Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

salutare


de cateva zile sunt si eu mandrul posesor al unui FZ-6N din 2006, nu am apucat sa fac prea multe probe cu ea din cauza vremii dar dupa primele pareri sunt mai multumit decat ma asteptam.
Am intampinat o problema si sper sa ma poate ajuta cineva dintre voi, nu imi merge iluminarea bordului. Pe timp de noapte nimic nu este vizibil si este foarte neplacut. Stie cineva daca iluminatul are vreo siguranta ceva sau daca se mai ard ledurile respective.
Culoare iluminatului standard care este ?

post-80540-0-17266700-1385582662_thumb.jpgpost-80540-0-61989200-1385582935_thumb.jpg

Editat de vlaicu87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Saga cu motocicleta mea continua, parca e "Tanar si nelinistit" programat pe multe episoade. Dupa ce au schimbat releul de incarcare si se comporta fix la fel (testat cu 2 relee care mergeau) si apoi si statorul de la alternator a fost trimisa mai departe la expertiza pentru ca aparent nu are nimic, dar nu scoate suficient curent din alternator. Masurat la releu cu faruri si semnale decuplate (si din sigurante si din mufele becurilor) abia ajunge la 12.4V la relanti, sub tensiunea bateriei cu motorul oprit (12.6V) si sub valoarea normala la relanti de aproximativ 13.9. Sunt tare curios care e cauza, ca in afara de rotor (care e magnet permanent dintr-o bucata) nu mai e nimic din instalatia de incarcare originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Vreau sa va intreb pe voi, posesorii de fz-6, ce faceti cu bateria peste iarna? O lasati pe motor sau o dati jos si o luati in casa la caldurica? Eu am dat-o jos anul trecut, e ceva de munca, nu e chiar simpla treaba. Anul asta ma gandesc sa o las la locul ei...deci voi cum procedati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga-o la caldurica daca o ti pe motor pana la primavara ai sanse 80% sa se descarce si tot va trebui sa o dai jos sa o incarci deci mai bine mai devreme decat prea tarziu.

In primavara cand pun bateria la loc vreu sa imi trag fire intr-o mufa la care sa pot conecta redresorul sa nu mai fiu nevoit sa umblu mereu sub rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Vreau sa va intreb pe voi, posesorii de fz-6, ce faceti cu bateria peste iarna? O lasati pe motor sau o dati jos si o luati in casa la caldurica? Eu am dat-o jos anul trecut, e ceva de munca, nu e chiar simpla treaba. Anul asta ma gandesc sa o las la locul ei...deci voi cum procedati?

Cat poate sa fie de greu sa dai bateria jos de pe motocicleta ??!!! (am avut FZ 6 ) Daca nu mai ai de gand sa mergi cu motorul pana la primavara, sfatul meu este sa dai bateria jos si sa o pui la redresor o data pe luna.

Editat de teiu29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Vreau sa va intreb pe voi, posesorii de fz-6, ce faceti cu bateria peste iarna? O lasati pe motor sau o dati jos si o luati in casa la caldurica? Eu am dat-o jos anul trecut, e ceva de munca, nu e chiar simpla treaba. Anul asta ma gandesc sa o las la locul ei...deci voi cum procedati?

Eu de obicei merg cu moto si iarna, asa ca nu o dau jos; daca e zapada vreo saptamana sau doua nu ma mai complic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat poate sa fie de greu sa dai bateria jos de pe motocicleta ??!!! (am avut FZ 6 ) Daca nu mai ai de gand sa mergi cu motorul pana la primavara, sfatul meu este sa dai bateria jos si sa o pui la redresor o data pe luna.

Uite cam atat de greu se da jos:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

asta presupune sa iesi in frig afara, sa incalzesti motorul, sa facilitezi condensul si procesul de dilatare si contractare a diferitelor parti... ceea ce nu`i ok,, presupun.. e vb de 5 minute si ai dat`o jos, o bagi in casa, si ai scapat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambaleaza-o tare sa radem si noi... orice trotineta trebuie lasata sa se incalzeasca pentru ca uleiul sa poata ajunge la temperatura optima de functionare. o baterie are o durata de viata de cam 2 ani, frecata sus jos de pe motor e fix pix, o sa te lase 2 luni mai tarziu... adica toata tevatura asta pentru 3 lei... oricum daca o ti in casa se va descarca si va avea nevoie de resuscitare in primavara...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca se pot monta side-case-uri, daca nu am suport de topcase, cu barele alea metalice care se prind sub codita ?

Am vazut ca cei care au si side-case, au suportii uniti cu cel al top-case-ului..

Atasez si o poza cu suportul meu de top-case:

 

post-56201-0-31046700-1387389617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista suporti de side-case independenti, de top case independenti si suporti combinati. Nu stiu daca suportul tau de topcase se potriveste cu unii de sidecase, la mine de pilda nu se potriveste suportul curent (cel de Yamaha) asa ca daca trec la sidecase trebuie sa schimb si suportul de topcase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista suporti de side-case independenti, de top case independenti si suporti combinati. Nu stiu daca suportul tau de topcase se potriveste cu unii de sidecase, la mine de pilda nu se potriveste suportul curent (cel de Yamaha) asa ca daca trec la sidecase trebuie sa schimb si suportul de topcase.

Mda, asa ma gandeam si eu, dar totusi am zis sa intreb..cred ca voi opta pentru niste coburi textile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi am luat si eu motocicleta inapoi. Mersul pe vremea asta in Bucuresti e posibil, dar neplacut, e aglomeratie din ce in ce mai mare (azi am facut 16 km cu masina in 2 ore) si soferii din ce in ce mai labagii, erau sa ma ia pe sus de vreo 3 ori mai multi decat de obicei. Ma gandesc sa montez un claxon pneumatic din ala de 138 de decibeli, dar mi-e frica sa nu surzesc eu cand il folosesc (face ca trenul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Admin

Salut baieti;

Cam la ce pret se invarte un FZ6 S2 din 2005 inmatriculat aici, cu 33.000 KM reali, topcase, parbriz marit, consumabile schimbate, mobra fiind intr-o stare foarte buna?

Am pe cineva cu asa ceva pe care vrea s-o marite si nu ma pricep sa-i spun despre pret..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ba da, ai dreptate, conform a ceea ce scrie si aici, am spus ca nu ma pricep.. :what:

Mobra arata la fel ca asta

 

PS:Cit va costa pe voi asigurarea la cilindreea asta pe 6 luni sau 1 an?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...