Sari la conținut

Minsk


cosminv46
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 325
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Are careva un carburator si un maner de acceleratíe de minsk? care sa fie in plus prin garaj!? in ceea ce priveste carburatorul as prefera unul de tip paco, dar nici un k68 C nu strica!

 

TĂTI BUNI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca se poate inlocui pistonul de Minsk cu unul de la alt tip de moto ? Toate pistoanele (noi) ce le-am gasit pana acum ,tind sa gripeze la cald.Probabil reteta materialului este alta si la cald se dilata exagerat de mult.Acum merg cu pistonul ei original,dar ar cam necesita sa fie schimbat.La mobra am gasit piston de Honda dio si a mers perfect. Ma gandesc ca poate si pentru Minsk ar merge ceva asemanator.A mai incercat cineva asta? Ce ma sfatuiti? Va multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiesti pescare.

Dezmembrez eu un Minsk si mai am setul motor complet in stare impecabila la 100ron.

Poze in linkul de semnatura. Si tot acolo gasesti si piesele ramase.

Bafta!!!

Stie cineva daca se poate inlocui pistonul de Minsk cu unul de la alt tip de moto ? Toate pistoanele (noi) ce le-am gasit pana acum ,tind sa gripeze la cald.Probabil reteta materialului este alta si la cald se dilata exagerat de mult.Acum merg cu pistonul ei original,dar ar cam necesita sa fie schimbat.La mobra am gasit piston de Honda dio si a mers perfect. Ma gandesc ca poate si pentru Minsk ar merge ceva asemanator.A mai incercat cineva asta? Ce ma sfatuiti? Va multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cine ma ajuta cu o informatie? cat are diametrul ghidonul de minsk . as monta pe ghidonul de IJ56 comanda blocul de lumini de MINSK? IJ-ul are fi22 mm

Tot 22 are si ghidonul de Minsk ca si de Voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salut. Caut si eu daca are cineva de vandut, schimbat cu piese de IJ sau Mobra, sau donat comenzi de Minsk ca cele din poza.

Eu mi-am luat de la un magazin de piese scutere din pitesti comenzi exact ca astea din poza la 30lei setul.

 

Ok, acum ma apuc de pluta sa vedem ce iese.

am facut garnitura de pluta, pana acum a etansat cel mai bine dintre toate materialele pe care le-am incercat.

S-a imbibat de benzina dar pana acum nu a curs. Caut in continuare o grarnitura originala, daca are cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am facut eu din piele dinaia tapana fiarta in ulei(1 leu am dat pe 3 bucati in piata de vechituri)

Taiat cu cutter si de 3 ani e acolo. Initial se umezeste cu benzina dar uleiul 2T inchide porii si gata. oricum nivelul de benzina e sub garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aha.Da.Acum eu poate alege ce are la indemana :)



Vand piston de minsk,cota 0.Dimeniunea boltului este de 14 mm iar a diametrului de 52mm.Alte poze si detalii mai dau daca mai este nevoie

post-74087-0-38713200-1383148596_thumb.jpg

post-74087-0-93742700-1383148598_thumb.jpg

post-74087-0-64666400-1383148602_thumb.jpg

post-74087-0-78401600-1383148604_thumb.jpg

post-74087-0-13944700-1383148607_thumb.jpg

post-74087-0-46967700-1383148609_thumb.jpg

post-74087-0-14869500-1383148612_thumb.jpg

post-74087-0-91008600-1383148614_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Vreau sa stiu si eu cateva detalii despre minsk 125 cum ar fi :

 

1 - cat de pretentios este ?

2 - cat de greu se gasesc piesele ?

3 - ce performante are adica cati cp si ce top speed ar avea unul in mintile lui ? ( e salbatic ? iarta vre-o greseala ? da cu tine de pamant daca nu il "dresezi " bine ? )

4 - ce inseamna intretinerea unui minsk 125 ? ( ce trebuie sa i fac si cat de periodic ? )

5 - cam cat consuma acest model ?

6 - cat de grea este mecanica lui ? adica permite invatarea rapida ?

 

Vreau sa iau unul si ma astept sa fie ceva mai puternic tinand cont ca este 125 2t ( nu ma astept la performantele unui aprilia rs ) ,insa vreau sa ma bazez pe depasirea unei carute sau a unui tico... vreau sa il folosesc ocazional ( nici zi de zi nici de 5 ori pe sezon ) si mi-ar placea sa plec cu el la drumuri ( gen bucuresti - brasov ) si sa nu stau cu morcovul infipt... Deci ?

 

 

Multumesc anticipat !

Editat de shoby13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Vreau sa stiu si eu cateva detalii despre minsk 125 cum ar fi :

 

1 - cat de pretentios este ?

2 - cat de greu se gasesc piesele ?

3 - ce performante are adica cati cp si ce top speed ar avea unul in mintile lui ? ( e salbatic ? iarta vre-o greseala ? da cu tine de pamant daca nu il "dresezi " bine ? )

4 - ce inseamna intretinerea unui minsk 125 ? ( ce trebuie sa i fac si cat de periodic ? )

5 - cam cat consuma acest model ?

6 - cat de grea este mecanica lui ? adica permite invatarea rapida ?

 

Vreau sa iau unul si ma astept sa fie ceva mai puternic tinand cont ca este 125 2t ( nu ma astept la performantele unui aprilia rs ) ,insa vreau sa ma bazez pe depasirea unei carute sau a unui tico... vreau sa il folosesc ocazional ( nici zi de zi nici de 5 ori pe sezon ) si mi-ar placea sa plec cu el la drumuri ( gen bucuresti - brasov ) si sa nu stau cu morcovul infipt... Deci ?

 

 

Multumesc anticipat !

Am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale

1.Nu este prea pretantios.Ideea este sa nu fii tu prea pretentios ca "el" nu este.

2.Piesele inca se gasesc.Si noi ,dar indoielnice calitativ si vechi ,chiar pe aici pe forum. Eu unul prefer pisele vechi dar inca bune.

3.In carte e dat cu 12 CP parca , si bine pus la punct viteza maxima 90-100 km/h.Folosit cu viteza asta insa motorul nu are viata lunga.Se simte bine cu 60-80km/h.Ciclistica lasa putin de dorit mai ales ansamblul fata.Are tendinta sa joace fata stanga-dreapta,nu de speriat dar deranjant. Eu unul m-am obisnuit.Despre "datul cu tine de pamant", cred ca conteaza cum conduci . Trebuie sa nu te astepti la stabilitatea unui "cross"pe drumuri accidentate. Nici cu franele nu exceleaza, dar una peste alta eu unul ,la posibilitatile mele ,sunt multumit ca ma plimb cu ea pe drumuri de toate felurile.

4.Intretinerea si reparatiile nu costa mult.Eu am cilindru, piston ,ambielaj,ambreiaj etc de 17000 km si inca merge binisor. Nu am tras insa prea tare de el si merg cel mai mult pe drumuri neamenajete, pe la pescuit si incarcat ca o albina.Intretinerea se face functie de cat de mult mergi cu el.

5.Consumul la Minsk este ceva foarte relativ.Am auzit posesori care vorbesc de 2.2-2.6 l/100km, si altii cu consum de 5l si chiar mai mult.Al meu consuma in jur de 3.2 l/100km incarcat cu bagaje si cu viteza de aprox 60kmH.Cu viteza medie de 80km/h pot spune ca ajunge si chiar sare de 4l/100km

6.Mecanica este foarte simpla si permite invatarea usoara a notiunilor de mecanica moto pentru motoare de 2T.

Referitor la drumuri ,pentru Minsk un drum de 250 km este socotit lung.Datorita vitezei ,sigure pentru motor si ciclistica ,de 70km/h (asta este parea mea ),Drumul dureaza in jur de 4 h. Din punct de vedere al fiabilitatii nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Eu am facut drumuri mult mai lungi in tinerete si nu m-a lasat niciodata in drum. Totul este sa-i ceri atat cat poate sa-ti dea el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...