Sari la conținut

Accident mortal - Pod Otopeni


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 618
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In maxim 6 luni va aparea probabil un martor, care va sustine cu totul o alta dinamica a accidentului. Asa e la moda in Romania. (vezi accident Nistorescu)

 

Ma da-l dracului de martor fantoma... da' noi ce sintem? Aurolaci? Nu avem cuvint? Ceea ce nu ai cum sa invingi in Romanica e o expertiza "editata" a masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog sa ne tii la curent cu termenele, vine primavara si multi dinte noi cred ca ar participa la o actiune de sensibilizare undeva prin fata sediilor la autoritati, inclusiv la locul de munca al macelarului, sau macar o floare la locul accidentului; e unul din acele cazuri in care motociclistul e clar nevinovat si asta ar trebui sa ne uneasca pe toti; in mod sigur cei care au fost acolo si au vazut live urmarile accidentului nu vor lipsi; asa cred eu

 

Va tin la curent, ei incearca sa mature totul sub covor, am zis ca o sa pun aici rezultatul la plingerea mea, probabil ca de aceea nu am nici un raspuns, sint doar niste nesimtiti care incearca sa-i gaseasca scapari legale, daca o sa primesc raspuns o sa vedeti cit de bine ticluit va fi, vom face plingeri peste plingeri si audieri peste audieri.

Martorii nu au spus decit adevarul, noi stim ca ei vor fi acolo pentru noi si le multumim, sint niste oameni de nota 10 pe care cred ca nimeni nu-i va putea cumpara.

Cind va fi unul din termene sigur va anunt, ora loc si tot dar acum se trage mita de coada, doar doar intervine uitarea.

 

Sensibilizare? Nu le pasa de noi, i-au mintit pe membrii familiei mele, numele criminalului l-am aflat din alta parte, altii i-au mai si tras de urechi vorba vine pe unii din familie, Adina saraca dupa ce s-a pus si ea pe picioare s-a dus si ea la asa zisul militian Georgescu si a fost tratata ca ultimul om cu nesimtire, a picat saptamini in depresie de nici macar cu doctorul ei nu s-a mai inteles, nu mai vorbesc de restul familiei, nu s-a raspuns la plingere.Doar dupa ce s-a dus ea s-au miscat si ei putin dar asta asa ca sa ne arunce praf in ochi.Eu sincer nu stiu ce fac ei de atitea luni, imediat de face anul.

Miscati-va pilelor si faceti ceva cu dosarul asta.

 

Oameni fara inima si care sint pusi pe posturi degeaba dar mergem si la ministru daca e cazul nu conteaza de pilele criminalului. ESte doar un NESIMTIT acel criminal.

 

Fac apel la toti cei care citesc acest subiect sa ne ajutati sa facem public acest caz, ziarele nu vor sa publice nimica cind aud ca e vorba de unul din "securitate".

Mesaj completat

Ca tocmai ziceam ca nu am primit nici un raspuns, ei bine azi l-am primit, nu am foaia in fata dar va pot spune ce scrie pe ea. E ca si cum ar scrie nimic.

 

Probabil ca raspunsul a fost scris cu tatal criminalului, doar se pricepe:

Referitor la petitia d-voastra transmisa prin e-mail Ministerului Administratiei si Internelor si unitatii noastre prin care reclamati tergiversarea cercetarilor in dosarul penal Nr. 11221/P/2010, va aducem la cunostinta ca in conformitate cu prev. art. CPP., acestea au fost inaintate la parchetul de pe linga judecatoria sectorului 1, pentru a dispune.

Cu acest prilej va informam ca in conformitate cu prev. art 218 si 219 din CPP., procurorul conduce si controleaza nemijlocit activitatea de cercetare penala si poate sa dea dipozitii cu privire la efectuarea oricarui act de urmarire penala, dispozitiile fiind obligatorii pentru organul de cercetare penala.

Cu stima, comisar sef de politie, Marinescu Nicolae.

 

Are americanul o vorba la chestii din astea:Bullshit (tradus rahat ca sa nu zic altfel).

Wow ...le-a luat aproape dpua luni sa vina cu un raspuns pe care si noi il stiam. Pai ce nevoie avem de atitia oameni in politie si ministerul de interne, unii sa primeasca reclamatiile, altii sa dea numere de inregistrare, altii sa le plimbe o suta de ani si unul sa vada unde e dosarul sa se uite la lege si sa raspunda.

 

Care e legea cu inregistrarile, domnilor gradati? Unde sint inregistrarile, oamenii din cadrul institutiei comit fraude si voi imi dati un raspuns de doi lei?

Oare criminalul care l-a omorit pe Tibi e multumit sa ne vada cit sintem de frustrati ca el a fost un idiot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi se implinesc 7 luni de cind Tibi ne-a fost rapit dintre noi.

Dosarul inca nu a plecat de la politie, ca doar nu s-a facut nimica 4-5 luni.

In sfirsit s-a terminat expertiza, eu inca nu am vazut-o doar am auzit. Se zice ca expertiza e ok,corect facuta de cel angajat d epolitie, am pus si noi expert, a pus si criminalul expert ca sa nu cumva sa se scrie ceva ce el nu a facut, o sa vad si comentariile expertului lui, omul a fost angajat sa scrie ce i s-a spus.

 

Inregistrarile accidentului nu au iesit la suprafata, facem plingere si la anticoruptie pentru ca Politia romana ascunde dovezile, sa fie dati din functie jos cei care il ajuta pe criminal cu orice mic ajutor, acel criminal a gresit chiar daca lucreaza in acelasi minister. Cineva trebuie sa raspunda pentru acele inregistrari, nici nu conteaza cine.

 

Cei care se ocupa de caz tot incearca sa o convinga pe Adina ce bine isi fac ei treaba, deocamdata au trecut 7 luni, se trage exagerat de mult de timp.

Ma rog, mai este de facut un raport si in sfirsit pleaca dosarul in instanta, probabil ca nu se mai poate tine la politie. O sa va tin la curent cind va fi va incepe procesul daca vreti sa veniti.

Mesaj completat

Raspuns primit de la procuratura sectorului 1

Urmarea plingerii dvs, cu nr de mai sus, privind tergiversarea cercetarilor, in dosarul nr. 11221/p/2010 privind pe inv patrascu Ionut Virgilus Florin, cercetat sub aspectul inf.prev. de art. 178 al 2Cp., va comunicam ca a fost, respinsa ca neintemeiata. In cauza au fost luate masuri in vederea finalizarii cercetarilor cu operativitate.

 

Prim procurer…indecifrabil. Nici macar numele nu si-l poate scrie.

 

Neintemeiata plingerea noastra, asa este. Un om este mort si criminalul zburda liber cu masina lui pe la academia de politie sa-i invete si pe altii cum este cu Legea si cum se aplica.

 

Inca o data Bullshit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo danav !

 

Nu am prea dorit sa scriu in acest caz dar lucrurile, in opinia mea, nu pot ramane asa. Nevinovatia nu se dovedeste dar "Justitia noastra" e cam chioara si imparte cam "delicat" dreptatea. Politia nu are nici un rost altul decat colectarea spagilor catre sefi si sine .

 

Regret din suflet pierdrea suferita de voi (familia) si imi doresc o solutie dreapta. Talionul este o exagerare dar aplicarea lui poate fi o varianta, chiar si in fata lui Dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un subiect zic eu bun de presa sau la emisiunea lui Radu Moraru ,,Nasul" Prea multe faradelegi si cei care desi au gresit nu platesc inca pentru faptele lor. Mama ei de lege...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

A mai trecut inca o luna, imediat se face anul de cind Tibi ne-a fost rapit. Dosarul nu se misca din loc, criminalul se foloseste de toate motivele posibile ca sa tina dosarul pe loc. A cerut o contraexpertiza as acum are dreptul, in martie a facut cerere la primaria capitalei sa obtina planurile de cadastru ale podului, a durat 30 zile pina a primit raspuns, etc. Poate reuseste sa demonstreze ca arhitectul care a contruit podul nu l-a construit corect, trebuia sa-i faca lui libera trecere pe contrasens.

Se foloseste de faptul ca este cine este si stie toate legile, in fata lui Dumnezeu toti sintem la fel, nu conteaza ce bogatii sau ce pile avem.

Deocamdata nu a platit nici un ban copiilor, nici nu le pasa ca ei nu au cui sa-i spuna tata.

O luam de la capat cu plingerile, oricum cred ca totul se discuta la un un pahar de vorba intre cei care se ocupa de caz si criminal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nush dak ii buna solutia si cum se parcurge da ar trebui sa se faca o ancheta si trimisa la curtea suprema de justitie al U.E......poate acolo ar mai fi o sansa....imi pare rau sa aud de asa accident:( da traim in romania si asta nu o sa schimbe nimica..R.I.P motociclistului si condoleante familiei :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, probabil ca acolo ajungem, el este aparat de sistemul numit coruptie din Romania.

Pe mine personal nu ma intereseaza sa ma lupt cu sistemul judiciar si tot felul de trapadusi care il apara, pe mine ma intereseaza ca Tibi sa isi primeasca dreptatea iar copii lui sa stie ca cel care le-a luat tatal a fost pedepsit, nu ca el nu a patit nimic si preda in libertate la Academia de Politie sau cine stie ce mare mahar mai ajunge.

Moartea la Tibi ne-a afectat pe toti din familie intr-un fel sau altul, cel mai tare ii va afecta pe copii cind vor incepe sa inteleaga si vor pune intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am discutat in seara asta cu sotia, care e jurist de profesie, despre cazul lui Tibi; i-am citit tot ce ai scris tu in ultimele luni privind demersurile facute; ne revolta foarte tare ce se intampla, pur si simplu nu putem sa credem ca de atat timp nu s-au finalizat cercetarile. Pacat de viata unui om care era la locul lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, probabil ca acolo ajungem, el este aparat de sistemul numit coruptie din Romania.

Pe mine personal nu ma intereseaza sa ma lupt cu sistemul judiciar si tot felul de trapadusi care il apara, pe mine ma intereseaza ca Tibi sa isi primeasca dreptatea iar copii lui sa stie ca cel care le-a luat tatal a fost pedepsit, nu ca el nu a patit nimic si preda in libertate la Academia de Politie sau cine stie ce mare mahar mai ajunge.

Moartea la Tibi ne-a afectat pe toti din familie intr-un fel sau altul, cel mai tare ii va afecta pe copii cind vor incepe sa inteleaga si vor pune intrebari.

 

Felicitari pentru efortul pe care il depuneti.

Daca toti oamenii s-ar lupta cat va luptati voi tara asta ar fi altfel.

Din pacate romanii sunt resemnati din nastere cu soarta de a trai intr-o tara in care oamenii nu au coloana vertebrala.

 

Sfatul meu este sa nu il lasati pe criminal sa respire. Chiar daca totul se misca greu in sistem va asigur ca nici lor nu le este usor sa tina pasul. Si ei se agita sa musamalizeze la fel cum si voi va chinuiti sa extrageti dreptatea si adevarul din ghearele lor de securisti.

 

Va asigur ca multi motociclisti sunt cu sefletul alaturi de voi chiar daca nu se exprima public.

 

Totusi daca va putem ajuta cu ceva cereti direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, probabil ca acolo ajungem, el este aparat de sistemul numit coruptie din Romania.

Pe mine personal nu ma intereseaza sa ma lupt cu sistemul judiciar si tot felul de trapadusi care il apara, pe mine ma intereseaza ca Tibi sa isi primeasca dreptatea iar copii lui sa stie ca cel care le-a luat tatal a fost pedepsit, nu ca el nu a patit nimic si preda in libertate la Academia de Politie sau cine stie ce mare mahar mai ajunge.

Moartea la Tibi ne-a afectat pe toti din familie intr-un fel sau altul, cel mai tare ii va afecta pe copii cind vor incepe sa inteleaga si vor pune intrebari.

 

Cred ca treaba asta ar trebui sa o citeasca mai des moralistii care sustin pe alte topicuri ca e ok ca cineva care omoara o persoana sa scape fara macar o zi puscarie.

Sper sa reusiti sa va faceti dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne revolta foarte tare ce se intampla, pur si simplu nu putem sa credem ca de atat timp nu s-au finalizat cercetarile.

 

Nu inteleg de ce te miri ? Corb la corb nu-si scoate ochii. Si eu sunt victima unui accident rutier cu vatamare corporala grava (dupa numarul zilelor de spitalizare), crezi ca am mai auzit ceva de cercetari de 3 ani de cand s-a intamplat ? Nici macar expertiza tehnica nu s-a facut. Danav, va trebui sa te inarmezi cu foarte multa rabdare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce te miri ? Corb la corb nu-si scoate ochii. Si eu sunt victima unui accident rutier cu vatamare corporala grava (dupa numarul zilelor de spitalizare), crezi ca am mai auzit ceva de cercetari de 3 ani de cand s-a intamplat ? Nici macar expertiza tehnica nu s-a facut. Danav, va trebui sa te inarmezi cu foarte multa rabdare ...

 

Crede-ma ca am auzit cuvintul asta de 1000 ori, rabdare, am sa am rabdare pina o sa se sature acel criminal, insa pina am eu rabdare o sa se sature ei de plingerile mele. In Romania din pacate nu se spune, e o rusine sa te zbati pentru drepturile tale, eu am invatat aici ca trebuie sa tipi, sa urli, sa te agiti sa-ti obtii drepturile, nu trebuie sa fii "politicos", dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci rau cuiva. Cu politetea si bunul simt nu obtii nimica.Rezultatul nici nu mai conteaza, conteaza ca tu ca OM ai incercat.

Tibi nu mai este in viata sa-si faca dreptate, sa aiba grija de copii lui, noi cei care sintem in viata, noi cei pe care ne-a ajutat putem sa facem diferenta.

 

Danny, daca eu eram in Romania, crede-ma ca eram lunar la usile tuturor, mergeam la ministri, unde puteam sa fi fost in locul tau. Nu te judec, nu-ti spun ce sa faci, eu iti spun ce faceam eu.

Ma gindesc sa fac asta si pentru Tibi cind voi putea veni in tara. Eu nu am nici o rusine sa-mi cer drepturile.

 

Pe cuvintul meu eu nu pot crede ca un om ca acesta va putea preda legea unor studenti cind el nu este in stare sa fie OM responsabil si sa termine acest proces si sa aiba grija de acei copii si sa-si vada de viata lui prapadita. S-a intimplat, a gresit, ne-a nenorocit pe toti insa NESIMTIREA lui doare. Eu nu inteleg cum se poate uita el uita in oglinda, am uitat, nesimtitii si oamenii avizi de bani si putere nu au suflet. Probabil ca ei asta urmaresc, sa ne loveasca mereu cu cine stie ce noi tertipuri. Ce nu ne omoara, ne face mai puternici, poate el amina ani si ani, intr-o zi eu sper ca Tibi sa-si gaseasca linistea, deocamdata Tibi vine in visele noastre, el nu si-a gasit linistea.

 

Va multumesc la toti din tot sufletul, se pare ca cineva vrea sa faca un documentar pe tema asta intr-o zi, eu il voi trimite la toate televiziunile de aici, toate televiziunile din Europa, poate poate cineva il va da pe post, poate cineva se va trezi in justitia romana sa ne faca si noua dreptate.Sa-l vedem atunci pe criminal cit va fi de bucuros sa-si vada poza si inregistrarile de la accident pe tot felul de canale de stiri. Daca va iesi acel documentar, imi voi lua tot timpul din lume sa-l trimit in fiecare tara la fiecare canal de stiri asa cum mi-am facut timp sa trimit emailuri la mai toate ambasadele Romanesti din lume, asa cum mi-am luat timp sa fac plingerile, ASA imi LUA TIMP SA FAC ALTE PLINGERI. Tibi si copii lui MERITA.

 

Cu cit acel criminal devine mai nesimtit cu atita voi incerca sa gasesc si mai multe cai sa arat tuturor cine este el si cum foloseste justitia romana sa nu fie pedepsit. Astept ca sa vad ce mai face Politia romana, nici vorba de inregistrarile de la accident, le voi face si lor plingeri cu nume si tot la Uniunea Europeana cit de curind, insa acele plingeri vor fi facute cu un avocat. Daca justitia si politia romana este surda si oarba, trebuie sa se gaseasca o cale din afara care sa-i forteze sa isi faca datoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca am auzit cuvintul asta de 1000 ori, rabdare, am sa am rabdare pina o sa se sature acel criminal, insa pina am eu rabdare o sa se sature ei de plingerile mele. In Romania din pacate nu se spune, e o rusine sa te zbati pentru drepturile tale, eu am invatat aici ca trebuie sa tipi, sa urli, sa te agiti sa-ti obtii drepturile, nu trebuie sa fii "politicos", dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci rau cuiva. Cu politetea si bunul simt nu obtii nimica.Rezultatul nici nu mai conteaza, conteaza ca tu ca OM ai incercat.

Tibi nu mai este in viata sa-si faca dreptate, sa aiba grija de copii lui, noi cei care sintem in viata, noi cei pe care ne-a ajutat putem sa facem diferenta.

 

Danny, daca eu eram in Romania, crede-ma ca eram lunar la usile tuturor, mergeam la ministri, unde puteam sa fi fost in locul tau. Nu te judec, nu-ti spun ce sa faci, eu iti spun ce faceam eu.

Ma gindesc sa fac asta si pentru Tibi cind voi putea veni in tara. Eu nu am nici o rusine sa-mi cer drepturile.

 

Dana, eu iti doresc sa ai putere sa duci la bun sfarsit ce ti-ai propus. Nu vreau sa te dezamagesc dar sa stii, chiar daca erai in Romania nu rezolvai nimic. Tu crezi ca eu n-am incercat toate solutiile posibile, in masura in care am putut sa le sustin financiar ? Din pacate m-am lovit de imensul zid de prostie, ignoranta si durutinpulism specific autoritatilor romane. Peste tot e o mafie, cea a banului si a relatiilor. Sunt corupti toti pana in maduva oaselor. Mi-e lehamite si jena ca traiesc in asemenea tara. Singura solutie e sa vina o mana de fier la conducere si sa procedeze cum s-a intamplat in Lituania sau Estonia, nu mai stiu sigur, si anume: au dat afara TOTI angajatii Politiei (dar toti, de la mic la mare), si au angajat altii. Da, au stat cateva luni fara politie rutiera, criminalistica, judiciara. Acum sa vezi ce merge treaba la ei. Si in cazul romaniei din pacate, treaba asta ar trebui facuta in fiecare institutie bugetara incepand in primul rand cu judecatorii. Daca citesti pe net ai sa vezi ca majoritatea vinovatilor accidentelor rutiere cu victime decedate au scapat cu 2-3 ani cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu iti doresc sa ai putere sa duci la bun sfarsit ce ti-ai propus. Nu vreau sa te dezamagesc dar sa stii, chiar daca erai in Romania nu rezolvai nimic. Tu crezi ca eu n-am incercat toate solutiile posibile, in masura in care am putut sa le sustin financiar ? Din pacate m-am lovit de imensul zid de prostie, ignoranta si durutinpulism specific autoritatilor romane. Peste tot e o mafie, cea a banului si a relatiilor. Sunt corupti toti pana in maduva oaselor. Mi-e lehamite si jena ca traiesc in asemenea tara. Singura solutie e sa vina o mana de fier la conducere si sa procedeze cum s-a intamplat in Lituania sau Estonia, nu mai stiu sigur, si anume: au dat afara TOTI angajatii Politiei (dar toti, de la mic la mare), si au angajat altii. Da, au stat cateva luni fara politie rutiera, criminalistica, judiciara. Acum sa vezi ce merge treaba la ei. Si in cazul romaniei din pacate, treaba asta ar trebui facuta in fiecare institutie bugetara incepand in primul rand cu judecatorii. Daca citesti pe net ai sa vezi ca majoritatea vinovatilor accidentelor rutiere cu victime decedate au scapat cu 2-3 ani cu suspendare.

 

Te rog sa nu te superi pe mine, stiu foarte bine ce e in Romania acum, mai ales dupa accidentul acesta. Deocamdata se vede ca singura solutie este sa pleci din Romania, pacat, mare pacat. Eu voi lupta atita cit se va putea insa voi incerca sa lupt cu alte unelte, criminalul stie ca daca tirasc statul la Strasburg , statul romin va plati, el probabil tot profesor va fi, eu vreau ca el sa plateasca pentru ce a facut, el sa plateasca pentru copii, voi face tot ce voi putea in anii urmatori, chit ca voi plati pe cineva din afara sa faca documentarul ca sa-l pot trimite oricunde voi putea, o sa incerc cit pot sa nu o includ pe Adina in toate demersurile mele pentru ca ea saraca de abia face fata la toate cite le are acum, criminalul pe asta si pune baza acum, insa el nu trebuie sa uite ca Adina nu este singura. Noi stim ca el stie toate informatiile despre noi, am si fost informati de asta de alti oameni binevoitori, mie nici nu-mi pasa daca pierd cetatenia romana, noi am fost informati ca el si clica lui "ne pot face rau". Who cares?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa nu te superi pe mine, stiu foarte bine ce e in Romania acum, mai ales dupa accidentul acesta. Deocamdata se vede ca singura solutie este sa pleci din Romania, pacat, mare pacat. Eu voi lupta atita cit se va putea insa voi incerca sa lupt cu alte unelte, criminalul stie ca daca tirasc statul la Strasburg , statul romin va plati, el probabil tot profesor va fi, eu vreau ca el sa plateasca pentru ce a facut, el sa plateasca pentru copii, voi face tot ce voi putea in anii urmatori, chit ca voi plati pe cineva din afara sa faca documentarul ca sa-l pot trimite oricunde voi putea, o sa incerc cit pot sa nu o includ pe Adina in toate demersurile mele pentru ca ea saraca de abia face fata la toate cite le are acum, criminalul pe asta si pune baza acum, insa el nu trebuie sa uite ca Adina nu este singura. Noi stim ca el stie toate informatiile despre noi, am si fost informati de asta de alti oameni binevoitori, mie nici nu-mi pasa daca pierd cetatenia romana, noi am fost informati ca el si clica lui "ne pot face rau". Who cares?

adica tot el e ala smecher care "va poate face rau".... fara cuvinte frate :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica tot el e ala smecher care "va poate face rau".... fara cuvinte frate :(

Ei, nu o pot zice chiar asa, insa probabil ca "subordonatii" au facut exces de zel sa arate la "gradati" sau la pilele cele mari ce exces de zel fac ei. Eu nu stiu, unii se cred acolo stat in stat. Am auzit atitea cazuri de la voi cei care cititi topicul, mai stiam si eu citeva, eu nu stiu de ce mai e nevoie de atitia angajati ai politiei, cind fiecare omoara pe cine vrea, cum vrea. What comes around, goes around.

Pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...