Sari la conținut

Mi-am Furat'o Si Eu


Mr_Bert
 Share

Postări Recomandate

Nu credeam ca o sa fiu in situatia sa scriu si eu in aceasta rubrica....si totusi "mi-am furat'o si eu"

Astazi ora 09.15 pe soseaua MIhai Bravu dinspre Calea Vacaresti spre Calea Vitan, cam in in fata depozitelor de materiale de constructii (aprox. statie de metrou Vitan).

Subsemnatul, mergea linistit cu Yamaha Dragstar 250 pe banda a II-a (pe urma rotii stinga cum se spune) cam cu 50 Km/h (in zona cu pricina restrictia de viteza fiind 60 Km/h !!!). Un tip de 19 ani care avea carnetul de aproape 10 luni avea masina parcata pe partea dreapta, linga trotuar (masini parcate una in spatele alteia....la greu)......

 

........si acum clasicul accident moto:

Tipu cu conserva vrea sa intoarca (o sosea cu 3 benzi pe sens plus 2 linii de tramvai cu stilpi intre ele), se asigura stinga (vede o masina pe banda a III-a care circula cam cu 50 m inanitea mea si o masina de pe banda a I-a cam cu 100-150m in spatele meu) se asigura dreapta .....si dupa ce trece prin fata lui masina de pe banda a III-a (cea care era cu 50m inaintea mea, demareaza pur si simplu fara sa se mai asigure in stinga).

Cum mergeam eu linistit ma trezesc cu conserva ca ma loveste din lateral fix in piciorul drept (cred ca aproape de jumatatea motocicletei daca nu putin mai in fata)....intru in voblaj accentuat cu directia contrasesns pronuntat......asta in cazul in care reuseam sa evit stilpul de la firele de la linia de tramvai.

Cind vad ca nu am incotro sa redresez motoru' o pun pe dreapta si urmeaza contactul cu asfaltul si alunecarea chiar pina la stilpul dintre liniile de tramvai (uitindu-ma numai la stilpul ala care putea fi dezastru daca intram prea tare in el dar si salvator decit sa ajung pe contrasens, am ajuns in pozitia pe burta).

Si acum ce sa zic, primele 3-4 secunde am miscat mainile si picioarele sa vada daca am bulit ceva....dupa care imi aduc aminte de starea motorului si incep sa ma enervez. Ma ridic si fac citiva pasi schiopatat....(hai bai ca merge treaba....totusi).

 

 

LUATI AMINTE FRATILOR ca uitati de ce eu am scapat: PURTAM ECHIPAMENT MOTO COMPLET (cu toate ca mergeam pe un chopper):

-vesta-armura (protectii enduro - piept, coate, umeri, brate, coloana)

- genunchiere (protectii tibie si genunchi)

- cizme turing (protectie laterale, tibie, bombeu si calcai)

- manusi de piele cu intarituri

- pantaloni de piele

- binenteles casca

 

Ce am patit eu in accident:

o zgirietura superficiala pe coapsa dreapta (desi s-au rupt si-au facut treaba cu brio pantalonii de piele) si o contuzie la glezna dreapta (am fost la spital, radiografii, examinari...etc, daca fac repaus 2-3 zile cu fasa elestica + ghiata si tratament.....trece).

 

Evaluarea pagubelor echipamentului moto:

- pantalonii de piele rupti pe coapsa dreapta si pe in dreptul buzunarului dreapta fata (aveam un pachet de tigari in buzunar)

- vesta putin rupta la cotul drept ...in rest doar zgirieturi

- genunchiera dreapta zgiriata la greu la nivelul balamalei de la genunchi

 

 

Si acum motocicleta:

- capac filtru aer spart

- scarita dreapta - indoita si frecata la greu

- frana de picior - indoita la greu

- aripa fata zgariata (e de plastic)

- semnal dreapta zgariat

- maneta plus vasul pt lichid de frana fata - polizate

- foarte putin contorsionat ghidonul (dreapta e mai aproape de sofer decit stinga cu poate... 1 cm)

- capac spatiu tehnic de sub sa - spart (e de plastic)

- toba inferioara putzin infundata in partea din fata (unde a lovit scarita)

- toba superioara - lovita in partea din fata si zgariata in partea din spate

- cobul din piele de pe dreapta rupt si zgariat la greu

- rezervorul foarte foarte putin zgariat de la plasticul de la genunchiere

- saua - o ruptura mai mica decit o monefa de 1 ban

 

Concluzia ....purtati nenica echipamentul ca merita si incercati sa nu mergeti cu viteza. In cazul meu, au fost cele 2 lucruri importante care au dus la faptul ca am scapat usor atunci cind unu' cu conserva intorce fara sa se asigure si ti'o trage de nu te vezi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia ....purtati nenica echipamentul ca merita si incercati sa nu mergeti cu viteza. In cazul meu, au fost cele 2 lucruri importante care au dus la faptul ca am scapat usor atunci cind unu' cu conserva intorce fara sa se asigure si ti'o trage de nu te vezi !!
cine are urechi de auzit sa auda. sau ochi sa vada, ma rog... bravo tie, ai scapat ieftin.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci al tau era Dragstarul de 250 de la Sectia 12, pe la 11?

Bine ca esti ok, cere sa-ți fie trecute toate daunele constatate pt procesul-verbal ca sa ti le poti recupera pe RCA idiotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci al tau era Dragstarul de 250 de la Sectia 12, pe la 11?

Bine ca esti ok, cere sa-ți fie trecute toate daunele constatate pt procesul-verbal ca sa ti le poti recupera pe RCA idiotului.

Da, al meu era.

Politistul trecut tot....inclusiv accesoriile moto si echipamentul meu.

RCA plateste si coburile (ca accesoriu moto) si echipamentul rupt si/sau sgariat (purtat de motociclist in timpul accidentului)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida, multa bafta si succes la reparatii ... RCA teoretic acopera si pagubele produse echipamentului dar iti trebuie acte cu care sa le dovedesti valoarea (chitante)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, compania unde i rcau e OBLIGATA se despagubeasca tot ce s-a distrus in sau avariat in accident. Si un mp3 player daca aveai la brau sau in buzunar si l-ar fi bulit, si pe ala.

 

Si acum... stau si ma gandesc. Oare am fost sau nu penibil cand i-am recomandat unei cunostinte care si-a luat de curand un Virago 535 sa-si ia echipament hard pentru tot corpul (i-am zis de genunchere+tibiere, cizme touring sau enduro daca-i mai paranoia, manusi cu carboane, casca FULL, etc )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum... stau si ma gandesc. Oare am fost sau nu penibil cand i-am recomandat unei cunostinte care si-a luat de curand un Virago 535 sa-si ia echipament hard pentru tot corpul (i-am zis de genunchere+tibiere, cizme touring sau enduro daca-i mai paranoia, manusi cu carboane, casca FULL, etc )

 

Nu-ti mai pierde timpu cu intrebari d-astea ::cheers:) Penibil ar fi fost sa-i recomanzi doar un braincap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai echipamentu e super bun intradevar, dar mai greu sa il cumperi dupa ce teai chinuit sa strangi banii de motor, bate si ala spre 1000 de euro asa k til iei pe rand si speri sa nai parte de idioti, sanatosi sa fim k in rest ne descurcam noi.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat aproape cu bine. Insanatosire grabnica si tie si cioparelului.

 

Imbecilul dreq ce reactie a avut?

 

 

sa te faci bine , am patzito si io joi , pt 1 data fara echipament si acum ma vait . aia ie

 

Scuze de offtopic:

 

Mosule pareai foarte sanatos cand te-am vazut... Si repede ai mai ajuns acasa, la ce ora ati plecat din Vama?

 

 

Si acum... stau si ma gandesc. Oare am fost sau nu penibil cand i-am recomandat unei cunostinte care si-a luat de curand un Virago 535 sa-si ia echipament hard pentru tot corpul (i-am zis de genunchere+tibiere, cizme touring sau enduro daca-i mai paranoia, manusi cu carboane, casca FULL, etc )

 

Cum pana mea sa fie penibil sa recomanzi protectii??? Penibili sunt inconstientii care merg la drum in pantaloni scurti si tricou... Ce sa mai zic de inconstientii care merg la mare cu gagicile in pantaloni scurti??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de offtopic:

 

Mosule pareai foarte sanatos cand te-am vazut... Si repede ai mai ajuns acasa, la ce ora ati plecat din Vama?

 

Man scuze, te-am confundat cu un alt hell rider. Ce-oti avea frate cu nick-ul asta? Uite-te la mine. Cati mai gasesti cu asa mandrete de nick? :cheers:

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, abia acum am vazut topicul. Imi pare rau ca ai patit-o, dar ma bucur ca ai scapat asa de ieftin. :crack:

 

Poate ne vedem azi la arc si mai vorbim atunci. Pana una-alta, ai grija de tine si spor la reparat! Bafta multa! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

bre Robert, esti nebun, exact in locul ala, vara trecuta, era sa mi-o fur si eu laser. Deosebirea e ca eu veneam lansat cu 100 dinspre Big Berceni, si o conserva de pe vremuri, parcata pe dreapta, a vrut sa intoarca peste toate benzile existente ca sa ajunga pe contrasens. Si acum am un fior pe sira spinarii cand mi-aduc aminte ca am trecut milimetric pe langa spoilerul aluia... deci zona aia are ceva, sa dea dracii... Insanatosire grabnica tie si motoretei... si de-abia o luaseshi bre, era noua... fir-ar a dreq de treaba...

 

Traiasca echipamentul laser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...