Sari la conținut

Dacie 1310 - 1 <-> Gs - 0


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Soseaua de Centura, intre AMCKART si Voluntari, la nici 500 m de circuit. 90+ km/h, aveam un tir in spate, liber in fata, de pe contrasens veneau masini in coloana. La un moment dat din spatele unui tir ce era aproape de mine iese in depasire o Dacie. Stil kamikaze. Dupa cum stiti (care stiti) Centura e destul de ingusta. Degajez in stil super-moto extrem pe dreapta, oricum nu am crezut ca mai scap. M-a lovit doar cu oglinda (cred) in oglinda si cot de am zis ca mi-l smulge. Din izbitura am iesit in decor, sarit santul si m-am oprit in sinele de tren si pietrele de la terasamentul caii ferate, gramada langa GS. Tirul din spatele meu, ale carui frane le-am auzit pe creier parca, a reusit la minim sa evite daramarea unui stalp de inalta tensiune. Saracul sofer, cu par alb in cap, a venit tremurand la mine si m-a intrebat de sanatate, m-a ajutat sa scot GS-ul si a plecat apoi sa elibereze soseaua pt ca aproape o blocase cu remorca. Tot repeta ca bine ca a descarcat marfa si era gol, altfel dadea in stalp grupa mare. Tirul de pe contrasens, cel depasit de Dacie, a iesit si el pe terasament foarte mult, inclinandu-se rau de tot.

 

Pagube: GS-ul doar zgariat ca am incercat sa-l tin cat am putut, eu cu contuzii la cot, omoplat si sold. Ii multumesc lui D-zeu ca mi-a dat atata minte incat sa pun protectiile pe mine si cu toata caldura asta. Altfel nu cred ca mai eram asa intreg. In rest geaca si pantalonii taiati, etc.

 

A, sa va mai zic ca Dacia Berlina 1310 culoare gri cu nr de PH nici nu a oprit ? Oricum numarul l-am aflat de la unul din soferi, asa ca va fi o "petrecere" in curand in judet. Si nu glumesc.

 

Cascati bine ochii si purtati echipamentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ca ai scapat, fah. Vorbeste cu Pacasac sa puna de o Intifada mica prin judetz. Ca abia asteapta de-astea.

 

Revigorare grabnica

 

late edit: am incurcat PH cu BV. Dar ma rog, intentia conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ca ai scapat, fah. Vorbeste cu Pacasac sa puna de o Intifada mica prin judetz. Ca abia asteapta de-astea.

 

Revigorare grabnica

 

late edit: am incurcat PH cu BV. Dar ma rog, intentia conteaza

 

ca vorbeam de protectii.

 

sa fii sanatos amice. sa te faci bine repede! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.. daca ai aflat nr. de inmatriculare.. pune-l pe aci.. sau trimite-l prin PM .. vreau sa-l invat minte, caci lumea e mica si pamantu e rotund...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah cum plmea poa' sa existe asa oameni mah?macar din bun simt te duci si te scuzi macar,nu faci 10 masini gramada si fugi :crack: Pe langa faptul ca nu are habar cum sa conduca mai e si nesimtit cu inclinatie spre idiot.Daca prostia provoca durere eu imi deschideam farmacie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah cum plmea poa' sa existe asa oameni mah?macar din bun simt te duci si te scuzi macar,nu faci 10 masini gramada si fugi :crack: Pe langa faptul ca nu are habar cum sa conduca mai e si nesimtit cu inclinatie spre idiot.Daca prostia provoca durere eu imi deschideam farmacie

 

 

Eu unul nu pot sa inteleg ce e in mintea sofrilorilor de genul asta.

Ori nu te-a vazut, poate are omul o problema cu vederea sau cu capul, caz in care nu ar trebui sa mai sofeze.

Ori s-a gandit ca ai loc pe dreapta, caz in care o efectuat o depasire neregulamentara cum ar zice garcea, si in care oricum e idiot si nu ar trebui sa mai sofeze.

Ori e ignorant si s-a gandit : sa ma ocoleasca prostu da-l incolo cu bicicleta lui, eu nu am ce sa patesc ca sunt cu masina... caz in care trebuie starpit... defapt trebuia starpit de mic.

 

Bine ca esti OK si ca ai avut protectii. Ai avut si la coloana ca ma ia groaza cand ma gandesc la sinele de tren...?

 

Cat despre nenorocit eu zic sa gasesti martori si sa mergi la politie pana nu mai darama pe cineva. Degeaba ii infunzi toate supapele cu carnitza ca daca are permis maini si picioare tot conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos, avand in vedere ca a depasit un tir si in spatele lui Thomas era alt tir, macar p-asta cred ca l-a vazut, dar asta a fot o depasire kamikaze in care s-a bazat pe faptul ca ceilalti il vor evita, dar problema mare ar fi aparut daca soferul din spatele lui Thomas nu era atent o fractiune de secunda (ii suna mobilul si s-a uitat sa vada cine il suna, verifica indicatoarele de bord sa vada ce mai indica, se uta un pic in retrovizoare ca sa vada ce se intampla in spatele tir-ului, etc) atunci il facea pe bou sandwich. Nasol a fost ca Thomas a fost prins la mijloc, dar partea buna e ca instinctele lui l-au salvat si din fericire acuma nu dam cu RIP-uri.

Eu ca sofer nu pot sa inteleg de ce nu s-a repliat in spatele tir-ului pe care a vrut sa-l depaseasca cand a vazut ca din sens opus vine alt tir. Eu stiu ca nu ma bag in depasire asa daca stiu ca masina nu are forta suficienta (iar Dacia berlina sigur nu are forta suficienta sa se infiga, ca sa faca o depasire rapida) si mai ales cand am trafic din sens opus. Cat dracu putea sa castige ca timp? 5 minute?

Esentialul: bine ca esti in regula Thomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...