Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

Cu dorinta de a-mi achizitiona o folie antiaburire pentru viziera va rog sa-mi raspunde-ti(care au sau au avut ) daca produsele sunt bune de ceva.

Spun produsele deoarece pe "louis.de" sunt 2 modele, si anume :

- PINLOCK FINE VISION - 20012003

- FOGCITY UNIVERSAL - 20012002

Va multumesc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca viziera are tratament antifog ,cumperi degeaba oricare din variante . Am cumparat Fogcity si nu a facut nimic din cauza ca aveam viziera tratata antifog (strat pe interior)

Am dat-o unui prieten si la el face ceva treaba . Deci ,depinde de ce viziera ai .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana viitoare imi ajubge din germania versiunea de la pinlock. asta este o lentila pinlock autoadeziva. nu mai trebuie piciorusele de prindere. lentila se lipeste cu banda de silicon de viziera formand un buzunar de aer intre viziera si lentila, fapt care face ca cele doua sa nu aiba aceeasi temperatura(lentila are temperatura mai ridicata ca viziera) lucru care impiedica formarea condensului. montajul este simplu. sper sa functioneze. te anunt dupa 26. daca esti din bucuresti poate ne vedem sa si vezi pinlockul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara pinlock esti mort daca ai o viziera proasta, netrata corespunzator anti-aburire.

Am mers si la temperaturi sub 0 grade sau in ploaie torentiala si nu mi s-a aburit viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca este si pinlock care doar se lipeste florynn, functioneaza ca unul cu pirioruse, numai ca poate fi montat pe aproape orice fel de viziera(sa incapa ca dimensiuni)

uite link cu un film cu modul de instalare. foloseste cineva sau a folosit, un feedback ceva?

http://cdnxl1.louis.de/shop/zusatz/vid/Fine_Vision_installation.wmv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce se sta si cauta tot felul de solutii pentru dezaburirea vizierei in conditiile in care sunt atatia producatori ce au gasit si dezvoltat solutii ce functioneaz perfect in prvinta cestui aspect. De exemplu exo 750 si exo 1000 au astfel de solutii puse pe casti si FUNCTIONEAZA, de ce nu se incearca achizitia unor astfel de modele de la bun inceput?! Pana la urma iesi mai ieftin si ramai cu ceva de calitate pentru cel putin 2-3-4 sezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul cere o opinie cu privire la folii si pinlock si voi il certati ca de ce nu si-a luat alt model de casca, el vrea sa imbunatateasca ce are. by the way la agv t2 viziera antifog nu este asa sfanta pe cat ar spune unii, se abureste si la frig si la ploaie, ceea ce stiu sigur ca la pinlock nu se intampla, nus la asta autoadeziv cum este.



omul cere o opinie cu privire la folii si pinlock si voi il certati ca de ce nu si-a luat alt model de casca, el vrea sa imbunatateasca ce are. by the way la agv t2 viziera antifog nu este asa sfanta pe cat ar spune unii, se abureste si la frig si la ploaie, ceea ce stiu sigur ca la pinlock nu se intampla, nus la asta autoadeziv cum este.

viziera a avut acel strat antifog, tot un fel de folie lipita pe viziera, era bun, dar nu infailibil. de asta am optat sa il dau jos si sa incerc sa montez pinlock sa vad ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu dorinta de a-mi achizitiona o folie antiaburire pentru viziera va rog sa-mi raspunde-ti(care au sau au avut ) daca produsele sunt bune de ceva.

Spun produsele deoarece pe "louis.de" sunt 2 modele, si anume :

- PINLOCK FINE VISION - 20012003

- FOGCITY UNIVERSAL - 20012002

Va multumesc.

vezi ca ma sunt si astea, pe care din ce stiu eu cred ca poti sa mergi si sa le si vezi "in carne si oase"

http://www.scuterul.eu/folie-antiaburire-viziera-moto-fog-city

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar nu te-a certat nimeni. am zis doar ca ai sa arunci banii pe prostia aia care inafara de faptul ca iti unge toata viziera si nu sta veci cum trebuie nu face nimic. sa mai discutat asta de citeva ori si vroiam doar sa iti atragem atentia. sa te indrumam atat cit putem. tu stii pe ce dai banii. in fond sint ai tai. vroiam doar sa iti zic sa iei un pinlock de la inceput.

apropo de exo 750. stratul antiaburire nu mai are nici un efect daca esti istet ca mine si cureti viziera cu solutie de geamuri si pe interior. pe exo 750 am montat eu un pinlock de kbc de pe louis ce era doar 45 de roni.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ieri am montat PINLOCK FINE VISION - 20012003 pe t2 cu viziera iridium, relativ simplu de montat, greu a draaq ca nu se vede nimic prin viziera, chestia pare foarte ok. inca nu m-am dat deloc cu casca, deh zapada, dar asa la prima vedere si un test pe balcon la -3 grade pare ca isi face foarte bine treaba. te anunt dupa prima iesire pe roti. asfalt uscat!

 

Este foarte tare, am mers astazi pe 4 grade si ploaie, nici o emotie de aburire, nici o urma, recomand pinlokul universal, daca cineva are nevoie de dimensiuni il ajut cu placere, sau daca vrea sa vada ce si cum in carne si oase :)

o sa imi mai comand 2, unul pentru viziera clara de la t2 si unul pentru stealth

 

Ca termen de comparatie am iesit in seara asta 15 min cu casca AGV Stealth, prima purtare, viziera originala, tratata antiaburire, si surpriza..... nu s-a aburit ci a facut un condens lichid, se vedea relativ bine prin viziera dar era depusa o pelicula de apa, pur si simplu, pe interior.... so ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

mi-am scos si eu la o plimbare pe vremea asta friguroasa noul motor si noua casca shoei cu pin lock. problema e ca mi s-a aburit locul dintre viziera si pin lock, deci practic nu ai cum sa o stergi fara sa o demontezi. e adevarat ca vremea nu e favorabila, dar intrebarea mea este: e normal sa sa abureasca astfel? pot face ceva in acest caz? sau incerc sa o returnez?

 

va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e normal deloc. Tocmai asta e ideea pinlock-ului. Insa cel mai probabil acesta nu este montat cum trebuie. Incearca sa-l demontezi si sa cureti f bine viziera inainte de a monta pinlock-ul. Si urmareste ca acea garnitura de silicon sa adere perfect la viziera. Daca nu reusesti banuiesc ca poti merge la cei de la care ai cumparat-o sa te ajute.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu ai montat pinlock-ul invers??? Garnitura de silicon trebuie sa fie inspre viziera, nu inspre ochii tai.

am luat-o din magazin cu el gata montat si nu am umblat la el. asta ar fi fost urmatoarea mea intrebare. cum se ajusteaza. pin lock ul trebuie sa fie perfect lipit de viziera? caut acum vreun link bun pe youtube. poate gasesc

Editat de clauditu2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mare lucru de montat, curbezi pinlocuck-ul cu deschiderea spre viziera si fixezi pe rand cele 2 gauri in locurile lor. Singura chestie e ca garnitura aceea de silicon sa se lipeasca de viziera. Dupa ce ai fixat, incearca sa flexezi viziera de cateva ori si isi gaseste singura locul. Vezi ca mai deschisese cineva un topic si uitase sa dezlipeasca foliile de pe pinlock.

da....am rezolvat de demontat/montat. avea suruburile alea in capete si credeam ca trebuiesc desfacute. sa mai ies un pic pe afara sa vad daca mai face. a mea nu are nicio folie dupa cum ziceam pt ca am luat-o de pe raft din magazin. cu toate astea, cred ca m-au prostit, eu fiind entuziasmat de casca am plecat si mi-am dat seama ca nu am si protectie de barbie pentru vant (nu stiu cum s-o numi) desi am intrebat despre ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pinii au sistem de reglaj. se poate regla sa apese mai tare pinu pe viziera si sa nu mai intre aer intre viziera si pinlock. nu e fixat ok pinlocku. pinu trebuie sa stea perfect pe viziera. surubelele au reglaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele doua surubele care tin pinlockul se pot regla. In felul asta tensioneaza sau detensioneaza pinlockul.

 

Vestea proasta e ca eu sunt la al doilea Shoei. Un xr1100 si un Hornet DS si la ambele dupa 2 3 ridicari de viziera pinlockul fuge de la locul lui. Il mai potrivesc cu degetul inainte sa inchid viziera :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

are cineva de vanzare folie fumurie din aceea de se aplica pe interiorul vizierei...sunt interesat pentru cineva dar din pacate nu

gasesc ma puteti ajuta?



imi cer scuze nu am postat unde trebuie rog un moderator sa il mute la locul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am comandat, dar nu i-am contactat ci am facut comanda direct si au venit acasa. Or fi inchis pravalia...

mda posibil...si alte variante mai cunosti ca nu gasesc...vreau sa fac cadou sa scap ieftin :)) sunt ok lipite raman urme ceva?poti sa le dai jos oricand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea...recent am dat peste o viziera clar in podul casei si pe care ma gandesc sa o fac fumurie si vreau sa stiu daca iese ceva a mai incercat cineva cu folie auto merge?dar cu spray inchis la culoare niste idei sunt binevenite...stima si asfalt uscat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...