Sari la conținut

NEW! ZX10R 2011


mac
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca tine mai mult de estetica incorporarea semnalizarilor pe spate...asortandu-se si cu incorporarea semnalizarilor in oglinzi

...but then again ..it`s just me :crack:

 

..dar sa nu uitam si considerentele aerodinamice pe cealalta parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am kawa la inima de mic copil dar asta e cea mai urata motoreta pe care am vazut-o in ultimul timp. unde mai pui ca seamana izbitor cu o conserva (riju) priviti poza si va minunati.

cel mai frumos kawa pt mine ramane 636 2005-2006, cel mai frumos zx precedentul. inca nu-mi revin cat de dezamagit sunt....

post-24881-1286571147_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja se stie pretul in Statele Unite 14800$ varianta cu ABS

 

http://www.kawasaki.com/Products/Product-S...d=24&id=498

Mesaj completat

 

 

 

aici si un slip-on de la Akrapovic pt noul ninja

 

http://www.zx-10r.net/forum/showthread.php...784&page=22

 

....un pic mai jos pe pagina de forum :)

Editat de servant.1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit postul asta pe un forum ZX10. De aici reiese ca tot S1000RR este regele....? :laugh:

 

 

i've seen the redline video and it only up on the earlier model by 2 bhp and down by over 10 on the bmw..?????? the bike looked like it was ridden pretty quick and revved to the 13250 redline in the dyno part of the video to 299 kph so it dont look like its got a ecu limiter unless there s another 750to 1 1000 rpm left in it and by then the power would taper off and the top end limiter is already doing its thing at 299 kph..??????

 

the bhp figures were posted then deleted but some one quoted them so the figures are out there now for all to see,lets hope the uk bikes are putting out more bhp as i was expecting to see more from all the hypw kawai has said about it.....

 

 

Originally Posted by fireman69

A friend of mine had a chance to ride a pre production 2011 zx10r today in Calgary. Did some riding and ended on the dyno. Here are the results.

 

2010 ZX10r - 157.2.

2011 ZX10r - 159.8.

BMW S1000R - 168.1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit postul asta pe un forum ZX10. De aici reiese ca tot S1000RR este regele....? :laugh:

 

 

i've seen the redline video and it only up on the earlier model by 2 bhp and down by over 10 on the bmw..?????? the bike looked like it was ridden pretty quick and revved to the 13250 redline in the dyno part of the video to 299 kph so it dont look like its got a ecu limiter unless there s another 750to 1 1000 rpm left in it and by then the power would taper off and the top end limiter is already doing its thing at 299 kph..??????

 

the bhp figures were posted then deleted but some one quoted them so the figures are out there now for all to see,lets hope the uk bikes are putting out more bhp as i was expecting to see more from all the hypw kawai has said about it.....

 

 

Originally Posted by fireman69

A friend of mine had a chance to ride a pre production 2011 zx10r today in Calgary. Did some riding and ended on the dyno. Here are the results.

 

2010 ZX10r - 157.2.

2011 ZX10r - 159.8.

BMW S1000R - 168.1

 

se pare ca varianta amerigana e castrata rau de tot :D , exagerat de mincinoase declaratiile de mai sus

cam asa stau lucrurile, aprox 180 cai la roata (200+ la pinion)

ia d'aici si plangi

kawasakipower.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa bine pot mintii si acele grafice.Sa nu ma intelegi gresit, imi place f mult ZX10 nou, chiar mi-ar placea unul in detrimentul unui BMW, dar mai trebuie ceva vreme pana se vor lamurii de tot treburile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cercetat cred ca se va cerceta cu adevarat in 2011. Pana una alta se schimba hartii cu cifre. Testul adevarat va veni pe strada. In orice caz, ZX asta promite sa alerge S1000RR bine de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare o motoreta faina atat ca aspect cat si pe hartie. Bordul imi place foarte mult, e supe ca in sfarsit primesti instrumentatie semi racing de la OEM . Probabil la capitolul performante va fi cam acelasi lucru cu BMWul deci va fi diferenta doar de brand ce aleg oamenii care isi permit 14000 euro pe o racheta. In 2012 oricum vor avea toate superbikeurile 200 +-5 cai la pinion daca vor sa mai vanda ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare o motoreta faina atat ca aspect cat si pe hartie. Bordul imi place foarte mult, e supe ca in sfarsit primesti instrumentatie semi racing de la OEM . Probabil la capitolul performante va fi cam acelasi lucru cu BMWul deci va fi diferenta doar de brand ce aleg oamenii care isi permit 14000 euro pe o racheta. In 2012 oricum vor avea toate superbikeurile 200 +-5 cai la pinion daca vor sa mai vanda ceva.

 

Sunt curios ce faci cu acei 200 +-5 CP pe strada. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce faci cu acei 200 +-5 CP pe strada. :laugh:

 

considerand ca multi habar n'au sa conduca nici cu 100 cai la roata ..e evident discursul cu 200 ..nu faci nimic , dar cel putin "o ai mare cand parchezi pe terasa"

 

teste in spania

1. Max Biaggi (I), Aprilia, 1:58,0 min

2. Carlos Checa (E), Ducati, 1:58,3

3. Tom Sykes (GB), Kawasaki, 1:58,5

4. Leon Camier (GB), Aprilia, 1:58,7

5. Leon Haslam (GB), BMW, 1:58,9

6. Troy Corser (AUS), BMW, 1:59,0

7. Michel Fabrizio (I), Suzuki, 1:59,2

8. Noriyuki Haga (J), Aprilia, 1:59,2

9. Alex Hofmann (D), Aprilia, 1:59,9

10. Katsuaki Fujiwara (J), Kawasaki, 2:00,0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Sunt curios ce faci cu acei 200 +-5 CP pe strada. :)

 

Sunt si eu curios ce fac utilizatorii de vitezane in romania cu 100+ la motor. Conteaza ce se vinde nu ce este necesar. Daca in 5 ani apare un motor cu 215 cai la roata toti producatorii de sportive trebuie sa aiba motoare la fel de performante daca vor sa faca vanzare in clasa respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ce ai face si cu unul de 300. tot aud rahatul asta ca-s prea multi cai, prea mult cuplu, rahat. nu poti sa conduci asa ceva, stai acasa. oricum puterea in plus se foloseste la acceleratie si acolo conteaza mult. iti permiti sa faci un slalom mai agresiv de exemplu sau sa iesi ceva mai tare din curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai face si cu unul de 300. tot aud rahatul asta ca-s prea multi cai, prea mult cuplu, rahat. nu poti sa conduci asa ceva, stai acasa. oricum puterea in plus se foloseste la acceleratie si acolo conteaza mult. iti permiti sa faci un slalom mai agresiv de exemplu sau sa iesi ceva mai tare din curbe.

 

Cu atat mai mult cu cat avem traction control :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
foarte frumos. dar mi se pare mie sau aduce cu aprilia rsv 2004-2009 din fata? :)

 

rectific: mi se pare o combinatie intre rsv si cbr rr. poate si cu un iz de r6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai face si cu unul de 300. tot aud rahatul asta ca-s prea multi cai, prea mult cuplu, rahat. nu poti sa conduci asa ceva, stai acasa. oricum puterea in plus se foloseste la acceleratie si acolo conteaza mult. iti permiti sa faci un slalom mai agresiv de exemplu sau sa iesi ceva mai tare din curbe.

 

Corect! Daca ii dau goarna intr-a doua, de la 4000 RPM pana la 16000 RPM (un exemplu), m-am folosit de toti caii pe care ii are motorul motocicletei mele, deci ii folosesti si pe strada. La acceleratie ii folosesti cel mai mult (cel mai des in depasiri), si daca n-ar fi aia 100+ de cai, n-ai mai putea accelera asa. Cu acei CP in plus, nu trebuie sa mergi cu viteza maxima ca sa ii folosesti pe toti, ci daca esti destept ii "imblanzesti" si ii transformi spre avantajul tau atunci cand mergi pe strada, sa te ajute la ceva. Asta-i parerea mea, gresita sau nu, asa vad eu lucrurile.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici-o motocicleta nu scoate puterea pe care o zice producatorul! de ex R1 2009-2010 scoate abia 146cp (cam atat scoteau si motocicletele din 2001-2002) din aia 180-190, asta e vrajeala ieftina de marketing. Asa cum R6 ala care trebuia sa aibe 140 cp are abia 100. Au fost decat cateva exemple, numai credeti toate aberatiile pe care la baga producatorii de motociclete doar ca sa vanda cateva in plus. Uitati-va pe masuratori si veti ramane suprprinsi. http://www.sportrider.com/news/146_1004_20...o/photo_07.html uite un exemplu, intre cateva motociclete model 2010. Stati linistiti, nu cresc caii pe toate drumurile.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...