Sari la conținut

De unde are asta carnetu'?


GiorGio
 Share

Postări Recomandate

Ce e de remarcat e ca motociclistul ala nu prea are treaba cu condusul...

Nu schiteaza nici o frana, nici o eschiva... nimic... merge pe mijlocu benzii pana la impact... ba mai mult, nici macar nu intoarce capul spre gipan cand incepe ala sa se suie pe el...

 

Eu zic ca ori era high motociclistul (ceea ce ar explica si pacifismul de dupa cazatura), ori e de-ala cu tobe goale (pe principiul ca tobele goale te feresc miraculos de accidente) si o fi zis ca are force-field in jurul lui, si ca nu e cazul sa franeze sau sa se fereasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Motociclistul vine pe banda 1, pe langa un camion, trece pe 2 peste linia continua, se strecoara printre masini si se opreste in spatele SUV-ului. De la semafor, motociclistul pleaca pe banda 2, trece pe 1 si reintra pe 2 (nu se stie daca a dat semnal). Motociclistul accelereaza, desi se apropia de o trecere de pietoni.

Deci, in acelasi hal in care a mers motociclistul a mers si SUV-ul... daca intelegeti... :ok:

Doi berbeci ! Dar vina totusi o are pe final soferul inconstient si nesimtit .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit de curand exact aceeasi situatie;norocul meu ca am fost pe faza si am reusit sa trec de dubita.m-am oprit si am mers la soferul dubitei, el repede ,sa se scoata, a zis ca nu m-a vazut(dupa ce trasese clar la nesimtire, in acea zona fiind o singura banda pe sens ); dupa vreo inca 20 de secunde, nici nu mai ar fi avut cum sa ma vada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am patit asta, se intampla zilnic de zeci, poate sute de ori numai in Bucuresti, dar motociclistul a gresit dpdv al condusului preventiv.. eu nu's nici pe departe usa de biserica, dar ala nu a tras direct pe banda, ci a intrat relativ incet, avea timp motociclistul sa incetineasca, sa ramana in spatele lui. Eu, unul, nici n-as fi incercat sa ajung in dreptul SUV-ului, din cauza ca era incadrat oarecum intre benzi (primul semn ca vrea sa se bage), si din cauza modului in care a plecat de la semafor (destul de tare, asta ar fi fost al doilea semn ca vrea sa se bage - "se grabeste")..

 

Pe de alta parte, judecand dupa minimul de franare/eschiva a motociclistului, cred ca era cu privirea in alta parte, de-aia n-a avut timp de reactie..

 

Nu zic ca soferul SUV-ului nu e vinovat, dimpotriva, si eu l-as fi calcat pe cap in locul motociclistului.. spun doar ca e unul din sutele de accidente care puteau fi evitate cu putina atentie din partea motociclistului.

 

Parea destul de ok, sper ca daunele sa fi fost minore (atat personale, cat si dpdv al echipamentului si mobrei)..

cred ca tu vb despre alt film ..uite te cu atentie si o sa vezi ca el dupa ce a mers ca bou intre benzi ..s a bagat incet pe banda 1. LOGIC ca ala a crezut ca s a dat laoparte si o sa ramana acolo. Tu ce ai fi facut daca banda ta era libera...stai acolo nu treci de nici o masina ca poate trage unu de volan peste tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am patit asta, se intampla zilnic de zeci, poate sute de ori numai in Bucuresti, dar motociclistul a gresit dpdv al condusului preventiv.. eu nu's nici pe departe usa de biserica, dar ala nu a tras direct pe banda, ci a intrat relativ incet, avea timp motociclistul sa incetineasca, sa ramana in spatele lui. Eu, unul, nici n-as fi incercat sa ajung in dreptul SUV-ului, din cauza ca era incadrat oarecum intre benzi (primul semn ca vrea sa se bage), si din cauza modului in care a plecat de la semafor (destul de tare, asta ar fi fost al doilea semn ca vrea sa se bage - "se grabeste")..

 

Pe de alta parte, judecand dupa minimul de franare/eschiva a motociclistului, cred ca era cu privirea in alta parte, de-aia n-a avut timp de reactie..

 

Nu zic ca soferul SUV-ului nu e vinovat, dimpotriva, si eu l-as fi calcat pe cap in locul motociclistului.. spun doar ca e unul din sutele de accidente care puteau fi evitate cu putina atentie din partea motociclistului.

 

Parea destul de ok, sper ca daunele sa fi fost minore (atat personale, cat si dpdv al echipamentului si mobrei)..

 

gresesti

daca te uiti mai bine SUV-ul intra pe banda 1 apoi intra pe banda motociclistului - ce e drept la inceput sta cu 1/4 din masina pe banda 2 si 3/4 pe 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul vine pe banda 1, pe langa un camion, trece pe 2 peste linia continua, se strecoara printre masini si se opreste in spatele SUV-ului. De la semafor, motociclistul pleaca pe banda 2, trece pe 1 si reintra pe 2 (nu se stie daca a dat semnal). Motociclistul accelereaza, desi se apropia de o trecere de pietoni.

Deci, in acelasi hal in care a mers motociclistul a mers si SUV-ul... daca intelegeti... :ok:

REPET! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REPET! :blbl:

cunoasteti notiunea de gabarit?

dupa aprecierea dv. o nava de transport petrol (tanc petrolier)=salupa de agrement? :ok:

aveti mari pb. de perceptie a realitatii domnule!sper din tot sufletul sa nu ne intilnim niciodata pe sosea ! ma puteti ucide sau schilodi din cauza gravelor probleme pe care le aveti.

navigare placuta pe forum!

ps un pic de apa pe tastatura o sa te ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunoasteti notiunea de gabarit?

dupa aprecierea dv. o nava de transport petrol (tanc petrolier)=salupa de agrement? :ok:

aveti mari pb. de perceptie a realitatii domnule!sper din tot sufletul sa nu ne intilnim niciodata pe sosea ! ma puteti ucide sau schilodi din cauza gravelor probleme pe care le aveti.

navigare placuta pe forum!

ps un pic de apa pe tastatura o sa te ajute!

Daca te referi la faptul ca am spus "trece pe langa un camion", chiar trece. Nu stiu la ce filmulet va uitati voi, dar la mine incepe de cand el trece pe langa un camion.

Daca te-ai intalni cu mine ai ajunge mereu intreg acasa. Dar daca iti doresti tu din tot sufletul sa nu ne intalnim niciodata...

Mesaj completat

cunoasteti notiunea de gabarit?

dupa aprecierea dv. o nava de transport petrol (tanc petrolier)=salupa de agrement? :blbl:

aveti mari pb. de perceptie a realitatii domnule!sper din tot sufletul sa nu ne intilnim niciodata pe sosea ! ma puteti ucide sau schilodi din cauza gravelor probleme pe care le aveti.

navigare placuta pe forum!

ps un pic de apa pe tastatura o sa te ajute!

Scrie la profilul tau ca n-ai carnet moto, ceea ce mi se pare foarte grav. Nu stiu care dintre noi este mai periculos in trafic, in cazul asta.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un alt spermatozoid, intr-un alt act sexual a parintilor celor doi rutieri, ar fi fecundat ovulul... va dati seama ca nu se mai intampla nimica... Se poate merge si mai departe pana la BigBang..

 

 

PS: Si daca mtociclistul ar fi trecut pe rosu la ultimul semafor tot ala cu Suv-ul e vinovat!!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un alt spermatozoid, intr-un alt act sexual a parintilor celor doi rutieri, ar fi fecundat ovulul... va dati seama ca nu se mai intampla nimica... Se poate merge si mai departe pana la BigBang..

Bine, motociclistul a mers corect, iar conservarul aiurea. Moarte conservarilor, chiar daca va sunt rude, prieteni sau doar simpli cunoscuti. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, motociclistul a mers corect, iar conservarul aiurea. Moarte conservarilor, chiar daca va sunt rude, prieteni sau doar simpli cunoscuti. :ok:

 

Gica-Contra ca de obicei. A dracu ditamai unghiu' mort de nu l-a vazut. Vina bikerului etc.

 

Ambii au mers aiurea, da' vina e a gipanistului, oricum ai da-o. Ca bikerul e bolovan si nu anticipeaza miscarea, ca vederea lui periferica a dat gres, e partea a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu moarte conservarilor nu o inteleg. Si eu sunt conservar (ca probabil multi de aici) si cu mai multi km in conserva decat pe desfacatorul de conserve... Asa ca doar atentie! Si cand esti cu masina si cand esti cu motoru'.

 

Si la orice schimbare de directie te asiguri!!!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca tu vb despre alt film ..uite te cu atentie si o sa vezi ca el dupa ce a mers ca bou intre benzi ..s a bagat incet pe banda 1. LOGIC ca ala a crezut ca s a dat laoparte si o sa ramana acolo. Tu ce ai fi facut daca banda ta era libera...stai acolo nu treci de nici o masina ca poate trage unu de volan peste tine?
gresesti

daca te uiti mai bine SUV-ul intra pe banda 1 apoi intra pe banda motociclistului - ce e drept la inceput sta cu 1/4 din masina pe banda 2 si 3/4 pe 1

Am vazut ca SUV-ul a intrat pe banda 1, am si mentionat asta. Dar din clipa in care i se misca roata catre banda 2, bikerul are 2-3 secunde bune sa reactioneze. Nu o face. Nici prin frana, nici prin acceleratie, nimic.

 

Acum o sa vina X sau Y si-o sa-mi spuna ca nimeni nu se uita la rotile masinilor in mers. Nici eu, dar am vederea periferica suficient de buna pentru a observa aceste detalii, mai ales in lumina buna din momentul acelui accident. Precum am mai spus, mi se intampla chestii d'astea zilnic, nu stiu prin ce Bucuresti circulati voi de nu ati invatat sa cititi soferii..

 

@Gabi_tro: Eu nu zic ca as fi stat acolo. Dar as fi actionat umpiculescu altfel: unu la mana: cand vezi ca bizonu' flutura intre benzi fara nici un fel de gretzuri, il atentionezi. Un claxon scurt este suficient, in 90% din cazuri. Doi la picior: nu devansezi un astfel de bizon pe mijlocul benzii, ci tragi putin mai spre linia de demarcatie a sensurilor. Si, in tot timpul acestei manevre, il tii in vederea periferica, sa vezi daca nu se baga oricum bou', ca sa ai timp sa tragi de gaz, sa treci de el inainte sa te impinga pe contrasens.

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te uiti permanent la roti. Nici nu ai avea cum, mai ales cand este aproape in paralel cu tine. Daca te uiti in oglinzi, nu te poti uita inainte sau la indicatoare in acelasi timp. O buna strategie ar fi fost, sa mearga mai pe stanga benzii lui. Daca soferul era obisnuit sa schimbe banda in lung, finutz, acum nu mai aveam ce discuta, pentru ca motociclistul chiar si daca nu era vazut, chiar si daca era poztionat acolo unde era, avea timp sa reactioneze. Fie frana sa il lase pe bou, fie claxona si boul statea pe banda lui, fie accelera daca avea timp. Chiar si cu motocicleta intrati pe banda mereu numai in lung, nu faceti miscari bruste. O sa vedeti cum va scapa din multe belele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia in care motociclistul se strecoara printre masini?

Sau aia in care motociclistul se hotaraste sa accelereze, desi se apropia o trecere de pietoni?

 

 

AMBELE!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu moarte conservarilor nu o inteleg. Si eu sunt conservar (ca probabil multi de aici) si cu mai multi km in conserva decat pe desfacatorul de conserve... Asa ca doar atentie! Si cand esti cu masina si cand esti cu motoru'.

 

Si la orice schimbare de directie te asiguri!!!

Pai aici suntem pe un forum schizoid pentru majoritatea membrilor. Daca esti calare "sa traiasca bikerul", daca esti in masina "sa moara conservarul", ce e asa de greu de priceput?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu filmuletul acum si nu am citit topicul.

 

Comentariu pe film:

 

Cat de (cuvant obscen) tre sa fii sa te bagi peste ala: il vezi ca se grabeste, ca e bagat intre benzi, pleaca primul de la semafor.. se vede clar ca se grabeste si merge in regim de "ambulanta" si cel cu motocicleta mai batman decat el se baga sa fie el .. primul.

Era clar ca cel cu masina se grabeste si va crosteta tot ce misca..

S-a lovit batman cu superman, unul mai meserias ca altul.

 

Nu zic ca nu e vinovat, dar cand vezi unul de-asta care nu respecta nici o regula si merge ca nebunu, te bagi pe langa el sperand ca te vede si ca o sa respecte vreo regula??? :cheers:

 

Raspuns la intrebare: Carnetul il are de unde il ai si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
frate esti cam dus si glumet :D eu inca fac scoala :)

Un alt raspuns e ca il are de la Pilesti :P

Acuma serios vorbind cine merge pe motocicleta trebuie sa stie ca e mai usoarta decat un gipan asa ca ori baga un demaraj ca la MotoGP ori il lasa pe ala cu gipanul, ca la tranteala clar nu ai cum sa castigi... Si mie mi s-a intamplat sa ma plezneasca peste cot un din asta cu gipan de macar doua ori, ultima data era in Bulgaria si numarul aluia incepea cu IS (Toyota din aia destul de mare de mers prin desert), noroc ca efectul de contra-virare a venit dupa aripa lui spate ca altfel picam pe el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul asta era sa patesc ieri. Pe scurt: 2 benzi pe sens, eu pe banda 1 pt ca intentionam sa fac dreapta, un microbus pe banda 2 se hotaraste brusc sa faca si el acelasi lucru si da sa sch banda. Eu nu puteam nici sa-i dau gaz pt ca venea curba (curba 90 grade) la 3 m departare si nici sa pun frana nu mai avea sens fiind aproape in drept cu cabina microbuzului. Singura salvare; claxon disperat si aratat degetul soferului idiot. Vitezele nu erau mari, n-as fi patit nimic dar sigur soferul ar fi patit :)) . Hai salut si benzina ieftina..................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre sfarsitul filmarii cand bikerul mergea spre soferul distrat am inceput sa tip spargei fata , spargei fata .... ;) dar din pacate .....

 

 

dar ati citit comentariile facute pe tema filmuletului ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...