Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

La multi ani !!! frumosi cu multe bucurii.

 

Poate in 2013 reusim sa o punem si noi de o intrunire pe undeva prin tara,... asa ca sa ne cunoastem si noi.

 

Toate bune.

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut si va urez in primul rand un An Nou plin de impliniri si km fara numar!

 

Din pacate, trebuie sa ma despart de mobra, schimb categoria...

Cine este interesat poate sa arunce un ochi /index.php?/topic/688343-vand-yamaha-fzs-600-2003/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma gandesc serios sa ma alatur in clubul posesorilor de Fazer 600 S.

Va fi al doilea motor dar inca sunt nedumerit de cum se comporta la drum lung si prin oras. Am citit sute de pagini de reviews si toti critica lipsa de cuplu la turatii medii si joase. - voi cum simtiti asta? mai ales cei care au condus si altceva!

Etajarea cutiei de viteze cum este? ex. la 130 in a 6-a cate turatii aveti?

Sincer nu-mi place sa fiu mereu pe linia rosie si vreau agil in oras dar comod la drum lung cu pasager si bagaje. Credeti ca Fazer 600 S e o alegere buna?

 

Ce diferente majore sunt intre versiunile din 2005 si 2007? in afara de culoarea blocului motor si turometrul analog la cel din urma?

 

Este ceva defect specific fazerelor la care sa fiu atent la cumparare?

 

Cam mare lista cu intrebari, stiu dar banuiesc ca pasiunea posesorilor e si mai mare si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are destul cuplu pentru oras. Are destul cuplu pentru autostrada. Are destul cuplu sa te dai cu ea pe AmKart si sa nu te faci de ras. Are destul cuplu sa lasi i urma multe masini tunerite cu gelati la volan.

100 ai intr-a I-a da da in limitator.

130 intr-a 6-a? Rar sta acolo. Banuiesc ca un pic peste 6500.

 

In oras o sa fii pe linia rosie doar intr-a I-a, dar si acolo ai depasit deja cu 40 limita de viteza cand ai ajuns acolo.

FZ6S are un motor enervant de cuminte si tacut. Daca nu te dai la el. Daca te dai la el iti dai seama ca defapt e un motor de R6 care isi scoate coltii la tine.

Turometrul e de rahan. E cea mai enervanta chestie pe care puteau s-o faca.

 

TPS-ul pe modelele pre-2006 se defecteaza. Da e acoperit de garantie daca face parte din lotul cu probleme si n-a fost schimbat.

Mie mi s-o futut killswitch-ul (butonul ala rosu) din cauza de plastic de (cuvant urat). Reparat cu niste plastic de blister de medicamente pe margine.

 

In rest daca ai grija de ea, e o motocicleta cuminte. Daca te dai la ea, se da si ea la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma gandesc serios sa ma alatur in clubul posesorilor de Fazer 600 S.

Va fi al doilea motor dar inca sunt nedumerit de cum se comporta la drum lung si prin oras. Am citit sute de pagini de reviews si toti critica lipsa de cuplu la turatii medii si joase. - voi cum simtiti asta? mai ales cei care au condus si altceva!

Etajarea cutiei de viteze cum este? ex. la 130 in a 6-a cate turatii aveti?

Sincer nu-mi place sa fiu mereu pe linia rosie si vreau agil in oras dar comod la drum lung cu pasager si bagaje. Credeti ca Fazer 600 S e o alegere buna?

 

Ce diferente majore sunt intre versiunile din 2005 si 2007? in afara de culoarea blocului motor si turometrul analog la cel din urma?

 

Este ceva defect specific fazerelor la care sa fiu atent la cumparare?

 

Cam mare lista cu intrebari, stiu dar banuiesc ca pasiunea posesorilor e si mai mare si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

-Si eu, ca si tine, am trecut de la un naked necarenat la un fazer..

nu stiu cat consuma gs-ul tau, dar mie mi-a pus un zambet pe buze primul drum..

-Semicarena te ajuta foarte mult, scapi de vantul acela obositor..serpentinele vor fi o si mai mare placere, se culca mai usor..

-Cat despre cuplu, asta cred ca ar fi ultima ta problema, banuiesc ca nu te dai la liniute cu vitezane..

-In oras, merge foarte misto

-Cand am cumparat fazerul si ma intorceam in Bucale, arunc o privire in bord, aveam 140km/h si eu credeam ca am 90..nu prea se simte viteza..acum m-am obisnuit..

-Nu stiu cum sunt altii, dar seaua cred ca trebuie retapitata..dupa 400 km, eu nu mai pot de fund :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma gandesc serios sa ma alatur in clubul posesorilor de Fazer 600 S.

In comparatie cu horneturile pe care am mers atenrior se simte diferenta de cuplu in ture joase. Hornetul are ceva mai mult cuplu, dar la e oarecum ok si fazerul. Cu -1 față si +3-4 dinti spate pe pinioane cred ca ar fi mult mai fun. Ce nu prea imi place, ghidonul care mi se pare putin cam sus pus (am 1.77metri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de raspunsuri,

TPS-ul pe modelele pre-2006 se defecteaza. Da e acoperit de garantie daca face parte din lotul cu probleme si n-a fost schimbat.

- Se stie cumva intre ce serii de sasiu au fost problemele cu TPS? Si oare s-ar schimba in garantie si acum in 2013 daca motorul a iesit din showroom in 2006?

 

-Si eu, ca si tine, am trecut de la un naked necarenat la un fazer..
nu stiu cat consuma gs-ul tau, dar mie mi-a pus un zambet pe buze primul drum..

-Semicarena te ajuta foarte mult, scapi de vantul acela obositor..serpentinele vor fi o si mai mare placere, se culca mai usor..

-Cat despre cuplu, asta cred ca ar fi ultima ta problema, banuiesc ca nu te dai la liniute cu vitezane..

-In oras, merge foarte misto

-Cand am cumparat fazerul si ma intorceam in Bucale, arunc o privire in bord, aveam 140km/h si eu credeam ca am 90..nu prea se simte viteza..acum m-am obisnuit..

-Nu stiu cum sunt altii, dar seaua cred ca trebuie retapitata..dupa 400 km, eu nu mai pot de fund :))

GS-ul meu consuma cam 3.5-5 l/100 in functie de cum ma dadeam si bagaje etc.

 

Nu intentionez sa ma dau la liniute, dar nici nu imi place sa trebuiasca sa turez motorul la drum lung ca sa am putere. Sau pe drumuri virajate sa tot retrogradez ca nu accelereaza la iesirea din viraje. Oricum, cred ca trebuie sa conduc una sa simt cum se comporta.

Ma sperie putin turatiile astea mari ca... mi-e mila de motor :)) M-am obisnuit cu GS cu care circulam la 5-6k cruising speed, si doar la depasiri treceam de 7k

 

Intrebam si de drumuri lungi ca am facut si cu GS ul Cluj-Viena-Grossglockner etc.. nu a fost cea mai comoda experienta :P fund, incheieturi amortite etc.

Am 1.78, cred ca ghidonul mai inalt va rezolva problema amortelii din incheieturi.

 

Stiu ca e foarte relativ, dar cam ce consum aveti voi la Fazerele voastre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul meu in afara, a fost de 4%, in oras nu am facut..fostul proprietar a zis ca e de 6% mixt..

Cu TPS-ul nu cred ca o sa ai probleme, scria cineva ca au fost schimbate cam la toate care au avut probleme..

Ai suficient cuplu, nu vei fi dezamagit..nu stiu cum e la gs, dar la vechiul meu bandit, avea un boost de putere pe la 6000 de ture, pe cand fazerul iti da puterea pe toata cursa acceleratiei..o sa-ti placa ;)

Nu vreau sa-l laud, spun doar din experienta..singurul dezavantaj, este seaua..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consum in Bucuresti la ore de varf: 7 litri la 100 km. In afara orasului 5 sau chiar un pic mai putin.

 

Motorul are suficienta putere; am avut inainte CB500, care e mai puternic decat GS-ul, si tot se simte trecerea la Fz6.

 

La 5-6000 ai 100-120 km/h, nu cred ca la GS aveai mai mult, dar la GS ai linia rosie pe la 10-11.000 rpm, la Fz6 e la 14.000; la 7.000 esti abia la jumatate si ai 140 km/h in a 6-a, poti sa mergi asa mult si bine fara probleme.

 

Cu seaua ori te obisnuiesti, ori o schimbi sau pui o pernuta cu gel pe ea. Depinde de obisnuinta si de fundul fiecaruia, dar e moto, nu fotoliu, asa ca sunt limite in ceea ce priveste comfortul. Incheieturi amortite nu am avut pe nici o motocicleta, doar de picioare (sunt inalt, pe CB500 stateam cam ghemuit), in schimb fundul se trateaza cu opriri mai multe si schimbarea pozitiei din cand in cand (se poate merge si pe burta cu picioarele pe scaritele pasagerului, pe autostrada sau sosele mai libere te mai odihnesti asa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! De acum o saptamana sunt si eu posesorul unui FZ6N din 2006, as dori sa imi spuneti si mie niste pareri atat bune cat si rele despre aceasta motocicleta pt ca as dori sa stiu la ce sa ma astept de la ea. Am mai avut 2 motociclete pana acum dar asta este prima de acest gen, pana acum am mai avut un KTM 520 EXC si o Honda FMX 650. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune bani deoparte de benzina si da-i drumul la vara spre munte. Cam atat tre sa stii despre motorul asta.

 

Revizii la timp, consumabile si ochii cat cepele in trafic, si-o sa te distrezi de minune cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana incepe sezonul vreau sa ii schimb oglinzile care pt motocicleta asta par cam batranesti si levierele de ambreiaj si frana, revizia o are facuta, cauciucurile sunt bune si sunt din 2011 kit-un de lant e bun, placute fata-spate noi, antigel nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...