Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

A fost o vreme, acum vreo 10 ani, cand toti motociclistii din Bucuresti se intalneau la Arc si nu era deloc aglomerat, ca erau vreo 20-30; dar vremea trece, obiceiurile se schimba :D

populatia creste bre,oricum tot suntem foarte putini,iar numaraul motociclistilor comparabil cu cel al conservarilor si cu motociclistii in din alte tari este foarte greu in crestere

 

careva dornic de o plimbarica scurta?sunt vro 80-90 km dus-intors ,ma duc in fierbinti-targ la un suc,drumul e foarte bun :P

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din păcate, ieftin si bun nu prea există dar te pot ajuta cu crash pads de calitate la preţ corect cu montajul inclus.

Multumesc, intre timp mi-am comandat din america(20dolari) . Si mi-am mai comandat alte bliz blizuri pe care la noi de gasesti la pret triplu. Cand o sa imi vina o sa le prezint aici cu linkurile aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri m`am inscris in grupul vostru... poate aici o sa gasesc mai multe raspunsuri ca in alte parti ... am si eu fz6 meu .. nu stiu sa va zis S sau N, pentru ca nu stiu inca ce varianta e .. cert e ca e cu far si un mic parbriz, nu cu carena in fata si e din 2004... daca`mi spune cineva cum aflu ce varianta e .. dau din casa cu mare placere:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa descriu si eu un mare bai!!!Am un fazer fzs 600 din 2002...il am de la 9 mii de km,din 2007...acum are 40000,ieri facuti...mobra o mers impecabil de a lungul timpului...schimbate doar consumabile si intretinut obsesiv chiar maniacal,tinut in garaj incalzit si alte cele,stiti voi...ieri in timpul mersului avand undeva pe la 180 la ora raman fara cuplu ...motorul ramane turat si canci cuplu adica nu mai trage ...se tureaza si atat...trag pe dreapta il scot din viteza pe punctul mort,bag iaeasi in viteza intra normal dau drumul la ambreaj si nimic...se tureaza si sta pe loc...buuuun ma gandesc e dus ambreajul,azi il desfac ma refer la ambreaj totul e ok,adica placi de presiune si discuri de ambreaj cele cu ferodouri...ma gandesc clar ca e din cutie ceva...uimitor e ca bag in viteza tin de ansamblul pe care se monteaza kit ul de ambreaj se invarte incet acea oala si cand pui mana pe ea si o ti o poti tine cu mana roata spate cuplata in viteza invartindu se usor ca si cum ar fi totul pe liber...aceeasi chestiune facand o in toate treptele ca si cand nu ar mai fi legatura intre cutie si ansamblul ambreaj chiar desfacut!Acum intrebarea ...ati mai patit careva tarasenia asta si care ar putea fi buba ???E buba mare sau buna mica...mentionez ca am scos uleiul din motor si era impecabil,adica lipsa totala de ceva rupt sau pilitura!Numa bine si astept ceva raspunsui de la voi!!!

Editat de Fazeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Sa descriu si eu un mare bai!!!Am un fazer fzs 600 din 2002...il am de la 9 mii de km,din 2007...acum are 40000,ieri facuti...mobra o mers impecabil de a lungul timpului...schimbate doar consumabile si intretinut obsesiv chiar maniacal,tinut in garaj incalzit si alte cele,stiti voi...ieri in timpul mersului avand undeva pe la 180 la ora raman fara cuplu ...motorul ramane turat si canci cuplu adica nu mai trage ...se tureaza si atat...trag pe dreapta il scot din viteza pe punctul mort,bag iaeasi in viteza intra normal dau drumul la ambreaj si nimic...se tureaza si sta pe loc...buuuun ma gandesc e dus ambreajul,azi il desfac ma refer la ambreaj totul e ok,adica placi de presiune si discuri de ambreaj cele cu ferodouri...ma gandesc clar ca e din cutie ceva...uimitor e ca bag in viteza tin de ansamblul pe care se monteaza kit ul de ambreaj se invarte incet acea oala si cand pui mana pe ea si o ti o poti tine cu mana roata spate cuplata in viteza invartindu se usor ca si cum ar fi totul pe liber...aceeasi chestiune facand o in toate treptele ca si cand nu ar mai fi legatura intre cutie si ansamblul ambreaj chiar desfacut!Acum intrebarea ...ati mai patit careva tarasenia asta si care ar putea fi buba ???E buba mare sau buna mica...mentionez ca am scos uleiul din motor si era impecabil,adica lipsa totala de ceva rupt sau pilitura!Numa bine si astept ceva raspunsui de la voi!!!

foarte ciudat,intamplator am un vecin mecanic pe care am sa ii povestesc patania ta si sa vad ce imi zice,cum aflu ceva iti dau pe pm,nu am mai intalnit asa problema



De ieri m`am inscris in grupul vostru... poate aici o sa gasesc mai multe raspunsuri ca in alte parti ... am si eu fz6 meu .. nu stiu sa va zis S sau N, pentru ca nu stiu inca ce varianta e .. cert e ca e cu far si un mic parbriz, nu cu carena in fata si e din 2004... daca`mi spune cineva cum aflu ce varianta e .. dau din casa cu mare placere:))

uite a mea e varianta S(semicarenata)are doar un parbriz mare,un facelift,si cateva carene mici :D,cu ocazia asta va arat si parbrizul double buble pe care l-am achizitionat de curand si montat :) enjoy

Varianta N(naked)are doar un far ,si se misca cu tot cu ghidon cand tragi de el,iar parbrizul mic de care zici probabil fostul proprietar l-a montat el,asta e singura diferenta intre fazer S si fazer N,carenele :)

post-56511-0-72183800-1379384504_thumb.jpg

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite a mea e varianta S(semicarenata)are doar un parbriz mare,un facelift,si cateva carene mici :D,cu ocazia asta va arat si parbrizul double buble pe care l-am achizitionat de curand si montat :)

Arata bine, de unde ai luat parbrizul si cat a costat? Ma tenteaza tare mult, am vazut pe eBay de la 10$ la vreo 20$, mi se pare foarte ieftin, incredibil de ieftin, dar chinezesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva asemanator am avut si eu numai ca problema a fost de la baterie. Nu aparea eroare dar becul acela se aprindea la acceleratii,turatii inalte sau revenire in relanti.

Am pus bateria la incarcat si s-a rezolvat. In concluzie,verifica incarcarea si toate mufele(in partea stanga sub sa se afla: starting circuit cut-off relay ) . Este posibil ca pinii sa fie oxidati.

O alta rezolvare ar fi sa scoti bornele de la baterie si sa le unesti intre ele pentru 15sec. , uneori da rezultate.

Ca un comentariu rautacios ar fi ca nu exista eroare care sa aibe legatura cu arborele cotit.Asa ca ,trage tu concluziile .

Senzorul TPS nu iti da eroare in bord decat atunci cand motorul devine inutilizabil,asa ca pana la un bec aprins din cauza TPS ,motorul tau va functiona foarte rau ( nu are relanti sau ramane fara el dupa prima accelerare,motorul ramane turat sau se opreste in mers , nu se accelereaza si scoate fum ca o locomotiva obosita).

Ar mai si : intake air temperature sensor.

O zi buna si succes.

Incep sa cred din ce in ce mai mult ca problema mea cu becul e cauzata de un contact.. Bateria este noua, bornele curatate, mufele verificate, pinii inspectati.....dar mi-o fi scapat poate ceva..le mai iau la puricat ..

 

O sa pun si intake air temperature sensor pe lista de chestii ramase de verificat, alaturi de pompa de benzina/filtru

 

Cu TPS-ul ai dreptate, exact asa s-a intamplat (inainte sa-l schimb)....mi-a dat eroare in bord doar in momentul in care s-a aflat pe ultima suta de m, inainte sa-si dea duhul.. Statea la relati ...dar in momentul in care o acceleram se aprindea martorul de bord, murea motorul si aparea codul de eroare. Asta a fost ultima suflare, ca pana atunci au fost si alte simptome: murit in mers cand luam mana de pe acceleratie, ramas acceleratie blocata, murit la relati, fum..etc..(simptomele clasice...dar pana nu mi-a dar clar eroarea de TPS in bord nu mi-au schimbat senzorul)

 

Cat despre arborele cotit, nu stiu ce sa zic..asa mi-au zis..eu inca n-am apucat sa studiez problema...si nici nu mai tin minte ce coduri au zis ei ca s-au inregistrat ...(pentru a elucida misterul codului de arbore).

 

Pana una alta, nu am avut timp sa bibilesc deloc problema, si cum merg in fiecare zi cu ea..e cam greu sa o trag pe dreapta pentru a lua totul la verificat. Cel mai probabil o sa incep operatiunea "bibilit" cand voi incheia sezonul.. in speranta ca pana la primavara voi gasi o solutie.

 

 

Multzam frumos de sfaturi!

 

Pai a zis ca a schimbat senzorul TPS :)

 

@alba ca zapada

Eu as verifica si pompa de ulei. Si posteaza asta si pe topicul de service, acolo intra mai multa lume.

 

Postez si acolo..:) cine stie cum vine ideea salvatoare. Multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, de unde ai luat parbrizul si cat a costat? Ma tenteaza tare mult, am vazut pe eBay de la 10$ la vreo 20$, mi se pare foarte ieftin, incredibil de ieftin, dar chinezesc.

cat dai,atata face.......l-am luat de la puig(acum depinde de unde il iei,de la ce dealer),am dat 380 lei pe el,negru fumuriu inchis,nu am vrut deschis,si nici inchis de tot,merita toti banii,iti da aspect mai sport+o protectie la vant mai buna,la mine s-a simtit,fiind si mai mic de inaltime :),iar parbrizul este cu vro 2-3 cm mai inalt decat cel stock :)

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

foarte ciudat,intamplator am un vecin mecanic pe care am sa ii povestesc patania ta si sa vad ce imi zice,cum aflu ceva iti dau pe pm,nu am mai intalnit asa problema

 

uite a mea e varianta S(semicarenata)are doar un parbriz mare,un facelift,si cateva carene mici :D,cu ocazia asta va arat si parbrizul double buble pe care l-am achizitionat de curand si montat :) enjoy

Varianta N(naked)are doar un far ,si se misca cu tot cu ghidon cand tragi de el,iar parbrizul mic de care zici probabil fostul proprietar l-a montat el,asta e singura diferenta intre fazer S si fazer N,carenele :)

ochios tare.. foarte frumos l-ai facut... de unde ai luat carena fata si cu cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai spune atunci cum fac rost de unul :) Pretul nu e nici mic, dar nici exagerat - daca ma uit cat costa piesele originale de la Yamaha (stii cand am avut de schimbat in iarna dupa accident) asta e chiar decent.

ai pm

 

ochios tare.. foarte frumos l-ai facut... de unde ai luat carena fata si cu cat?

carena sau parbrizul?carena nu se cumpara....adica o poti cumpara dar de ce sa o faci cand poti cumpara direct fazer varianta semicarenata

 

recomand asa ceva. :hug:

frumos fazer bree , S2,ar trebuii sa ne intalnim sa tragem o poza asa de fitze,sa moara carenatale de ciuda ,mai am de gand sa ii fac cateva modificari minore,cum ar fi un capac monopost :D ,si ma bate si gandul pe viitor daca am bani la un topcase si o sha din gel pentru un + de confort,momentan bag decat bani in benzina,ii ajunge sezonu asta,a cam fost rasfatata,a primit bug spoiler,parbriz,si un mega clanxon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am o intrebare baieti.. am vazut pe youtube un tip ce isi curata tobele ( teava propriu-zisa ) de coroziune si de culoarea aceea care o capata in timp... avea ceva spray... poa sa imi spuna si mie cineva ce fel de spray e ala ?

si la fel am vazut ca curata si mizeria de pe motor, si ramanea frumos, curat... ceva indrumari ?





"carena sau parbrizul?carena nu se cumpara....adica o poti cumpara dar de ce sa o faci cand poti cumpara direct fazer varianta semicarenata"

 

@sonyy fazerul meu e deja in garaj, ma deranjeaza vantul de pe la 110 incolo, si ma gandeam ca cine stie, daca o fi ieftin ... parca m`as baga la asa ceva... am in parbriz micut, dar nu face fata..de aia ma interesa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

freci evacuarea cu pasta de slefuit si un buretel de vase... dureaza cateva ore toata operatiunea, unele paste sunt mai bune decat altele

 

e munca in zadar, dupa cateva mii de km arata fix la fel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mnah.. naspa then .. da mizeria de pe motor ? inafara de motorina ? cu ce curat ?

eu curat tot pe la mobra, lant, carene, parbriz, pe la motor, cu "brake cleaner" , nu ataca vopseaua nu oxideaza aluminiul, ai grija ca e foarte inflamabil, dar se si evapora foarte repede.

 

merge si pe viziera , sa nu dai pe piele si pe sha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a ratat mosule,aici e sectiunea doar pentru fazeristi :),nu ne intereseza celelalte categorii pentru ca noi suntem indragostiti de fazerele noastre :X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mersi de apreciere colegu,dar nu ti-am vazut si eu fazerul ca precis ii faceam o poza :(

Am venit fara motoreta si doar in tranzit, am fost la complex Comana,........ m-a luat o raceala de la tura de sambata la Veliko si nu m-a lasat inca :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a fost la Comana? Stiu ca ieri a fost cursa de XC (biciclete) si de vineri si pana azi trebuia sa fie nu stiu ce concurs moto, mi-a zis proprietarul aerodromului acum cateva zile cand i-am facut o vizita cu avionul. Tocmai se apucasera sa insire niste cauciucuri pe-acolo si niste araci, au strans cauciucurile ca sa putem ateriza si au lasat aracii in picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...