Sari la conținut

Un chițulan a plecat departe


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mus Musculus (regionalismul moldovenesc = Chitzulan)

 

Capul + trunchiul 174-184 si un pic, cm (deocamdata); coa...e 2 buc (+1buc. rezerva) 65-75 mm (geometrie variabila pe curbe si in depasiri); laba (bulan inexprimabil in cmc, prevazut cu tija in functie de subspecie) - DA; greutatea variabila, constitutie supla. Vârfurile picioarelor sure-gălbui prevazute cu ghete sau cizme enduro. Actioneaza in haita dar poate fi intalnit si solitar, oprit la cate un stop.

 

Răspândit pe întreg globul. La noi, ssp. M. m. musculus este comună si voioasa, iarna prin podurile caselor, vara prin grădini de vara, ogoare, carciumi, drumuri forestiere si autostrazi de la Âşes până la munte. Ziua stă mai mult ascuns, navigand pe internet, umblând după bautura dupa lasarea intunericului. Este omnivor cu raza lunga de actiune. Femelele nasc câte 6-8 (10) pui, de 5-7 (9) ori pe an. După forma castii, în fauna Europei centrale se pot distinge deocamdata doua forme caracteristice mai mult zonei montane Âşi submontane decât celei de Âşes: Mus Musculus Choparensis, flegmatic adaptat la clima calda, hiberneaza in anotimpul rece, tzepos cu bube in cap, blana lui ii asigura prea putina protectie impotriva umezelii, aparat dentar, cu spatele Âşi abdomenul negre, protectii hard si casca open face, ghete ieftine; Mus Musculus Enduris, foarte calculat, casca si dantura integrala, foarte activ si iarna, cu spatele crem murdar, abdomenul lipicios impermeabil, urechile cenuÂşii închis, prevazute cu clei, ocazional plete, picioarele cenuÂşii dotate olfactiv (put). Dusmanii lor naturali sunt mitocanii de baragan si bovinele.

 

# Regnul Animalia

# Clasa Mammalia

# Ordinul Rodentia

# Familia Muridae

 

Cum singur se definea acum 2 ani :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* nu-l prinde cineva pe chitulan pe calea li sa-i mai traga niste poze?....

 

unde-i?

 

hai, Semaca, da-ne un semn de viata! ...dupa ce ca numai suntem asa tineri, ne mai lasi si nelinistiti :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: este o iesire la drum lung pe termen lung, care de fapt nu este nici o iesire pentru ca treaba este secreta si nu ne intereseaza pe noi ceilalti care nu cunoastem pe acest domn pe care il felicit pt iesirea care o face sau nu si il invidiem pt asta dar de fapt nu stiu nici macar de ce il invidiem pt ca nu stim unde a plecat si daca pe bune a plecat, iar cine il cunoaste probabil ca stie unde se duce si ce face atunci asteptam cu mare interes pozele dumnealui pentru ca se anunta o tura cu niste poze foarte frumoase si o poveste interesanta.

 

Multa bafta domnului Chitulan ;) nu toti au norocul lui.

 

semnat un invidios, carcotas care nu stie despre ce e vorba in acest topic pe sectiunea imagini sau nu din calatoriile imaginare pe 2 roti

 

sper ca n-am deranjat vre-un zeu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare carcotas si Florin... :laugh: pozele nu isi aveau locul la moto in fiecare zi, nici la planificare evenimente si excursii (ca deja a plecat) deci am deschis aici discutia. Dupa cum ai vazut, multi s-au prins despre cine e vorba, chiar daca nu ii sunt cunoscuti sau apropiati, datorita unuia din topicurile lui "celebre" Ofensiva de toamna

 

Cat despre traseu, hai sa lasam surpriza pana in toamna cand revine. Daca ii iese tot ce si-a propus, va fi ceva de... wow

 

P.S. Mihai (aka bizoo_n), tu sa nu fii gelos, da ? Ca stickerul de la tine il port mandru ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tija , orice calatorie de acest gen are un pret. Pentru unii foarte mare. Si aici nu ma refer doar la bani...

 

Legat de guma, avea la coburul stang o guma de rezerva pe care o va monta cand va ajunge in locuri "serioase" :laugh:

Sunt convins...dar totusi...cum faci sa ai de unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare carcotas si Florin... :D pozele nu isi aveau locul la moto in fiecare zi, nici la planificare evenimente si excursii (ca deja a plecat) deci am deschis aici discutia. Dupa cum ai vazut, multi s-au prins despre cine e vorba, chiar daca nu ii sunt cunoscuti sau apropiati, datorita unuia din topicurile lui "celebre" Ofensiva de toamna

 

Cat despre traseu, hai sa lasam surpriza pana in toamna cand revine. Daca ii iese tot ce si-a propus, va fi ceva de... wow

 

Nu vreau sa fiu carcotas dar precum am mai spus si pe topicul unei domnisoare care a inceptu sa povesteasca o iesire de a dumneaei mai veche, ma deranjeaza grav cand cineva imi face pofta cu ceva si nu imi da, ce sa fac... poate mai sunt oameni ca mine, oameni care nu au rabdare sa astepte pana in toamna si care poate daca nu nimerea pe topicul asta nu mai poftea asa grav.

 

Bavareze este silul meu, discret (fara prea multe pregatiri si trambite), concret (mi-a satisfacut pofta instant) ;)

 

 

si fratilor, aceasta strategie de marketing (desi nu se vinde nimic) o urasc... probabil multi acum o sa spuna: "nu te mai uita!!!!" NU O SA MA MAI UIT PANA IN TOAMNA :D

 

 

adiosss.... topic drag :laugh:

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Da chiar, pe unde o fi acum?

 

Din pacate m-am intors, a fost dezastru total. Blanoasa vine cu vaporu'. Mai jos e o poza care sintetizeaza calatoria, neortodoxa, e facuta in Rothang La unde a crapat ambreiajul. De ce vine Blanoasa cu vaporu si pe unde a fost o sa aflati dupa ce scap de senzatia ca tocmai am iesit dintr-o masina de spalat.

 

post-4661-1285593896_thumb.jpg

 

Poate reuseste cineva sa explice care mai e procedura de postare a unor imagini mari de pe saituri gen flickr, am constatat ca nu reusesc de nici o culoare, th.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma unde s-a terminat povestea? Pakistan? India? :P

Unde e Rothang asta? Stiu ca e ceva cu Himalaya... Undeva prin India, nu?

Editat de Duz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam... Banuiam eu ceva.

 

PS

Am aflat de aventura ta de la Nicu Profesorul, care vorbea cu mare mandrie de tine... :P

Recunosc ca pentru mine e aspirational asa... :laugh: Felicitari!!!!

Editat de Duz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios, dar am si io curiozitatea unui amarat care munceste si nu primeste mare lucru (desi cica as avea salariu bun, dupa standardele industriei IT) ... de unde aveti voi bani si zile libere suficiente ca sa faceti excursii dinastea (1, 2 luni si mai mult) ??

Sincer...as vrea si eu sa am si eu asa ceva....daca as avea resurse macar la limita supravieturii dar sa ma tot tina...as pleca si nici macar nu m-as mai intoarce...

 

imagineaza-ti ca in loc sa ai un salariu bun dupa standardele industriei IT ai avea un salariu mic, de casier in statia de autobuz. incearca sa traiesti o perioada asa cum traieste casierul in cauza si o sa reusesti sa pui deoparte suficienti bani incat sa poti pleca in excursie.

 

cu timpul e si mai simplu: in viata timpul se imparte in 3 categorii: timp in care esti indisponibil (dormi, bolnav etc), timp in care faci ceva productiv (serviciu, maturi prin casa, iti cumperi mancare) si timp in care te relaxezi (bei o bere cu niste prieteni, te uiti la un film, pleci cu motocicleta departe etc). cum timpul total este limitat iar din timpul "indisponibil" nu prea ai cum sa tai, rezulta ca trebuie sa mai renunti la unele activitati productive astfel incat sa ai mai mult timp pentru tine. practic, activitatile productive ar trebui sa fie un mijloc, nu un scop in viata.

 

in cazul tau, zilele libere sunt ceva relativ, e doar parerea sefului / a firmei unde lucrezi, la care tu ai aderat. insa esti liber sa sa suspenzi activitatea profesionala oricand si apoi sa te intorci la aceeasi firma sau la alta. pierzi pe o parte dar castigi pe alta.

 

una peste alta, la batranete nu iti vei aminti de deadline-uri si bugtrackere si meeting-uri ci de calatoria cu motocicleta in India, Argentina ori Alaska!

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate m-am intors, a fost dezastru total. Blanoasa vine cu vaporu'. Mai jos e o poza care sintetizeaza calatoria, neortodoxa, e facuta in Rothang La unde a crapat ambreiajul. De ce vine Blanoasa cu vaporu si pe unde a fost o sa aflati dupa ce scap de senzatia ca tocmai am iesit dintr-o masina de spalat.

 

post-4661-1285593896_thumb.jpg

 

Poate reuseste cineva sa explice care mai e procedura de postare a unor imagini mari de pe saituri gen flickr, am constatat ca nu reusesc de nici o culoare, th.

 

Ce namoale!!!!

Eu m-as fi gandit de 2 ori inainte sa bag GS-ul pe acolo, daramite blanoasa :P

 

Astept cu deosebit interes aventurile de pana la groapa respectiva cu namol...si de dupa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, cred ca blanoasa japaneza a strabatut cu demnitate acele namoale si nu a fost nevoie ca pilotul sa cheme in ajutor niste " transalpisti de incredere

 

Nu stiu ce sa zic...pe unde am trecut n-am vazut picior de transalpist, n-am intalnit nici un confrate motorizat, sa-l ploua si p-ala ca pe un soarece. Se pare ca toata suflarea in afara de mine aflase ca vine deluviul in partea aia de lume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te-ai intors intr-o bucata. Ai ajuns al dracului de departe. Nici vorba de dezastru :P Felicitari !. Abia astept povestea.

Vedeti ca a intrebat omu cum baga poze de pe flickr. Sa-i raspunda careva ca astept de dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite-l si pe asta cu ce s-a dat pe acolo,cu Kawa 250!

 

http://www.motorcycle-usa.com/308/8041/Mot...the-Passes.aspx

 

Sa cumperi un motor de acolo nu e greu deloc si probabil e cea mai recomandata solutie. Sa incerci sa ajungi acolo cu motorul de acasa e o mica scranteala, cand drumul incepe acolo unde dispare sub tone de stanci si noroaie, cand incepe greul cu adevarat si au trecut cateva mii de km de cand vremea nu mai tine cu tine si oriunde ai merge esti inconjurat de parfumul hainelor tale deja mucegaite si nu intra destul aer in carburatoare...si te simti cam singur. Daca e sa nu fie , poti sa fii calare pe mama si tata motocicletelor, drumul tot inchis ramane.

In Manali m-am intalnit cu un pustan din Tel Aviv care era la a 5-a incercare in Rothang. Teoretic drumul e deschis vreo 3-4 luni pe an, practicabil in jur de vreo doua. Cand se suprapun perioadele astea doua insa, nu stie nimeni.

 

p.s. m-am lamurit cu pozele, am reusit sa gasesc fragmentul de link care se potriveste pe forum sper sa nu uit cum am facut pana cand m-a puc de scris, deocamdata n-am nici un chef , inca visez urat.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...