Sari la conținut

Golden Hornet '08


tiberiu_enache
 Share

Postări Recomandate

Dupa cateva luni de cautari, cercetari, discutii, stres, nopti petrecute pe net...am ales Hornet. Initial vroiam GSR, insa dupa ce am vazut Honda la un amic, m-a atras pe loc.

Un design superb, finisare si robustete mult superioara celorlalte naked-uri, pozitie in sa comfortabila...toate astea adaugandu-se renumitei fiabilitati Honda. Dupa cateva zile de cautare pe net, am gasit-o .... ;) e din 2008, aurie si cu ABS ... atat...aaah are niste semnalizatoare mai micute, in rest e stock, exact cum imi doream. Cand am vazut-o prima data am simtit cum mi se intensifica bataile inimii, era cu mult mai frumoasa decat in poze...iar sunetul motorului mi-a excitat si cel mai singuratic fir de par! Ce mai...probabil ca multi dintre voi stiu despre ce e vorba, asa ca am sa termin discutia aici...

Urmeaza sa-i schimb lichidele, filtrele si placutele de frana ca sunt cam uzate...si ca bonus niste crash pad-uri si o placuta de inmatriculare nou-nouta! :P

post-55998-1280864897_thumb.jpg

post-55998-1280864935_thumb.jpg

post-55998-1280864978_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o stapanesti sanatos ! si eu vroiam o hornetica dinasta dar m-am ales cu un r6 probabil ca urmatoarea va fi un hornet de 900 ca tot nu am reusit sa imi iau gandul de la o bijuterie dinasta! drumuri bune si asfalt cat mai uscat:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treci joia pe la Constipatiei sa vedem si noi(hornetistii) mobra....;)

daca tot ai deschis subiectul asta , te intreb: la ce ora se tine intalnirea ? ( poate-mi fac si eu aparitia azi pe acolo ) bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ai deschis subiectul asta , te intreb: la ce ora se tine intalnirea ? ( poate-mi fac si eu aparitia azi pe acolo ) bafta!

7 o'clock in da' evening!...See ya there! ;)

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

@tiberiu: misto up-grade-urile, cu gust si o prind bine !

La fel ca si tine si pentru mine iarna a fost moment de adaugat diverse, arunca un ochi pe topicul meu, am ales cam aceleasi up-grade-uri....

 

Poate reusim sa ne vedem dupa Pasti la o plimbarica sa mai schimbam niste impresii, am o senzatie ca e rost de niste discutii de calitate :bounce:

 

A, era sa uit: e rost si de niste poze cu pete de culoare intense :laugh:

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, foarte fain! Imi plac oamenii care nu se multumesc cu lucrurile de-a gata (aka stock) ci se implica in a-si personaliza obiectul pasiunii (aka motoreta).

 

Reusit parbrizul, o prinde cat se poate de bine. Ermax face lucruri frumoase, no doubt about it. Acelasi thumbs up pentru crashpads, curajoasa dar de efect optiunea cromatica! Cat despre Leo, Leo Vince, infipt in coor (cum plastic expunea un antevorbitor) sau pe diRECT, este intr-un mare fel... Bravo!

 

Succes in continuare la customizat si sa te bucuri de viespe!

Editat de Elikratos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, nu ca nu m-as fi multumit cu ea stoc, insa sunt unele lucruri care sunt musai sa fie instalate (crashpads, parbriz, mud hugger, etc) si daca tot dai un ban...

Cat despre evacuare, ce pot sa spun si pe mine ma enerveaza DILDO-ul ala de catalizator, dar ca sa scap de el trebuie sa-i iau un PC si s-o pun pe Dyno, pt ca altfel o sa am un ditamai golul de cuplu pe la 6000-8000 de ture, mers aiurea, consum etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte frumos Hornetzica,s-o stapanesti sanatos.;)

Imi place toba,la ce bani a fost?

Nu cred sa fie vreo problema daca dai jos catalizatorul,atata timp cat nu umbli la sonda lambda.Ala e ca un filtru,nu-ti mai iese la euro la itp,dar motorul nu ar trebui sa aiba probleme de functionare.Dar totusi intreaba si pe altii mai experimentati ca eu nu sunt 100% sigur.

Oricum ai ditamai golul de cuplu dupa 6000 rpm :

post-27208-1302759101_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap golul ala exista pe hartie la fel ca la CBR600RR (deh e acelasi motor), insa nu prea e sesizabil, probabil cutia e bine etajata.

Mi-a zis un amic care si-a pus un Termignoni pe direct, ca acel gol de cuplu devenise clar sesizabil, apoi si-a pus un Power Commander si dupa aceea totul s-a schimbat radical.

 

PS: toba a fost 300e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca se schimba treaba cu Power Commander.Dar si toba pe care ti-ai pus-o te ajuta putin.

Aoleo,300e,vroiam si eu ceva asemanator scurt si tras jos la Hornet,dar la banii astia mai stau :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superba hornetica e unul din nakedurile mele preferate, sa ai grija de ea,si imi place cum o personalizezi

 

app ce e acela un power commander?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superba hornetica e unul din nakedurile mele preferate, sa ai grija de ea,si imi place cum o personalizezi

 

app ce e acela un power commander?

 

:wacko: heh gooagal si gasesti info cat cuprinde.

 

Hai cu vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca se schimba treaba cu Power Commander.Dar si toba pe care ti-ai pus-o te ajuta putin.

Aoleo,300e,vroiam si eu ceva asemanator scurt si tras jos la Hornet,dar la banii astia mai stau :(

 

Pai vezi ca pt Hornet-ul fabricat inainte de 2007 gasesti si SH in Italia, frati-miu a gasit la a lui Yoshimura cu 150E in stare exceptionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa caut pe ebay sa vaz.Thks

Gasesti sigur, eu am luat Two Brothers, 500 de dolari 2 tobe, noi; Yoshimura vei gasi sigur tot noua si mai ieftina insa cea facuta in State, cele din Japonia am inteles ca sunt facute manual si sunt mai scumpe. Mie imi cereau 2 mii de euro ,aici, pentru ca reprezentanta respectiva trecuse de la Yoshimura State la Yoshimura Japonia. Recomand Two Brothers tot sistemul de evacuare e destul de acceptabil ca pret, sunetul nu mai zic :(

Editat de aricioplanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...