasit cu 50%, principalul este sa ma simt bine, daca tot am venit atata drum. Pentru cei ca mine, care nu suporta soarele puternic, un sfat: grabiti-va ca e deja parjol. Chiar ma gandesc ca maine pun iar pieile pe mine si probabil ma voi coace inabusit pina acasa.

Imi doresc drum bun..

 

te urasc :cheers:

sper sa bat iar drumul "santorinului"

cu moto prin septembrie

macar 5 zile

 

bafta

nu uita sa ajungi la vinarie seara la apus

si sa faci plaja jos la oia la insulita

si pentru mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma duc si eu de pe 3-11 iulie , dar cu masina :cheers: , cu copiil , catel, purcel etc. , in Kefalonia

dar tot imi inchiriez io ceva cu 2 roti p`acolo

 

@pompi : iti dau eu o locatie in grecia continentala , pe langa volos ,

de nu te mai duci in alta parte in viata ta ,

si mai e una desteapta , dar departe , in peloponez

ma rog , departe , pt tine nici china nu e prea departe ...

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te urasc :cheers:

sper sa bat iar drumul "santorinului"

cu moto prin septembrie

macar 5 zile

 

bafta

nu uita sa ajungi la vinarie seara la apus

si sa faci plaja jos la oia la insulita

si pentru mine

 

Sa-ti intorc cutitul in rana:

- pe drum

- la Meteora

- pe ferry, in cala

- zori de zi, la sosire in Santorini

- sus, in Pyrgos

- cascarabeta cu care m-am autoflagelat pe-acolo

- Oia

- la plecare

- pe mare, apus.

post-15375-1275594799_thumb.jpg

post-15375-1275594853_thumb.jpg

post-15375-1275594944_thumb.jpg

post-15375-1275594988_thumb.jpg

post-15375-1275595025_thumb.jpg

post-15375-1275595113_thumb.jpg

post-15375-1275595187_thumb.jpg

post-15375-1275595295_thumb.jpg

post-15375-1275595412_thumb.jpg

post-15375-1275595450_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex

 

si acum sincer mai merita sa bati drumul in kusadasi antalia nisip de ghiul mamaia cand ai vazut ce e acolo?

 

dar uniiiiiii e setati pe frumusetile litoralului romanesc si bulgaresc

 

asta e

ma bucur pentru tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand urgent 2 bilete de autoacar Bucuresti-insula Corfu (pana in Lefkimi sau Moraitika) pe data de 14 iunie , 50 de euro cu ferry inclus .

pentru alte informatii va stau la dispozitie la telefon 0742669343 Tony.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut Pompi,

 

Anul asta, dar pe la inceputul lui septembrie, ne-am gandit la Zakinthos, si am vrea cat mai la sud. Am inteles ca e foarte pitoreasca insula, asadar am vrea sa stam (eu si sotia) vre-o saptamana. Dupa turul in forta de anul trecut, la cercul polar, anul asta vrem sa ne coacem la soare :). Si, ca sa iasa bine media, dupa majoritar drum si cort anul trecut, vara asta vrem cazare si stat la plaja (bineinteles, cu plimbarile locale de admirat imprejurimile).

Momentan batuta in cui este doar perioada plecarii (undeva intre 1 si 10 septembrie), si destinatia. Cazarea vrem sa fie cat mai ieftina, buna si cat mai pe plaja.

 

Asadar, daca te coafeaza perioada, zona, si ai chef de inca un BMW dar KLT, da-i un semn. Plecarea va fi din Bucuresti. Invitatia este valabila pentru toti care au chef de plimbare in regim de peisaj si le convine perioada.

 

Asfalt uscat!

Salut,

si eu am concediul in septembrie, si aveam ca plan o vacanta in Grecia. Treaba e ca pentru mine ar fi cam prima iesire mai lunga in afara tarii, si nu vroiam sa merg singur pe drum. Eu am un transalp, si mi-as dori o plimbare in regim de peisaj. Tot la Zaikintos ne-am gandit, insa suntem din deva, si pentru noi ar fi mai usor sa iesim pe la calafat. Dar binenteles ne-am putea mula pe traseul vostru. Daca vrei , si mai e valabila treaba, sa vorbim, sa vedem voi la ce v-ati gandit(traseul).

 

Respect! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut,

si eu am concediul in septembrie, si aveam ca plan o vacanta in Grecia. Treaba e ca pentru mine ar fi cam prima iesire mai lunga in afara tarii, si nu vroiam sa merg singur pe drum. Eu am un transalp, si mi-as dori o plimbare in regim de peisaj. Tot la Zaikintos ne-am gandit, insa suntem din deva, si pentru noi ar fi mai usor sa iesim pe la calafat. Dar binenteles ne-am putea mula pe traseul vostru. Daca vrei , si mai e valabila treaba, sa vorbim, sa vedem voi la ce v-ati gandit(traseul).

 

Respect! ;)

 

 

Ma bate si pe mine gandul sa merg in Grecia in Septembrie , nu m-am hotarat inca unde . La mine problema este ca as avea liber numai incepand cu 19.09

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...