Sari la conținut

Accident pe Radu Beller - Bucuresti - 09.08.2010


Gheorghe
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

De ce imi era frica n-am scapat.

S-a intamplat luni, 9 Aug 2010 la 19:15.

Veneam pe Radu Beller dinspre Piata Dorobanti spre Lacul Floreasca. Drumul absolut liber in ciuda orei. Aveam aprox 50 km/h cand observ pe dreapta o masina parcata, care semnaliza sa iasa din parcare. (aproape de terasa din parc) Era la aprox 150 m in fata mea. Incetinesc, ca deh, sunt multi gura-casca... Masina se misca 20-30 cm dupa care se opreste. Logic, am presupus ca m-a observat si a oprit sa trec (my mistake). Mi-am continuat drumul, deja incetinisem pana pe la 30 la ora. Cand ajung la 2-3 metri de masina, aceasta iese fix in mine. Am tras cat am putut stanga, am claxonat, dar degeaba. Am intrat cu roata in roata/aripa stanga fata a masinii. Aveam si prietena in spate. Am zburat amandoi peste capota masinii si am aterizat pe contrsens. Eu am avut noroc si m-am ales doar cu o zgarietura la genunchi. Prietena mea a fost mai putin norocoasa. Piciorul i-a fost prins intre motor si masina, si pulpa i-a fost perforata de cuiul de sub sa (unde se prinde plasa de carat a doua casca). Cuiul iese in afara 2-3 cm in mod nornal, dar cand s-a indoit carena, cuiul avea vre-o 10 cm. S-a ales cu o plaga urata de vre-o 15 cm lungime/ 10 adancime (practic se vedea osul). La aterizare din nou ghinion. A cazut pe umar si si-a fracturat clavicula. Inca este in spital la Floreasca asteptand operatia sa-i fixeze osul cu o placa. Prima operatie, la picior a fost ok, avand loc in prima seara.

Soferul, o tanti la 50 si de ani are placa clasica: NU V-AM VAZUT, NU V-AM AUZIT. Oprise masina sa se asigure a doua oara (dupa cum sustine). Vroia sa intre pe o straduta in stanga sa parcheze regulamentar...

Multumesc pe aceasta cale lui Silviu si lui Vlad ( primul isi repara motorul in apropiere, al doilea s-a intamplat sa treaca pe acolo) care mi-au fost de mare ajutor. De asemenea medicii de la clinica stomatologica langa care am avut accidentul au fost fff amabili si au bandajat-o pe Nico pana a venit SMURD-ul.

 

Grija maxima si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk

Iata de ce au cand vad chestii de genul asta prefer sa o ocolesc larg, chiar daca a oprit. O manevra ca o depasire, daca se poate, evident ... nu stii cum scapa piciorul in acceleratie exact cand sunteti langa masina. Nu v-a vazut ? Nu v-a auzit ? Inseamna ca e oarba si surda si nu are ce cauta la volan. Mortzii ei de baba !

Editat de stlk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti un claxon. Claxonati maxim , la orice mica banuiala. Curentul e gratis (vine de la motor) , deci , apasati cu incrdere butonul. Eu asta fac , la cea mai mica chestie care mi se pare mie dubioasa. Claxon , asta e cuvintul de ordine in zilele noastre.

Insanatosire usoara domnisoarei. De aia imi e frica sa merg cu pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti nevoie de ceva?

 

in cazul in care este nevoie de sange call me !

 

grupa 0 RH pozitiv

 

Multumim mult dar nu e nevoie de sange. Azi noapte a venit placuta din Elvetia, asteptam operatia de luni.

 

Aveti un claxon. Claxonati maxim , la orice mica banuiala. Curentul e gratis (vine de la motor) , deci , apasati cu incrdere butonul. Eu asta fac , la cea mai mica chestie care mi se pare mie dubioasa. Claxon , asta e cuvintul de ordine in zilele noastre.

Insanatosire usoara domnisoarei. De aia imi e frica sa merg cu pasager.

 

Iti vine sa crezi, dar am apucat sa si claxonez! Silviu (parca s-a recomandat a fi Ursul pe forum) le-a auzit, fiind in apropiere. Vazul-auzul dispar in timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteau sa fie multe masini pe contrasens si sa muriti amindoi. Sa va dea Dumnezeu sanatate la amindoi. Sanatate prietenei tale si insanatosire grabnica. O sa aiba ea dureri mai ales la inceput si dupa aceea cind se schimba vremea. Si aici in State mai sint idioti dar in general sint cei beti sau drogati care nu realizeaza ce fac. De 6 ani si ceva de cind conduc inca nu am avut nici un accident major si niciodata nu am facut eu unul. Sper sa o tin tot asa. Si eu folosesc claxonul cind e ceva dar astia asculta muzica la maxim sau acolo in aburii lor de alcool nu aud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata de ce au cand vad chestii de genul asta prefer sa o ocolesc larg, chiar daca a oprit. O manevra ca o depasire, daca se poate, evident ... nu stii cum scapa piciorul in acceleratie exact cand sunteti langa masina.

 

Asta + ce a zis lil debul cu privire la claxonat te salveaza de la multe belele. Eu as mai aduga ceva : contactul vizual. Cum in pozitia ta nu aveai cum sa ii vezi ochii, era bine macar sa ii fii vazut capul, in ce directie e inclinat, daca e sucit la stanga sa se asigure, daca se uita in oglinda, etc. Stiu ca nu se poate intotdeauna sa ai un contact vizual cu soferul din cauza mai multor factori, DAR cand este posibil urmariti in primul rand privirea soferului si apoi traiectoria masinii.

Sper sa nu ramana cu semne urate prietena ta, si pot sa pun pariu ca parintii sai nu o sa o mai lase in viata ei pe motocicleta. Avea ceva echipament ? Eu cand merg cu sotia la plimbare, sunt de 2 ori mai atent decat de obicei si de 2 ori mai incet. Ea are casca, geaca cu protectii si bocanci in picioare, urmeaza sa mai cumparam pantaloni cu protectii si incaltaminte speciala. Suntem respunzatori si pentru pasagerul din spatele nostru cand iesim in 2 pe motocicleta.

Sunt sigur ca ai facut tot ce puteai sa eviti acest accident, dar cand se intampla ... se intampla. Si s-a intamplat ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Asta + ce a zis lil debul cu privire la claxonat te salveaza de la multe belele. Eu as mai aduga ceva : contactul vizual. Cum in pozitia ta nu aveai cum sa ii vezi ochii, era bine macar sa ii fii vazut capul, in ce directie e inclinat, daca e sucit la stanga sa se asigure, daca se uita in oglinda, etc. Stiu ca nu se poate intotdeauna sa ai un contact vizual cu soferul din cauza mai multor factori, DAR cand este posibil urmariti in primul rand privirea soferului si apoi traiectoria masinii.

 

Buna observatie si intr-adevar nu se poate realiza intotdeauna. In fractiunea aia de secunda prefer sa-mi calculez eventualul traseu ocolitor + fotografiat zona (gropi, pietoni, conserve) decat sa caut ochii soferului. Mai ales ca de cand umblu si cu conserva am pierdut obiceiul claxonului (si rau fac). De cand mi-am stricat blocul lumini de la claxoane si flash-uri si a trebuit sa scot o gramada de bani sa-l schimb nici nu mai ma ating de claxon sau flash. Prefer sa evit eu decat sa-l atentionez pe bizon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu ramana cu semne urate prietena ta, si pot sa pun pariu ca parintii sai nu o sa o mai lase in viata ei pe motocicleta. Avea ceva echipament ? Eu cand merg cu sotia la plimbare, sunt de 2 ori mai atent decat de obicei si de 2 ori mai incet. Ea are casca, geaca cu protectii si bocanci in picioare, urmeaza sa mai cumparam pantaloni cu protectii si incaltaminte speciala. Suntem respunzatori si pentru pasagerul din spatele nostru cand iesim in 2 pe motocicleta.

Sunt sigur ca ai facut tot ce puteai sa eviti acest accident, dar cand se intampla ... se intampla. Si s-a intamplat ... :laugh:

 

Deja mi-a zis sa-i vand tot echipamentul. Eu parca nu as renunta...Sa vad si ce verdict imi dau cei de la asigurari.

Ironia este ca prin Iunie, cand au venit caldurile, am fost sa-i cumpar armura de vara, dar nu au avut masura ei, si nici nu se fabrica marimi mai mici decat ce aveau in magazin. Asa ca avea o geaca de piele, fara protectii (cea cu protectii e de iarna). Si eu sunt mega atent cand merg cu ea, rar depasesc 60 in oras. Castile si-au facut treaba. Amandoi am lovit zdravan cu castile de asfalt, fara urmari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Eu as mai aduga ceva : contactul vizual ...

 

ce contact, Mario ? de exemplu ieri, pe o portiune dreapta de drum, in afara localitatii, vizibilitate cit vezi cu ochii, cel putin 3 indivizi au depasit dinspre sensul opus fortindu-ma aproape in afara drumului ... la doi le-as putea descrie meclele ...

se uitau la mine si NU LE PASA ! toti barbati, peste 40 (deci nu pustani cu fitze) ...

unde nu te pazesti tu, putin probabil sa te pazeasca altul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce contact, Mario ? de exemplu ieri, pe o portiune dreapta de drum, in afara localitatii, vizibilitate cit vezi cu ochii, cel putin 3 indivizi au depasit dinspre sensul opus fortindu-ma aproape in afara drumului ... la doi le-as putea descrie meclele ...

se uitau la mine si NU LE PASA ! toti barbati, peste 40 (deci nu pustani cu fitze) ...

unde nu te pazesti tu, putin probabil sa te pazeasca altul !

Din pacate (sau din fericire?) am condus numai masina vreo 10.000 km in Romania (si in Italia cam 120.000 km in 6 ani), toata experienta mea pe motocicleta s-a desfasurat in Italia (13.000 km in 1,5 ani) deci nu pot sa ma pronunt in privinta traficului din Romania. Dar din ceea ce citesc pe forum si din ceea ce vad la televizor, situatia nu e buna deloc ... Sincer sa fiu din (putina) experianta de motociclist in Italia nu mi s-a intamplat asa ceva. Cand vin motociclete din sens opus ma dau eu mai la o parte sa le facilitez depasirile, si de cele mai multe ori ma saluta si le raspund la salut.

Contactul vizual il caut cand merg in oras, si la viteze mici. De exemplu, cand merg pe drum cu prioritate si iese o masina din lateral reduc viteza, largesc 1 m sau 2 m, depinde cum imi permite banda de mers, si ma uit in ochii soferului sa vad daca m-a observat sau nu. Binenteles, in teorie e asa de usor ... practica ne 'omoara'.

Spun din nou ca imi pare sincer rau pentru prietena ta, cam inteleg situatia si nu e roza deloc. Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contact vizual fix poola cand un ieri cioban dupa ce claxonez si se uita la mine demareaza de pe strada din dreapta sa traverseze sensul meu si cand vede ca n-are unde sa intre ramane ca coiu in mijlocul strazii. Frana, fandare maxim dreapta de era sa-i iau bara spate, noroc ca am avut loc si nu era nimeni pe banda 1. Merita pumni in cap pana se elibera locul unde voia sa intre !!! !! Nu va bazati ca s-a uitat la voi si va lasa sa treceti, ca poate bizonu a calculat ca te-a vazut si are timp sa treca. CLAXOOOOOOOON ! la maxim pana treci de el !...si frana binenteles. Mare grija ca au luat-o razna de la caldura....

Mesaj completat

@ Gheorghe - Daca prieten ta are nevoie de orteza pt clavicula ( un ham care te tine drept sa se sudeze osul in pozitie corecta) iti pot dona eu una aproape noua ( purtata 1 sapt, dar spalata si curata).

Insanatosire rapida...si haideti iar sus pe mobra, ca microbul nu dispare !! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, asa ceva nu se poate. Tocmai m-am intors de la spital si a inceput sa aibe dureri la umar. Cum e posibil sa stai cu osul rupt o saptamana??? Deci accidentul a fost luni 9 Aug, operatia va fi luni 16 Aug. In ce cacao de tara traim bai nene?!?!?! Asta ar trebui bagata la tortura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa o bantuie durerile astea si la 2-3 luni dupa operatie din pacate. vb cu doctorul sa o opereze mai repede, stimuleza-l eventual. eu am fost operat a doua zi dupa accident, fractura de tibie si peroneu. Seful meu intr-o vacanta in austria a cazut cand era pe schiuri si si-a rupt clavicula. L-au bagat acolo in ghips si apoi s-a operat in romania.

 

Sanatate maxima prietenei tale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De ce imi era frica n-am scapat.

S-a intamplat luni, 9 Aug 2010 la 19:15.

Veneam pe Radu Beller dinspre Piata Dorobanti spre Lacul Floreasca. Drumul absolut liber in ciuda orei. Aveam aprox 50 km/h cand observ pe dreapta o masina parcata, care semnaliza sa iasa din parcare. (aproape de terasa din parc) Era la aprox 150 m in fata mea. Incetinesc, ca deh, sunt multi gura-casca... Masina se misca 20-30 cm dupa care se opreste. Logic, am presupus ca m-a observat si a oprit sa trec (my mistake). Mi-am continuat drumul, deja incetinisem pana pe la 30 la ora. Cand ajung la 2-3 metri de masina, aceasta iese fix in mine. Am tras cat am putut stanga, am claxonat, dar degeaba. Am intrat cu roata in roata/aripa stanga fata a masinii. Aveam si prietena in spate. Am zburat amandoi peste capota masinii si am aterizat pe contrsens. Eu am avut noroc si m-am ales doar cu o zgarietura la genunchi. Prietena mea a fost mai putin norocoasa. Piciorul i-a fost prins intre motor si masina, si pulpa i-a fost perforata de cuiul de sub sa (unde se prinde plasa de carat a doua casca). Cuiul iese in afara 2-3 cm in mod nornal, dar cand s-a indoit carena, cuiul avea vre-o 10 cm. S-a ales cu o plaga urata de vre-o 15 cm lungime/ 10 adancime (practic se vedea osul). La aterizare din nou ghinion. A cazut pe umar si si-a fracturat clavicula. Inca este in spital la Floreasca asteptand operatia sa-i fixeze osul cu o placa. Prima operatie, la picior a fost ok, avand loc in prima seara.

Soferul, o tanti la 50 si de ani are placa clasica: NU V-AM VAZUT, NU V-AM AUZIT. Oprise masina sa se asigure a doua oara (dupa cum sustine). Vroia sa intre pe o straduta in stanga sa parcheze regulamentar...

Multumesc pe aceasta cale lui Silviu si lui Vlad ( primul isi repara motorul in apropiere, al doilea s-a intamplat sa treaca pe acolo) care mi-au fost de mare ajutor. De asemenea medicii de la clinica stomatologica langa care am avut accidentul au fost fff amabili si au bandajat-o pe Nico pana a venit SMURD-ul.

 

Grija maxima si asfalt uscat!!!

 

Nu vreu sa par fara suflet. Daca ai o prietena si tii cu adevarat la ea, vrei sa faca parte din viatza ta nu o iei pasager. O cicatrice la barbat nu e grava, la o femeie i-i scad sansele de a fi agatzata. Mai ales la picioare, miini. Prietena mea a devenit constieta de asta. La inceput nu era, vroia la plimbare o mai luam din cind in cind. La cite accidente a vazut, inclusiv ale mele, nu-i mai trebuie.

Evident ca daca vrei doar s-o cuceresti, sinteti la inceput, e alta poveste. Toti cei care nu au patzito nu constientizeaza deloc un FOARTE posibil accident. Macar sa fie singur cind e sa se intimle. Toti banii babei nu-i vor elimina suferintza si cicatricile.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta este si frica mea cea mai mare: sa pateasca ceva pasagerul, mai ales cand sunt cu prietena.

Eu merg relativ des cu pasager, dar nu pentru a "plimba" ci pentru a ajunge dintr-un punct in altul.

 

Imi pare foarte rau pentru ce vi s-a intamplat, dar dupa cum a mai zis cineva, e bine ca nu au fost masini pe contrasens, si alti factori care puteau duce la consecinte mai grave.

Cu renuntatul. nu stiu ce sa zic, intr-o situatie similara si prietena mea, mai mult ca sigur ar renunta, si nici eu nu stiu daca as mai lua-o ca pasagera, dar cred ca odata cu trecerea timpului, dupa vindecarea ranilor fizice si morale, s-ar putea sa va plimbati iarasi cu motocicleta.

 

Multa rabdare la spital si sanatate multa prietenei tale.

 

PS: Imi imaginez cate fraze gen "ti-am spus eu" auzi acum, si cat de aiurea trebuie sa fie

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii doresc sa se faca bine pasagerei, inteleg ca mai grava e plaga de la picior...

ehe, eu eram incepatoare intr-ale motoarelor cand mi-am rupt clavicula. 5 zile am purtat ghips si restul ham special dar n-am asteptat sa treaca nici 3 zile si m-am suit asa pe motor....adica cu ghips. cu toate ca eram bagata in ghips pe jumatate, o mana imi iesea ca din burta (intorceam capete cand mergeam asa, inclusiv ale altor motociclisti ce ramaneau uimiti ) iar casca mi-o scoteam numai cu o mana...n-am renuntat sa ma dau pe motor. plus ca era ma dureros sa merg pe jos ca se misca osul mai tare in ghips decat megand pe moto.

daca pasiunea e mare, nici un al doilea accident nu va tine o personana departe de obiectul pasiunii: motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta este si frica mea cea mai mare: sa pateasca ceva pasagerul, mai ales cand sunt cu prietena.

Eu merg relativ des cu pasager, dar nu pentru a "plimba" ci pentru a ajunge dintr-un punct in altul.

 

Imi pare foarte rau pentru ce vi s-a intamplat, dar dupa cum a mai zis cineva, e bine ca nu au fost masini pe contrasens, si alti factori care puteau duce la consecinte mai grave.

Cu renuntatul. nu stiu ce sa zic, intr-o situatie similara si prietena mea, mai mult ca sigur ar renunta, si nici eu nu stiu daca as mai lua-o ca pasagera, dar cred ca odata cu trecerea timpului, dupa vindecarea ranilor fizice si morale, s-ar putea sa va plimbati iarasi cu motocicleta.

 

Multa rabdare la spital si sanatate multa prietenei tale.

 

PS: Imi imaginez cate fraze gen "ti-am spus eu" auzi acum, si cat de aiurea trebuie sa fie

 

Eu de-o vreme i-mi transport prietena pe bancheta din spate a masinii, atit de mult tin la ea. Parintzii nostri nu au bani, sint batrini si neputinciosi, in caz de accident ne putem rani amindoi si nu are cine sa ne ingrijeasca. Putini stiti ce inseamna sa nu poti sa te speli la fund dupa ce-ai fost la WC. Cum ar fi daca si ea e imobilizata? Stan si Bran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit a venit placuta azi, si maine dimineata o opereaza. Deci la 9 zile de la accident.

De cotizat, am cotizat la greu. Asta e tara si asa se misca lucrurile...

Frustrant este ca, dupa ce le umpli buzunarele, tot se poarta cu tine ca cu un rahat... Nici acum nu stiu cat dureaza recuperarea, cum se face, cand se poate intoarcea la serv sau alte detalii de genul. Nici macar cat mai sta in spital dupa operatie.

 

De plimbat aiurea nu prea ne plimbam nici noi. O duc in fiecare dimineata la serv, seara acasa. Doamna Ghica- Victoriei (o las pe ea), apoi ma duc la birou (pe la Circ). Seara retur.

Se pare ca de acum vom face traseul cu masina :baldy:

 

Multumesc pentru incurajari!

 

Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit a venit placuta azi, si maine dimineata o opereaza. Deci la 9 zile de la accident.

De cotizat, am cotizat la greu. Asta e tara si asa se misca lucrurile...

Frustrant este ca, dupa ce le umpli buzunarele, tot se poarta cu tine ca cu un rahat... Nici acum nu stiu cat dureaza recuperarea, cum se face, cand se poate intoarcea la serv sau alte detalii de genul. Nici macar cat mai sta in spital dupa operatie.

 

De plimbat aiurea nu prea ne plimbam nici noi. O duc in fiecare dimineata la serv, seara acasa. Doamna Ghica- Victoriei (o las pe ea), apoi ma duc la birou (pe la Circ). Seara retur.

Se pare ca de acum vom face traseul cu masina :baldy:

 

Multumesc pentru incurajari!

 

Asfalt uscat!!!

Offtopic: Te-ai gandit ca exista utilizatori ai forumului asta ca mine care nu pot citi acest topic (decat atunci cand se da report in cazul meu) pentru ca ai tu mostruozitatea aia de poza acolo la profil? Imi vine sa vomit cand o vad, si pur si simplu nu pot sa urmaresc succesiunea de replici pentru ca din cand in cand vad o poza la care imi vine iar sa vomit... Si am mancat sanatos in ultimul timp, numai kefir si extracte de buruieni de genul rosii, vinete, ardei, hamei, orz, drojdie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de-o vreme i-mi transport prietena pe bancheta din spate a masinii, atit de mult tin la ea. Parintzii nostri nu au bani, sint batrini si neputinciosi, in caz de accident ne putem rani amindoi si nu are cine sa ne ingrijeasca. Putini stiti ce inseamna sa nu poti sa te speli la fund dupa ce-ai fost la WC. Cum ar fi daca si ea e imobilizata? Stan si Bran.

 

Iti inteleg si iti respect dragostea si grija ce o porti prietenei tala, dar solutia nu este sa nu o iei cu tine pe motor. Daca impartasiti aceeasi pasiune ce mai spui daca vrea sa isi cumpere si ea motor? Atunci grija va fi inzecita. Sau un tip cu comportament las ( nu de tine e vb, asa in general..) ar spune in caz de incident ca si-a facut-o cu mana ei, asta ca sa scape de raspundere. Plimbarile mai lungi sau excursiile in 2 cu motorul sunt ceva aparte de care nu ar trbui sa o privezi pe prietena ta, daca binenteles si ea are microbul luat. Mergi mai incet si mai cu grija si in primul rand tre sa stii sa mergi cu ea si ea cu tine !! Ce s-a intamplat cu colegul nostru este ghinion si ghinion putem avea cu totii, dar asta nu inseamna ca nu tre sa ne luam prietena pe motor ( exceptand cazul pitzi+inconstient) si sa ne bucuram de tot ce inseamna motocicleta.

Cand mergi des cu acelas pasager pe motor si vedeti cate se intampla in trafic exista un moment de constientizare a riscului la care se expune si va zice ea daca e cazul..."GATA". Eu unul, altfel merg singur ( nu neaparat tare, dar mai fara grija) si altfel cu pasager, adica mult mai grijuliu.

 

Mesaj completat

Offtopic: Te-ai gandit ca exista utilizatori ai forumului asta ca mine care nu pot citi acest topic (decat atunci cand se da report in cazul meu) pentru ca ai tu mostruozitatea aia de poza acolo la profil? Imi vine sa vomit cand o vad, si pur si simplu nu pot sa urmaresc succesiunea de replici pentru ca din cand in cand vad o poza la care imi vine iar sa vomit... Si am mancat sanatos in ultimul timp, numai kefir si extracte de buruieni de genul rosii, vinete, ardei, hamei, orz, drojdie...

Si mai off-topic decat tine : As prefera 100 de Ceausesti decat alti 2-3 din ziua de azi !!! Chiar sa tina o greata timp de 20 de ani ? Hai man ia o lamaie. Cand il vezi pe Stalin cum faci ? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate la prietena ta.

Din pacate ala este sistemul medical la voi cu impinsul si uneori impingi degeaba ca tot cu nasul pe sus vezi asistentele.

Aici isi fac treaba asa cum trebuie, asistentele fac scoala de 4 ani in schimb si sint platite bine. Si aici dai destui bani pe asigurari si pe medicamente, si cind mergi la doctor sau la urgente (anul trecut am dat $1000 numai ca m-am dus la urgente-nu ma mai duc) dar primesti serviciu in schimb asa cum trebuie in majoritatea cazurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...