Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Am citit intamplator si cu atentie acest topic. Cu scuzele de rigoare si cu speranta ca gresesc : NU CRED O IOTA DIN POVESTEA ACESTUI DAN POPESCU. Cam tot ce a scris pare cusut cu "atza alba". Inca o data... ,sper sa gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am inteles ce a vrut sa zica. ceva in genul "de vei veni , ai sa ma gasesti acolo"

Sau (cum imi zicea Dan Cata) "daca vin,ma vezi" :hurt:

Oricum,e vorba de a scrie relativ corect.In cazul de fata,subtire tare.Subtirel. Si nu vorbesc doar de (a scrie) corect gramatical, gramatica limbii romane este foarte complicata, vorbesc de a scrie oarecum logic :D Insa deh! Zic si eu,ca nu ma doare gura (sau deshtele).

Mesaj completat

Am citit intamplator si cu atentie acest topic. Cu scuzele de rigoare si cu speranta ca gresesc : NU CRED O IOTA DIN POVESTEA ACESTUI DAN POPESCU. Cam tot ce a scris pare cusut cu "atza alba". Inca o data... ,sper sa gresesc.

Eu cred. De fapt cred in toate povestirile de calatorie ale celor ce binevoiesc a-si descrie drumetia. Topicul asta din pacate nu contine o astfel de povestire :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citez un pasaj de la deschiderea topicului :

"Pentru traversarea inotand a unor cursuri de apa in zona Siberiei - in zonele in care podurile nu sunt deloc sau sunt neutilizabile expeditionarul va folosi elemente gonflabile cu care va sustine motocicleta la suprafata apei."

Asemenea gogoritza n-am mai auzit de la Baronul MĂźnchhausen incoace.

Editat de SorinSenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intamplator si cu atentie acest topic. Cu scuzele de rigoare si cu speranta ca gresesc : NU CRED O IOTA DIN POVESTEA ACESTUI DAN POPESCU. Cam tot ce a scris pare cusut cu "atza alba". Inca o data... ,sper sa gresesc.

:hurt:

 

 

Mesaj completat

Vezi ca la gogoritza asta unii au facut si poze, exista se pare si o firma specializata care face acele flotoare.

 

In gogoritza aia din poze mai exista si vreo 4 negri care imping la mobra prin apa.

 

1 singur om + o mobra de 180kg + bagaje + rau involburat + flotoare (ia Siretul la Galati ca referinta) fac baldabac la primul val.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trageam speranta ca o sa il schimbe pe mr. Popescu calatoria asta; dar vad ca a ramas cu acelasi dispret fata de oameni

 

"In seama s-a bagat un nenea la 60 si ceva de ani, fost sportiv la motocross, fireste ca pe jawa, care a tinut sa-mi explice ceva in rusa tinand in mana unujl din discurile uzate ale ambreiajului meu. DUpa vreo 2-3 minute de explicatii inflacarate mi s-a facut mila de frustrarea omului si i-am zis cu zambetul pe buze ca nu inteleg ruseste. ZIc frustrare ca sigur nu s-ar fi simtit bine sa vorbeasca ca boul si cand sa primeasca un raspuns (oricare ar fi fost el) sa observe frustrat ca a vorbit degeaba. dar am apreciat intentia lui cu toate ca ideea discursului lui era ca in motor este prea mult aluminiu si prea putin otel. Cred ca m-asi fi descurcat de minune sa-i dau statuia cu cunostinte tehnice moderne a lui lenin jos de soclu intr-o explicatie savanta, dar cu rusa mea sigur ajungeam la scandal"[/i]

 

"Cred ca aduna ciuperci. Am zis se apleaca, nu se sa lasa pe vine.....sa nu se interpeteze aiurea de catre despicatorii firului in patru, mari cititori de internet si incapabili de o viata a lor, reala. Devoratori de vietile altora. Si autoconsiderati motociclisti pe deasupra."

 

Si pe deasupra se pare ca e si pupincurist:

 

"Ce frumos e lucrat motorul pe dinauntru, e o placere sa faci pe chirurgul. Ca tot sprijina expeditia doctorul (fost) PDSR-ist Sorin Oprescu, om cu libertate de exprimare de invidiat si fara curvasarii de cabinet."

 

 

Sincer, mr. Popescu, mai mult respect imi inspira motorul ala care te-a carat in spinare atata drum, decat persoana ta. Si nici daca pui motorul pe flotoare si il tarasti inot peste pacific nu ai putea sa imi schimbi parerea. Cu ce te poti lauda? Ca intr-o luna jumate ai pierdut respectul majoritatii oamenilor care ti-au urmarit calatoria. Care nici nu te cunosc personal. Si nici nu isi doresc asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trageam speranta ca o sa il schimbe pe mr. Popescu calatoria asta; dar vad ca a ramas cu acelasi dispret fata de oameni

 

"In seama s-a bagat un nenea la 60 si ceva de ani, fost sportiv la motocross, fireste ca pe jawa, care a tinut sa-mi explice ceva in rusa tinand in mana unujl din discurile uzate ale ambreiajului meu. DUpa vreo 2-3 minute de explicatii inflacarate mi s-a facut mila de frustrarea omului si i-am zis cu zambetul pe buze ca nu inteleg ruseste. ZIc frustrare ca sigur nu s-ar fi simtit bine sa vorbeasca ca boul si cand sa primeasca un raspuns (oricare ar fi fost el) sa observe frustrat ca a vorbit degeaba. dar am apreciat intentia lui cu toate ca ideea discursului lui era ca in motor este prea mult aluminiu si prea putin otel. Cred ca m-asi fi descurcat de minune sa-i dau statuia cu cunostinte tehnice moderne a lui lenin jos de soclu intr-o explicatie savanta, dar cu rusa mea sigur ajungeam la scandal"[/i]

 

"Cred ca aduna ciuperci. Am zis se apleaca, nu se sa lasa pe vine.....sa nu se interpeteze aiurea de catre despicatorii firului in patru, mari cititori de internet si incapabili de o viata a lor, reala. Devoratori de vietile altora. Si autoconsiderati motociclisti pe deasupra."

 

Si pe deasupra se pare ca e si pupincurist:

 

"Ce frumos e lucrat motorul pe dinauntru, e o placere sa faci pe chirurgul. Ca tot sprijina expeditia doctorul (fost) PDSR-ist Sorin Oprescu, om cu libertate de exprimare de invidiat si fara curvasarii de cabinet."

 

 

Sincer, mr. Popescu, mai mult respect imi inspira motorul ala care te-a carat in spinare atata drum, decat persoana ta. Si nici daca pui motorul pe flotoare si il tarasti inot peste pacific nu ai putea sa imi schimbi parerea. Cu ce te poti lauda? Ca intr-o luna jumate ai pierdut respectul majoritatii oamenilor care ti-au urmarit calatoria. Care nici nu te cunosc personal. Si nici nu isi doresc asta.

 

 

acuma pe bune, fiecare se poarta cum stie. nu vad ce te deranjeaza pe tine.

pe mine m-a atacat numai faptul ca si-a arogat dreptul de a duce motociclismul romanesc la magadan. in rest, e libertate. nici el nu-mi cere sa ma indragostesc de el, nici pe mine nu ma indeamna vreo pofta. e loc pentru toti pe pamant, asta-i una din vestile bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domn Popescu - da' o poza cu... Magadan cand bagi pe blogu' lu matale..?

 

Numai eu am senzatia asta sau sunt tampit?

 

Vorbeste de Kadykchan - si pune o poza cu motocicleta in namol...

Vorbeste de Magadan - si pune o poza cu o statuie a lui Isus obosita... si cu tanti de la muzeu.

 

Pune domn' Popescu o poza cu o priveliste, cu panorama orasului (ca tot zici ca ai fost pe coclauri), o priveliste cu portul, blocurile alea parasite din Kadykchan.. ceva.

Pune o poza ... cu ceva.. sa vedem si noi.. E ca si cum ma duc la cascada Niagara si pun o poza cu mine langa un copac.. pe un blog care se vrea a fi public si a incanta publicul.. :hurt:

Nu inteleg cat de netalentat trebuie sa fii sau cat de rauvoitor.

Sau vreti sa scoateti un album de poze pe dividi si va e frica ca o sa le vedem noi inainte??

 

Mesaj completat

later edit:

 

Acum am vazut pe blog ca au mai aparut cateva poze.. cu cateva peisaje de pe drum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai eu am senzatia asta sau sunt tampit?

 

mai ai loc in club? nu de alta, dar sa fim 2 tampiti

la anu' tu alegi berea, eu o platesc. acolo, la tine pe cearceaf in patria berii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami si Belbody: nu ati inteles nimic!

Pozele si alte detalii importante ale calatoriei nu se pun pe blog, se transmit pe calea para-psiho-pupu!

altfel, la ce ar fi folosit pregatirea aia?

deci...concentrati-va....ca vineeee.... :lol:

ps. domnu modelator, va rog nu ma amendati, am plecat la joaca dar nu ma pot abtineee! ma duc la un curs de hai-shin, tre' sa plec prin vara la sovata :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca pasagerul este pe cale sa-si abandoneze coechipierul .

Din pacate...

 

Oricum.. in istorie o sa ramana ca primul roman care a ajuns calare la Magadan.. in excursia lui temerara de 30.000km (cu)/(pe langa) moto... :D

 

Intrebarea corecta la intoarcere adresata lui DP si pentru care raspunsul ar fi "cu motocicleta".. ar trebui sa fie:

"Impreuna cu cine ati fost la Magadan?" :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar nu inteleg de ce a plecat atat de tarziu in calatoria asta. era clar ca in septembrie lucrurile devin naspa din punctul de vedere al vremii, trebuia plecat devreme in mai, mergeai in civilizatie pana in iunie si aveai iulie-august la dispozitie sa explorezi siberia, fara stresul toamnei care poate devenii imediat iarna, mai ales acolo...

 

 

multa bafta cu intorsul dar cred ca cea mai realista varianta e sa te intorci oricum altcumva dar nu cu motoru. mult noroc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar nu inteleg de ce a plecat atat de tarziu in calatoria asta. era clar ca in septembrie lucrurile devin naspa din punctul de vedere al vremii, trebuia plecat devreme in mai, mergeai in civilizatie pana in iunie si aveai iulie-august la dispozitie sa explorezi siberia, fara stresul toamnei care poate devenii imediat iarna, mai ales acolo...

 

 

multa bafta cu intorsul dar cred ca cea mai realista varianta e sa te intorci oricum altcumva dar nu cu motoru. mult noroc !

 

Raspunsul este unul simplu.Initial a dorit alta ruta mai prin sud si prin mai multe tari.Formalitatile pentru obtinerea vizelor de tranzit au durat mult si a culminat cu un refuz de viza.Nu mai stiu care ,Iran,Afganistan,Pachistan.Atunci a abordat aceasta ruta si aluat-o de la capat cu formalitatile.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este unul simplu.Initial a dorit alta ruta mai prin sud si prin mai multe tari.Formalitatile pentru obtinerea vizelor de tranzit au durat mult si a culminat cu un refuz de viza.Nu mai stiu care ,Iran,Afganistan,Pachistan.Atunci a abordat aceasta ruta si aluat-o de la capat cu formalitatile.Bunu.

 

mersi de explicatie, o cred, dar tot nu inteleg de ce a ajuns sa plece asa tarziu, indiferent de ruta, chiar si prin sud e riscant sa mergi in septembrie - octombrie. cand ai atata timp din aprilie incolo, eu unul as fi plecat mult mai devreme, incepeam cu vizele din timp si numai daca le aveam pe toate in timp util plecam. si sper sa nu se joace cu viza in rusia ca e nasol, is batuti in cap cu viza, tre sa iesi la timp ca altfel e nasol.

 

nici nu vreau sa ma gandesc ce frig e acum pe acolo, toata ziua pe ploaie (zapada) si fara astfalt, sute de km.... nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de explicatie, o cred, dar tot nu inteleg de ce a ajuns sa plece asa tarziu, indiferent de ruta, chiar si prin sud e riscant sa mergi in septembrie - octombrie. cand ai atata timp din aprilie incolo, eu unul as fi plecat mult mai devreme, incepeam cu vizele din timp si numai daca le aveam pe toate in timp util plecam. si sper sa nu se joace cu viza in rusia ca e nasol, is batuti in cap cu viza, tre sa iesi la timp ca altfel e nasol.

 

nici nu vreau sa ma gandesc ce frig e acum pe acolo, toata ziua pe ploaie (zapada) si fara astfalt, sute de km.... nasol.

 

Nicio problema cu frigul pt.musiu Dan.E bine impanat si,cel mai important,Dan este un adevarat barbat.Astept sa se intoarca si la o intalnire cu toti cei curiosi,inclusiv presa,Popescu va raspunde tuturor intrebarilor.

Bravo Dane.Te asteptam cat mai curand acasa.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne

Yo n-am priceput faza...yo merg pe motor sare-n ursu in drum face mormor yo fac pe mine si sar de pe motor in camion sa faca mos martin o tura cu mobra

Acu pe bune,de cate ori la coborare la la cota 1400 n-am trecut pe langa ursi care stateau pe marginea soselei la cersit.....se mai si uitau ciudat la mine..si nu s-a dat nici unu la mobra mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo n-am priceput faza...yo merg pe motor sare-n ursu in drum face mormor yo fac pe mine si sar de pe motor in camion sa faca mos martin o tura cu mobra

Acu pe bune,de cate ori la coborare la la cota 1400 n-am trecut pe langa ursi care stateau pe marginea soselei la cersit.....se mai si uitau ciudat la mine..si nu s-a dat nici unu la mobra mea

tu compari sinaia cu siberia si ursii aia obisnuiti sa primeasca mancare de la oameni cu aia din salbaticie? chiar ai impresia ca ursii sunt asa dragalasi, pasnici eventual de plus

?

vreo stire de la Dan Popsescu? pe site, ultima relatare e de pe 13, si zicea ca se gandeste daca continua pe moto sau renuna la cele 2 roti...

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne
tu compari sinaia cu siberia si ursii aia obisnuiti sa primeasca mancare de la oameni cu aia din salbaticie? chiar ai impresia ca ursii sunt asa dragalasi, pasnici eventual de plus

?

vreo stire de la Dan Popsescu? pe site, ultima relatare e de pe 13, si zicea ca se gandeste daca continua pe moto sau renuna la cele 2 roti...

 

Dude un urs nu ataca daca nu ii invadezi teritoriul,sau potecile pe care merge.Daca tu crezi ca un urs iti sare-n fata pe un drum si te alearga,atunci chiar te-ai uitat la multe filme horror sa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai uitati-va si voi pe harta unde a ajuns si lasati-l in pace. eu cu avionul am mers pana la meridianul ala de m-am saturat. cred ca m-ar apuca depresia sa ma intorc de acolo pe motor, nu mai zic pe cancerul asta. daca as fi ajuns, primul lucru era sa incarc motorul pe ceva si sa-mi iau valea in modul cel mai rapid posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude un urs nu ataca daca nu ii invadezi teritoriul,sau potecile pe care merge.Daca tu crezi ca un urs iti sare-n fata pe un drum si te alearga,atunci chiar te-ai uitat la multe filme horror sa

zona aia tocmai ca e pe teritoriul ursilor salbatici, care spre deosebire de cei de prin europa nu prea se tem de oameni. Drumul nu e asfaltat, poti sa mergi cu viteze foarte mici, iar daca un urs blocheaza drumul ce faci? Daca tu te crezi mai viteaz nu inseamna ca esti neaparat si mai intelept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...