Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu te juca cu abureli de astea. folia auto iti blireaza imaginea, iar spray-ul... la fel.

 

tine la siguranta ta si da 100lei pe o viziera buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te juca cu abureli de astea. folia auto iti blireaza imaginea, iar spray-ul... la fel.

 

tine la siguranta ta si da 100lei pe o viziera buna.

faza e ca este o casca mai antica uvex ps-430 si nu gasesc pe nicaieri viziera pt ea ca altfel dadeam :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu va mai jucati frate cu viata voastra,si eu am facut multe "carpeli" la viata mea,dar chiar sa-mi pun ochelari de cal niciodata.O viziera fumurie din fabrica e facuta dupa niste standarde,astfel incat sa vezi uniform prin orice punct in care te uiti,sa vezi bine si clar chiar daca e imaginea mai intunecata.Tu crezi ca vei reusi sa o vopsesti ca in fabrica?

 

Si cu autocolant la fel.

 

pe orice viziera noua scrie clar :a nu se vopsi,a nu se colanta,pericol de accident! si au dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutii sunt ,dar cum zic si colegii sunt de aceiasi parere ca nu vei reusi sa o vopsesti ca "de fabrica" Ar mai fi varianta de pinlock fumuriu ,daca viziera are pini

 

http://www.ebay.com/itm/ARAI-SAI-Dark-Smoke-Max-Vision-Brow-Vents-Pinlock-Insert-Anti-Fog-Anti-Fog-/380427539725

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce tin eu minte, cu folia nu stiu daca merge, pentru ca e curbata viziera si iti ies cute, trebuie sa chinui cu feon samd. Asta daca nu ma insel, chiar daca ti-ai dori, nu stiu daca ai reusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o folie speciala pt viziere care se prinde pe interior. am vandut eu o perioada folii de genu. costau in jur de 50lei. le aduceam din uk ( nu ma mai ocup cu asa ceva).

 

se vedea super ok si avea efect antiaburire. stiu ca vazusem si pe siteuri de la noi asa ceva costa in jur de 80lei.

 

folia nu se lipeste propriu zis de viziera. vine la pachet cu 2 chestii care se lipesc de viziera in laterale iar folia vine presata de viziera de cele 2 prinderi. marginile sunt presae de viziera iar in mijloc exista un spatiu intre folie si viziera.

Editat de nutzugl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, am luat o casca caberg la care am primit si pinlok. Am pus pinlok-ul conform instructiunilor, totul este in ordine, s-a lipit bine. Intrebarea este daca vreau sa-l dau jos acum vara si sa-l pun cand vine sezonul rece, se mai lipeste ermetic pe viziera? Multumesc anticipat pt sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pinlock , merge dat jos ,spălat şi pus înapoi . Se prinde la fel de bine prin faptul ca stă tensionat între cei doi pini .sunt de aceiaşi părere că nu încurcă cu nimic vara ,e chiar bine dacă te prinde ploaia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un Caberg V2R si mi am luat pinlock de la Louis. In afara de cei 2 pini mai are pe margine acea banda cauciucata autoadeziva. Daca o dezlipesti de mai multe ori nu stiu cat de bine o sa mai sigileze zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Seara buna!

 

Intentionez sa achizitionez o casca noua si caut variante de protectie a vizierei impotriva zgarieturilor, loviturilor (pitricele nisip etc) si nu am gasit nimic concret!

 

Am gasit filmul asta de prezentare care ar fi ceea ce mi-as dori (chiar daca nu este special pentru viziera moto), dar nu am gasit de unde l-as putea achizitiona (nici ebay, amazon sau in alta parte)

 

 

Cunoasteti ceva produse similare sau alternative?

 

A folosit cineva folie auto pentru viziere? Daca da, cu ce efecte?

 

 

 

Cu speranta ca acest topic sa nu se tranforme intr-o cearta colectiva....va doresc asfalt uscat!

 

Respecte

Editat de chetzemiah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cauti protectie la protectie cum s-ar spune..:) ideea este ca vizierele nu sunt facute sa reziste cit o casca, sunt consumabile, mergi cu ea fara probleme, sunt facute din materiale tratate contra zgarieturilor, in general se zgarie cind o scapi pe jos si atunci cumperi alta.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare, am o casca Shark Vision-R, cu bune si rele ca orice casca, si acum vreau sa-i pun o folie antiaburire, fiindca pe vreme rece se abureste si trebuie sa merg cu viziera deschisa ca sa vad si eu ceva.

 

Am gasit folii antifog de mai multe tipuri: Pinlock (special pt vizorul meu), cat si FogCity, Oxford si Progrip, care sunt "universale". Vizorul meu nu are tzurumbel din-ala ca sa se sprijine folia de el. Va rog sa ma lamuriti si pe mine care s-ar potrivi mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fogcity nu se decupează şi nu se recomandă folosirea ei pe o viziera tratată antifog cum e cea de la shark. Am încercat pe o viziera de suomy tratată şi nu a făcut mare brânză ci din contra ,se aburea mai rău .

Îţi trebuie viziera pregătită pt pinlock şi pinlock . Celelalte variante sunt pentru viziere simple ,netratate şi chiar fac treabă până începe să cedeze adezivul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am o casca Shark Vision-R, cu bune si rele ca orice casca, si acum vreau sa-i pun o folie antiaburire, fiindca pe vreme rece se abureste si trebuie sa merg cu viziera deschisa ca sa vad si eu ceva.

 

Am gasit folii antifog de mai multe tipuri: Pinlock (special pt vizorul meu), cat si FogCity, Oxford si Progrip, care sunt "universale". Vizorul meu nu are tzurumbel din-ala ca sa se sprijine folia de el. Va rog sa ma lamuriti si pe mine care s-ar potrivi mai bine.

Incearca la luois.de, acolo au un pinlock universal care se lipeste pe viziera fara sa fie nevoie de pini, eu il am de un an pus pe o AGV este belea, chiar si astazi de dimineata a fost extraordinar in afara ca ceata se depune pe exteriorul vizierei(la asta nu te ajuta pinlockul deloc) Asta este http://www.fogcitysolutions.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fogcity nu se decupează şi nu se recomandă folosirea ei pe o viziera tratată antifog cum e cea de la shark. Am încercat pe o viziera de suomy tratată şi nu a făcut mare brânză ci din contra ,se aburea mai rău .

Îţi trebuie viziera pregătită pt pinlock şi pinlock . Celelalte variante sunt pentru viziere simple ,netratate şi chiar fac treabă până începe să cedeze adezivul

de stratul de tratare antifog scapi in 15 minute cu un spray de curatat geamurile, dai pe interiorul vizierei si pelicula se desprinde singura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...