Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Din pacate nu doar cutia de viteze e mai slaba la fz6! Am putut constata personal dupa ce, la 26000 km am facut puzzle motorul si cutia de viteze(lipsita de eleganta la cuplarea treptelor de viteza - comparatie cu Suzuki si Honda), deoarece nu intelegeam de ce se comporta asa (consum excesiv combustibil, noxe in exces etc.). Cu consumul nici acum nu sunt multumit (doar regim Bucuresti: 7%. cine zice ca ii ia mai putin, cu siguranta se plimba cu ea doar de sarbatori, sambata, eventual duminica si neaparat: "ea e facuta pt drumuri mai lungi, nicidecum pt regim de oras"). Bleahh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A vopsit cineva pana acum cadrul de FZ6 S1 ? (negru) > Ma gandesc sa il vopsesc cu negru pe baza de nitrodiluant , fara sa il mai demontez . Imi e frica sa nu se cojeasca . ca sa il dau electrostatic trebuie demontat si e prea complicat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am varianta s1 2005 all black la care doar jambele si ornamentele laterale radiator erau argintii. Ca atare jambele le-am vopsit in negru, au un an de cand le-am schimbat culoarea (vopsite efectiv cu spray-ul), si cu exceptia unei zone de 1 cm (probabil vreo pietricica), vad ca se comporta acceptabil (p.s. peste vopsea am dat cu lac mat). Daca ai cadrul atat de "patinat" incat e musai vopsirea, poti sa te risti, dar atentie: daca nu pregatesti bine suprafata, o sa iasa un mare kkat (scuze tuturor pt violenta cuvantului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de temperatura e vorba , de asta intrebam . Ca de vopsit am vopsit o groaza si daca tot o sa vopsesc rezervorul si furca ma gandeam sa dau o tiganeala si pe motor + cadru . Aiurea ca au facut in 2005 varianta black si al meu din 2006 e argintiu

 

Cadrul cred ca se ridica la 50 grade iar motorul mai mult .

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de temperatura e vorba , de asta intrebam . Ca de vopsit am vopsit o groaza si daca tot o sa vopsesc rezervorul si furca ma gandeam sa dau o tiganeala si pe motor + cadru . Aiurea ca au facut in 2005 varianta black si al meu din 2006 e argintiu

 

Cadrul cred ca se ridica la 50 grade iar motorul mai mult .

Poti sa-l vopsesti linistit. Orice vopsea rezista pe acel cadru. Trebuie avut grija la vopsire sa matuiesti bine cadrul, ca sa faci aderenta mecanica (sa nu se cojeasca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca s-a mai postat, dar am gasit un sit util unde putem verivica autenticitatea culorilor FZ-urilor si specificatiile lor.

https://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/index.aspx?view=article&id=442642&segment=&archive=false&page=4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Zilele astea am terminat cu mesteritul la motocicleta. Am rezolvat si problema cu discul de frana, am dat roata jos am slabit furca, am strans tot la loc si acum merge perfect iar distanta dintre discuri si portetrieri este egala.

post-69298-0-21877500-1469970926_thumb.jpg

post-69298-0-03407100-1469970931_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lant.jpg

 

 

Salut,

Posesorii de fz6 2005 pot sa imi spuna daca acea bucata din spatele piulitei este indoita si la voi? Daca nu care ar fi motivul pentru care este indoita?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca supar pe cineva ca pun niste preturi, dar dat fiind faptul ca nu publicitatea e scopul nu cred ca va deranja pe nimeni.

 

Pana acu am mai gasit Yamaha OEM - 170 lei / set si Ferodo - 96 lei / set. Inca prospectez piata. E drept ca la moto nici nu am experienta necesara ca sa stiu ale carui producator sunt bune si ale carui producator nu sunt bune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee, crash bar-ul de la Givi pentru FZ6 este bun sau poate afecta/rupe cadrul in caz de cazatura ? Cadrul nostru este cam firav pentru crashpad-uri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze în primul rând dacă nu postez unde trebuie. În al doilea rând doresc să îmi cumpăr gume pentru al meu fz600 din 2003 si habar nu stiu de unde să încep. Accept orice fel de sfat. În principiu le vreau noi. Gracias mucios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Revin cu o chestie enervanta intalnita in ultima vreme. Se aude un "pacanit" "clank" metalic in partea din fata a motocicletei cand apas frana fata la viteza redusa. Acel clank se aude aleatoriu la franare, o singura data per apasare maneta frana.

Am schimbat recent: rulment jug, service furca, schimb de anvelope

Acest sunet se auzea si inainte de aceste operatiuni.

Am mers la service si am mai inspectat odata rulmentul si nu pare sa fie de acolo. Tot acolo nu se reproducea sunetul:) Ciudat e ca se aude doar cand frana fata este apasata la viteze de sub 10km/h.

 

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri! Sper sa ma ajutati sa depistez problema:)

 

 

Problema reintalnita si pe http://www.therevcounter.co.uk/threads/36783-Yamaha-Fazer-FZ6-S3-Odd-quot-tock-quot-noise-under-braking:

 

The Problem

In the last few weeks I have noticed that when low speed braking (< 20mph) I hear a "tock" noise coming from the front of the bike, this is also accompanied by a slight (very slight) nudge felt through the bars.

What I know

  • This only happens when using the front brakes, it doesn't happen when using the rear brake alone, or in conjunction with the front.
  • With the bike on the centre stand and checking for movement/play in the front wheel/forks, there doesn't seem to be any.
  • If I "bounce" the front while stationary with the front brake applied I do not hear the noise or feel the "nudge".
Editat de bizz@r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...