Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am mai postat de mult pe aici.... Am FZ6 S Fazer din 2005 de la 0 km...acum are 75.000 km. O folosesc si in oras si la drumuri lungi. Mi se pare compromisul ideal si nu m-am plictisit inca de ea cu toate ca am si o Hayabusa. Amortizoarele sunt exact asa cum trebuie sa fie...bune. prin oras o tin standard, pe 3, la drumuri lungi cu pasager si bagaje reglez suspensia spate la 6 sau 7. Fata e suficient de stabila chiar si cu incarcatura la viteze de pana la 160km. Super motor! :)

post-6592-0-02666700-1345472746_thumb.jpg

Asa este!!!

 

se vand greu fazerele :( ,am vazut un naked 2005 impecabil la 2000 euro

Decat sa dai o super mobra la banii astia mai bine o ti pana isi da ultima suflare care oricum va fi foarte tarziu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat sa spuneti ca se vand greu.

In primavara am umblat de nebun dupa un S2, erau doar vreo 3-4 la vanzare si toate cu scoruri de 4000+, cineva cerea chiar 5000 pe un S2 din 2007.

 

Eu nu as incerca sa vand la sf de sezon, e mai avantajos la primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara am umblat de nebun dupa un S2, erau doar vreo 3-4 la vanzare si toate cu scoruri de 4000+, cineva cerea chiar 5000 pe un S2 din 2007.

In primavara cu 5900 luai S2 nou din magazin, cu garantie 3 ani. Partea ciudata e ca au fost doar 3 bucati (nu se mai fabrica), parca, si una din motociclete inca nu era vanduta nici dupa 2-3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara cu 5900 luai S2 nou din magazin, cu garantie 3 ani. Partea ciudata e ca au fost doar 3 bucati (nu se mai fabrica), parca, si una din motociclete inca nu era vanduta nici dupa 2-3 luni.

 

Poate oferta asta mi-a scapat, am vazut nou undeva peste 7000 (fara TVA) in magazin, deja redus.

Nu se mai fabrica din 2010 fiind inlocuit de FZ8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva un cauciuc spate ,care sa mai tina 2 3 saptamani ,dau o bericioaica!

al meu e dus pana la fire ,va explic pe PM de ce nu mai cumpar altul ,daca are cineva PM .

 

Merci .

 

 

 

-La primavara am de gand sa-l schimb, dar banuiesc ca este prea tarziu..la mine urmeaza o perioada de nunti si nu mai sunt bani pt. mobra Disappointed.gif

 

-In alta ordine de idei, de cateva zile mi-a aparut un surubel in farul stang/faza scurta..fostul proprietar a montat xenon pe scurta si ma gandesc ca nu a insurubat bine acel surubel..inainte sa ma apuc sa desfac pe acolo, are cineva o idee, de unde poate sa provina acel surubel si cum de a ajuns tocmai in far ?unsure.gif

post-56201-0-79401400-1346701096_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva o idee, de unde poate sa provina acel surubel si cum de a ajuns tocmai in far ?

 

Lasa-l acolo! Totdeauna cand desfaci ceva, iti mai raman suruburi sau piese in plus. Te apuci sa demontezi binisor (intre doua nunti) si vei da, cu siguranta, de gaura goala. Daca iti mai ramane inca un surubel, o iei de la capat. Batfa la surubarit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l acolo! Totdeauna cand desfaci ceva, iti mai raman suruburi sau piese in plus. Te apuci sa demontezi binisor (intre doua nunti) si vei da, cu siguranta, de gaura goala. Daca iti mai ramane inca un surubel, o iei de la capat. Batfa la surubarit!

 

-Am desfacut plasticul intern de la semicarena(prins in 4 suruburi), am scos becul cu burduful de cauciuc si am aflat de unde provine surubelul..

-Becul este prins cu o siguranta(o sarmulita indoita in fel si chip de japonez), iar siguranta asta este prinsa la randul ei de un surubel..(acest surubel nu trebuie desfacut, doar slabit putin)

-Sunt destul de sigur ca fostul proprietar, cand a pus xenon, a scapat surubelul care tine siguranta, intre far si plasticul care tine farul...de la vibratii, surubelul s-a ivit :) /////Mi-am dat seama de asta, pentru ca si eu am scapat la randul meu surubelul tot acolocrackup.gif

Am pus un magnet pe o spita de bicicleta si asa am reusit sa scot surubelele de acolo friday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In atentia posesorilor de FZ6:

 

Anumite serii pot avea probleme cu kill-switch-ul (toata nuca e facuta dintr-un material plastico-chinezos).

Problemele se manifesta in felul urmator:

1: In timpul mersului, la viteze mari, motorul pierde brusc putere si isi revine.

2: In timpul mersului la viteze mici, motorul "se taie". Situatie foarte de rahan daca esti in trafic, intr-a-ntaia si ai lipit de poponeata un taxi care "se baga".

3: La relanti, stand pe loc, motorul se taie fara sa scada turatia.

 

Partea cu turatia e foarte importanta pentru ca daca stai pe loc la relanti si-s pierde din turatie, apoi se opreste, e TPS-ul de vina. A nu se confunda.

 

Deci sa revenim la problemle noastre: iti taie motorul in mers/stand pe loc.

 

Cum se diagnosticheaza:

Iei la rand senzorii de cut-off in primul rand.

Te asiguri ca nu e de la senzorul de cric, sau de la cel de inclinare (si ala poate sa faca pe nebunul si sa-ti taie motorul in mers, dar poate fi diagnosticat din modul de diagnoza).

Apoi, daca nu e niciunul din astea, incepi sa iei nuca cu butonul de cut-off la pipait.

N-ar trebui sa dureze mult, cateva apasari, cateva lovituri usoare ar trebui sa iti arate ca aici e buba. Daca in timpul testelor motorul iti moare, ai un contact imperfect la butonul respectiv.

 

Cum se repara:

Se desface, se verifica, se inlocuieste daca e cazul, se repara daca e posibil, se lipeste in cazuri extreme. Grija mare cand il deschideti la biluta si arculet. O sa pierdeti mai mult timp cautandu-le pe jos decat reparand problema.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galerii sparte? Te uiti cu atentie pe dedesubt/pui mana si vezi pe unde sufla gaze arse.

Mers in mai putin de 4 cilindri? Nu mai trage, se tureaza foarte tare fara sa accelereze ca inainte.

Zarzare/nuci/alte rahaturi infipte pe evacuare. Nu glumesc, mi-au infipt odata dracii de copii de la bloc nuci si mere pe teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Sunt nou si mandrul posesor al unui FZ6n de prin 2005. Cu vreo 23.000km/h la bord, motoreta mi se pare "super", dar are si multe bube. Partea cea mai frumoasa e ca te iarta daca gresesti si chiar se repune singura pe trasa. Oricum, dupa 2 ani de 125cc si vreo 15.000km adunati pe mai multe motociclete (vreo 10.000 pe 125cc), am schimbat clasa cu 600cc (facut pana acum aproape 3000km cu ea). Irelevant tot ce am scris pana acum, probabil stiti deja asta.

 

Evident, am o problema. O sa inregistrez si un video.

 

Se aude un ticait. ->

cam cum se aude la nenea asta in video. Doar se aude doar la ture joase... probabil cand merg tare nu se mai aude din cauza motorului. Se mai aude uneori si cand stau pe loc, dar doar uneori...

 

Cam care credeti ca e solutia? Am auzit ca ar fi nevoie sa schimbi "cam chain tensioner", dar am zis sa intreb si aici.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa sunet ar putea fi lantul de distributie. Cel mai bine, du-o la un mecanic sa ii verifice uzura. Nu te complica cu intinzatorul de lant, cel mai bine schimbi lantul cu totul. Lantul e vreo 300 de lei, plus manopera.

 

Daca e lantul, cu siguranta motorul ala n-are 23.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cea mai frumoasa e ca te iarta daca gresesti si chiar se repune singura pe trasa.

Nu, niciodata. Se pune singura la verticala (efectul giroscopic), dar nu pe trasa. Nu te baza vreodata pe asta ca nu se intampla, chiar daca fumezi ceva tare.

 

Cam care credeti ca e solutia? Am auzit ca ar fi nevoie sa schimbi "cam chain tensioner", dar am zis sa intreb si aici.

Daca se intampla asa ceva ori moto nu are 23.000 km ori fostul proprietar avea o placere sa mearga doar la linia rosie si a facut-o vreo 23.000 km. In ambele cazuri mergi la un mecanic bun; nu suni un prieten, nu faci fifty-fifty, ci te duci la un mecanic bun care desface motorul si vede ce e acolo. Nu ai trecuta nici o locatie asa ca habar nu am de unde esti, in Bucuresti se gasesc mai multi mecanici buni la care poti apela, daca esti prea departe intreaba in comunitatea locala.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie desfacut motorul cu totul ca sa vezi uzura lantului de distributie. La fel si cu lantul, iei lant cu za de legatura si se schimba foarte usor.

 

In ce priveste uzura lantului la FZ6 , nu cred ca trbuie schimbat la un anumit nr de km. Cand incepe sa sune ciudat, se verifica intinzatorul si daca a ajuns la capat, e bine sa schoimbi lantul. Cel putin asa era la mine. Avand in vedere ca un FZ6 are aproape 50000 km, e bine sa te pregatesti pentru operatiunea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis mecanicul de la Yamaha ca pe la 40.000 e bine sa-i faci distributia. E relativ ieftin - vreo 300 de lei plus piese. Poate mai ieftin la un mecanic non-dealership (Cesar/TNG).

 

@infopass: nu te risca cu distributia la mecanici "de cartier", du-te la unul care se pricepe. Daca o da in bara, o sa platesti cat nu face.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan192 : am verificat si toate prinderile ,ideea e mai ales cand se schimba aerul ,de la cald la rece atunci se aude altfel.

Poate vin joi la intalnire si o sa am aceiasi problema,ideea e ca nu mereu face asa,asta ma baga in ceata ,am zis ca o fii de la bezina ,dar alimentez doar de la OMV ...si uneori cand sunt in zona de munte si merg turat ,cand schimb pe la 10 12rpm ,am un mic gol in acceleratie,o pauza scurta ,am fost si la Yamaha la noi ,dar tot degeaba ,am verificat si bujiile ,mi-a sincronizat "claple"...dar degeaba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca din cauza presiunii sa ai urechile infundate :D

 

Daca zici ca ai facut sincronizare si verificat bujii, galeriile si tobele-s prinse bine si se intampla cand se schimba temperatura aerului... papuci, nu stiu ce sa mai zic. Uita-te si pe forumul asta poate a dat cineva peste o problema asemanatoare.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

 

Sunt si eu la inceput "de drum" si Fazer ul imi place f mult....daca as pune dragoste la prima vedere mi as lua ceva castane ? :) Am citit postarile voastre de aici si va multumesc deoarece am aflat f multe lucruri interesante. Am dat reply la acest mesaj pentru ca in acest moment bugetul meu este de maxim 2000 euro si vroiam sa va rog sa mi spuneti daca stiti pe cineva care vrea sa vanda...Multumesc anticipat.

 

 

se vand greu fazerele :( ,am vazut un naked 2005 impecabil la 2000 euro

 

 

 

 

Salut

 

 

Sunt si eu la inceput "de drum" si Fazer ul imi place f mult....daca as pune dragoste la prima vedere mi as lua ceva castane ? :) Am citit postarile voastre de aici si va multumesc deoarece am aflat f multe lucruri interesante. Am dat reply la acest mesaj pentru ca in acest moment bugetul meu este de maxim 2000 euro si vroiam sa va rog sa mi spuneti daca stiti pe cineva care vrea sa vanda...Multumesc anticipat.

 

 

se vand greu fazerele :( ,am vazut un naked 2005 impecabil la 2000 euro

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai spre iarna, cu ceva mai mult noroc, poate o sa gasesti un FZ6 in banii aia. Problema e ca, la asemenea pret, cu siguranta vei avea de investit in el: cauciucuri, kit de lant, o distributie, placute.. Investii care vor mai fi si ele in jur de 500 E. Acum depinde si de tine cat de mult iti doresti sa ai o motocicleta perfect functionala sau doar vrei o motocicleta de dragul de a avea. Sa stii ca o distributie neschibata la timp sau un lant uzat la maxim poate avea efecte foarte naspa si costisitoare asupra motocicletei.

 

Personal iti recomand sa te uiti si dupa FZS600 Fazer. Motocicleta destul de fiabila, performante asemanatoare cu FZ6 dar pret semnificativ mai scazut. Consuimabilele sunt cam la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...