Jump to content
Sign in to follow this  
mavetz

Scule calitate /de unde cumparam?

Recommended Posts

Am muscat-o :rusinica:

:cheers:

Becule, cand nu mai ai loc in "debara", poti sa mai arunci spre mine din sculele vechi :)) Promit ca nu-mi fac service :))

Becule, cand nu mai ai loc in "debara", poti sa mai arunci spre mine din sculele vechi ) Promit ca nu-mi fac service )

am loc sa-mi pun si-n cap acum :) mai greu e sa-l incalzesc

donez niste bgs daca faci servis langa alexen :) oricum te pricepi mai bine :)

Nu pot, ca n-am soft. Hai ca am dat-o in offtopic rau :))

Si reclama proasta tot o reclama e!

De saptamani e pe prima pagina acel ''garaj''

da , patrat de 3/8

am glumit cu ikea, era hint la pantentii lu' alexen

tubularele sunt facute in Italia la USAG si clicketul este Taiwan la partenerul Facom, Totul este impecabil , a costat ~70e fara tva la reducere .

Vad ca tot iti iei, felicitari, totusi nu ti-ar fi mai comod cu un dulap decat asa la truse si trusulite de scule?

Eu am lucrat ultimii ani cu dulap de scule, acum mi se pare chiar aiurea sa ai truse mici asa, desfaci la o motocicleta ceva si ai nevoie de tubulare de 1/2 si 1/4 apoi ai un loc unde nu intra decat 3/8, mai o inelara, mai o fixa ... cate truse trebuie sa tii pe langa tine ...

Edited by ThunderByte

Bai ramaneti la scule si lasati garajele la locul lor.

De curiozitate - scule rusesti sunt pe piata ? acum o saptamana m-a crapat (la propriu) tubulara de 10 dintr-o trusa ruseasca de 3/8 ....cumparata de tata prin 92...... trusa asta a vazut mecanica la mazim in epoca oltcit apoi a lucrat la mobre facand cunostinta cu scule pentru mecanici superiori (ciocan si tzava) dar totusi :)

Bai ramaneti la scule si lasati garajele la locul lor.

De curiozitate - scule rusesti sunt pe piata ? acum o saptamana m-a crapat (la propriu) tubulara de 10 dintr-o trusa ruseasca de 3/8 ....cumparata de tata prin 92...... trusa asta a vazut mecanica la mazim in epoca oltcit apoi a lucrat la mobre facand cunostinta cu scule pentru mecanici superiori (ciocan si tzava) dar totusi :)

lol, chiar ieri ma gandeam dece nu exista pe piata nici un fel de scule rusesti de calitate, ca mi-ar place sa am niste sovietice

tehnologia sigur o au, scule sigur au ca au construit atatea tancuri si avioane, astea nu se fac cu scule din zamac...

Vad ca tot iti iei, felicitari, totusi nu ti-ar fi mai comod cu un dulap decat asa la truse si trusulite de scule?

Eu am lucrat ultimii ani cu dulap de scule, acum mi se pare chiar aiurea sa ai truse mici asa, desfaci la o motocicleta ceva si ai nevoie de tubulare de 1/2 si 1/4 apoi ai un loc unde nu intra decat 3/8, mai o inelara, mai o fixa ... cate truse trebuie sa tii pe langa tine ...

pai n-am luat-o de "nevoie" , carucior am de la hazet + inca unul italian(cu scule diverse)

post-36094-0-56194300-1457172544_thumb.jpg

Edited by superbec

Ce stiti de firma Purework ?, cica sunt produse in Germania si ar fii de calitate.

Multumesc

Ce stiti de firma Purework ?, cica sunt produse in Germania pe vapor in port turcesc si ar fii de calitate.

Multumesc

sculele bune nu sant ieftine! asa ca lasatile pentru profesionisti! vad ca multi sant tari la tastatura ia cautati scule profesionale si sa spuneti ce ati gasit si daca vi le puteti permite!

sculele bune nu sant ieftine! asa ca lasatile pentru profesionisti! vad ca multi sant tari la tastatura ia cautati scule profesionale si sa spuneti ce ati gasit si daca vi le puteti permite!

Eu nu am cautat scule profesionale, am cautat ceva mai calitativ.Daca chiar ai nevoie de ceva profesional si te folosesti in permanenta de ele clar cumperi.

@Doru1900 - sunt foarte multe scule ieftine si de calitate. Toata treaba e sa reusesti sa le identifici in mod eficient - aici ajuta topicul asta. Poate nu rezista in regim de service auto, dar pentru utilizarile pe care le au in mana a 95% dintre cei de aici sunt absolut ok

Poate 99%.

Exemplu de trusa de scule ieftina si bunicica e aia de la bricostore:magnusson.

Se ofera 8 ani garantie(la Tu' si cricheti,parca).O am de un an si am desfacut 2 capete de planetara,schimbat suporti la motor,desfsacut suruburi de 32 cu crichetul si vad ca sunt in stare buna

Pai nu era garantie pe viata la bricolico? Daca nu traiesti mult tin pana mori :D

La cat ai prestat tinea aproape orice scula, poate mai putin clichetul la desfacut planetare (eu nu fac asa nici cu alea profesionale, slabesc cu T de forta si abia apoi clichet). Dar ii urez de bine mereu aluia care a inventat pistolul pneumatic (Ingersoll Rand in special)!

Edited by john17

Am inteles bec deci sunt degeaba....mersi

n-am spus ca sunt degeaba, de ceva vreme sculele electrice ieftine functioneaza mult si bine in regim hoby

am o surubelnita electrica black&decker de multi ani, pt suruburi prin casa, la calculator e perfecta

de curand am luat un o surubelnita works 3.6v litiu, foarte misto

Asa scrie acolo lifetime warranty:)).Dar cine ii crede?

Una peste alta,la cat costa,merge destul de bine.

Cine e mecanic,e clar ca nu va cumpara asa ceva

Lifetime-ul cui? Al proprietarului, al fabricantului, sau al sculei?? :)

Al fabricantului, are sanse sa fie cel mai scurt :D

Mie imi place garantia 10 cu 10 - 10m de la usa sau 10 minute, care conditie e indeplinita prima.

foarte ok , alte surubelnite la banii aia facute in europa nu exista , altfel gasesti ceva mai ieftin, toptul, sonic,force, made in taiwan, (dar calitatea e ok), diferenta de pret mica insa nu justifica tw...