Sari la conținut

Accident Bucuresti 24.05.2010 - Policlinica Titan


bikeritza
 Share

Postări Recomandate

Ce atata labareala cu interpretari de doi bani dupa nu stiu ce articole din lege, scoase si-alea dupa ureche? Ce scuar, ce hasuri... nu exista intersectii cu spatii hasurate sau ce? Pentru cei carora le este asa de greu sa inteleaga, intersectia este intre strada de pe care venea Cavalerul si sensul de mers pe care vroia sa intre masina. Evident ca masina a pierdut prioritatea cand a virat prima data stanga, venind de pe sensul celalalt al drumului principal (considerati cele doua sensuri ca fiind doua drumuri paralele). Relatia de prioritate intre motocicleta si masina este aceeasi ca in orice intersectie banala cand cineva venind din sens opus vireaza stanga. E de bun simt!

 

Am zis ca nu mai intervin... dar am o curiozitate medicala legata de tine. Suferi cumva de o forma ciudata de autism care iti permite sa citesti un forum dar cumva nu te lasa sa citesti o lege? Mai repet o singura data, special pentru tine: definitia intersectiei din lege spune ca este orice incrucisare, jonctiune, etc... de DRUMURI, iar aceeasi lege iti arata clar ca nu exista egalitate intre DRUM si SENS DE CIRCULATIE. Iar manevra de intoarcere este manevra de intoarcere.. nu se compune din doua viraje la stanga. Acel "bun simt" de care vorbesti este doar in perceptia ta, legea te contrazice.

Fa un efort si citeste legea... sper sa nu te impiedice conditia ta medicala sa faci asta.

 

PS:

@Gixu.: Lipsa de argumente => atac la persoana total in afara subiectului. Asa da "coloana vertebrala".

Editat de Tzache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 440
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am zis ca nu mai intervin... dar am o curiozitate medicala legata de tine. Suferi cumva de o forma ciudata de autism care iti permite sa citesti un forum dar cumva nu te lasa sa citesti o lege? Mai repet o singura data, special pentru tine: definitia intersectiei din lege spune ca este orice incrucisare, jonctiune, etc... de DRUMURI, iar aceeasi lege iti arata clar ca nu exista egalitate intre DRUM si SENS DE CIRCULATIE. Iar manevra de intoarcere este manevra de intoarcere.. nu se compune din doua viraje la stanga. Acel "bun simt" de care vorbesti este doar in perceptia ta, legea te contrazice.

Fa un efort si citeste legea... sper sa nu te impiedice conditia ta medicala sa faci asta.

 

PS:

@Gixu.: Lipsa de argumente => atac la persoana total in afara subiectului. Asa da "coloana vertebrala".

 

Amice, tu ai probleme, se pare. Pana si politia a spus ca a fost deacordare de prioritate de catre conducatorul passatului. Daca nu cunosti zona si intersectia unde s-a produs accidentul, stai dracu in banca ta si nu iti mai da cu parerea dupa poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, tu ai probleme, se pare. Pana si politia a spus ca a fost deacordare de prioritate de catre conducatorul passatului. Daca nu cunosti zona si intersectia unde s-a produs accidentul, stai dracu in banca ta si nu iti mai da cu parerea dupa poze.

 

Amice, unde ai vazut tu procesul ala verbal pe care scrie ce afirmi tu?

 

@Cavalerul:

Pot sa stiu de ce ai incercat sa stergi topicul asta? Nu prea e ok cenzura din motive personale.

Si mi se pare cel putin ciudata tacerea ta... si refuzul de a clarifica macar problema cu procesul verbal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris odata articolul la care am incadrat accidentul conform autorizatiei de reparatie.

 

eu nu am ajuns la politie inca ca sa dau declaratia.

 

uitate cateva pagini in urma. te vad atat de inversunat ca eu sunt de vina dar nici macar nu citesti toate posturile.

 

din cauza unor oameni ca tine am facut topicul invisible.

 

va dati atata cu parerea de parca ati fi cine stie ce experti. politia a zis ceva si asa ramane.

 

daca aveai tu accidentul asta ce faceai? declarai ca e vina ta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, tu ai probleme, se pare. Pana si politia a spus ca a fost deacordare de prioritate de catre conducatorul passatului. Daca nu cunosti zona si intersectia unde s-a produs accidentul, stai dracu in banca ta si nu iti mai da cu parerea dupa poze.

Un agent cu 12 clase se presupune ca ar fi spus asta. Nu inseamna ca nu poate gresi (vastele lui cunostinte legale se pot rezuma la incurcat traficul printr-o intersectie pe care o dirijeaza) si nu a vazut nimeni un proces verbal care sa confirme ce a spus agentul. Apoi, orice PV poate fi contestat in instanta si judecatorii cand isi pun mintea si nu sunt prea plictisiti sunt in stare sa ia legea si sa judece logic:

 

- prioritatea de dreapta nu se aplica decat in lipsa semnelor sau in cazul existentei a doua semne identice

- exista un semn de cedeaza trecerea care nu a fost respectat. Semnul ala e valabil pana treci de intersectie, nu cat are fiecare chef.

- intoarcerea nu e echivalenta legal cu virajul la stanga prelungit

 

O fi motociclismul o pasiune intensa sau chiar o religie pentru unii, dar nu trebuie sa inventeze noi reguli de circulatie ca sa justifice accidentul unui alt credincios. Pardon, pasionat.

Mesaj completat

din cauza unor oameni ca tine am facut topicul invisible.

 

va dati atata cu parerea de parca ati fi cine stie ce experti. politia a zis ceva si asa ramane.

 

daca aveai tu accidentul asta ce faceai? declarai ca e vina ta??

1. Asta nu e comportament civilizat din partea unui moderator - nu e corect sa folosesti functia pentru ca tu esti implicat in accident.

2. Ce zice politia e provizoriu, nu e obligatoriu sa ramana asa.

3. Daca ai coloana vertebrala poti sa recunosti cand gresesti. Daca esti meduza poti sa iti ascunzi topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. o sa mai dureze pana ajung la politie sa dau declaratia, o sa anunt cand se decide verdictul final, astfel incat sa puteti dormi toti linistiti.

3. nu am ce sa recunosc. nu am gresit. greseala ii apartine soferului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris odata articolul la care am incadrat accidentul conform autorizatiei de reparatie.

 

eu nu am ajuns la politie inca ca sa dau declaratia.

 

uitate cateva pagini in urma. te vad atat de inversunat ca eu sunt de vina dar nici macar nu citesti toate posturile.

 

din cauza unor oameni ca tine am facut topicul invisible.

 

va dati atata cu parerea de parca ati fi cine stie ce experti. politia a zis ceva si asa ramane.

 

daca aveai tu accidentul asta ce faceai? declarai ca e vina ta??

 

Din cate stiu eu, in autorizatia de reparatie nu este trecuta incadrarea accidentului. Autorizatia de reparatie contine datele de identificare ale autovehicului, datele de identificare ale detinatorului, data, ora, si locul accidentului, avariile constatate cu care poate intra in reparatie, data eliberarii, unitatea de politie si agentul constatator.

 

Stiu ca ai postat incadrarea accidentului la articolul 57 pct 1, dar din cate am inteles, ai facut asta "din auzite". Poate am inteles eu gresit, dar din ce ai spus tu nu reiese niciunde ca ai vazut un act pe care scrie asta.

 

Daca aveam eu accidentul asta... si politia ar fi zis ca nu sunt de vina... nu as fi fost tampit sa ii contrazic. Desi stiu foarte bine ca nu-i asa. Daca soferul autoturismului e tampit, norocul meu. Dar de aici si pana la a sustine pe un forum ca am avut prioritate si ca ala este un jeg ca nu m-a vazut.. e cale lunga. Asa cum am zis si mai devreme.. cat timp esti constient ca ai gresit si nu ai avut prioritate, toate bune si frumoase si ma bucur de norocul tau si prostia agentilor.

 

Despre "ascunderea" topicului, pot sa presupun ca ai facut-o pentru ca ai crezut ca exista posibilitatea sa se uite pe aici soferul sau cunostinte de ale acestuia. Dar ai mare grija , si nu te baza pe faptul ca daca politia "a zis ceva" asa ramane. Dat fiind ca este accident cu victime, mai exista si partea penala... plus inspectorul de asigurari. Daca acolo dai peste vre-unul care gandeste putin si care cunoaste legea, s-a cam dus norocul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere,

 

Fa-te numai bine si lasa forumul asta ca s-a strictat demult.

 

Este bine ca soferul si-a recunoscut greseala (s-a asigurat numai intr-o parte). Banuiesc ca a fost si o manevra brusca pentru ca altfel te-ar fi vazut pana la urma.

 

Singura ta vina a fost ca nu ai anticipat (suficient) greseala lui.

 

Capul sus si ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e scrisa pe autorizatia de reparatie incadrarea accidentului, exact cum am spus mai sus art.57 pct.1

 

evident ca nu m-am culact pe urechea ca gata politia l-a scos pe sofer vinovat pana nu se definitiveaza cazul.

 

aveam prioritate fata de el, problema cea mai mare, asa cum si soferul mi-a recunoscut este ca nu s-a uitat decat intr-o directie.

 

asta e voi vedea ce se intampla dupa ce depun declaratia la politie.

 

noi sa fim sanatosi si sa nu avem parte de asemenea evenimente

Mesaj completat

Cavalere,

 

Fa-te numai bine si lasa forumul asta ca s-a strictat demult.

 

Este bine ca soferul si-a recunoscut greseala (s-a asigurat numai intr-o parte). Banuiesc ca a fost si o manevra brusca pentru ca altfel te-ar fi vazut pana la urma.

 

Singura ta vina a fost ca nu ai anticipat (suficient) greseala lui.

 

Capul sus si ai grija de tine.

 

ms de urari sper ca din septembrie sa urc din nou in sa. poate si mai dvreme, vedem ce recomanda doctorul.

 

maine ma duc din nou la vizita medicala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cavalere sunt cel cu saua in loc de perna cum te simti ?

:P

 

salut man.

 

ms pt tot ajutorul oferit sper ca nu ai avut probleme la munca din cauza ca te-ai oprit sa ma ajuti.

 

sunt bine. dar laba piciorului e inca umflata si o misc cam 25% fata de ce de la piciorul drept. plus dureri din cand in cand si mai ales pe perioada noptii.

 

in rest n-am dc sa ma plang. plm sunt viu (si intreg) si asta e tot ce conteaza!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...