Sari la conținut

De unde are asta carnetu'?


GiorGio
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, am patit asta, se intampla zilnic de zeci, poate sute de ori numai in Bucuresti, dar motociclistul a gresit dpdv al condusului preventiv.. eu nu's nici pe departe usa de biserica, dar ala nu a tras direct pe banda, ci a intrat relativ incet, avea timp motociclistul sa incetineasca, sa ramana in spatele lui. Eu, unul, nici n-as fi incercat sa ajung in dreptul SUV-ului, din cauza ca era incadrat oarecum intre benzi (primul semn ca vrea sa se bage), si din cauza modului in care a plecat de la semafor (destul de tare, asta ar fi fost al doilea semn ca vrea sa se bage - "se grabeste")..

 

Pe de alta parte, judecand dupa minimul de franare/eschiva a motociclistului, cred ca era cu privirea in alta parte, de-aia n-a avut timp de reactie..

 

Nu zic ca soferul SUV-ului nu e vinovat, dimpotriva, si eu l-as fi calcat pe cap in locul motociclistului.. spun doar ca e unul din sutele de accidente care puteau fi evitate cu putina atentie din partea motociclistului.

 

Parea destul de ok, sper ca daunele sa fi fost minore (atat personale, cat si dpdv al echipamentului si mobrei)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistului trebuia sa-i fie clar ca daca a dat de-un bengos d'asta "grabit'' care intalneste pe banda lui pe altul nu o sa puna frana , ci o sa il depaseasca si o sa-i ia fata, in probabilitatea cea mai mare.

Plus ca, atunci cand ala a tras de volan, motociclistul era in unghiul mort.

Este treaba de experienta si ani de condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o situatie foarte des intalnita si de mine , iar ca intotdeauna soferul vine cu replica...."nu te-am vazut"

 

si alta faza care ma dispera .. cand cineva incetineste si semnalizeaza sa faca stanga ..cel din spate depaseste din scurt, fara sa se asigure si bineinteles fara sa mai semnalizeze :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca era in unghiul mort , soferul doar stia ca are un motociclist in spate si chiar daca nu-l vedea , putea sa-l auda . :blbl:

De ce crezi ca soferul stia de existenta motociclistului ? :) Aaaa..... tobele ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retardat clar! si cat era la stop era intre benzi apoi pe a'ntaia apoi pe-a doua.. eu cand vad retarzi de'stia nehotarati bag degetul mare in claxon pana trec...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza tipica! Si mai tipica fiind reactia soferului .... "ce ma !! mi-ai zgariat masina! de unde sa te vad ....ia-ti basculanta poate o sa te vada si ochii mei aia de om retard!! "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te referi la motociclist. :blbl:

Pai motociclistul macar s-a hotarat sa treaca pe-a doua imediat si sa ramana acolo (il iertam), conservarul s-a pus pe-a doua cu fenta..

 

P.s Nici mie nu prea-mi place sa ma bag intre masini. Cand se face verde la stop si pleaca masinile de pe cele doua benzi.. e cam naspa'. Ma bag numai daca ma grabesc la baie .... :ok:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amandoi o fo retarzi. si ala cu gipanu si viteazu pe doo roti.

E, uite asa este corect sa judecam lucrurile.

Toti ne strecuram printre masini, nimeni nu merge perfect legal, dar trebuie sa si recunoastem asta. Nu putem arunca mereu vina pe altii, iar pe noi doar sa ne victimizam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, uite asa este corect sa judecam lucrurile.

Toti ne strecuram printre masini, nimeni nu merge perfect legal, dar trebuie sa si recunoastem asta. Nu putem arunca mereu vina pe altii, iar pe noi doar sa ne victimizam.

pardon onorabile, dati-mi voie stimabile, eo nu ma bag printre masini, nu depasesc pe dreapta, merg cu motoru fix ca si cum as merge cu masina, la locu meu pe banda mea.

fac zilnic minim 30km prin oras si n-am avut nici o neplacere mergand in stilu asta old school.

buninteles nu-s deloc cool.

azi un dobitoc pe motor cu nr de suceava (nush ce dreak cauta astia prin cluj) m-o depasit pe dreapta pe mine care mergeam pe banda 1 in spatele unui troleu care se apropia de trecere de pietoni. imbecilu o depasit pe dreapta si troleu, noroc ca nu er nimeni pe trecere. evident ca pizdokanu moldovean si altii laureati ai premiilor darwin "selectia naturala" nu vor face mare cariera pe doo roti.

Editat de charlie_root
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pardon onorabile, dati-mi voie stimabile, eo nu ma bag printre masini, nu depasesc pe dreapta, merg cu motoru fix ca si cum as merge cu masina, la locu meu pe banda mea.

fac zilnic minim 30km prin oras si n-am avut nici o neplacere mergand in stilu asta old school.

buninteles nu-s deloc cool.

azi un dobitoc pe motor cu nr de suceava (nush ce dreak cauta astia prin cluj) m-o depasit pe dreapta pe mine care mergeam pe banda 1 in spatele unui troleu care se apropia de trecere de pietoni. imbecilu o depasit pe dreapta si troleu, noroc ca nu er nimeni pe trecere. evident ca pizdokanu moldovean si altii laureati ai premiilor darwin "selectia naturala" nu vor face mare cariera pe doo roti.

Se vede că nu eÂşti din BucureÂşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi un dobitoc pe motor cu nr de suceava (nush ce dreak cauta astia prin cluj)... pizdokanu moldovean...

Vis-a-vis de aspectul asta, hai sa-ti spun o faza:

Cineva, ardelean de la mama lui, s-a apucat sa se plimbe cu masina prin Cluj. Si sa vezi injuraturi ce si-a luat omul, pentru ca la masina avea numere de Bucuresti si tuturor li se parea ca el conduce ca un bucurestean cu figuri. :ok: Pana la urma nu a mai rezistat si s-a dat jos din masina la unul si i-a vorbit pe graiul lui, iar ala a ramas blocat.

...

Imi plac mult ardelenii, deci sa nu intelegi gresit cele scrise mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in egala masura si motociclist si automomobilist asa ca am pretentia ca pot emite o parere obiectiva:

 

Soferii este dobitoci, mai ales posesorii de Logan proaspat spalate, posesoarele de Peugeot, onanistii cu BMW-uri noi care merg cu 30km/h cu farurile aprinse si nu in ultimul rand cretinii si cretinele cu gipane si SUV-uri.

 

Taxi-uri, no comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede că nu eÂşti din BucureÂşti.

clar! ii dorim sa mearga din militari in colentina la ora 18... cand sunt 38 de grade...

 

Cand vezi un ametzit la volan, nu te dai mai jmecher decat el...

Mesaj completat

cu farurile aprinse

ha, macar de-ar merge.. dar nu e asa...

Eu merg tot timpul cu farurile aprinse cu masina si faza lunga cu moto.. mai bine sa ma injure unul ca tine, decat sa-mi zica "nu te-am vazut"...

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in egala masura si motociclist si automomobilist asa ca am pretentia ca pot emite o parere obiectiva:

 

Soferii este dobitoci, mai ales posesorii de Logan proaspat spalate, posesoarele de Peugeot, onanistii cu BMW-uri noi care merg cu 30km/h cu farurile aprinse si nu in ultimul rand cretinii si cretinele cu gipane si SUV-uri.

 

Taxi-uri, no comment!

Auzi...?! Dar la motociclisti nu vezi nicio problema, nu-i asa? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha, macar de-ar merge.. dar nu e asa...

Eu merg tot timpul cu farurile aprinse cu masina si faza lunga cu moto.. mai bine sa ma injure unul ca tine, decat sa-mi zica "nu te-am vazut"...

 

La moto esti obligat prin lege sa mergi cu farul aprins si in oras dar cu auto nu, astia merg asa din basini, sa vada tot cartierul ca a iesit parvenitul prin cartier.

Mesaj completat

Auzi...?! Dar la motociclisti nu vezi nicio problema, nu-i asa? :ok:

 

Dar la automobilisti nu vezi nici o problema? Problema cu mobristii este ca accidentele lor sunt mai spectaculoase pentru ca de regula se lasa cu mortaciuni. Atat mobristii cat si conservarii provin din aceeasi societate de cakat in care traim, prin urmare procentul de prostie la ambele categorii este apropiat dar ceva mai mic la mobristi pentru ca apare si instinctul de conservare.

 

PS: Cati mobristi ai vazut sa vorbeasca la telefon in timp ce conduc (eventual cu o mana)?

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locu motociclistului nu depaseam erau 2 chestii care mi se par suspicioase :

1 Ala avea SUV, si astia cu tractoare se cred superiori din cauza marimii

2 Mergea pe doua benzi, deci clar ca soferu era paralel cu condusu

Deci era suspicios omu ca o sa faca o prostie pana la urma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...