Jump to content

Recommended Posts

• Replies 5.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Care este treaba cu cheia rosie ?

Eu nu am decit cheia neagra si....as vrea sa imi fac si una rosie .

Sau macar una de rezerva.

Cheia rosie ( master key ) de regula nu se foloseste. Se pastreaza acasa. Numai dupa aceasta cheie rosie se poate face duplicat.

Dupa cheia neagra nu se poate face copie.

Eu de ex am 3 chei la mobra. 2 negre si una rosie. Folosesc una din cele 2 chei negre, celelalte 2 fiind puse la loc sigur.

Ca sa-ti raspund , nu ai cum sa-ti faci cheie de rezerva neavand cheia master ( rosie ).

Poate doar daca te duci la yamaha la reprezentanta.

Nici la reprezentanta. Cheia rosie are cheia master pentru ECU la astea pe injectie cu blocare electronica, pe baza acelei chei se pot face alte chei utilizator, dar din alea utilizator nu se pot face altele. Tot ce poate face Yamaha e sa schimbe chei si ECU.

senzori motocicletei ii citesc si cu cheia neagra .astia care fac chei mi-au spus ca imi pot face o alta cheie neagra.

simplu o copie pe asta.

verificata altfel nu platesti,nu .

oare stiti pe cineva care ar dezmembra fz6 s ?

m-ar interesa carena fata cu faruri

multumesc

Ehe colegu stai la rand ca mai sunt si alti care asteapta sa pice o carena

legat de consum.daca este rece consuma 5,5 daca este cald afara consuma putin sub 5.Am observat ca viteva nu influienteaza asa mult. 90-120km/h in afara.

Edited by expresul

itp facut, rca facut

revizie facuta. sunt gata de plecare.

vineri o intind spre brasov cu gasca.

acu sper sa nu ploua.

Orice 600 consuma putin daca nu trece de 130km/h sau de jumate din turatiile din bord,sari de 130 incepe sa pape

si eu chiar am fost derutat cu consmul .....

eu in cluj mers normal pana 8000 de ture maxim imi ia cam 5 L

i-am facut consumul de mai mult ori (plin-plin) ca am auzit tot feluri de povesti..... ca 8-10 L

dar avand in veder ca suntem pe injectie eu zic ca e ok pt 600 consumul

acum astept sa vad si parirerile voastre ...

e un consum bun ,4L ii place in turatii mari,eu mergand cu pasager mai mereu nu prea mai scot sub 5-5,5%

salutare, as vrea sa stiu ce cauciucuri si ce dimensiuni ar fi recomandate pentru un fz6 carenat din 2004...(cauciucuri noi si nu ma uit la pret...doar sa nu fie exagerate)

Tin sa spun ca sunt nou incepator si cunostintele mele moto sunt aproape nule... deaia intreb poate imi recomanda coneva cineva cu mai multa experienta ceva.

Mersi mult

recomand pirelli sau michelin :),de model acum depinde pe unde mergi mai mult cu motocicleta.oras,afara,in ce anotimpuri,primavara-vara,toamna,iarna :)

Eu am avut Pilot Power 3. Am facut cu ele, adica cu spatele ca ala s-a patratit, peste 15k km din care cam 2k cu pasagera si 5k cu bagaje. Sunt foarte ok pe uscat iar pe ud sunt nemaipomenite. Nu am avut nici o problema cand m-a prins o torentiala intre Brasov si Sinaia am mers cu frica ca nu vedeam nici decum ca nu imi tin caucioacele.

Ti le recomand cu incredere. Trebuie sa iti faci calculul cati km faci deoarece iti iei unele tari si vei fi nevoit sa le schimbi pt ca imbatranesc nicidecum ca le mananci. FZ6 nu e chiar cel mai mare devorator de cauciucuri.

Pilot Power 3, Pilot Road 4, unul e mai sport (aderenta mare, durata de viata mai mica, profil mai agresiv), celalalt mai de touring (viata mai lunga, profil mai rotund), la alegere. Depinde cati kilometri faci anual, daca faci putin atunci PP3 e de preferat ca o sa il schimbi din cauza vechimii, daca faci multi kilometri o sa ajungi sa schimbi si PR4 din cauza uzurii. Eu am facut anul trecut peste 8.000 km cu PR4 si nu ma astept sa trec de 25.000 km cu el, dar daca as fi mers sub 5.000 km anual as fi luat PP3. Nu am tinut vreodata un cauciuc peste 3 ani, cam asta e calculul meu.

mersi pentru promptitudine! :) eu cam merg mult si prin oras dar si in weekenduri ies la drumuri mai lungi(daca nu ploua)...sunt inca incepator deci nu merg tare...dar anul asta cu motorul ce l am avut pana acum am facut peste 1000 de km...am iesit prima oara pe 28 februarie cat mi a permis vremea...deci merg oricand daca nu ploua...

acum mi am luat fz6-le si are cauciucurile cam duse si deaia vreau sa imi iau noi...

mersi inca o data pt ajutor! :mexicanwave:

Nu pirelii corsa pentru ca sunt semi slickuri si sunt cam nasoale pe ploaie....diablo rosso au cel mai bun balans

Am mers cu diablo corsa III si sunt lemne!! Semislik sunt supercorsa sp/sc care nu au ce cauta pe FZ6 (sunt bani aruncati pe fereastra) sunt pt trackday. Cele mai potrivite ar fi diablo roso corsa care sunt un fel de pilot power 3 sau diablo roso 2 care sunt un pilot road 3/4.

Apropo poate intereseaza pe cineva un set de cauciucuri :)

/index.php?/topic/726059-de-vanzare-pirelli-diablo-rosso-corsa-1207017-1806017/&do=findComment&comment=3965857

Sau al meu FZ ca intre timp l am schimbat cu alta binenteles tot Yamaha :P

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-fz6%20fazer-din-2007-602329.html