Sari la conținut

E Bine Sau E Rau?


patrastefan
 Share

bine sau rau?  

152 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

motocilcleta mea arde de nerabdare sa ma plimbe. dar, probleme...

 

in cazul meu e mai greu sa imi strang dosarul. mai ales in perioada asta. vacante, diplome ne-luate, timp la dispozitie mai deloc.

 

pana una alta, mi-am luat suzuka si am pus-o la un prieten in curte. sta intr-o zona foarte foarte linistita. strazi paralele si perpendiculare intre ele, late, unele asfaltate altele nu, unele curate, altele nu, etc.

deci: scoala terminata, motor luat, dosar incomplet. dar, ma plimb cu motorul. incet dar sigur. dau ture scurte si blande prin vecinatatea foarte apropiata.

 

e bine, e rau? a mai facut / mai face cineva asa ceva? cat e atentia daca te opreste din greseala politia?

 

si mai e ceva... curba la dreapta e mai grea decat curba la stanga. motoru e ok, pesemne eu nu sunt. suna cuiva cunoscut treaba asta? se remediaza?

 

intr-un final... abia astept sa-mi iau carnetul.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in aproape aceiasi situatie...... nu merita te asigur fa ceva cu dosaru si da ex... yo cred ca o sa dau ex pe 30 sau pe 6 , nu merita riscu repet.... daca te simti bazat poti sa iesi dar echipat sa nu bati la ochi pe strazile alea dar nu ff mult sa nu te ia garda la ochi:) dar cel mai bine asteapta putin ca nu arde

in concluzie NU MERITA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocilcleta mea arde de nerabdare sa ma plimbe. dar, probleme...

e bine, e rau? a mai facut / mai face cineva asa ceva? cat e atentia daca te opreste din greseala politia?

si mai e ceva... curba la dreapta e mai grea decat curba la stanga. motoru e ok, pesemne eu nu sunt. suna cuiva cunoscut treaba asta? se remediaza?

:crack:

 

Parerea mea (am fost in aceeasi situatie 1 saptamana) e sa stai cuminte si sa faci pe dracu-n-patru sa iei examenu. "Atentia" din partea politistilor este demna de bagat in seama, nu mai stiu esact legislatia, dar stiu sigur ca nu-i de gluma...

 

In legatura cu curba la dreapta, la mine e sact invers. Eu am (avut) probleme pe stanga. Stai linistit ca te obisnuiesti, eu nu mai am probleme.

 

 

Multa bafta la examen, si sa te vedem (legal) cat mai repede pe sosele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocilcleta mea arde de nerabdare sa ma plimbe. dar, probleme...

 

in cazul meu e mai greu sa imi strang dosarul. mai ales in perioada asta. vacante, diplome ne-luate, timp la dispozitie mai deloc.

 

pana una alta, mi-am luat suzuka si am pus-o la un prieten in curte. sta intr-o zona foarte foarte linistita. strazi paralele si perpendiculare intre ele, late, unele asfaltate altele nu, unele curate, altele nu, etc.

deci: scoala terminata, motor luat, dosar incomplet. dar, ma plimb cu motorul. incet dar sigur. dau ture scurte si blande prin vecinatatea foarte apropiata.

 

e bine, e rau? a mai facut / mai face cineva asa ceva? cat e atentia daca te opreste din greseala politia?

 

si mai e ceva... curba la dreapta e mai grea decat curba la stanga. motoru e ok, pesemne eu nu sunt. suna cuiva cunoscut treaba asta? se remediaza?

 

intr-un final... abia astept sa-mi iau carnetul.

 

:crack:

 

Daca e bine sau rau,tu decizi.Toti am facut'o,iar aia care zic ca nu,mint.Fii atent si baga mare :crack:

 

CU virajele o sa te inveti,la inceput e mai greu,banuiesc ca mergi incet,e normal sa ti se para greu la viteza mica.

 

Bafta cu carnetul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi se pare ca la dreapta e mai greu ca la stanga, dar o sa te obisnuiesti tu.

si eu am facut la fel cu al meu, de fapt aveam carnetu,dar nu era inmaticulata. m-am plimbat cateva zile bune pe strazi paralele, mici, la marginea orasului. niciodata nu trece politia pe aici... si ma filmam intr-o zis cum ma plim si vad dubita la coltu strazii :crack: m-am pus repede pe trotuar, am pus-o pe cric si am stat langa ea. politia vine usor (i-o luat 5 minute sa faca 100 de metri) pana in dreptu meu, se uita la mine si se duce inapoi. cu spatele... ii mai ia vreo 5 minute si intr-un final or plecat. am mers pe langa motor pana acasa :what: si de atunci nu am iesit pana or venit numerele :crack:

 

P.S.: de fapt am mai iesit de vreo 2 ori, dar ma simteam cu musca pe caciula :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am dat destul de mult pana sa imi iau carnetul, dar nu pe drum public. Riscul e al tau (sa cazi sau sa te prinda politia sau ambele) si tu stii cat de OK este sa ti-l asumi. Eu iti recomand sa eviti drumurile publice pe cat posibil pentru ca beleaua te poate lovi exact cand nu te astepti.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am dat destul de mult pana sa imi iau carnetul, dar nu pe drum public. Riscul e al tau (sa cazi sau sa te prinda politia sau ambele) si tu stii cat de OK este sa ti-l asumi. Eu iti recomand sa eviti drumurile publice pe cat posibil pentru ca beleaua te poate lovi exact cand nu te astepti.

Bafta!

Mai este si riscul sa te tranteasca jos un bovin cu taxi sau ceva de genu asta pe motiv ca "nu te-o vazut", caz in care nu te vad bine.... :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e bine sau rau,tu decizi.Toti am facut'o,iar aia care zic ca nu,mint.Fii atent si baga mare :what:

 

CU virajele o sa te inveti,la inceput e mai greu,banuiesc ca mergi incet,e normal sa ti se para greu la viteza mica.

 

Bafta cu carnetul!

:what: :crack: Oricum daca nu derapezi la fiecare viraj si nu faci stoppie cand opresti inseamna ca mai ai de invatat. Vezi ca sunt suficienti pe forum care stiu sa faca asta - vorbeste cu ei ca sa-ti dea niste sfaturi!

 

deci: scoala terminata, motor luat, dosar incomplet. dar, ma plimb cu motorul. incet dar sigur. dau ture scurte si blande prin vecinatatea foarte apropiata.

 

e bine, e rau? a mai facut / mai face cineva asa ceva? cat e atentia daca te opreste din greseala politia?

:what: :what:

 

Asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam la toti pt raspunsuri... :crack:

 

adevaru e ca ma cam simt cu musca pe caciula... da' mi-e frica ca imi trece.

in alta ordine de idei, strazile sunt foarte pustii, dar aveti dreptate. si votul iarasi spune multe...

 

promit ca incerc sa ma abtin. pana acum nici n-am incercat...

 

iar cu curbele... deci sa mai incerc. mi-era frica ca e ceva cu mine... :crack: dar daca stau bine si ma gandesc si la schi am avut exact aceeasi problema.

 

inca odata multam si drumuri bune. :what:

 

s. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei, strazile sunt foarte pustii, dar aveti dreptate. si votul iarasi spune multe...

 

si strada pe care mergeam eu era pustie.. am vazut politia o data in 12 ani.. si a doua oara cand mergeam fara numere :crack:) deci nu merita riscu.. ti-am zis, cauta un drum care nu e pubilc, e imposibil sa nu gasesti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am avut suspendat approx 10 luni.

am mers 90% cu motoru, restu cu masina.

 

cu motorul ma simteam mai safe si mai putin expus la eventualele opriri nejustificate.

 

in 10 luni m-a oprit 1 sg data(vb la tel :crack: :crack: ), 100ron...mare noroc

 

recunosc ca's inconstient ... da' nu puteam sa nu circul.

 

sfaturi:umbla doar ziua,nu noaptea cand sunt filtre,nu atrage atentia(prin nerespect regulilor),fii cu ochi in 4 astfel incat sa nu faci nici un accident...deci keep a low profile

 

si mobilizeaza-te sa-ti iei carnetu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...intr-un fel mi se pare cunoscut... M-am plimbat cateva luni cu casca pe cap, politie nu m-a oprit, dar nici n-am vazut, pana alaltaieri, cand m-au prins fara casca si m-au amendat! Exact in ziua in care nu am avut! De atunci iar port casca, dar nu vad politisti!

Editat de Eddye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste atentia am auzit de scoruri de 500 Euro + pile pt. o scapare.

Si io m-am plimbat in jurul zonei unde aveam motocicleta inainte sa imi iau carnetul insa la un moment dat am decis ca nu merita riscul.

Cat despre curbe, dupa ce o sa iti iei carnetu' si o sa mergi mai mult o sa incepi sa te obisnuiesti si cu motoru', cu greutatea si cu ambreiaju'.

Mult succes la examen si asfalt uscat. Te asteptam la o plimbare dupa ce iti iei carnetul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am inceput eu, m-am putut plimba printre stradute cu motorul pana sa-mi iau carnetul. Dar acum de cand toate sectiile sunt pline de Loganuri si patruleaza, riscul este mult mai mare. Asteapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa fii surprins cati s-au ales cu dosar penal sau cu inceput de dosar si dat spagi , prinsi cu motorul neinmatriculat sau fara permis langa casa, in jurul blocului,etc. Numai dintre prieteni sa-ti dau exemple, si nu-mi ajung degetele de la o mana. :P Si pe atunci nu aveau loganuri, patrula garda la picior.

 

 

 

 

p.S. Evident, si eu am mers fara permis :crack: La tara pe ulite sau pe camp, in oras nu pt ca e prea riscant. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

10q bros... :cheers:

 

adevaru' e ca m-am abtinut in 99% din cazuri :baldy:

 

pana azi inca nu mi-am luat carnetul, dar marti am gata dosarul si il depun. sper sa ma programeze naibii mai repede sa mai prind si io ceva km anul asta.

 

 

sper sa va salut cu stanga cat mai curant

 

 

s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te tata pe camp, sau pe un stadion/teren de fotbal/curte de shcoala etc... Sa zicem ca nu te opreshte garda, dar fii atent faza: unu' mergea shi el cu mashina pe o shosea din Moldova pe vremea gripei aviare. Avea ceva antigel la bord. Da de un covor de-ala de dezinfectzie, erau shi denivelari shi franeaza. Un bou de amic de-al meu, ff talentat la de-astea, il pupa in fund. Cine crezi ca a ramas fara carnet shi cu amenda la greu??? :baldy: :cheers:

Sau: am la serviciu un bodiguard fost shofer de tir. Acum 4 luni, mergea cu tiru' de patruj' de tone pe strada shi dintre mashini a ieshit un bagabont care s-a varat fix sub puntea lui tripla de pe spate :cheers: . L-au adunat aia cu penseta. Omu' a scapat basma curata- cum crezi ca statea treaba daca n-avea carnet sau daca nu avea categoria?

Morala: shezi mumos mama! :crack:

Acuma, ca sa parafrazam zicala aia celebra cu datu' limbilor: noi suntem de 2 categorii: cei care au condus neinmatriculat sau fara carnet, shi cei care nu recunosc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...