Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe vreme rece la mine se abureste pur si simplu de la condens dar nu intre pinlock si viziera ci pe interiorul pinlock-ului, in casca. Cind este foarte rece trebuie sa deschid usor viziera, altfel face condens..

E ceva mai putin pronuntat efectul la castile care au breath guard mai generos, gen cel de la Raid2. Alde schubert n-ar fi facut si ei unul pt c3...

 

am auzit ca se mai aplica ceva solutii ca sa nu se rigidizeze garniturile de cauciuc,...?

Daca nu intentionezi sa o tii vreo 10 ani, nu cred ca e nevoie :) La castile de generatie mai noua nu am vazut sa se mai recomande ungerea chederelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La castile de generatie mai noua nu am vazut sa se mai recomande ungerea chederelor.

 

si eu as fi zis "ce plm huda de chestie mai e si asta" daca nu as fi vazut shoei nou nout, model 2014 ca se livreaza cu tubuletul de solutie pt dat pe chedere ... mno, o fi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu as fi zis "ce plm huda de chestie mai e si asta" daca nu as fi vazut shoei nou nout, model 2014 ca se livreaza cu tubuletul de solutie pt dat pe chedere ... mno, o fi ceva.

De curiozitate, ce model ? La gtair de ex nu am asa ceva si nici in manual nu scrie ceva legat de intretinerea chederelor. Idem la schubert. Se precizeaza doar sa o tii in husa, in loc fara umezeala si departe de copii si animale :)

Nu mai tin minte la raid2 daca am primit silicon din ala, dar parca nici la el.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Caut si eu un pinlock pt o casca Caberg Trip. /index.php?/topic/693917-casca-caberg-trip-flip-up-alba-noua/

 

Am gasit aici http://www.racevisors.co.uk/category/caberg-pinlock-antifog-inserts dar nu pt modelul meu. Aveti idee care s-ar potrivi?

 

Sau daca pot pune unul universal?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la Gt-air am primit o sticluta cu ulei siliconic ,scrie si in manual sa ungi apoi sters garniturile ...nu am facut-o pana acum :D

Cred ca am citit manualul ca un barbat adevarat, ca n-am vazut mentiunea respectiva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi suna a bagare de produs pe gatul clientului.

Uitati ulei siliconic, destul cat sa ajunga unui club intreg + pasagere, pentru trei sezoane minim! http://www.airsoftieftin.ro/Consumabile/Produse-intretinere/Ulei-siliconic-Walther

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

la spray, am luat ceva de la airsoft prima oara de la un prieten, nu mai stiu ce firma dar nici nu cred ca are vreo relevanta. acum am w5 de la lidl, mi-am luat vreo 6 acum un an si ceva, aproape l-am terminat pe primul, nu trebuie folosit in cantitati industriale! :)


» Post actualizat in 28 Nov 2014 15:11

am uitat sa precizez ca merge la castile cu chedere din cauciuc, cele de plastic cel mai probabil n-o sa beneficieze de nimic in plus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mi s-a pus pata sa-mi modific casca.

 

Aveti idee cum fac dintr-o viziera clara sa o transform in "iridium gold" (ca am auzit azi termenul si nu-mi venea in minte)?

 

Folie? Exista asa ceva?

 

post-5416-0-70426400-1424450786_thumb.jpg

 

 

Multumesc anticipat de raspunsuri!

:cheers:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul raspuns cred ca mai mult ca sigur vine ca o intrebare: pentru casca ta nu gasesti viziera aia?

Si legat de folie nu stiu cat de buna ar fi idea.. sunt sanse mari sa deformeze / distorsioneze vederea. Poti sa incerci evident dar daca nu e ok primul pas o dai jos si o arunci la gunoi (nu pe jos ca nu e frumos!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine spune modelul de casca si poate te ajuta cineva cu viziera. Eu am viziere de la 2 HJC uri diferite si as fi dispus sa vand, dat fiind faptul ca am alta casca acuma. Iar daca ai Shoei xr1100 nu cred ca te doare buzunaru sa iei o viziera "dea gata". Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu am auzit de așa ceva.

Într-un fel înțeleg de ce întrebi: poate pentru modelul tău de cască pur și simplu nu există viziere iridium. Sau poate ai o vizieră clară pe care nu o folosești și nu vrei să dai 80-90€ pe o vizieră iridium de la producător.

În același timp nu te-aș sfătui să faci asta, pentru motivele care au fost deja enumerate mai sus. Iar dacă deții un Shoei ca cel din poză (sau altă cască de sute de €), nu prea ai scuză să nu-ți cumperi vizieră originală, chiar dacă sunt cam nejustificat de scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant acuma toate nebuniile , este viziera heliomata care normal e transparenta si cand da soarele se inchide fumuriu asa cum sant de altfel si ochelari de vedere.

 

Pe mine ma intereseaza ceva care sa fie ok pe ploaie mai ales noaptea acolo e marea buba , cand incep picuri de ploaie sa reflecte lumina de la farurile unui idiot apoi e belea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, nu am stiut (nici nu am avut timp sa caut) ca exista topic dedicat. Multumesc pt unirea topicului nou cu cel existent!

 

Ideea este ca nu vreau sa investesc prea mult in chestia asta. As dubla valoarea castii :crack:

 

Casca este Grex - cea din foto (fabricata de Nolan) si comparativ cu castile care mi-au trecut prin mana de-a lungul vremii este o mizerie si o tin doar pt drumuri scurte prin Bucuresti.

 

Just for fun - Casca vreau sa o vopsesc kaki, elementele negre (capacele la aerisiri) sa le pastrez asa cum iar viziera sa o fac aurie

Sunt tare curios daca iese ceva ok sau kitsch

 

 

 

post-5416-0-77548100-1424473636_thumb.jpgpost-5416-0-27271100-1424473655_thumb.jpg

post-5416-0-37212800-1424473746_thumb.jpgpost-5416-0-35716000-1424473759_thumb.jpg

 

 

 

 

Exista vreo solutie ieftina sa fac asa ceva?

(din pacate nu am apucat inca sa studiez topicul asta in cautare de solutii)

 

Multumesc!

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...